Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 466

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 24 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Legal employment relation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 24 next fast forward last
Celem niniejszego opracowania jest naświetlenie wybranych problemów etycznych, które mogą pojawić się w łańcuchu dostaw. W pracy skoncentrowano się przede wszystkim na kwestiach z zakresu stosunków pracy. Zamierzeniem autorki było przedstawienie powyższego zagadnienia zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej. Pod uwagę wzięto przede wszystkim firmy globalne, które swoje łańcuchy dostaw budują często w krajach słabo rozwiniętych.
2
Content available remote I-deals jako przejaw elastyczności w budowaniu relacji pracownik-pracodawca
100%
Idiosynkratyczne umowy w sprawie pracy bazują na elastycznym podejściu do zatrudniania pracowników. Wynikają one z końca epoki, w której normą było zawieranie szablonowych i niezróżnicowanych kontaktów pomiędzy pracownikami a pracodawcami/ przełożonymi. Badania empiryczne zaprezentowane w artykule opisują zakres, korzyści i koszty wynikające ze stosowania tego nowatorskiego podejścia. Autorka uważa, że na rynku pracy podlegającym nieodwracalnym zmianom i-deals wydają się skutecznym narzędziem kształtowania relacji pracownik-pracodawca. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono analizę funkcjonowania powództw o ustaleniu istnienia stosunku pracy w orzecznictwie sądowym okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach. Analiza obejmuje okres od II półrocza 1996 do końca I półrocza 1999 r. Pokazano mechanizmy działań zmierzających do zastępowania faktycznie wykonywanej umowy o pracę umowami cywilnoprawnymi.
Autorka podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie: czy dzisiejsze legislacyjne ujęcie stosunku pracy jako stosunku prawnego w ogóle daje szanse na poszukiwania w nim jakichkolwiek śladów społecznej doktryny Kościoła. Choć w obowiązującym w Polsce prawie nie twierdzi się już, iż to na rzecz "zakładu pracy" pracownik świadczy pracę, to jednak zakład pracy ciągle funkcjonuje w ustawodawstwie kodeksowym. Ale czy pracy na jego rzecz już na pewno się nie świadczy? Zdaniem autorki odpowiadając na powyższe pytanie twierdząco - przy założeniu, że zakład pracy pojmuje się jako wspólnotę ludzi - można by było mówić o pewnej doktrynalnej zgodności normatywnego ujęcia definicji stosunku pracy ze społeczną nauką Kościoła. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza zakresu legitymacji procesowej inspektora pracy w sprawach o ustalenie z art. 631 k.p.c., który to problem jest sporny zarówno w literaturze jak i praktyce. Autorka przedstawia rozbudowaną argumentację na poparcie tezy, że inspektor pracy nie jest uprawniony do wytaczania powództw o ustalenie treści stosunku pracy ani faktów prawotwórczych z nim związanych. Koncentruje się zwłaszcza na wykazaniu braku interesu prawnego inspektora w takim ustaleniu, przy założeniu, że wykazanie interesu prawnego stanowi przesłankę każdego powództwa o ustalenie (art. 189 k.p.c.). (abstrakt oryginalny)
Artykuł podejmuje problem empatii w kierowaniu i zarządzaniu potencjałem pracowniczym i można przyjąć, że ma on znaczenie nie tylko dla kadry kierowniczej i zarządzania, ale również dla stosunków pracy w ogóle.
Autorka analizuje zagadnienie dotyczące skutków odmowy pracownika poddania się jednostronnym aktom zmieniającym nominacyjny stosunek pracy. Przedstawia konsekwencje niesubordynacji pracowników na gruncie umownego stosunku pracy oraz odmienności w sferze nominacyjnej podstawy zatrudnienia, a także poglądy doktryny i orzecznictwa odnoszące się do możliwości zastosowania istniejących instytucji w zakresie skutków braku dyspozycyjności pracowniczej. W konkluzji autorka podkreśla rolę odpowiedzialności dyscyplinarnej w sankcjonowaniu aktów niesubordynacji i wysuwa postulaty wprowadzenia do obecnych regulacji zmian mogących określić jasne mechanizmy pozwalające na ustalenie skutków odmowy pracownika poddania się aktom zmieniającym. (abstrakt oryginalny)
W niedalekiej przyszłości konwencja rzymska o prawie właściwym dla zobowiązań umownych stanie się prawem obowiązującym w Polsce i zastąpi dotychczasowe regulacje prawa prywatnego międzynarodowego. Stąd przybliżenie jej postanowień jest niezwykle aktualne. Wspomniany akt prawa międzynarodowego reguluje zasady określania prawa właściwego m.in. dla indywidualnych stosunków pracy. Konwencja jako łącznik pierwszoplanowy traktuje dokonany przez strony wybór prawa właściwego. Autor skupia się jednak na badaniu technik ograniczających ten wybór w zakresie stosunków pracy. Główna analiza dotyczy przepisów bezwzględnie obowiązujących i ich relacji w stosunku do prawa wybranego i przepisów wymuszających swoje zastosowanie. (abstrakt oryginalny)
