Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 49

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Management selection
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
W niniejszym artykule przedstawiono czym kierować się przy wyborze firmy executive search. Nikt nie kwestionuje faktu, że executive search to najlepsza technika do pozyskiwania top managementu w firmie. Właściwie wybrana firma gwarantuje dyskrecję i profesjonalizm w przebiegu procesu rekrutacyjnego. Tymczasem w praktyce zdarza się, że proces podejmowania decyzji o wyborze firmy realizującej rekrutację na strategiczne stanowiska przebiega w sposób niedbały bądź przypadkowy.
Celem opracowania jest zdefiniowanie kreatywności jako talentu, a następnie - wskazanie zestawu działań w ramach wyróżnionych etapów atrybutowego zarządzania talentami jako narzędzi ,,uruchamiania i wykorzystywania" twórczego potencjału kadr. (fragment tekstu)
Celem artykułu Jest analiza specyficznych cech konkursowej metody wyboru dyrektora przedsiębiorstwa państwowego, ze szczególnym uwzględnieniem jej zalet i wad. Omówiono kwestię formalnych i pozaformalnych kryteriów wyboru dyrektora, warunki metodologicznej rzetelności badań, na podstawie których ocenia się kandydatów oraz skład i zasady współdziałania zespołu ekspertów dokonującego oceny kandydatów z komisję konkursową. (abstrakt oryginalny)
Sukces każdej organizacji zdecydowanie zależy od jej kadry kierowniczej. Kierownicy decydują jakie i kiedy podjąć działania, kto i w jaki sposób maje wykonać jak przeciwdziałać trudnościom. Do nich należy rozwiązywanie bieżących problemów. Dobra praca kierowników to duża szansa na prawidłową pracę całej organizacji. Z kolei ich błędy i nieudolność potrafią zniszczyć wysiłek całej organizacji. W referacie podjęta jest próba ukazania tych czynników które przyczyniają się do sukcesu w działaniu kierowniczym.. (streszcz. oryg.)
Artykuł analizuje problem rekrutacji kadry kierowniczej. Co przemawia za rekrutacją wewnętrzną a co za rekrutacją zewnętrzną. Istotny wpływ na rodzaj rekrutacji ma filozofia (czyli osobowość) firmy oraz sytuacja na rynku pracy.
Zdaniem autora czas już skończyć z pobieżnymi kursami, a stanowiska w radach nadzorczych obsadzić w drodze konkursów.
Executive search jest to poszukiwanie i selekcja kandydatów na najważniejsze stanowiska kierownicze oraz specjalistów - kandydatów na stanowiska samodzielne wymagające rzadkich kwalifikacji. Na początku lat 90 tymi usługami zainteresowane były niemal wyłącznie firmy z kapitałem zagranicznym. Powodem była wysoka cena tego typu zleceń. Z czasem z usług firm doradztwa personalnego coraz chętniej zaczęły korzystać również firmy polskie.
Autor opisał własne doświadczenia z uczestnictwa w jednym z konkursów na stanowisko dyrektora przedsiębiorstwa w powiązaniu z teorią przedmiotu organizacji i zarządzania, szczególnie z teorią doboru kadry kierowniczej. Do artykułu dołączono wzorcowy regulamin konkursu na dyrektora.
W niniejszym artykule zaprezentowano diagnozę ryzyka związanego z potrzebą dopasowania ludzi i ról. Zwrócono uwagę na to jak organizacje oraz sami menedżerowie mogą uniknąć potencjalnych pułapek oraz ryzyka związanego z dopasowaniem do roli przywódczej. Zaproponowano jak przeprowadzić diagnozę motywów społecznych i wartości osobistych.
Przedmiotem referatu jest analiza wyników badań ankietowych kadry kierowniczej spółdzielni wiejskich. Przedstawiono wymagania stawiane kadrze kierowniczej i ich własne poglądy o sobie. We wnioskach autor podjął próbę scharakteryzowania badanych osób.
Dysponując wieloma informacjami o kandydatach, przeprowadzający rekrutację muszą rozstrzygnąć, który z kandydatów lepiej spełnia stawiane warunki, tj. którego charakterystyka pełniej pokrywa się z profilem wymagań. Jak komplet wyników uzyskanych przez kandydatów podczas rozmowy kwalifikacyjnej, testów psychologicznych, praktycznych, assessment center czy też wszelkich innych stosowanych metod selekcji porównywać z profilem wymagań? Jak wartościować kandydatów między sobą? Jak w przypadku większej liczby kandydatów spełniających stawiane warunki wytrać najbardziej odpowiedniego, nie bazując jedynie na własnym doświadczeniu i intuicji? Odpowiedź na te i podobne pytania jest celem niniejszego artykułu. Zaproponowane zostanie wykorzystanie metody porządkowania liniowego kandydatów. Na wstępie omówione zostaną jej teoretyczne aspekty, tj. budowa syntetycznego miernika adekwatności oparta na dwóch rodzajach funkcji agregującej: bezwzorcowej i wzorcowej. Następnie zastosowanie obu formuł przedstawione będzie na przykładzie praktycznym. (fragment tekstu)
Bernd Pischetsrieder niedawno wyrzucony z BMW stoi przed szansą zastąpienia na stanowisku szefa Volkswagena Ferdinanda Piecha, który odchodzi w 2002 r. Pischetsrieder z BMW pożegna się po tym, jak nie zdołał przejąć brytyjskiego Rovera. Teraz z powodzeniem kieruje Seatem, hiszpańską filią VW.
