Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Krajowe Ramy Kwalifikacyjne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Artykuł przedstawia sposób porządkowania kwalifikacji oraz nowe możliwości ich zdobywania. Omówiono miedzy innymi Europejskie i Polskie Ramy Kwalifikacji oraz sposoby ich rejestracji jak również korzyści płynące z uporządkowania kwalifikacji. Omówiono również model akumulowania ECTS stosowany na uczelniach wyższych. Poruszono takie zagadnienia jak walidacja i certyfikacja. (abstrakt oryginalny)
Szkolnictwo wyższe w Polsce od dłuższego czasu podlega nieustannym i intensywnym przemianom. Coraz wyraźniej dostrzegalny jest, scharakteryzowany przez B. Clarka, model przedsiębiorczy w uczelniach, w którym zróżnicowanie źródeł finansowania jest jedną z cech charakterystycznych modelu funkcjonującego w warunkach silnej konkurencji na rynku edukacyjnym. Ta sytuacja wpływa na proces kształcenia realizowany w uczelniach. Wdrożenie Krajowych Ram Kwalifikacji w 2011 r. i pomiar efektów kształcenia w kontekście zapewniania jakości, to tylko niektóre z przykładów. W związku z powyższym warto zastanowić się nad tym: Jakie czynniki wpływają na zmiany dokonujące się w szkolnictwie wyższym w Polsce?; Jakie zmiany w edukacji akademickiej wynikają ze zmian w uczelniach?; Jakie konsekwencje dla studiujących wynikają ze zmian edukacji akademickiej? (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 18
86-91
Rozwój technologii informatycznych i telekomunikacyjnych - w połączeniu z procesami umiędzynarodowienia przepływu czynników produkcji - doprowadził do powstania globalnej gospodarki postindustrialnej, w której informacja rozpowszechniana jest ponad granicami szybko i względnie tanio, a podstawowym aktywem stała się wiedza. Tę ostatnią uważa się za źródło przewagi konkurencyjnej zarówno w ujęciu indywidualnym, czyli w odniesieniu do jednostki inwestującej we własne kompetencje czy przedsiębiorstwa dbającego o rozwój zasobów ludzkich, jak i w wymiarze makroekonomicznym - w myśl zasady, że bogactwo narodu czy państwa zależy od poziomu kapitału ludzkiego posiadanego przez jego członków. Sprawne i skuteczne zarządzanie kapitałem ludzkim jest zatem jednym z podstawowych problemów współczesnej ekonomii nie tylko w ramach jednostkowego rachunku ekonomicznego, ale także dla podmiotów odpowiedzialnych za politykę gospodarczą, zwłaszcza w wymiarze społecznym czy - ujmując kwestię jeszcze bardziej szczegółowo - edukacyjnym. Inną ważną cechą gospodarki jest obecnie duża zmienność i w związku z tym działanie w warunkach chronicznej niepewności. (fragment tekstu)
Jesteśmy uczestnikami i świadkami tworzenia oraz wdrażania Krajowych i Europejskich Ram Kwalifikacji. Wynikają z tego faktu konkretne zadania i wyzwania dla szkolnictwa wyższego, odpowiedzialnego za trzy poziomy kwalifikacji. Niewątpliwie celem tych działań jest podnoszenie konkurencyjności gospodarki europejskiej przez doskonalenie jakości kształcenia w uczelniach europejskich. Zdynamizowaniu wprowadzania zmian, elastyczności w uwzględniana potrzeb rynki pracy oraz indywidualnych potrzeb i aspiracji uczących się ma służyć koncepcja learning outcomes i związana z nią metodyka budowania programów studiów oraz programów przedmiotów. Celem artykułu jest wyjaśnienie istotny i metodologii tego podejścia oraz próba uzasadnienia w kontekście podstawowej zasady teorii i praktyki zarządzania przez jakość - zasady orientacji na klienta.(abstrakt oryginalny)
5
51%
W polskim porządku prawnym przepisy regulujące uzyskiwanie kwalifikacji w edukacji formalnej mówią o dwóch autonomicznych względem siebie systemach: w oświacie oraz w szkolnictwie wyższym. Zasady dotyczące tworzenia i nadawania kwalifikacji w tych systemach zostały uregulowane prawnie w sposób zgodny ze standardami europejskimi. Rozwiązania zawarte w ustawie o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji mają na celu wprowadzenie zestawu prostych i spójnych rozwiązań systemowych dotyczących kwalifikacji, nadawanych poza tymi dwoma obszarami oraz integrację z obszarem nadawania kwalifikacji rynkowych i kwalifikacji uregulowanych. Nowa ustawa przewiduje utworzenie dwóch instrumentów integrujących polski system kwalifikacji: 1. Polską Ramę Kwalifikacji charakteryzującą wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne (PRK), 2. Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji jako publiczny rejestr ewidencjonujący nadawane w Polsce kwalifikacje zawodowe (ZRK). Polska Rama Kwalifikacji zbudowana jest z ośmiu poziomów kwalifikacji osiąganych na drodze edukacji formalnej, pozaformalnej lub nieformalnej. Każdemu z poziomów są przypisane poszczególne etapy edukacji od szkoły podstawowej, czyli poziom pierwszy, aż po studia doktoranckie, czyli poziom ósmy. Z kolei Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji jako oficjalny rejestr kwalifikacji na mocy ustawy zawierać będzie kwalifikacje z oświaty i szkolnictwa wyższego. Kwalifikacje tzw. rynkowe będą zgłaszane do rejestru przez zainteresowane środowiska np. przedstawicieli branż zawodowych. Z kolei kwalifikacje uregulowane będą zamieszczane w rejestrze na wniosek ministra odpowiedzialnego za dany obszar. Zatem Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji uwzględniać będzie komplet pełnych informacji o wszystkich kwalifikacjach możliwych do zdobycia na terenie Polski. Dlatego rola doradców zawodowych w tym wymiarze jest szczególna i celem artykułu jest zwiększenie ich świadomości o możliwościach wykorzystania potencjału ZSK. Aby móc wiarygodnie wypełniać swoje zadania doradcze, sami powinni nie tylko zdobywać, pogłębiać i systematyzować wiedzę o ZSK, ale także aktywnie włączać się do systemu jako asesorzy i doradcy walidacyjni.(fragment tekstu)
