Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Mapa pojęć
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Odkąd mamy do czynienia z bogactwem informacji, koniecznością staje się poszukiwanie oraz zastosowanie alternatywnych metod pozyskiwania informacji z różnorodnych systemów. Jedną z nich, która może efektywnie wspomóc kadrą kierowniczą w uzyskaniu istotnej w danym momencie informacji, może być mapa pojąć. Jest to jednolity standard wprowadzony przez International Organization for Standardization (ISO), pozwalający rozwiązać problemy związane z wyszukiwaniem i interpretacją informacji, poprzez strukturyzację i opisanie posiadanych zasobów informacyjnych. Metodą tą można zaadaptować do wizualnej eksploracji bardzo dużego, złożonego i wielowymiarowego zbioru danych. Celem niniejszego artykułu jest identyfikacja podstawowych ograniczeń budowania systemu z mapą pojąć jako narzędziem wizualnej eksploracji danych. Dla czytelności rozważań, najpierw krótko scharakteryzowano wizualizacją danych ekonomicznych oraz wizualną eksploracją danych. Następnie omówiono standard mapy pojąć jako narządzie wizualnej eksploracji danych. Artykuł kończy analiza potencjalnych problemów tworzenia systemu z mapą pojąć do eksploracji danych ekonomicznych z różnorodnych źródeł danych występujących w organizacji gospodarczej. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym opracowaniu omówiono wyniki przeprowadzonego badania dotyczącego oceny użyteczności w wyszukiwaniu informacji ekonomicznej bazując na wizualizacji sieci semantycznej. Studia te są pierwszą formalną oceną z udziałem użytkowników bazując na aplikacji zawierającej ontologię dla modelu Du Pont. Przedstawiono również procedurę prowadzonego badania, gdzie ocena użyteczności zaproponowanego rozwiązania jest jednym z jej etapów. (fragment tekstu)
O ile podmiotowość do posiadania praw jest zagadnieniem istniejącym, od kiedy człowiek zaczął tworzyć państwo i prawo, o tyle posiadanie podmiotowości do korzystania z praw podstawowych jest współczesną kwestią prawną. W artykule skoncentrowano się na podmiotowości prawnej do praw podstawowych i przedstawiono innowacyjną propozycję prawno-doktrynalną związaną z pojęciem normatywnego ukształtowania praw podstawowych. Autorzy twierdzą, że ochrona praw podstawowych jest niepełna, jeżeli istnieją nieścisłości dotyczące podmiotów tych praw. Ze względu na złożoność problemu i znaczenie "prawa tworzonego przez sędziów" proponują nowe narzędzie metodologiczne - zamiast budowania uprzednio określonego, abstrakcyjnie zdefiniowanego całościowego pojęcia zaleca się mapowanie pojęć celem konceptualizacji podmiotowości prawnej do praw podstawowych. Mapa pojęciowa jest organicznym i pożytecznym sposobem gromadzenia i strukturyzowania wzajemnie powiązanych czynników wpływających na podmiotowość prawną. Może ona stanowić narzędzie wspierające proces orzekania dla sędziów w sprawach dotyczących praw podstawowych, zapewniając dobrze uzasadnione orzeczenia. Autorzy wychodzą od twierdzenia, że autonomiczna teoria dogmatyczna podmiotowości prawnej do praw podstawowych ma istotne znaczenie dla skutecznej ochrony praw podmiotowych. Dla poparcia tego twierdzenia analizie poddano skomplikowane tło teoretyczne (pojęcia osoby, osobowości, prawa i praw podstawowych). Autorzy wskazują, że dotychczasowe podejścia nie udzielają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, jaki podmiot może być podmiotem jakiego prawa podstawowego i w jakim zakresie. Artykuł wieńczy propozycja metodologiczna konceptualizacji poprzez mapowanie celem maksymalizacji efektu wiedzy na czynniki wpływające na decyzje orzecznicze w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
