Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 137

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Labour market analysis
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wydaje się, że obecnie do rozwiązania największych problemów rynków pracy, głównie do skutecznej walki z bezrobociem, nie wystarczą sam wzrost gospodarczy i obniżenie kosztów siły roboczej, ale konieczny będzie też nowy podział pracy. Wynikający z postępu technologicznego wzrost wydajności pracy powinien prowadzić do poprawy warunków życia ogółu społeczeństwa, a nie tylko wybranych grup. Zapewne proces ubywania pracy będzie stale postępował, co nie musi oznaczać, że coraz większa część społeczeństwa ma być bezużyteczna i pozbawiona środków do godnego życia. Warto zastanowić się nad alternatywą dla tradycyjnego zatrudnienia. Wydaje się, że wkraczamy w erę nowego podziału czasu pracy. Obok sektora publicznego i prywatnego rozwija się sektor organizacji pozarządowych, które kreują poprawę aktywności w sferze ochrony środowiska, walki z ubóstwem i patologią społeczną w sferze edukacji, kultury, sportu itd.Podstawowym warunkiem osiągnięcia pełnego zatrudnienia jest stworzenie ram instytucjonalnych dla wspólnej akcji międzynarodowej na rzecz rozwiązywania problemu bezrobocia i związanych z nim problemów socjalnych. W tym celu należy zapewnić trwały rozwój pozytywnych tendencji w gospodarce światowej, unikając sytuacji, które mogłyby im zagrozić. Należy także wprowadzić w życie politykę współpracy, która umożliwi postęp (czego przykładem może być Strategia lizbońska). (fragment tekstu)
Analizy rynku pracy, jego elementów składowych, a szczególnie bezrobocia prowadzone są na bardzo zróżnicowanych podstawach teoretycznych, z wykorzystaniem różnorodnych narzędzi ilościowych. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują modele typu wektorowo-autoregresyjnego (FAR) . Modele te charakteryzuje przede wszystkim wysoki stopień niezależności od teorii (przez krytyków metodologia FAR określana była jako "ateoretyczna makroekonomia"), łatwość prognozowania na ich podstawie oraz brak sztucznych ograniczeń dotyczących liczby zmiennych występujących w pojedynczym równaniu (warunek wymiaru i rzędu). Zmienne występujące w modelach VAR powinna cechować stacjonarność, tymczasem podstawowe zmienne wykorzystywane w modelowaniu rynku pracy, takie jak stopa bezrobocia, PKB, wynagrodzenia, nie są stacjonarne. (fragment tekstu)
Celem opracowaniu jest prezentacja, analiza i ocena zmian zachodzących na rynku pracy w latach 2000-2008 w Polsce, w krajach strefy euro i w Unii Europejskiej. Uwzględniono przy tym sytuację na rynkach pracy tych obszarów jako przynależnych do krajów tworzących wspólny rynek pracy Unii Europejskiej. Dokonano przeglądu sytuacji w odniesieniu do zasobów podaży pracy, popytu na pracę, a także poziomu i relacji plac oraz bezrobocia. Analiza danych makroekonomicznych dotyczących rynku pracy pozwoliła porównać i ocenić funkcjonowanie tego rynku w Polsce na tle strefy euro i Unii Europejskiej.(abstrakt oryginalny)
W pracy podejmujemy próbę zastosowania do oceny lokalnego rynku pracy funkcji dyskryminacyjnej, należącej, jak wiadomo, do metod wielowymiarowej analizy statystycznej. Sądzimy bowiem, iż metoda ta będzie wysoce użyteczna do opisu takiego typu zjawiska. W związku z tym w pracy stawiamy następujące tezy:1. Funkcja dyskryminacyjna pozwala w jednoznaczny sposób na dokonanie oceny stanu lokalnego rynku pracy na poziomie powiatów.2. Funkcja dyskryminacyjna daje możliwość przeprowadzenia rankingu powiatów według stanu rynku pracy, jakkolwiek nie jest to ranking "klasyczny", czyli przeprowadzony zgodnie z zasadami porządkowania liniowego.3. Funkcja dyskryminacyjna stwarza przesłanki przewidywania stanu rynku pracy na poziomie lokalnym w wymiarze krótkookresowym.4. Funkcja dyskryminacyjna umożliwia dyskryminację badanego zbioru obiektów, a następnie może być wykorzystana do oceny stanu rynku pracy na poziomie powiatów w przyszłości i pozwolić na zaliczenie ich do grupy chorej lub zdrowej. