Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 49

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Liberalizacja transportu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Artykuł przedstawia analizę zmiany równowagi popytowo-podażowej w globalnym transporcie lotniczym zapoczątkowanej przez procesy liberalizacji i reregulacji rynku lotniczego. Omawia się obydwa procesy w aspekcie ewolucji umów międzynarodowych o komunikacji lotniczej, dla których ramy prawne stanowi Konwencja Chicagowska, oraz w świetle zapisów zawartych w Ogólnym Porozumieniu Handlu Usługami pod auspicjami Światowej Organizacji Handlu. Prezentuje się wpływ powyższych procesów na wysokość realnych cen biletów, liczbę odprawianych podróżnych, oferowaną pracę przewozową oraz zyskowność linii lotniczych.(fragment tekstu)
2
100%
W artykule autor podjął próbę przedstawienia problemów funkcjonowania polskiego rynku transportu kolejowego na tle zachodzących zmian na rynku transportowym Unii Europejskiej. Wskazane zmiany są następstwem procesów zmierzających do liberalizacji tego rynku. Artykuł podzielony został na trzy części. W pierwszej autor zaprezentował specyfikę transportu kolejowego, skupiając się przede wszystkim na scharakteryzowaniu rynku towarowego. Dokonana została ponadto identyfikacja głównych cech kolei, z określeniem ich wpływu na przyszły rozwój tej gałęzi. Kolejna część prezentuje ideę oraz główne cele liberalizacji rynku kolejowego. Autor przedstawia główne założenia polityki unijnej dotyczące tej gałęzi transportu, wpływające na jej obecny, jak i przyszły charakter. Trzecia część artykułu określa współczesną rolę transportu kolejowego Polsce w aspekcie przewozów ładunków. Autor dokonuje analizy udziału kolei w rynku przewozów ładunków. Ponadto dokonuje próby wskazania wybranych determinant wpływających na konkurencyjność transportu kolejowego, a tym samym wskazuje jego obecne i przyszłe miejsce w całym rynku przewozów towarowych. Analiza stanu rynku kolejowego, w tym identyfikacja barier jego funkcjonowania, stanowi podstawę do określenia możliwości jego przyszłego rozwoju. Zmniejszający się udział transportu kolejowego w przewozach ogółem ma negatywny wpływ przede wszystkim na bezpieczeństwo przewozów oraz natężenie ruchu drogowego, a co za tym idzie powoduje wzrost niekorzystnego dla środowiska zjawiska kongestii.(abstrakt oryginalny)
W artykule zostały przeanalizowane instrumenty unijnej polityki transportowej, wykorzystywane w celu rozwiązania problemów związanych z niedostateczną konkurencją na rynku transportu kolejowego. Kolej stanowi typowy przykład sektora zmonopolizowanego - ze względu na minimalną efektywną skalę produkcji jest on podatny na procesy koncentracji rynkowej. Dodatkowym problemem jest fakt, że tendencje do koncentracji zostały na nim utrwalone przez nacjonalizację i odgórne narzucenie monopolistycznej struktury rynku. Proces transformacji w przypadku tego typu sektorów najczęściej oznacza konieczność zmierzenia się z głęboko deficytowymi monopolami państwowymi, co wiąże się z potrzebą restrukturyzacji i prywatyzacji oraz deregulacją i liberalizacją warunków wejścia na rynek. (fragment tekstu)
Stworzenie jednakowych warunków dla wszystkich przedsiębiorstw działających na rynku kolejowym UE jest jednym z głównych celów europejskiej polityki transportowej. Przejawia się to m.in. w postępujących pracach legislacyjnych dotyczących liberalizacji transportu kolejowego. W artykule przedstawiono aktualny stan prawny oraz propozycje nowych regulacji prawnych, które mają na celu utworzenie jednolitego europejskiego rynku kolejowego. Omówiono również wpływ regulacji prawnych UE na proces liberalizacji transportu kolejowego. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Wewnątrzkrajowe lotnicze połączenia kabotażowe w Europie
75%