Umowa na czas zastępstwa, czy ściślej jej prawna regulacja, od początku budziła wiele wątpliwości. Kontrowersje dotyczyły głównie kwestii zawierania, kształtowania treści oraz rozwiązywania umowy, nazywanej w literaturze "umową o pracę na zastępstwo" lub "umową o pracę w zastępstwie". Występujące w doktrynie różnice stanowisk w przedmiocie umowy o pracę zawieranej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy uzasadniają głębsze rozważenie jej aspektów prawnych. (fragment tekstu)
Wyróżnienie dwóch kategorii członków samorządowego kolegium odwoławczego znajduje skutki w obszarze pracowniczym. Członkowie etatowi zatrudnieni są w reżimie pracowniczym, z kolei członkowie pozaetatowi nie są pracownikami. Powołanie etatowego członka samorządowego kolegium odwoławczego stanowi w swej istocie mianowanie w rozumieniu przepisów Prawa pracy i rodzi skutki w postaci nawiązania stosunku pracy z kolegium. Doktrynalne próby wyjaśnienia statusu pracowniczego członków kolegium dodatkowo utrudniają jego określenie z uwagi na posługiwanie się pojęciem nienormatywnym. Zdaniem autora ustawodawca powinien nowelizacją jednoznacznie wskazać na mianowanie jako podstawę nawiązania stosunku pracy z członkiem kolegium. Pożądane zmiany wiążą się również z wyraźnym uregulowaniem zagadnień związanych z przenoszeniem członków pomiędzy kolegiami, w tym dotyczących sumowania okresów zatrudnienia sprzed i po poniesieniu dla potrzeb ustalania uprawnień związanych z zakładowym stażem pracy. W tym kontekście niezbędne jest również dookreślenie statusu pracowniczego członka kolegium powoływanego na prezesa innego kolegium. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest określenie wpływu zasady uprzywilejowania pracownika na swobodę kształtowania przez strony stosunku pracy postanowień umów o pracę oraz umów dodatkowych. W artykule zostały przedstawione argumenty uzasadniające tezę, zgodnie z którą mechanizm przewidziany w art. 18 § 2 kodeksu pracy może znaleźć zastosowanie wyłącznie do postanowień umów o pracę, nie obejmuje natomiast swym zakresem nazwanych i nienazwanych umów dodatkowych zawieranych przez strony stosunku pracy. Jednak o nadaniu określonej klauzuli statusu postanowienia umowy o pracę należy rozstrzygać w oparciu o jej treść, a nie umiejscowienie. Za kryterium oceny postanowień umów o pracę w świetle art. 18 k.p. należy uznać wyłącznie przepisy prawa pracy w ujęciu art. 9 § 1 k.p. Treść analizowanej regulacji uniemożliwia uznanie za wzorzec oceny zasad współżycia społecznego czy natury zobowiązania. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Uznanie za pracownika osoby zatrudnionej na podstawie umowy cywilnoprawnej
76%
Autor analizuje koncepcję pracownika wypracowaną w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE). Akcentuje autonomiczny charakter definicji "pracownika", pod którym to pojęciem TSUE rozumie osoby świadczące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych oraz samozatrudnione. Przedstawia kryteria stosowane w judykaturze unijnej pozwalające odróżnić zatrudnienie pracownicze od niepracowniczego. Podkreśla przepisy prawa pracy, materialne i procesowe, pozwalające zainteresowanym na uznanie za pracownika osoby zatrudnionej w ramach umów cywilnoprawnych. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Czas jako element stosunku pracy (uwagi na gruncie treści art. 22 § 1 k.p.)
76%
W opracowaniu autor podjął tematykę użytego w artykule 22 § 1 Kodeksu pracy pojęcia czasu. Analizuje rolę i zasadność zamieszczenia w art. 22 § 1 Kodeksu pracy sformułowania dotyczącego czasu wykonywania pracy. Dotyczy to między innymi relacji z takimi pojęciami jak podporządkowanie czy czas pracy. Postawione zostały tezy dotyczące możliwego szerszego rozumienia pojęcia czasu realizacji umowy. Stworzyłoby to opcję rozszerzenia tego pojęcia również na stosunki prawne nieobjęte do tej pory ochroną w kontekście długości ich realizacji. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Trwałość stosunku pracy nauczyciela akademickiego : uwarunkowania prawne
76%
Przedstawiono stan polskich regulacji dotyczących zatrudniania nauczycieli akademickich. Podstawę do tych rozważań stanowi prawo z 2005 roku wraz ze zmianami z 2010 r.