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono wyniki badań nad metodologią stosowaną przy szacowaniu zawodów nadwyżkowych i deficytowych przez urzędy pracy w ramach tzw. barometru zawodów. Celem badań była próba diagnozy, na ile barometr zawodów oddaje rzeczywistą sytuację na rynku pracy. Metoda badań miała charakter sondażowy z wykorzystaniem kwestionariusza ankiety w wersji online. W badaniach wzięły udział 173 osoby, które były uczestnikami paneli w urzędach pracy identyfikujących zawody nadwyżkowe i deficytowe. Zdiagnozowano następujące wady w stosowanej metodologii: uczestnicy paneli to przede wszystkim pracownicy urzędów pracy, wyprowadzanie wniosków o sytuacji na rynku pracy opiera się głównie na podstawie zgłoszonych ofert pracy i zarejestrowanych bezrobotnych (w niewielkim stopniu uwzględnia się zjawiska na rynku pracy nierejestrowane w urzędach pracy). Zbadano także opinię respondentów o roli uczelni wyższych i sytuacji ich absolwentów na rynku pracy. Badani mają raczej niepełną wiedzę o zatrudnialności absolwentów uczelni wyższych. Badani wskazują także na trudność w prognozowaniu sytuacji na rynku pracy. Prawie wszyscy zgadzają się, że rynek pracy w coraz większym stopniu będzie wymagał przekwalifikowywania się. Główna hipoteza badawcza została potwierdzona. Barometr zawodów w niewielkim stopniu oddaje rzeczywistą sytuację na rynku pracy. Badania pozwoliły na sformułowanie kilku rekomendacji do ewentualnego wykorzystania przez urzędy pracy. (abstrakt oryginalny)
Za główny cel pracy przyjęto zaproponowanie metody i przeprowadzenie badań pozwalających na identyfikację kluczowych kompetencji oczekiwanych przez pracodawców u kandydatów do zatrudnienia. Proponowane podejście polega na automatycznej analizie ofert zatrudnienia publikowanych w Internecie, w trakcie której identyfikowane są fragmenty zawierające opis wymagań wobec poszukiwanych kandydatów. Następnie, za pomocą metody ukrytej alokacji Dirichleta, określane są tematy reprezentowane w rozpatrywanych tekstach. Poprzez agregację wyodrębnionych tematów konstruowane są definicje kompetencji kluczowych. Znaczenie każdej z kompetencji wyznaczane jest poprzez zsumowanie miar znaczenia tematów uznanych za składowe rozpatrywanej kompetencji. Przedstawiona metoda posłużyła do identyfikacji kompetencji oczekiwanych u pracowników zatrudnianych w charakterze administratorów systemów informatycznych(abstrakt oryginalny)
Artykuł niniejszy przedstawia analizę jakości struktur instytucjonalnych oraz ich elastyczność w odniesieniu do rozwoju regionalnego rynku pracy. W ramach przeprowadzonych prac badawczych przeanalizowano sieci instytucji oraz osoby bezrobotne w regionie Ústí nad Łabą. Uporanie się z problemem bezrobocia związane jest z zakresem istniejących możliwości oraz elastycznością instytucji w reagowaniu na nowe wymogi regionalnych rynków pracy. Elastyczność natomiast uzależniona jest od gęstości instytucjonalnej oraz powiązań sieciowych pomiędzy podmiotami regionu i definiuje miękkie czynniki lokalizacyjne regionu. (abstrakt oryginalny)
Lokalne rynki pracy są w Polsce bardzo zróżnicowane. I choć nie ulega wątpliwości, że każdy z nich ma swoją unikalną charakterystykę, w przedstawionej analizie podjęta została próba stworzenia i wykorzystania wskaźnika poziomu rozwoju cywilizacyjnego jako narzędzia opisującego je syntetycznie. Wyznaczono go dla każdego z powiatów województwa warmińsko-mazurskiego na podstawie danych GUS i sprawdzono jego zbieżność z wybranymi charakterystykami powiatowych rynków pracy w odniesieniu do bezrobocia. Uzyskane zależności okazały się słabe lub umiarkowane, jednak ujawniły pewne efekty synergiczne, a także wskazały obszary potencjalnie najefektywniejszych oddziaływań. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wskazanie trendów zmian jakie zachodziły na rynku pracy w województwie łódzkim. Przedmiotem analizy jest przeciętne zatrudnienie według sektorów ekonomicznych i sekcji PKD z 2007 r w łatach 2005-2009. Źródłem danych statystycznych jest Bank Danych Lokalnych, Głównego Urzędu Statystycznego. Wyniki analiz wskazały specjalizację zatrudnieniową województwa łódzkiego na tle pozostałych województw. Pozwoliły również określić tempo zmian strukturalnych zachodzących w województwie łódzkim i w Polsce, co poniekąd umożliwiło syntetyczną ocenę badanej jednostki terytorialnej w ujęciu makro. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono wyniki poszukiwań syntetycznych opisów sytuacji w rolnictwie i na wiejskim rynku, będących podstawą badania wpływu podejmowanych działań w zakresie rolnictwa, na sytuację na wiejskim rynku pracy. Zaprezentowano syntetyczną analizę wiejskiego rynku pracy oraz przeprowadzono porównanie uporządkowań województw metodą rangową.