Współczesny rozwój transportu lotniczego w państwach Unii Europejskiej odbywa się w warunkach pełnej liberalizacji rynku przewozów lotniczych i respektowania wszystkich dziewięciu wolności, co zaowocowało pojawieniem się zjawisk wcześniej niewystępujących. Należy do nich rozwój połączeń typu full cabotage. Aktualnie w obrębie państw UE połączenia o charakterze kabotażowym oferowane są głównie przez przewoźników niskokosztowych. Najwięcej krajowych połączeń kabotażowych jest w państwach Europy Południowej: we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Grecji. Na mniejszą skalę połączenia kabotażowe obecne są w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Polsce i Rumunii. Dominują trasy pomiędzy miastami znacząco oddalonymi lub położonymi na wyspach oraz miastami, pomiędzy którymi nie ma połączeń pociągami dużych prędkości. Wśród obsługiwanych portów dominują porty regionalne lub porty satelitarne dla dużych aglomeracji miejskich oraz porty położone w regionach atrakcyjnych dla rozwoju turystyki. Połączenia kabotażowe mają duży udział w rynku przewozów krajowych, zwłaszcza w tych państwach, gdzie dawni przewoźnicy narodowi mają stosunkową słabą pozycję (Włochy, Grecja, Polska, Rumunia). Połączenia kabotażowe najczęściej wypełniają luki w sieci połączeń i rzadko oferowane są na trasach między głównymi portami krajowymi, na których jest duża konkurencja pomiędzy przewoźnikami. Połączenia kabotażowe przyczyniają się do zwiększenia dostępności transportowej obszarów uznawanych do niedawna za peryferyjne.(abstrakt oryginalny)
Polityczne i ekonomiczne zmiany podjęte w Polsce w 1989 r. spowodowały, że poszczególne gałęzie gospodarki coraz ściślej wiążą się z gospodarką światową. Wpływ zjawisk o zasięgu międzynarodowym na systemy transportowe (także transportu miejskiego) w Polsce zwiększa się w miarę postęp integracji ekonomicznej, głównie integracji z Unią Europejską. Dla transportu miejskiego, który w Polsce funkcjonuje na względnie odizolowanych rynkach lokalnych i jest poddawany licznym regulacjom, duże znaczenie będzie miała zgodna z polityką transportową UE, liberalizacja rynków transportowych.
Artykuł poświęcony jest wprowadzonym przez unijnego prawodawcę zasadom prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie przewozów lotniczych. Przedstawia on proces liberalizacji sektora przewozów lotniczych oraz analizuje poszczególne wymogi związane z podjęciem przez przedsiębiorców takiej działalności. W pierwszej kolejności autor skupił się na warunkach uzyskania koncesji na przewozy lotnicze. Następnie zostały przeanalizowane akty prawne mające na celu zagwarantowanie każdemu z przewoźników lotniczych równego dostępu do portów lotniczych. W zakończeniu autor dokonuje oceny wprowadzonych rozwiązań.(abstrakt oryginalny)
Rynek publicznego transportu zbiorowego charakteryzuje się występowaniem monopolu naturalnego. W konsekwencji w Polsce realizacja przewozów odbywa się na podstawie ustanowienia podmiotu wewnętrznego (Rozporządzenie WE 1370/2007). W przypadku organizatorów publicznego transportu zbiorowego kontraktujących znaczny wolumen pracy eksploatacyjnej dochodzi do wdrożenia rozwiązań konkurencyjnych i zastosowania modelu opartego na konkurencji regulowanej. W modelu tym operatorów publicznego transportu zbiorowego wybiera się przez stosowanie procedury zamówień publicznych. Najczęściej przedmiotem postępowania jest obsługa jednej linii komunikacyjnej lub pakietu, o której realizację rywalizują podmioty prywatne oraz komunalne. Celem artykułu jest ocena rozwoju konkurencji regulowanej na silnie skoncentrowanym rynku transportu publicznego przez pryzmat rynku operatorskiego. Podstawowym źródłem danych są te udostępnione przez organizatorów transportu publicznego dotyczące udziału poszczególnych operatorów w obsłudze linii oraz wyniki postępowań przetargowych, które odzwierciedlają aktywność poszczególnych podmiotów w pozyskiwaniu nowych zleceń. Na podstawie przeprowadzonej analizy wskazano główne tendencje rozwoju rynku publicznego transportu zbiorowego w Polsce. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Liberalizacja polityki transportowej unii europejskiej
75%