W artykule autor charakteryzuje problematykę ograniczenia aktywności pracowniczych radnego. Zdaniem autora obowiązujące instrumenty prawne służące ograniczeniu aktywności pracowniczej radnych w sposób prawidłowy korespondują z interesem publicznym i mają charakter współmierny do rangi tego interesu. Wśród omawianych przez autora zagadnień znalazły się m.in.: ograniczenia w wykonywaniu przez radnych określonych czynności jako podstawa wyeliminowania społecznie negatywnych zachowań; zakaz nawiązywania przez radnego stosunku pracy w urzędzie gminy, w której uzyskał mandat; zakaz pełnienia przez radnego funkcji kierownika gminnej jednostki organizacyjnej lub jego zastępcy; zakaz wykonywania przez radnego pracy w ramach stosunku pracy w urzędzie gminy, w której uzyskał mandat, oraz funkcji kierownika lub jego zastępcy w jednostce organizacyjnej tej gminy, a także zakaz powierzania radnemu wykonywania pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej. (abstrakt oryginalny)
Autor prezentuje w kontekście rozważań na temat powiązań oraz dystynkcji między materialnym prawem pracy oraz procesowym prawem pracy propozycję innego niż dotąd w polskiej literaturze i polskim orzecznictwie podejścia do charakteru prawnego pracowniczego prawa odwołania od pracodawczych czynności zmierzających do zakończenia stosunku pracy. Według autora to pracownicze prawo odwołania należy postrzegać nie jako zjawisko prawne ze sfery procesowego prawa pracy, lecz jako zjawisko prawne ze sfery materialnego prawa pracy, posiadające charakter swoistego metaprawa (metauprawnienia). Taka kategoryzacja ma znaczenie nie tylko dla "law in books", lecz również dla "law in action", dając większą ochronę prawną pracownikowi.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono instytucję zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Instytucja ta stanowi przede wszystkim wytwór praktyki obrotu gospodarczego, poparty częściowo poglądami doktryny i judykatury. Ze względu na brak regulacji prawnej tej instytucji przy jej stosowaniu pojawia się wiele wątpliwości związanych między innymi z dopuszczalnością odsunięcia pracownika od świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia na mocy jednostronnego oświadczenia woli pracodawcy, wysokością wynagrodzenia otrzymywanego przez pracownika w czasie tego zwolnienia czy możliwością jego odwołania. W artykule podjęto rozważania dotyczące zgodności zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia z naturą stosunku pracy oraz zasadami prawa pracy, wskazano również ewentualne przesłanki dopuszczalności stosowania tej instytucji oraz jej charakter prawny i skutki prawne. Zasadniczym wnioskiem de lege ferenda sformułowanym w artykule jest dokonanie kompleksowej regulacji prawnej przedstawionej instytucji w Kodeksie pracy. Jednocześnie korzystanie z tej instytucji powinno zostać ograniczone do przypadków, w których faktyczne zatrudnianie pracownika w okresie wypowiedzenia niesie za sobą ryzyko naruszenia lub zagrożenia słusznego interesu pracodawcy. (abstrakt oryginalny)
Jeden z ważniejszych aspektów zarządzania zasobami ludzkimi firmy odnosi się do relacji między pracodawcami i pracownikami. Relacje te najogólniej określa się mianem stosunków pracy. (...) Wśród rozlicznych kryteriów upoważniających wyodrębnienie osobliwych stosunków społecznych wskazać można ważny fakt społeczny, jakim jest praca zawodowa i wynikające z niej implikacje zarówno dla realizującego tę pracę, jak i jego najbliższego środowiska społecznego. Wśród tych implikacji za najważniejsze uznać można to, że praca zespolona bywa z kapitałem, a równocześnie kapitał i praca są sobie przeciwstawne. (fragment tekstu).
Koncepcja umowy o zatrudnienie opiera się na dwojakim założeniu, mianowicie określeniu pojęcia zatrudnienia jako zobowiązania prawa pracy oraz na zdefiniowaniu w ustawie szczególnych (typowych) umów o zatrudnienie wedle przyczyny zatrudnienia (kryterium społeczno-gospodarczego przeznaczenia). Jest to konieczne ze względu na ekonomiczny i społeczny związek zatrudnienia z ochroną socjalnego ryzyka przez płacę (obejmującą wynagrodzenie netto oraz składkową i podatkową daninę). Od tego zależy także stan finansów publicznych. Wykonywanie zarobkowej pracy (działalności) na innej niż umowa o zatrudnienie podstawie prawnej nie daje takiego społeczno-gospodarczego efektu, a zatem trzeba je traktować poza zakresem prawa pracy na zasadzie wyjątku. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł, będąc osadzonym w ekonomii, a w szczególności w odniesieniu do teorii agencji, sięga do dorobku innych dyscyplin naukowych, ze szczególnym uwzględnieniem teorii władzy. Ze względu na dotychczasowe zainteresowania naukowe autora oraz zdobyte doświadczenie (roczny pobyt badawczy w Japonii), niniejsze opracowanie dotyczy powiązania teorii agencji z teorią władzy w organizacji rozpatrywanych na przykładzie funkcjonowania przedsiębiorstw japońskich, a w szczególności panujących w nich stosunków pracy. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 24 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.