11
75%
Na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia krótko- i długoterminowa emigracja zarobkowa stała się typowym i nieodłącznym elementem polskiego rynku pracy. Do najczęściej wybieranych kierunków wyjazdów można zaliczyć w większości wypadków państwa Europy Zachodniej, Norwegię, coraz rzadziej natomiast Stany Zjednoczone. Co ważne, celem wyjazdu prawie nigdy nie są wschodni sąsiedzi Polski. Pojawić się może zatem pytanie o przyczyny wspomnianej niechęci do podejmowania pracy w tej części kontynentu. Czy powodowana jest ona wyłącznie czynnikami natury ekonomicznej, czy źródło leży także w obszarze zwykle dość negatywnego wizerunku krajów wschodniej Europy. Celem niniejszego artykułu jest próba oceny, na przykładzie rynku ukraińskiego, postrzegania przez polskich pracowników wschodnich rynków pracy. Ponadto zweryfikowano, do jakiego stopnia oceny te są pochodną funkcjonujących stereotypów czy konsekwencją własnych doświadczeń zawodowych. W trakcie prowadzonych badań liczna grupa respondentów (3129 osób) została poproszona o ocenę ukraińskiego rynku pracy w aspekcie jego aspektów wizerunkowych i kulturowych, społecznych i osobistych, jak również oferowanych perspektyw zawodowych. Pozyskany materiał badawczy jednoznacznie i wyraźnie ujawnił niezwykle negatywny obraz badanego rynku w opinii polskich pracowników. Najgorzej postrzegane były zmienne związane z oferowanymi warunkami pracy i zatrudnienia, najlepiej - chociaż nadal względnie negatywnie - te dotyczące społeczeństwa, w szczególności zaś relacji interpersonalnych. Równocześnie należy podkreślić, że można mówić o funkcjonujących stereotypach - wizyta na Ukrainie w pewnym stopniu skutkuje poprawą opinii na temat tamtejszego rynku pracy. (abstrakt oryginalny)
12
75%
An important feature of the reallocation process that took place in Eastern European and former Soviet Union countries was the decline in public sector employment due to the collapse of state-owned enterprises combined with an increase in private sector employment as new private firms emerged and old public companies were privatized. We propose a theoretical, parsimonious model which combines this feature with the standard search and matching model introduced by Diamond, Mortensen and Pissarides. Using numerical simulation we show that faster transition (associated with faster restructuring of state-owned enterprises into more productive private firms) leads to a quicker convergence to the post-transitional equilibrium characterized by high GDP and high employment in the private sector. However, this comes at the cost of negative output growth and higher unemployment in the short run. (original abstract)
Bezrobocie to zjawisko społeczne oznaczające, że część ludzi zdolnych i chętnych do podjęcia pracy nie znajduje zatrudnienia. Prowadzona w kraju polityka koncentruje się na rozwiązywaniu doraźnych i średniookresowych problemów strukturalno-koniunkturalnych i społecznych rynku pracy. Większość prowadzonych badań dotyczących przyczyn i konsekwencji bezrobocie ma charakter makroanaliz i mówi wiele o bezrobociu, ale nie o bezrobotnym. Rozważając bezrobocie w skali mikro, należy zadać sobie pytanie, czy współwystępuje ono z innymi zjawiskami społecznymi, psychologicznymi, medycznymi. Ustalenie takich powiązań powinno okazać się przydatne nie tylko w zapobieganiu niektórym problemom społecznym, ale także w promowaniu dobrych praktyk. Dlatego celem artykułu jest przeprowadzenie mikroanalizy społecznych uwarunkowań bezrobocia w Polsce w 2011 r. Do badania zastosowano model logitowy bezrobocia oraz dane z bazy Diagnozy Społecznej osób indywidulanych 2011 dla 17 500 osób. (abstrakt oryginalny)