Zgodnie z założeniami liberalizacja polityki transportowej UE ma przynosić wiele korzyści. Jedne z najważniejszych to: obniżenie cen, podwyższenie jakości świadczonych usług transportowych oraz wzrost konkurencyjności w zakresie swobody wyboru formy i metody transportu. Liberalizacja obejmuje również zniesienie dyskryminujących praktyk przewoźników, zwiększenie spójności gospodarczej i przestrzennej Wspólnoty, jak również zwiększenie mobilności społecznej i w konsekwencji poprawę funkcjonowania rynku pracy. Głównym celem artykułu jest przedstawienie i ocena procesu postępu liberalizacji rynku przewozów kolejowych oraz przedstawienie autorskich wyników badania pasażerów odnośnie postrzegania i oceny świadczonych usług przez polskich przewoźników kolejowych. (abstrakt oryginalny)
The objective of this paper is to present an overview of the process of air transport liberalisation within the European Community and its influence on development of the aviation market in Poland. The paper describes the stages of air transport liberalisation in the European Community and its implementation to the Polish market. The special focus is given to problems of existing effects of air transport liberalisation and perspectives of its development. The study primarily intends to examine market structure changes of the Polish civil aviation sector and air traffic dynamics over the years of Polish integration with the European Union, presenting the most up-to-date available statistics. (original abstract)
Przedmiotem rozważań zawartych w opracowaniu jest otwarcie polskiego rynku kolejowego przewozów towarowych oraz międzynarodowych przewozów pasażerskich. Proces ten jest uwarunkowany licznymi nowelizacjami ustawodawstwa unijnego i państwowego. Artykuł nawiązuje do najbardziej znaczących aktów prawnych z dziedziny kolejnictwa. Omówiono tu także faktyczny stanu polskiej kolei i odniesiono się do zmian, które nastąpiły na przestrzeni ostatnich lat. W artykule podjęto próbę weryfikacji szans i zagrożeń, jakie niesie ze sobą liberalizacja rynku kolejowego. Z jednej strony starano się odpowiedzieć, w jaki sposób otwarcie rynku może wpłynąć na odbudowanie wizerunku polskich kolei, stworzyć możliwości rozwoju oraz wzmocnić ich rolę we współczesnej gospodarce, a z drugiej - jakie niesie dla nich zagrożenia. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule skoncentrowano się na niejasności liberalizacji w Republice Czeskiej. W swej oczywistej formie proces liberalizacji - kiedy już zostanie uruchomiony - przybierałby trajektorię opartą na ścieżce zależności i prowadziłby do zliberalizowanego rynku przewozów kolejowych. Natomiast liberalizacja kolei czeskich zaowocowała czymś, co w niniejszym opracowaniu nazwano monopolem wyrównawczym. Obejmuje on nieformalne działania, które pozwoliły państwu czeskiemu przekształcić przedsiębiorstwo Ćeske drahy w faktyczny monopol, podczas gdy w rzeczywistości przewoźnik państwowy stracił formę monopolu pod względem prawnym. lak stwierdzono w artykule, liberalizacja stanowi produkt transnacjonalizacji państwa czeskiego poprzez absorpcję w globalną gospodarkę, a przede wszystkim Unię Europejską. Jako państwo kandydujące, a następnie członkowskie, Republika Czeska była zobowiązana do przyjęcia kolejowego acquis commimautaire wypracowanego w ramach Unii Europejskiej, co spowodowało konsekwentną transnacjonalizację czeskich kolei państwowych. Ze względu na swój transnacjnalistyczny, a jednocześnie rynkowy charakter uregulowania dotyczące kolei całkowicie zrestrukturyzowały także formalne otoczenie instytucjonalne czeskich kolei, włączając w to społeczny cel przewoźnika Ćeske drahy, który nie ma już służyć interesowi publicznemu, lecz raczej przestrzegać rynkowej logiki interesu przedsiębiorstwa. Niemniej jednak przyjęcie acquis nie okazało się bezkonfliktowe. Przeciwnie, dotychczasowe otoczenie instytucjonalne jest nadal reprezentowane przez związek państwa i przewoźnika Ćeske drahy, który miał być próbą przekształcenia liberalizacji w taki sposób, aby wspomóc Ćeske drahy wystarczającą ilością kapitału oraz czasu, i tym samym przygotować do konkurowania na zliberalizowanym rynku kolejowym. Rezultat tych nieformalnych praktyk, którego ucieleśnieniem stał się monopol wyrównawczy, udowodnił, że liberalizacja kolei czeskich okazała się zmianą instytucjonalną, której efekty są nierównomierne, nie do końca wiadome, a także na pozór sprzeczne.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Pasażerski transport lotniczy Polski w dobie liberalizacji (2004-2012)
