Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 200

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Learning process
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
1
Content available remote Kształtowanie zdolności przedsiębiorstw do organizacyjnego uczenia się
100%
Artykuł jest streszczeniem rozprawy doktorskiej pt: "Kształtowanie zdolności przedsiębiorstw do organizacyjnego uczenia się obronionej na Uniwersytecie Szczecińskim. Celem pracy doktorskiej była analiza mechanizmu uczenia się organizacji oraz identyfikacja i ocena czynników wspierających procesy organizacyjnego uczenia się z wyróżnieniem indywidualnego, grupowego i organizacyjnego poziomu uczenia się.
Niniejszy referat traktuje o potencjalnych skutkach płynących z zastosowania języka angielskiego używanego jako środka nauczania MOI (medium of instruction) w wykładach z zakresu administracji biznesu, prawa, finansów i innych. Po scharakteryzowaniu podłoża badań i określeniu roboczej hipotezy, zgodnie i którą należałoby się spodziewać, że użycie języka angielskiego jako MOI będzie - z punktu widzenia studenta - korzystne, okazało się, iż zalety tej metody nauczania znacznie przewyższają ich potencjalne niedogodności. Co więcej, została ona zaakceptowana i doceniona przez studentów. Hipotezę tę potwierdza badanie empiryczne przeprowadzone na 100 losowo wybranych studentach spośród zapisanych do Business School Hochschule fur Technik und Wirtschaft des Saarlandes (Saarland University of Applied Sciences, Germany). W ramach tego badania oceniono postawę respondentów wobec angielskiego w ogóle, jak i w roli MOI, ich stosunek do wpływu omawianej metody nauczania na cztery podstawowe umiejętności językowe (mówienie, pisanie, słuchanie i czytanie) oraz opinie nt. zastosowania angielskiego MOI na gruncie zawodowym. (abstrakt oryginalny)
Celem prowadzonych przez nas od dłuższego czasu badań jest zaprojektowanie i budowa luźno związanych systemów informatycznych ("suita" oprogramowania użytkowego do uczenia maszynowego) do realizacji problemów integralnie związanych z odkrywaniem wiedzy, Zakłada się przy tym, że zestaw budowanych narzędzi będzie przystosowany do specyfiki maszynowego opisu odkrywanej wiedzy i będzie mógł być stosowany nie tylko do rozwiązywania problemów biznesu, lecz przypuszczalnie także w innych dziedzinach nauki i techniki. Jednym z projektowanych narzędzi informatycznych jest system eksploracji danych wielokategoryjnych, wykorzystujący specyficzne podejście do analizy informacyjnej, polegające na zastosowaniu klasyfikatora binarnego, zwanego dalej Liniową Maszyną Uczącą (LLM - ang.: Linear Learning Machine). Koncepcja ta została zaimplementowana w wersji ß systemu informatycznego PlaneSEEKER (...) Jednakże krytyczna analiza tych wyników, zdaje się wskazywać na konieczność podjęcia próby optymalizacji niektórych algorytmów wspomnianego systemu informatycznego, w celu zmniejszenia ogólnego błędu klasyfikacji. Zasadniczą koncepcję oraz niektóre problemy klasyfikacji zbirów wielokategoryjnych przy pomocy klasyfikatora binarnego przedstawiono w następnej części artykułu. (fragment tekstu)
Klasyczne podejście do tworzenia ontologii polegało na tym, że ekspert (osoba posiadająca odpowiednią wiedzę z analizowanej dziedziny) bądź grupa ekspertów dokonywali analizy dziedziny, którą ontologia miała reprezentować, a następnie według wybranego sposobu konstruowały ją ręcznie. Proces konstrukcji ontologii nie jest trywialny, głównie poprzez samą definicję ontologii, która wymusza zgodę co do podstawowych pojęć i mechanizmów przedstawianej dziedziny. Osiągnięcie takiego konsensusu, również w grupie eksperckiej często nie jest możliwe. Przykładem legendarnym jest tu CYC , w którym konstrukcja bazy wiedzy trwała latami i ciągle jest precyzowana. Prawdziwym wyzwaniem jest jednak zarządzanie samą ontologią. Jeśli bowiem ontologia przedstawia daną dziedzinę, to już chwilę po jej skonstruowaniu może być nieaktualna. Tak samo jak wiedza nie jest stała, tak i ontologia, która ma ją reprezentować, stała być nie może. Już praca eksperta przy jej tworzeniu jest niezwykle kosztowna, a powielanie tych kosztów przy stałej jej modyfikacji jest niepraktyczne. (fragment tekstu)
Żyjemy w dynamicznym i ciągle zmieniającym się otoczeniu. Wszystko, co wiemy, czego się nauczyliśmy, starzeje się z zawrotną prędkością. Jak sobie z tym poradzić? Być może kluczem do sukcesu jest umiejętność szybkiego i skutecznego przestawiania się na inne techniki uczenia się? (fragment tekstu)
Z uwagi na dynamiczne zmiany zachodzące w obszarze technologii komputerowych i Internetu, a co za tym idzie w procesie uczenia się, dokonano próby poznania wiedzy i opinii studentów na temat konektywnego uczenia się oraz wykorzystania go w procesie edukacji, co stanowi cel artykułu. Artykuł opiera się na przeglądzie literatury z zakresu teorii procesu uczenia się oraz prezentuje wyniki badania przeprowadzanego z wykorzystaniem kwestionariusza ankiety wśród 338 studentów I stopnia Ekonomii, Logistyki, Zarządzania i Analityki Gospodarczej Wydziału Ekonomicznego UMCS. (abstrakt oryginalny)