Zachodzące w Polsce przemiany gospodarcze i polityczne znajdują swoje odbicie w transformacji rynku pracy. Proporcje między poszczególnymi kategoriami rynku pracy pozostają pod wpływem transferu siły roboczej z sektora uspołecznionego do sektora prywatnego. Można nawet powiedzieć, że w sposób zasadniczy te nowe proporcje między typami własności, a także słabości sektora prywatnego wyznaczają strukturę rynku pracy.W artykule przedstawiono zmiany zachodzące na rynku pracy w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem skali i struktury bezrobocia. Wskazano zagrożenia mogące zakłócić funkcjonowanie rynku pracy oraz czynniki pozwalające takich zagrożeń uniknąć. Przedstawiono także niektóre elementy infrastruktury rynku pracy, mające sprzyjać zmniejszaniu bezrobocia. Wychodząc z ogólnego obrazu rynku pracy w UE w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych, przedstawiono prawdopodobne sytuacje na polskim rynku pracy w jednoczącej się Europie. (fragment tekstu)
Celem pracy jest analiza zależności wydatków inwestycyjnych i liczby miejsc pracy wyrażonej ofertami pracy. Badanie obejmowało miasta na prawach powiatu w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem miast na prawach powiatu województwa zachodniopomorskiego w latach 2000-2010.(fragment tekstu)
Alternatywnym, syntetycznym podejściem może być badanie kariery zawodowej poprzez odwołanie się do koncepcji cyklu życia jednostki i pokazanie, jak - przy założeniu, że dana jednostka jest typowym przedstawicielem społeczeństwa - przebiegałaby jej kariera zawodowa w pewnym okresie jej życia. W niniejszym tekście została dokonana próba oszacowania z wykorzystaniem powyższego podejścia na podstawie publikowanych danych NSP 2002 liczby lat spędzonych w danym statusie zawodowym dla osób odznaczających się różnym poziomem kwalifikacji zawodowych, utożsamianych z poziomem wykształcenia. (fragment tekstu)
W artykule podjęto problematykę przemian zachodzących w trójsektorowej strukturze osób pracujących w Polsce z podziałem na województwa. Zgodnie z teorią trzech sektorów w procesie rozwoju gospodarczego zmniejsza się odsetek pracujących w sektorze rolniczym, a wzrasta udział pracujących w sektorze usług. Stwierdzono, że bezpośrednio po uzyskaniu przez Polskę członkostwa w Unii Europejskiej prawidłowość ta nie występowała w niektórych województwach. Dotyczyło to zwłaszcza obszarów, gdzie udział sektora rolniczego w strukturze osób pracujących jest wysoki. (abstrakt oryginalny)
Zmiany społeczno-gospodarczych, które rozpoczęły się w 1989 roku w Polsce doprowadziły również do wielu zmian na rynku pracy. Potwierdzeniem jest bezrobocie jawne charakterystyczne dla krajów rozwiniętych gospodarczo. Celem tej pracy jest przedstawienie poziomu bezrobocia w latach 1990 i 2002 w Polsce i innych krajach UE.
Celem artykułu jest prezentacja, analiza i ocena funkcjonowania rynku pracy w województwie wielkopolskim w latach 2000-2013. Na tle sytuacji na rynku pracy dokonano także analizy sytuacji w zakresie polityki rynku pracy prowadzonej w przekroju regionalnym. Przeanalizowano tu wydatki z Funduszu Pracy poniesione na prowadzenie polityki rynku pracy. W Wielkopolsce występuje dość duże zróżnicowanie stóp bezrobocia: od miasta Poznania i powiatu poznańskiego, gdzie stopa bezrobocia jest na poziomie naturalnym, do powiatów o wysokim bezrobociu i jego trwałym charakterze, jak w przypadku powiatu wągrowieckiego i innych. Zróżnicowanie terytorialne bezrobocia w regionie wielkopolskim jest zatem dodatkową cechą charakterystyczną, na którą muszą zwracać uwagę politycy szczebla regionalnego zajmujący się sprawami rynku pracy.(abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera charakterystykę regionalnych i lokalnych rynków pracy oraz przegląd metod analitycznych, przydatnych dla określenia specyfiki tych rynków i przemian na nich występujących. Autor omawia następujące techniki badawcze: analizę dziedzin gospodarki i zatrudnień w skali regionalnej, analizę bazy ekonomicznej, metodę "Shift-Share Analysis", analizę zróżnicowania industrialnego oraz funkcję dopasowań ("matching function").
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.