75%
Przedstawiono główne kierunki przemian, jakie zaszły w pasażerskim transporcie lotniczym w Polsce w latach 2004-2012. Rozpatrywane są one zarówno z perspektywy samych zmian wielkości i kierunków ruchu pasażerskiego, jak i stanowiących ich wynik przekształceń krajowego systemu portów lotniczych. Najważniejszymi przyczynami dynamicznego rozwoju portów lotniczych są : przystąpienie przez Polskę do idei " otwartego nieba " oraz procesy społeczno-ekonomiczne odpowiedzialne za wzrost mobilności lotniczej Polaków. Wśród nich szczególne miejsce zajmują procesy migracyjne w następstwie wejścia Polski do Unii Europejskiej. Omówiono przemiany zachodzące zarówno w ruchu krajowym, jak i międzynarodowym. Zauważono próby odbudowania sieci połączeń krajowych, w tym tych między portami regionalnymi. W zakresie międzynarodowej komunikacji lotniczej zwrócono uwagę na dominację kierunku zachodniego przy jednoczesnych próbach wprowadzenia połączeń z Europą Wschodnią i Azją do rozkładów lotów polskich portów. (abstrakt oryginalny)
In railway timetabling and railway network design the question for the optimal timetable is a fundamental design decision. Whether a country benefits more from high-speed services or integrated network services strongly depends on its settlement structure. Lille's law of travelling is applied giving an indication which solution is more suitable for different European countries. In most railway networks an integrated network-oriented timetable like the integrated periodic would maximize the customer's benefit. Furthermore, it allows for long-term infrastructure design and timetable planning. For a network approach suburban and regional railway lines are of significant importance. Three case studies of regional railway networks in the Austrian province of Styria depict how the application of a periodic timetable increased patronage. In addition, feasibility studies are presented showing the further potential of introducing an integrated periodic timetable. However, integrated periodic timetables considerably may be affected by open access services as use-cases in Austria and the Czech Republic show. While open access operation usually improves the situation on long-distance relations, regional railway services might be negatively affected. These effects and a possible procedure for solving this issue are presented. (original abstract)
Artykuł omawia działania prawne Unii Europejskiej nakierowane na liberalizację rynku kolejowego począwszy od słynnej dyrektywy 440 z 1991 roku oraz kolejne pakiety kolejowe. Omawia też rzeczywiste wyniki konkurencji i liberalizacji tego rynku.(abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł koncentruje się na niejasności liberalizacji w Republice Czeskiej. W swej oczywistej formie, proces liberalizacji - kiedy już zostanie uruchomiony - przybierałby trajektorię opartą na ścieżce zależności i prowadziłby do zliberalizowanego rynku przewozów kolejowych. Natomiast liberalizacji kolei czeskich zaowocowała czymś, co w niniejszym opracowaniu nazywane jest monopolem wyrównawczym. Obejmuje on nieformalne działania, które pozwoliły państwu czeskiemu przekształcić przedsiębiorstwo Ceské drâhy w faktyczny monopol, podczas gdy w rzeczywistości przewoźnik państwowy stracił formę monopolu pod względem prawnym. Jak stwierdzono w artykule, liberalizacja stanowi produkt transnacjonalizacji państwa czeskiego poprzez absorpcje w globalną gospodarkę, a przede wszystkim Unię Europejską. Jako państwo kandydujące, a nastęl)pnie członkowskie, Republika Czeska była zobowiązana do przyjęcia kolejowego acquis communautaire wypracowanego w ramach Unii