W pierwszej części artykułu przedstawiono zasady definiowania efektów kształcenia w kontekście Krajowych Ram Kwalifikacji. To nowoczesne podejście do procesu kształcenia jest wyznacznikiem zmian w programach nauczania we współczesnej dobie. Przedstawiono szeroki zestaw czynników wewnętrznych i zewnętrznych wpływających na efekty kształcenia z podkreśleniem konieczności współdziałania ze studentami oraz interesariuszami zewnętrznymi, zwłaszcza z pracodawcami. Druga część artykułu zawiera zestawienie efektów kształcenia w dziedzinie marketingu w układach: wiedzy, umiejętności oraz kompetencji społecznych niezbędnych w zarządzaniu marketingowym nowoczesnym przedsiębiorstwem. Przedstawiono macierze efektów kształcenia dla dwóch umiejętności szczegółowych, tj. kreowania i utrzymywania efektywnych relacji firmy z podmiotami otoczenia oraz umiejętności pomiaru efektywności marketingu. Wskazano także na metody i podejścia metodyczne istotne w kształceniu specjalistów w dziedzinie marketingu. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest analiza sformułowanych na podstawie Krajowych Ram Kwalifikacji dla Szkolnictwa Wyższego (KRK) efektów kształcenia i programów studiów na kierunkach oferowanych przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ze szczególnym uwzględnieniem kierunków z obszaru nauk społecznych. Za cel badania przyjęto ustalenie, czy i w jakim stopniu zdefiniowane przez uczelnie efekty kształcenia oraz struktura programów studiów odpowiadają potrzebom nauczania postaw i kompetencji przedsiębiorczych, a także czy przyjęte w dokumentach rozwiązania odpowiadają wytycznym zawartym w KRK. (abstrakt oryginalny)
Treść artykułu odnosi się do specyfiki kreowania marki szkół wyższych oraz działań zmierzających ku podnoszeniu jakości kształcenia, w tym wprowadzania Krajowych Ram Kwalifikacji i motywowania studentów do ustawicznej pracy nad rozwijaniem własnych kompetencji. W powszechnych opiniach jakość kwalifikacji absolwentów kojarzona jest z marką ukończonej przez nich szkoły wyższej, a dokładniej z pozycją, którą zajmuje w publikowanych rankingach. Oczekuje się też, że marka szkoły wyższej, przeniesiona na absolwenta będzie gwarantem jego zatrudnienia i kariery zawodowej. W praktyce sprawdza się to nie u wszystkich absolwentów, ale najczęściej u tych, którzy podczas zajęć dydaktycznych pracowali pilnie nad własnym rozwojem intelektualnym i wykreowaniem siebie na markę profesjonalną. Sposób prowadzenia zajęć dydaktycznych wpisany w proces obsługi klienta szkoły wyższej stanowi swoiste spełnienie obietnicy marki. (abstrakt oryginalny)
9
51%
Kształcenie jest procesem ciągłym, etapowym, nieskończonym. Etap studiów wyższych jest istotnym elementem poddanym w ostatnich latach przebudowie. Podpisanie Deklaracji Bolońskiej zdeterminowało zmiany systemu edukacji na poziomie szkół wyższych. Zmieniają się realia gospodarcze w Polsce. Zmieniają się potrzeby edukacyjne, zmienia się kandydat za studia. Za tymi zmianami edukacja musi nadążyć. Student dzisiejszy znacznie różni się od studenta sprzed 20 lat. Zmiany są nieodzowne. Krajowe Ramy Kwalifikacji są próbą znalezienia wspólnego języka z systemami kształcenia w Europie. Celem artykułu jest diagnoza systemu kształcenia w kontekście wprowadzenia Krajowych Ram Kwalifikacji. Opracowanie powstało na podstawie przeglądu dostępnej na ten temat literatury przedmiotu, literatury specjalistycznej oraz empirycznych badań wstępnych.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 2
199-206
Wymagania Krajowych Ram Kwalifikacji (KRK) nakładają na szkoły ściślejszą współpracę z otoczeniem w zakresie określania programów nauczania (w tym wiedzy, kompetencji i umiejętności, jakie w procesie kształcenia powinien osiągnąć student). Ta współpraca może wpływać na proces uczenia się samej szkoły wyższej. Ściślejsze kontakty z pracodawcami, różnymi instytucjami, konieczność zapewnienia studentom praktyk, większe możliwości w zakresie zatrudniania praktyków na uczelniach, udział studentów w tworzeniu programów - wszystko to otwiera nowe możliwości, buduje nowe, ściślejsze relacje. W artykule wyrażono pogląd, że współpraca ta wpływa pozytywnie na procesy uczenia się uczelni, w tym również na doskonalenie jakości kształcenia. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.