W biznesowym środowisku, gdzie szybki i wiarygodny dostęp do wiedzy jest kluczowym czynnikiem sukcesu, istotne staje się sprawne przetwarzanie danych i informacji skutkujące pozyskaniem nowej wiedzy dotyczącej przedsiębiorstwa. W związku z tym organizacje coraz bardziej są zainteresowane wspieraniem procesów zarządzania wiedzą poprzez zastosowanie technologii informatycznych pozwalających na jej odpowiednią integrację oraz wyszukiwanie. Kluczowymi informacjami dotyczącymi funkcjonowania przedsiębiorstwa są wnioski wynikające z analizy wskaźników ekonomicznych, które stanowią relację pomiędzy różnymi powiązanymi wielkościami, ustalonymi dla uzyskania założonych wartości poznawczych. Zależności między wskaźnikami mogą być zarówno strukturalne, jak i semantyczne. Przy czym wiedza o powiązaniach semantycznych oraz wynikających z nich wniosków dotyczących funkcjonowania przedsiębiorstwa jest często w posiadaniu tylko doświadczonych analityków finansowych. (abstrakt autora)
Obecnie istnieje potrzeba rozwiązań, które pozwolą na uzyskanie informacji z różnych rozproszonych źródeł w celu pozyskania nowej wiedzy. Coraz więcej uwagi poświęca się wykorzystaniu technologii semantycznych, w tym bazujących na standardzie mapy pojęć, który może stanowić strukturę do zapisania opracowanej ontologii dla określonego obszaru wiedzy. Wizualizacja sieci semantycznej w mapie pojęć umożliwia interaktywną nawigację umożliwiającą zarówno przeglądanie struktury, jak i analizę szczegółów w celu filtrowania danych w czasie rzeczywistym. Tworzone systemy z mapą pojęć mogą potencjalnie stanowić użyteczne rozwiązanie wspomagające kadrę kierowniczą w pozyskiwaniu potrzebnych i unikatowych informacji ekonomicznych. Wymaga to jednak przeprowadzenia badań. Weryfikacja zastosowania standardu mapy pojęć zarówno jako struktury reprezentacji wiedzy, jak i wizualnego interfejsu jest realizowana według metody badawczej, która składa się z dwóch faz. Celem niniejszego artykułu jest omówienie zaproponowanej procedury badawczej i koncentracja na fazie drugiej, której celem jest weryfikacja zastosowania wizualizacji sieci semantycznej w mapie pojęć jako wizualnego interfejsu w pozyskiwaniu informacji. (abstrakt oryginalny)
The 9 volumes of the Studies and Proceedings published in English provided the material for analysis. The choice was by no means random, but it was basically determined by the linguistic limitations of open-source software, which does not include the ISO codes for the Polish language and, as a result, cannot identify Polish characters correctly, leaving them out or replacing them with random symbols. Also, certain processes included in the software often refer to spellchecking tools for a given language. Therefore, the lack of Polish dictionaries makes it impossible to analyze Polish language texts. The English language volumes contain 159 articles with a total number of 1,478 pages. Thus, they constitute an extensive database, which allows development of knowledge maps and may lead to interesting analysis results, making use of the text mining method. (fragment of text)
Niniejsze opracowanie jest kontynuacją prowadzonych badań nad implementacją mapy pojęć do wizualnej eksploracji danych finansowych z systemu informatycznego. Korzystając ze środowiska TM4L opracowano autorską aplikację do obliczania tantiem. Dla czytelności opisanych badań określono problem związany z pozyskiwaniem informacji o powiązaniach semantycznych między wskaźnikami finansowymi. Następnie wskazano na wymagania stawiane wizualnej eksploracji danych. Dalej przedstawiono propozycję architektury funkcjonalnej systemu z mapą pojęć. Te opisy stanowią podstawy omówienia aplikacji mapy pojęć do obliczania tantiem, jako narzędzia wspomagającego wizualną eksplorację danych finansowych. (fragment tekstu)
Autor przedstawił jedno z potencjalnie użytecznych rozwiązań problemów związanych z wyszukiwaniem i integracją danych w przedsiębiorstwie, jakim jest koncepcja map pojęć.
