Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 109

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Leader's personality
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Firmy przeżywają kolejno erę wzrostu, stabilizacji, wreszcie kryzysu i schyłku. Należy te etapy przewidzieć i przygotować się do nich. Każdy okres wymaga, by na czele organizacji stanął człowiek o specyficznym typie osobowości, który potrafiłby przede wszystkim tworzyć i wdrażać projekty organizacyjne, finansowe itd. W obecnej dobie kluczem do skutecznego zarządzania jest nowy typ kierownika: nie dynamicznego budowniczego danej struktury organizacyjnej, ale lidera z przywódczymi zdolnościami, który byłby w stanie właściwie pokierować zarówno zespołem pracowniczym, jak też całościowym rozwojem firmy. W artykule zaprezentowano główne czynniki wpływające na proces wyłaniania się liderów (przywódców) w organizacji. Struktura pracy składa się z dwóch części. W części pierwszej zostały przedstawione najważniejsze podejścia badające istotę i znaczenie przewodzenia w poszczególnych rodzajach organizacji. oraz omówiono przebieg i warunki pracy kierowniczej, jak też wynikające stąd wymagania pod adresem przywódców. W części drugiej skupiono się natomiast na zagadnieniach związanych z procesem sprawowania władzy przez liderów w tychże organizacjach, wskazano jej główne atrybuty i założenia. (abstrakt oryginalny)
Przed miesiącem pisałam, jak zarządzać sobą w czasie w świecie VUCA. Nawet do głowy by mi nie przyszło, że moje przemyślenia będą testowane już niedługo później. To właśnie teraz liderzy i ich zespoły realnie doświadczają znaczenia tego akronimu: świat zmienny, niepewny, złożony i niejednoznaczny. Zdajemy test z bycia liderem, przywódcą, szefem, menedżerem, prezesem w czasach ogromnych wyzwań i zmian. Określamy swoje role w kryzysie. Definiujemy od nowa bezpieczeństwo i przetrwanie firmy i ludzi. Odkrywamy arkana zwinnego zarządzania. Jaka jest zatem rola lidera w kryzysie? (fragment tekstu)
Każdy z nas ma w sobie dwie różne energie: żeńską i męską. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę i nie każdy wie, jaka moc w nich drzemie. Warto znać pozytywne i negatywne aspekty każdej energii, wiedzieć, na czym polega ich synergia oraz jak przełożyć ją na funkcjonowanie w roli lidera w biznesie. Synergia obu energii zapewnia bowiem elastyczność myśli i efektywność działania - tak pożądane cechy przywódcy we współczesnym świecie. (fragment tekstu)
4
Content available remote Skuteczny lider gwarantem na rynkowy sukces organizacji
75%
Artykuł poświęcony jest problematyce wpływu postaw i zachowań lidera na sukces organizacji. Rozpatrując powyższe zagadnienie nie tylko starano się o uzyskanie odpowiedzi na pytanie jaki jest lider (kierownik) w ogóle, lecz jaki jest jako uczestnik organizacji, na czym polega mechanizm jego uczestnictwa, i jaką odgrywa on rolę w życiu organizacji. W pracy wykazano, iż wydatny wpływ na to, czy przedsięwzięcia realizowane przez organizację okażą się być efektywne, wywiera lider organizacji. Ponadto zauważono, iż wpływ ten uwarunkowany jest poprzez prezentowany styl kierowania, odzwierciedlający specyficzne, osobowościowe cechy charakteru lidera. W referacie dokonano również przeglądu definiowania powiązanych tematycznie pojęć z zakresu nauk o organizacji i zarządzaniu, czyli "organizacja", "lider organizacji", "sukces organizacji". Za istotną wartość dodaną uznać należy położenie nacisku na wymienienie jak największej ilości przykładów praktycznych ze świata biznesu. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote DNA lidera według przedstawicieli pokolenia "Z"
75%
Na rynek pracy wchodzi lub niedługo wejdzie kolejna kohorta młodych pracowników, określanych mianem pokolenia "Z". Różnią się oni od swoich poprzedników pod wieloma względami: aspiracji, mentalności, potrzeb i oczekiwań, motywacji, postaw życiowych, sposobu komunikacji itd. Dla zarządzających oznacza to wiele wyzwań i dylematów. Celem artykułu jest pokazanie oczekiwań, jakie mają przedstawiciele generacji "Z", wobec ich przyszłych przełożonych. Autorki artykuły zwracają również uwagę na fakt, że skuteczne zarządzanie najmłodszymi pracownikami będzie wymagało redefinicji roli i kompetencji współczesnych liderów. Artykuł powstał na podstawie studiów krajowej oraz zagranicznej literatury przedmiotu oraz badań własnych autorek(abstrakt oryginalny)
The choice of leadership style demonstrated by people in managerial positions is conditioned by numerous factors and specific organisational situations. However, every manager has an individual inclination to act in a consistent way, which in science is referred to with the term leadership style. These personal tendencies are to a large extent determined by personality, therefore, it is worth considering the dimension of managers' cognitive functioning. The "ME as manager" construct is a cognitive representation that creates certain tendencies which are visible in a manager's working style and the resulting effectiveness of their actions.(original abstract)