Europejskiej, co spowodowało konsekwentną transnacjonalizację czeskich kolei państwowych. Ze względu na swój transnacjnalistyczny, a jednocześnie rynkowy charakter, uregulowania dotyczące kolei całkowicie zrestrukturyzowały także formalne otoczenie instytucjonalne czeskich kolei, włączając w to społeczny cel przewoźnika Ceské drâhy, który nie ma już służyć interesowi publicznemu, lecz raczej przestrzegać rynkowej logiki interesu przedsiębiorstwa. Niemniej jednak, przyjęcie acquis nie okazało się bezkonfliktowe. Przeciwnie, dotychczasowe otoczenie instytucjonalne jest nadal reprezentowane przez związek państwa i przewoźnika Ceské drâhy, który miał być próbą przekształcenia liberalizacji w taki sposób, aby wspomóc Ceské drâhy wystarczającą ilością kapitału oraz czasu i tym samym przygotować do konkurowania na zliberalizowanym rynku kolejowym. Rezultat tych nieformalnych praktyk, którego ucieleśnieniem stał się monopol wyrównawczy, udowodnił, że liberalizacja kolei czeskich okazała się zmianą instytucjonalną, której efekty są nierównomierne, nie do końca wiadome, a także na pozór sprzeczne. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Dziesięć lat "Otwartego Nieba" nad Polską - implikacje dla turystyki
75%
Liberalizacja transportu lotniczego w Polsce spowodowała olbrzymie zmiany rynku, które miały zarówno charakter ilościowy, jak i jakościowy. Gwałtownie wzrosła liczba pasażerów, rozwinięta została sieć połączeń, zwłaszcza z portów regionalnych. Do tych zmian przyczyniła się działalność przewoźników niskokosztowych. Zmiany rynku transportu lotniczego istotnie wpłynęły w sposób bezpośredni lub pośredni na całą gospodarkę turystyczną. Do najważniejszych zmian po stronie popytowej należą: wzrost popularności transportu lotniczego w wyjazdach turystycznych, zwiększenie popularności wyjazdów krótkoterminowych w różnych porach roku, wzrost liczby wyjazdów indywidualnych i wzrost zainteresowania podróżnych samodzielnym kompo-nowaniem swoich pakietów wyjazdowych.(fragment tekstu)
Transport jest tym z sektorów gospodarki od którego zależy efektywność korzyści z istnienia jednolitego rynku. Od powstania Wspólnoty głównym kierunkiem rozwoju była liberalizacja warunków transportu między państwami członkowskimi. Znoszenie ograniczeń w przewozach rzeczy w danym państwie wykonywanych przez przewoźników zewnętrznych przebiegało w warunkach konfliktu interesów. Wprowadzany początkowo okres przejściowy pozwalał w coraz większym stopniu stosować licencje przewozowe. Raporty Komisji, zarówno w pierwszym roku jak i w całym pięcioletnim okresie obowiązywania regulacji nie potwierdziły obaw, że przewoźnicy krajów o niskich kosztach pracy zdominują przewozy wewnętrzne dużych państw członkowskich. Rozszerzenie Unii Europejskiej w 2004r. wywołało poprzednie obawy. Próbowano temu zaradzić poprzez wprowadzenie początkowo okresów przejściowych a później od 2010r. nowych regulacji. Liberalizacja przewozów kabotażowych przynosi mieszkańcom wspólnoty wymierne korzyści jak np.: spadek cen za przewozy, poprawa jakości, zmniejszenie emisji gazów. (abstrakt oryginalny)
Z dniem 1 lipca 2006 r. wchodzi w życie nowa konwencja o międzynarodowym przewozie kolejami, zwana w skrócie COTIF, a wraz z nia głęboka deregulacja w zakresie międzynarodowych przewozów osób i towarów kolejami. Nowa COTIF wpisuje się w scenariusz reform przedsiębiorstw kolejowych, zarówno przewoźników, jak i zarządców infrastruktury, oparty na idei liberalizacji tej gałęzi transportu w państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Nie ma pełnej zgodności poglądów na temat liberalizacji i sposobów wprowadzenia jej w kolejnictwie. Niewątpliwie ze względów społecznych dla przedsiębiorstw kolejowych potrzebny jest pewien okres karencji. Tym niemniej spowalnianie i hamowanie procesów liberalizacji w transporcie szynowym jest dla gospodarki, a także dla samej kolei wysoce szkodliwe. To swoiste otwarcie na świat jest bowiem przepustką do unowocześnienia i sanacji kolei w Polsce.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.