W artykule zasygnalizowano, jak ważny jest aspekt identyfikacji obszarów badawczych, które wskazują na prace rozwojowe prowadzone w danym regionie przez jednostki naukowe. Zasadniczą część artykułu stanowi opis opracowanej procedury badawczej, umożliwiającej stworzenie mapy wiedzy zagadnień rozwijanych w ramach projektów badawczo-rozwojowych z regionu, zakwalifikowanych do finansowania za strony państwa. Istotna część publikacji to także case study dotyczące przygotowania takiej poglądowej mapy dla województwa podlaskiego. Celem artykułu była prezentacja opracowanego podejścia wraz z przykładowo stworzoną mapą. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wskazanie na możliwość wykorzystania metod wizualizacji danych i informacji niefinansowych, zawartych w raportach społecznej odpowiedzialności, zrównoważonego rozwoju lub zintegrowanych, dla zwiększenia spójności informacji sprawozdawczych. Na podstawie analizy literatury w zakresie wizualizacji danych i metodyki sporządzania sprawozdań niefinansowych, wykorzystując metody wnioskowania: przez analogię i dedukcyjną, zaproponowano metodę wizualizacji informacji niefinansowych w formie graficznej mapy myśli. Taka forma wizualizacji może: zwiększyć spójność informacji sprawozdawczych (finansowych i niefinansowych) oraz zwiększyć wiarygodność sprawozdań niefinansowych. (abstrakt oryginalny)
W analizie wskaźników ekonomicznych, oceniających działalność prowadzoną przez przedsiębiorstwo, istotne są również informacje wynikające z istniejących między nimi zależności. Jednym z proponowanych rozwiązań, które pozwoli na pokazanie różnorodnych powiązań (w tym również semantycznych) między wskaźnikami ekonomicznymi, jest standard mapy pojęć. Prowadzone są badania nad zastosowaniem mapy pojęć do zapisu ontologii wskaźników ekonomicznych oraz wizualizacji istniejących między nimi powiązań semantycznych. W artykule skoncentrowano się na konceptualizacji ontologii wskaźnika rentowności inwestycji (ROI). Określono istotne dla tej ontologii pojęcia, zdefiniowano klasy oraz ich hierarchię, a także istniejące między pojęciami powiązania hierarchiczne i semantyczne. Przedstawiona w tym artykule ontologia wskaźnika ROI zostanie zaimplementowana w celu kontynuacji badań nad zastosowaniem mapy pojęć do wizualizacji powiązań semantycznych między wskaźnikami, aby ułatwić przeprowadzanie ich analizy. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono podejście do analizy dokumentów XBRL przy użyciu technologii sieci semantycznych. XBRL jest oparty na języku XML standard powszechnie używanym w wymianie i reprezentacji rachunkowości oraz informacji biznesowych między różnymi organizacjami. Proponowany system organizuje dokumenty XBRL według modelu danych mapy pojęć (ISO/IEC1325) w powiązaniu z serwerem ontologii PSI opisującym informacje finansowe. System umożliwia korzystanie z kwerend TMQL do bazy wiedzy, co ułatwia analizę informacji finansowych. Obecnie system jest rozwijany jako kolektywna Business Intelligence wspierająca procesy podejmowanie decyzji. (abstrakt oryginalny)
Wymienione przesłanki skłoniły autorkę do podjęcia prac badawczych związanych z zastosowaniem mapy pojęć jako struktury reprezentacji wiedzy ekonomicznej, a zwłaszcza dotyczącej analizy ekonomicznej w systemie informatycznym oraz jako wizualnego, interaktywnego narzędzia pozwalającego na pozyskiwanie istotnej informacji, która w połączeniu z doświadczeniem menedżera może stać się nową wiedzą. Koncepcja użycia mapy pojęć jako rozwiązania do wspomagania procesu analizy wskaźników ekonomicznych prowadzonego przez kadrę kierowniczą, poprzez udostępnienie wiedzy o zależnościach semantycznych istniejących między nimi, stanowi nowy, oryginalny przedmiot pracy badawczej. Istotnym elementem tych studiów, niespotykanym w obszarze prac związanych z zastosowaniem mapy pojęć, są również badania dotyczące oceny użyteczności takiego systemu ze wzglę- du na predyspozycje człowieka. Zagadnienie to jest bardzo ważne, mimo że często pomijane w pracach dotyczących realizacji systemów informatycznych dedykowanych kadrze kierowniczej. W literaturze krajowej i zagranicznej brak jest kompleksowego ujęcia zagadnień związanych z badaniem zastosowania standardu mapy pojęć do reprezentowania wiedzy ekonomicznej w systemie informatycznym oraz oceny jej użyteczności w interaktywnym, wizualnym wyszukiwaniu unikatowych i potrzebnych informacji w procesie podejmowania decyzji, gdzie istotnym zagadnieniem jest również satysfakcja ich użytkowników. Myślą przewodnią prowadzonych prac badawczych są trzy tezy: 1. Mapa pojęć pozwala odwzorować wiedzę (w tym również ukrytą) dotyczącą różnorodnych zależności hierarchicznych oraz semantycznych istniejących między pojęciami ekonomicznymi. 