Treścią artykułu są najnowsze trendy w opracowywaniu międzynarodowych standardów zdalnego nauczania oraz krótki przegląd komercyjnych systemów LMS (platform do zdalnego nauczania). (abstrakt oryginalny)
Kino jest sztuką, która nie może pozostać niezauważona przez nauczycieli języka hiszpańskiego. Jest też wizją rzeczywistości, którą nauczyciel może zastosować w swojej klasie oraz źródłem, które przez obrazy, postacie i ich ciekawe historie prowadzi naszych uczniów do aktów komunikacyjnych i do poznania otaczającej ich rzeczywistości kulturowej. Film jest w stanie zaprezentować uczniom wiele sytuacji, które nauczycielowi języka obcego nie zawsze jest łatwo przekazać i które są niezbędne dla rozwoju umiejętności w zakresie nauki języka obcego. Jednocześnie oferuje im możliwość poznania społeczno-kulturowych aspektów rzeczywistości obiektywnej, będących głównym celem ich edukacji. Poznanie kubańskiej kultury w kontekście rzeczywistości lokalnej jest bardzo ważne dla uczniów- obcokrajowców, uczestniczących w zajęciach języka hiszpańskiego, ponieważ mają oni możliwość udziału w debacie dotyczącej kwestii społeczno-kulturowych. Dzięki językowemu zanurzeniu" w rzeczywistości kubańskiej mogą w sposób interkulturowy porównywać te same lub podobne realia występujące w ich krajach oraz adekwatnie je zrozumieć i przyswoić. Niniejsze opracowanie dotyczące eksperymentalnej metodologii opartej na pracy z klipami z filmu "El premio flaco" ('Wychudzona nagroda'), jest tylko częścią selekcji oraz doboru ćwiczeń z tekstami audiowizualnymi mającymi na celu rozwijanie kompetencji komunikacyjnej przez studentów-obcokrajowców uczestniczących w kursach Continuity realizowanych w czasie studiów na Uniwersytecie w Hawanie. (abstrakt oryginalny)
Autor niniejszego opracowania, prowadząc w latach 2002-2004 badania nad stworzeniem metodyki zintegrowanego zarządzania przedsięwzięciami informacyjnymi, uznał założenie, że projekty IT powinny być traktowane jako swoiste inwestycje wiedzy, za jeden z najważniejszych paradygmatów, na których należy ją oprzeć. Procesy zarządzania i wykonawcze składające się na te inwestycje służą bowiem budowaniu, utrwalaniu oraz wdrażaniu do codziennej praktyki nowych kompetencji i umiejętności.Z powyższego ujęcia problemu wynika wprost twierdzenie, że aby "działania inwestycyjne" w sferze informatyzacji były prowadzone sprawnie i skutecznie, konieczne jest, by całe środowisko projektów IT, obejmujące wszystkich ich uczestników, było oparte na wiedzy i otwarte na wiedzę. Możliwe jest to poprzez ukształtowanie organizacji projektowej zgodnie z wzorcami przejętymi z koncepcji organizacji uczącej się. Celem niniejszego artykułu jest omówienie najważniejszych jej elementów oraz próba przystosowania do obszaru przedsięwzięć informacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem procesów uczenia się. (fragment tekstu)
Autorzy artykułu zwracają uwagę na dwa elementy edukacji zdalnej: aktywność uczącego się oraz organizację powtórek przekrojowych i tematycznych. Artykuł prezentuje możliwości edytora LCDS jako narzędzia tworzenia interaktywnych materiałów edukacyjnych oraz przykład zastosowania tej aplikacji do budowy materiałów powtórkowych i ich ocenę przez studentów dwóch kierunków: informatyki i medycyny. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest identyfikacja zestawu zdolności: wyczuwania otoczenia, uczenia się, koordynacji i integracji, które pomagają rekonfigurować istniejące zdolności operacyjne w nowe, lepiej pasujące do otoczenia. U podłoża realizacji tego celu leży fakt, że w literaturze zarządzania strategicznego istnieje wiele różnych definicji zdolności dynamicznych, które częstokroć są niespójne między sobą, co stwarza duże zamieszanie w momencie traktowania ich przez menedżerów, jako narzędzi do zmiany zdolności operacyjnych. Wobec takiego stanu rzeczy zasadne jest rozpoznanie definicji oraz komponentów zdolności dynamicznych przedstawianych najczęściej w literaturze zagranicznej, sporadycznie w literaturze polskiej. Wykorzystaną metodą badawczą była krytyczna analiza literatury zarządzania strategicznego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł ma na celu przedstawienie roli, jaką pełni kształcenie ustawiczne w tworzeniu nowego oblicza rynku pracy i pokonywaniu trudności, na jakie napotykają osoby znajdujące się na tym rynku. (fragment tekstu)
14
Content available remote Absorptive Capacity of Schools
75%
This article presents the concept of absorptive capacity as the potential to identify, assimilate, recognize the value of external knowledge. The aim of this article is to present the results of expert interviews with principals of primary and secondary schools. The study was conducted in schools located in Silesia in 2011. It was noted that the absorptive capacity contributes to building a competitive advantage for schools. (original abstract)
15
75%