Większość badań nad przywództwem skupia się tylko na jego pozytywnych aspektach, kiedy to liderzy są źródłem dobra, a ich starania przynoszą pozytywne wyniki. Co się jednak dzieje, gdy liderzy zawodzą, nadużywają władzy lub zbaczają z właściwego toru? Charyzmatyczni liderzy niekoniecznie przynoszą korzyści zespołowi, któremu przewodzą, a ich wizja i wartości mogą być po prostu źle pomyślane. W niniejszym artykule przedstawimy: (a) definicję destrukcyjnego przywództwa, (b) teorie dotyczące charyzmatycznego przywództwa, a także (c) wyniki zachowań destrukcyjnych przywódców na przykładzie Enronu. (abstrakt oryginalny)
Lider zespołu ma szczególne zadanie. Wyznacza ludziom cel, pokazuje, jak go osiągać. Odnosi zwycięstwa i podnosi się po porażkach. Nawet najbardziej skuteczni przywódcy w polskim biznesie, którzy urodzili się z potencjałem, musieli w sobie wykształcić cechy wojownika. Jakie powinny być jego atrybuty? (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono sposoby wykorzystania pewnych elementów programu o nazwie "Droga BuDo" ("BuDo-Way") na potrzeby coachingu przeznaczonego dla wszystkich, a w szczególności dla młodych ludzi. Na naszych barkach spoczywa bowiem obowiązek i odpowiedzialność kształtowania tożsamości i osobowości młodych pokoleń, czego możemy dokonać, przekazując im odpowiednie narzędzia życiowe, a tym samym przyczyniając się do budowania lepszego społeczeństwa przyszłości. Program "Droga BuDo" doskonale sprawdza się w środowisku szkolnym i akademickim, ponieważ można go realizować w zwykłej sali lekcyjnej lub wykładowej. Jest dynamiczny i angażuje uwagę, co zważywszy na to, że wiele osób w tej grupie wiekowej ma zarazem ograniczone zdolności koncentracji, jak i potrzebę aktywnego działania, czyni go atrakcyjnym dla dzieci, nastolatków i studentów. Pełna nazwa programu, tj. "Osobiste przywództwo metodą Drogi BuDo" ("Personal Leadership the BuDo-Way") wskazuje, że jednostka musi posiąść pewne podstawowe (osobiste) umiejętności, zanim będzie w stanie przewodzić innym. Na niepowtarzalność tego programu wskazuje sama nazwa, "Droga BuDo" sugerująca, że czerpie on z bogatej wiedzy i wielowiekowej mądrości japońskich sztuk walki i buddyzmu, umożliwiając uczestnikom zdobycie przydatnych narzędzi życiowych. (abstrakt oryginalny)
Niniejsze opracowanie ma na celu przedstawienie sposobu identyfikacji zachowań przywódczych dyrektora szkoły. (fragment z tekstu)
Celem artykułu jest określenie roli lidera lokalnego w generowaniu kapitału społecznego na obszarach wiejskich. Analizę przeprowadzono na podstawie studium przypadku z gminy Jeżewo (powiat świecki, województwo kujawsko-pomorskie). W opracowaniu podjęto próbę znalezienia odpowiedzi na następujące pytania: Jakie cechy osobowościowe i uwarunkowania społeczne decydują o możliwości zostania lokalnym liderem? Jakie inicjatywy mogą być podstawą do budowania kapitału społecznego na wsi? Jaka jest rola lidera w generowaniu kapitału społecznego na obszarach wiejskich? Ze względu na specyfikę podjętego problemu postępowanie badawcze wymagało stosowania technik jakościowych. Za najwłaściwsze uznano metodę studium przypadku i wywiadu pogłębionego. Rezultaty przeprowadzonych badań wskazują, że rola lokalnego lidera w kreowaniu kapitału społecznego przejawia się w aktywizowaniu społeczeństwa poprzez inicjowanie i moderowanie różnorodnych przedsięwzięć integrujących społeczność lokalną, intensyfikujących relacje i budujących tożsamość lokalną. Jak wynika z badań, osią tych oddolnych projektów mogą być wspólne pasje i zainteresowania.(abstrakt oryginalny)
Objective: The article deals with the question of educational leadership and the understanding of that notion. That problem is relevant in the discussions on contemporary education, which is demonstrated by numerous publications concerning such areas as pedagogy, sociology of education or management. The attributes ascribed to an educational leader (personality traits, attitudes, values, etc.) are varied and arise from different experience of the authors and the applied research perspectives. The article presents the results of studies describing the characteristics of an ideal educational leader.Methodology: The aim of the presented studies was to attempt to identify the set of traits ascribed to a contemporary educational leader and determine to what extent the respondents identify those traits as the ones they themselves possess. The studies have been based