2. Wizualizacja sieci semantycznej w mapie pojęć umożliwia interaktywne wyszukiwanie informacji ze względu na zależności semantyczne istniejące między róż- nymi pojęciami ekonomicznymi. 3. Sieć semantyczna w mapie pojęć stanowi wizualny, interaktywny oraz przyjazny interfejs człowiek-komputer w wyszukiwaniu informacji ekonomicznych ze względu na różnorodne zależności występujące między pojęciami ekonomicznymi.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest wskazanie na potrzebę wizualizacji danych, informacji niefinansowych, zawartych w raportach niefinansowych: społecznej odpowiedzialności, zrównoważonego rozwoju lub zintegrowanych, dla zwiększenia relewantności sprawozdań narracyjnych. Na podstawie analizy literatury w zakresie wizualizacji danych, informacji i metodyki sporządzania sprawozdań niefinansowych, przy wykorzystaniu metod wnioskowania: przez analogię i dedukcyjną, dokonano oceny metody wizualizacji informacji niefinansowych w formie map pojęć. Ta forma wizualizacji zwiększa relewantność informacji narracyjnych, opisowych. Równocześnie przez opis relacji, powiązań miedzy danymi, informacjami wykazuje się ich spójność, co zwiększa wiarygodność ujawnień. (abstrakt oryginalny)
W środowisku biznesowym, gdzie szybki i niezawodny dostęp do wiedzy jest kluczowym czynnikiem sukcesu, efektywne przetwarzanie danych i informacji dotyczących działalności prowadzonej przez przedsiębiorstwo staje się coraz bardziej istotne. Sytuacja ta wymaga od kadry kierowniczej analizowania wskaźników ekonomicznych również ze względu na różnorodne zależności istniejące między nimi. Trwają badania nad zastosowaniem standardu mapy pojęć do odwzorowania wiedzy dotyczącej wskaźników ekonomicznych. Zastosowana wizualizacja sieci semantycznej w mapie pojęć może stanowić cenną pomoc w ekonomicznej analizie danych i podejmowaniu decyzji. W artykule przedstawiono wyniki badania użytkowników końcowych, którzy oceniali użyteczność wizualizacji sieci semantycznej w wyszukiwaniu informacji w zbudowanej aplikacji mapy pojęć dla wskaźnika zwrotu z inwestycji. (abstrakt oryginalny)
Klasyczne systemy szkoleniowe jako część złożonych systemów zarządzania wiedzą ewoluowały od rozwiązań wspomagania procesów edukacyjnych poprzez systemy nauczanie online aż do najnowszych rozwiązań łączenia procesów tradycyjnych ze wspomaganymi Internetem. Zarządzanie wiedzą kojarzone jest z wewnętrznym systemem wspomagającym zarządzanie organizacją, zintegrowanym z kluczowymi modułami informatycznymi (np. HR). Wydzielenie systemów szkoleniowych i zarządzania wiedzą przedsiębiorstwa jest proponowanym przez nas modelem biznesowym nowoczesnej organizacji. (abstrakt oryginalny)
17
84%
W artykule przedstawiono podejście do reprezentacji wiedzy finansowej zastosowane w tworzonym inteligentnym kokpicie dla menedżerów w projekcie InKoM. Dobór obszarów wiedzy koncentruje się na podstawowych pojęciach związanych z zarządzaniem przedsiębiorstwami mikro, małymi i średnimi. W tym celu opracowano sześć ontologii opisujących obszary: system wczesnego ostrzegania, kompleksowy pomiar ryzyka, szacowanie Cash Flow at Risk, ocenę zdolności kredytowej przedsiębiorstwa, rynków finansowych i ogólną wiedzę ekonomiczno-finansową. W artykule przedstawiono zastosowany w projekcie InKoM proces tworzenia ontologii, szczególnie koncentrując się na etapie zapisania jej w sposób formalny w edytorze Ontopia. Opis ten zilustrowano na przykładzie tworzenia ontologii Credit Scoring.(abstrakt oryginalny)
Economic indicators provide much information concerning the functioning of an enterprise. Their usefulness depends also on decision-makers' comprehension of structural and semantic connections existing between indicators. Visualization of a semantic network in the topic map allows users to more swiftly notice and understand various relations. The main goal of this paper is to discuss the research on heuristic evaluation of visualization in the semantic searching for economic information. This study consists of three experiments with the participants. We used the two author's applications of the ontologies for return on investment indicator and for early warning system. In this paper we analyze and compare the results of these experiments. (original abstract)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.