13
100%
Wojska Lądowe od czasu przystąpienia Sił Zbrojnych RP do zachodnich struktur militarnych zmieniają się w sposób ciągły, zarówno w sferze technologicznej, jak i społecznej. Wymagania formalno-prawne dotyczące wojska generują decyzje i działania, które czynią z Wojsk Lądowych organizację nowoczesną, samodoskonalącą się i rozwijającą siłę swojego potencjału. Kreatorami takiego stanu rzeczy są oficerowie. Na wszystkich szczeblach dowodzenia, we wszystkich aspektach funkcjonowania, oficerowie stanowią najważniejszy zasób osobowy organizacji wojskowej. Takie ujęcie roli oficerów wymusza na funkcji personalnej szczególną troskę o właściwy dobór kadr oficerskich, ich rozwój i doskonalenie. (abstrakt oryginalny)
Dokumentacja przedstawiona przez uczestników konkursu jest tylko jednym z elementów oceny predyspozycji i wiedzy kandydatów na kierownicze stanowisko. Dopiero szczegółowa rozmowa kwalifikacyjna pozwala wydać opinię na temat ich kompetencji i umiejętności, niezbędnych dla pełnienia danej funkcji. W tej części artykułu podkreślono znaczenie spotkania kwalifikacyjnego oraz czynniki decydujące o ostatecznym wyborze kandydata na stanowisko kierownicze.
Atrakcyjną metodą rekrutacji i doboru dla organizacji gospodarczych jest konkurs na stanowisko. Konkurs taki ma wiele zalet, które nabierają znaczenia w sytuacji, gdy na rynku pracy występuje nadwyżka podaży wysokiej klasy specjalistów. Przedstawiono pierwsze etapy procedury konkursowej: powołanie komisji konkursowej, analiza profilu stanowiska, określenie wymagań wobec kandydatów oraz podstawowych kryteriów, przygotowanie regulaminu postępowania konkursowego, określenie treści i formy ogłoszenia konkursowego, zapoznanie się z dokumentacją uczestników oraz wybór najlepszych do drugiego etapu czyli rozmowy kwalifikacyjnej.
Autor zastanawia się, jakie cechy powinien posiadać idealny menedżer . Powołując się na badania OBOP-u, autor wskazuje, że najistotniejszą cechą kierowniczą powinny być umiejętności interpersonalne. W artykule zaprezentowane są różnice między idealnym top menedżerem a takim, którego dziś najczęściej spotykamy.
Dokonując wyboru pracowników, szczególnie jeśli obsadzamy stanowiska kierownicze, warto pokusić się o dokładne i szczegółowe przeprowadzenie procesu rekrutacyjnego z wykorzystaniem narzędzi psychometrycznych włącznie. Trafniejszy dobór osób zaowocuje wcześniejszymi efektami. Dla zatrudnionych pracowników bezwzględnie należy odpowiednio zdefiniować wymagania. Co stanowić może gwarancję prawidłowych relacji w firmie. Efektem takich działań będzie sprawiedliwe traktowanie oraz poczucie równych szans. Ma to ogromne znaczenie w funkcjonującym systemie motywacyjnym w organizacji. Wszystkie umiejętności, którymi dysponuje zatrudniona kadra kierownicza pod warunkiem ich efektywnego wykorzystywania mogą być kompetencjami. Pamiętać jednocześnie należy, że kompetencje są pojęciem szerszym niż same umiejętności. Jednakże zdarza się często, że nabycie przez menedżera umiejętności nie zawsze idzie w parze z jego kompetencjami. Dla zachowania prawidłowych relacji niezbędne są zarówno kompetencje twarde i miękkie. Można na nie wpływać i je odpowiednio kształtować. Lecz w przypadku kompetencji miękkich z uwagi na częsty wymóg zmiany zachowań przez menedżerów bywa z tym problem. Dlatego też nie każdy menedżer ma szanse zostać liderem, ale za to każdy lider może być menedżerem. (abstrakt oryginalny)
Siły Zbrojne RP, w tym Wojska Lądowe, od czasu przystąpienia do międzynarodowych struktur bezpieczeństwa zmieniają się w sposób ciągły. Zarówno w sferze technologicznej, jak i społecznej wymagania formalnoprawne generują decyzje i działania, które czynią z Wojsk Lądowych organizację nowoczesną, samodoskonalącą się i rozwijającą siłę swojego potencjału. Moderatorami zmian są oficerowie. Na wszystkich szczeblach dowodzenia, we wszystkich aspektach funkcjonowania oficerowie stanowią najważniejszy zasób osobowy organizacji wojskowej. Takie ujęcie roli oficerów wymusza realizację funkcji personalnej ze szczególną troską o właściwy dobór kadr oficerskich, ich rozwój i doskonalenie. Jedynym skutecznym rozwiązaniem staje się stworzenie takiego modelu doboru kadr, który pozwala na optymalne wykorzystanie potencjału kwalifikacyjnego kandydatów do tej służby i szczególnego poświęcenia w służbie ojczyzny. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zdefiniowanie i opis w kategoriach ogólnych działalności headhunting'owej w USA. Opisano też powody, dla których przedsiębiorstwa korzystają z usług firm headhunting'owych i przeanalizowano kulturowy oraz makroekonomiczny kontekst ich działalności.
Omówiono zagadnienia związane z unią personalną kierownictw spółek dominujących i spółek zależnych. Przeprowadzone badania trzech polskich holdingów umożliwiły wskazanie zróżnicowanych podejść do zagadnienia unii personalnej. Autorka przeanalizowała podstawowe sposoby realizowania polityki personalnej w zakresie obsady najwyższych stanowisk w organach spółek zależnych.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.