on the opinions and experience of the participants in the education system in Poland - graduates of senior secondary schools (2017). As the analysis of relevant literature on the subject does not allow one to present a uniform set of qualities of an ideal educational leader, the authors of the presented studies have selected 34 traits that are most frequently mentioned in scientific papers. Subsequently, during the first stage of the studies, a group of 22 experts was asked to select 17 descriptive categories (half of the presented set) that, in their view, most accurately describe an ideal educational leader. Afterwards, a sample of 108 respondents (graduates) was provided with a survey questionnaire where, using a five-point Likert scale, the participants evaluated the occurrence of a given trait/ quality in the following contexts: A pedagogue - an ideal leader; A pedagogue - a leader from the past; Self-assessment with respect to a degree of possession of the listed qualities. The studies were conducted in Google Forms technology with the randomisation of all the studied qualities of a leader for each of the questions and each of the respondents. The constructed non-random purposive sample consisted of the graduates of general education, technical and vocational senior secondary schools from cities with population exceeding 500,000 inhabitants. Men constituted 27.8% of the sample.Findings: According to the respondents, the key traits in this case (a pedagogue - an ideal leader) included the ability to motivate others, psychological and pedagogical sensitivity and being a moral authority. The results relating to the educational leader from the past show a slightly different order of the key qualities resulting from the respondents' own experience. The first place was taken by high intellectual capabilities. It was followed by the ability to motivate others and being a moral authority. When conducting self-assessment with respect to the listed leadership qualities, the participants indicated that the qualities they possessed to the greatest degree included psychological and pedagogical sensitivity, the ability to interpret other people's expectations and the ability to plan the necessary changes. The achieved results also show that the averaged ( ) self-assessment regarding the degree of possession of all the leadership qualities in comparison to the qualities ascribed to an ideal leader is lower by 21.97%. At the stage of designing the studies, it may have been expected that more significant differences would be revealed between the imagined ideal type of a leader and the self-assessment of the graduates with respect to leadership predisposition/qualities.Value Added: In summary, the applied quantitative method of measurement allows one to confirm the accuracy of the set of leadership qualities determined on the basis of the relevant literaturę on the subject. According to the opinions of the graduates taking part in the study (former participants of leadership relationships), it correctly describes an educational leader. That knowledge may have practical application, especially in the conscious building of leadership in the educational environment. This is because it may be assumed that the stronger the correspondence of the set of qualities of an educational leader with the expectations of the followers, the better the Chance for the creation of an effective leadership relationship.Recommendations: The perspective of the "followers" who have their own individual experience with respect to relationships with "educational leaders" seems to be worth exploring further. The analysis of available publications on the subject in question gives grounds for posing a question to what extent the postulated image of the educational leader has any empirical foundations and to what degree it is rather a speculation or intuition of numerous authors. (original abstract)
Od marca 2020 r. wszyscy funkcjonujemy w rzeczywistości, którą trudno było sobie wyobrazić jeszcze rok temu. To czas, który dla nas wszystkich definiuje nowe role i pisze nowe scenariusze. Czas trudny, często nieprzewidywalny - wyjątkowo wymagający dla liderów, niezależnie w jakiej branży czy dziale pełnią swoją rolę. Jednak (jak zwykle!) w trudnościach, z którymi się mierzymy, kryje się szansa. Po pierwsze na (re)definicję własnej liderskiej misji. Po drugie - jeżeli potraktujemy tę misję poważnie - na związany z nią rozwój: siebie, zespołu i firmy. (fragment tekstu)