The aim of the paper is to show possibility of using knowledge management maturity model (KMMM) for knowledge processes assessment. As a support tool for increasing quality of the knowledge processes can be used mainly PDCA cycle and Kolb's learning cycle. PDCA cycle ensures creation of new knowledge and Kolb's cycle ensures improving the quality of existing knowledge. ISO 9001 standard can provide documentation of knowledge. Important is perception management knowledge like never-ending and continuously improving process.(original abstract)
RESEARCH OBJECTIVE: The aim of the contribution is to provide insights on how strategic learning techniques could constitute measures enhancing the visibility of the cognitive process of learning. THE RESEARCH PROBLEM AND METHODS: The competence of learning as such and its application in practice in educational institutions is a mainly cognitive experience. Copying the learning behavior as such is therefore more difficult compared to the learning through imitation during childhood, as the cognitive part of learning is not immediately visible for the outstanding person wishing to improve his or her learning competence. Alongside three examples from practice, the contribution examines those strategic learning techniques, which can enhance the visibility of the cognitive process of learning. THE PROCESS OF ARGUMENTATION: The pressure of ensuring success at school can lead to the participation of learners in private lessons and revision courses. As participation in these courses mainly focusses on the revision of discipline knowledge that is tested in exams, one may argue that these courses only heal the symptoms of disappointing examination results. RESEARCH RESULTS: The present contribution argues that an investment into the learning competences as such does entail long-term benefits compared to the transferal of discipline knowledge in private lesson and revision courses. CONCLUSIONS, INNOVATIONS AND RECOMMENDATIONS: The drafters of curricula should reassess whether the major focus on discipline knowledge based subjects occupy the majority of curricular obligations is a welcoming development. This development should critically be reflected and perhaps even changed by introducing compulsory strategic learning courses throughout the educational training of learners.(original abstract)
In this paper we focus on individual and collective student engagement (at its micro level). We can note that student involvement and empowerment can create opportunities to foster student engagement both in those who take such opportunities up, and in the impact that these students and their work has on other students. Besides, in this paper we concentrate on HEIs activities in enhancing student engagement, so we focus on one of SE sphere: engaging students. Engaging students is about what the staff of HEIs and other parties offer in creating opportunities for students to engage in educationally purposeful ways. (fragment of text)
W artykule przedstawiono rolę i znaczenie wiedzy w organizacjach uczących się. Przedstawiono wymiary wiedzy oraz różne perspektywy spojrzenia na procesy uczenia się, takie jak tryby, poziomy, typy, fazy i sposoby uczenia się. W szczególności położono nacisk na istotę transformacji wiedzy z poziomu indywidualnego na poziomy grupowy i dalsze. Wyróżnione i omówione zostały krytyczne czynniki dla powstania i rozwoju organizacji uczących się, jakimi powinny stać się polskie przedsiębiorstwa.
Rosnące woluminy, wzrastająca złożoność, wielość źródeł, a także cele gromadzenia danych różne od realizowanych zadań analizy danych są jedną z przyczyn niepowodzeń algorytmów uczenia się pojęć. Szczególnego znaczenia nabierają upraszczające i nieadekwatne do rzeczywistości założenia. Dotyczą one precyzyjności pojęć, kontekstowej niezależności oraz możliwości reprezentacji pojęcia przez pojedynczy opis symboliczny. Przegląd sposobów uwolnienia tych założeń i poszerzenie opisu pojęć o zależności kontekstowe są przedmiotem artykułu. (abstrakt oryginalny)
W konstruktywistycznych podejściach do uczenia się refleksja jest uznawana za krytyczny element tego procesu. Refleksyjności z wielu powodów nie można uznać za oczywistą dyspozycję, zwłaszcza w kontekście pracy. Przezwyciężanie barier utrudniających refleksję jest istotne ze względu na jej znaczenie dla uczenia się organizacyjnego. Jest to jednocześnie trudne, dlatego wymaga edukacji i wspomagania. Za szczególnie efektywne facylitatory uczenia się organizacyjnego uznaje się techniki bazujące na społecznych interakcjach i dialogu, np. gry symulacyjne, symulacje behawioralne, techniki storytelling. Ich specyficzne cechy mogą wpływać na różnice w ich efektywności w konkretnych zastosowaniach. Główne cele artykułu to wykazanie znaczenia refleksji jako kluczowego elementu uczenia się indywidualnego i organizacyjnego oraz porównanie technik wspomagających te procesy. W porównaniu uwzględniono rodzaj doświadczenia, wyzwalacze refleksji i jej formy. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.