Potencjał i społeczne przyzwolenie na zmiany w Rosji zostały wyczerpane już w 1993 r. Kolejne lata przynoszą coraz większą i coraz bardziej jawną kontynuację rozwiązań z przeszłości. Pewne specyficzne uwarunkowania przywództwa władzy są rzecz jasna typowe dla każdego systemu politycznego, w tym artykule chodziło jednak o podkreślenie czynników, które wpływały na polityczną pozycję przywódcy, a także tych, które przesądziły o klęsce "projektu demokratycznego" w Rosji. W tym kontekście szczególną uwagę zwrócono na uwarunkowania historyczno-kulturowe, cechy osobowościowe prezydenta oraz spuściznę czasów komunistycznych. Ta ostatnia kwestia była kluczowa z punktu widzenia budowy systemu quasi-autorytarnego i autorytarnego (po 2000 r.). Pewnym paradoksem rosyjskiej rewolucji lat 90. było to, że w walce "starego" i "nowego" zarówno władza, jak i elity, walczyły o przeniesienie do nowej Rosji jak największej liczby rozwiązań z ZSRS. Rosja miała być zreformowaną kontynuacją państwa komunistycznego pozbawioną jedynie kilku istotnych wad dawnego systemu. Polityczne zmiany w latach 1991-1993 nie skruszyły prawdziwych fundamentów życia politycznego ZSRS. W znacznym stopniu były więc tylko mniej lub bardziej udaną adaptacją istniejącego systemu do zmieniających się realiów. Tym samym wiele elementów składowych Rosji było jedynie prostą kontynuacją tradycji i rozwiązań sprzed 1991 roku.(abstrakt oryginalny)
Już w starożytności filozofowie dyskutowali o odwadze. Próbowali ją zdefiniować i nadać jej sens. Dla Arystotelesa odwaga jest najważniejszą cnotą i to od niej zależą wszystkie inne cnoty. Platon z kolei uważał, że odwaga to wiedza, czego się trzeba bać, a czego nie. Czy odwaga jest nam dana raz na zawsze, czy można się jej nauczyć? I jak radzą sobie z nią współczesne liderki biznesu? (fragment tekstu)
W niniejszym artykule scharakteryzowano sztukę wywierania silnego wpływu osobistego. Charyzma, stereotypowo ujmowana jako "dar" uważana jest za wysoce pożądaną cechę u lidera, z którą trzeba się jednak urodzić. W opracowaniu przybliżono jednak jak można sobie wypracować tę sztukę.
Jak wynika z badania polskich liderów, przeprowadzonego przez SHL Polska, menedżerowie wyższego i najwyższego szczebla nie kierują się w prowadzeniu zespołów jedną, określoną metodą. Elastycznie dopasowują się do specyfiki branży, w jakiej działają, oraz oczekiwań pracowników. Badanie "Przedsiębiorcze przywództwo" daje rzadki na polskim rynku wgląd w lokalną perspektywę zarządzania oraz tego, jak widzą się w tym obszarze sami menedżerowie. (fragment tekstu)
18
Content available remote Leadership Styles in the Context of the Meaning of Life - an Empirical Analysis
75%
Purpose: This article presents research into the interdependencies between leadership styles and the sense of meaning of life, perceived as a psychological category. Design/methodology/approach: The aim was to either capture the relationship or reveal the lack of dependency between the leadership style preferred by managers - understood in a theoretical approach as a mental representation - and the experienced sense of the meaning of life. Two recognised and reliable research tools were deployed: the WERK Leadership Style Inventory, by U. Brzezińska and M. Rafalak, and the Purpose in Life Test, by J.C. Crumbaugh and L.T. Maholic. Findings: The research demonstrates that the sense of meaning of life, as a psychological category, does not influence managers' preferences in terms of the adopted leadership style. Research limitations/implications: Research continuation is advisable, but with a larger sampling group and additional breakdown into the organisation's levels and decision-making autonomy of the managers involved. Practical implications: The lack of correlation between experiencing the sense of life and the declared leadership style - as demonstrated - may imply that such axiological alienation might affect efficiency and generate stress and dissatisfaction with one's vocational activities. Social implications: This includes the axiological aspect, understood as the feeling of sense of life, in managerial behaviour schemes, which may effectively drive the organisation towards corporate social responsibility. Originality/value: It was demonstrated that leadership style seems to be a construct from a different axiological category than sense of life and, therefore, is largely subject to the influence of situational contexts, such as corporate culture or standards. (original abstract)
Niniejszy artykuł to studium przypadku na temat budowania zespołu liderów w Zakładach Azotowych w Tarnowie-Mościcach SA. Zaprezentowano poszczególne etapy przeprowadzonego projektu. Omówiono profil lidera handlowego oraz lidera produkcji.
Uzasadniono powiązania ogólnych naukowych zasad menedżmentu i zasad zarządzania efektywnością organizacji. Udowodniono, że koniecznością jest dotrzymanie przez menedżerów ukraińskich reguł zarządzania efektywnością.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.