Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 47

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Marketing przedsiębiorstwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Calimeromarketing - filozofia marketingowa dla drobnych przedsiębiorców
100%
W artykule podjęto tematykę calimeromarketingu - koncepcji marketingowej proponowanej do realizacji małym firmom, tj. takim, w których zatrudnionych jest maksymalnie kilku pracowników, skupionych wokół przedsiębiorcy podejmującego wszystkie decyzje biznesowe. "Calimeromarketingowiec" to przedsiębiorca, który sam jest najważniejszym narzędziem marketingowym w swojej firmie. Calimeromarketing, ściśle związany z marketingiem partnerskim, public relations oraz marketingiem partyzanckim, jest interpretowany jako filozofia marketingowa dla małych firm, według której przedsiębiorca rozwija strategię opartą na koncepcji 5P, w której piątym elementem mieszanki marketingowej jest osobowość przedsiębiorcy(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Koszty działań marketingowych w przedsiębiorstwach w Polsce
100%
Problematyka kosztów marketingowych, choć werbalnie obecna w różnych publikacjach naukowych, nie była dotychczas przedmiotem pogłębionych badań. Dotychczasowe ujęcia teoretyczne w niewielkim stopniu ukazują istotę i charakter tych kosztów, a ujęcia praktyczne ograniczają się jedynie do wybranych pozycji kosztów. Wyodrębnienie kosztów działań marketingowych wymaga spojrzenia na stosowane współcześnie podejścia w zakresie ujmowania i analizy kosztów z punktu widzenia ekonomii, finansów i rachunkowości oraz zarządzania. Przedstawione perspektywy różnią się w istotny sposób, co ma także inne konsekwencje praktyczne. W ekonomii koszt jest postrzegany jako suma dochodów utraconych w wyniku niewykorzystania posiadanych zasobów w najlepszym z alternatywnych zastosowań (tzw. koszt alternatywny). W finansach i rachunkowości koszty stanowią wyrażone w pieniądzu celowe zużycie własnych zasobów oraz usług obcych związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Tak rozumiane koszty nie pokrywają się z wydatkami ponoszonymi przez przedsiębiorstwo. Teoretycy zarządzania, skupiając swoją uwagę na zagadnieniach podniesienia sprawności i efektywności działania, analizują koszty przede wszystkim z punktu widzenia kontroli, controllingu oraz zarządzania produkcją. (fragment tekstu)
W opracowaniu przedstawiono opinię osób uczestniczących w badaniach marketingowych na temat zasadności prowadzenia takich badań, preferowanych form i metod uczestnictwa w procesie badawczym oraz ocenę stopnia wiarygodności wyników uzyskanych w tych badaniach. (fragment tekstu)
|
|
nr 61
163-172
W artykule przedstawiono działania przedsiębiorstw mające na celu ukształtowanie i utrzymanie pozytywnego wizerunku firmy jako pracodawcy. W literaturze działania te często są określane jako employer branding. Celem poznawczym artykułu jest wskazanie czynników decydujących o atrakcyjności pracodawcy dla pracowników w warunkach polskich oraz narzędzi najczęściej stosowanych przez firmy w Polsce w celu kształtowania pozytywnego wizerunku jako pracodawcy. Pierwsza część artykułu zawiera rozważania na temat definicji pojęcia employer branding. W drugiej części przedstawiono wyniki badań dotyczących tej dziedziny aktywności przedsiębiorstw, przeprowadzonych w Polsce w latach 2010-2012. W trzeciej części tekstu zawarto wnioski. (abstrakt oryginalny)
Objective: The study aimed to identify the marketing determinants of SMEs' innovation ambidexterity and explore this phenomenon in the firms from a post-transition Polish market. Specifically, market-sensing capability, entrepreneurial marketing orientation, and marketing strategies were considered the possible determinants of innovation ambidexterity. The comparative character of the study enabled examining if these relationships have changed comparing 2019 to the time of pandemic crisis in 2021. Research Design & Methods: The study includes a sample of 240 Polish manufacturing SMEs contacted with the CATI/CAWI method in May 2019 and 219 firms selected and surveyed according to the same method between January-February 2021. The results were obtained with factor analysis and logistic regression. Findings: Innovation ambidexterity was related to market sensing, opportunity focus, proactive orientation, and adaptation strategy applied by manufacturing SMEs in the B2B markets. However, during the pandemic crisis, the different determinants replaced those identified during the less turbulent time. Implications & Recommendations: Entrepreneurial marketing accompanies innovation ambidexterity. Including employees in the sensing process and concentrating on market opportunities are especially stimulating for exploratory and exploitative innovations. The significant influence of firm size and high-tech industry on ambidexterity points to the role of SMEs' strategic agility in a turbulent environment. Contribution & Value Added: The study explored in detail the marketing determinants of an important SME capability: innovation ambidexterity. Comparing data from the span of two years enabled taking into account the pandemic crisis. In addition, the study verified the measurement tool for analyzing SME ambidexterity. (original abstract)
Public relations w warunkach funkcjonowania współczesnego przedsiębiorstwa sytuuje się z jednej strony w obszarze zarządzania działaniami korporacyjnymi i wspiera cele korporacji (CPR); w tym zakresie staje się elementem zarządzania strategicznego, z drugiej strony wiąże się z działaniami marketingowymi w obszarze promocji-mix (MPR). Nadrzędne cele przedsiębiorstwa wymagają współpracy obydwu dziedzin, aby uzyskać efekt synergii. W praktyce przedsiębiorstw nie zawsze istnieje konsensus komunikacyjny pomiędzy CPR a MPR. W dużych organizacjach produkcyjnych niewątpliwie dostrzega się konieczność wyeliminowania bądź redukcji dysonansu między nimi. (fragment tekstu)
|
2010
|
z. 100
181-188
Przemiany we współczesnym otoczeniu przedsiębiorstw prowadzą do zwiększania siły przetargowej konsumentów i zmuszają firmy do wprowadzania zmian w sposobach działania na rynku. W opracowaniu omówiono pojęcie masowej indywidualizacji, która polega na dostosowaniu działań marketingowych firmy do potrzeb indywidualnych konsumentów w sposób efektywny kosztowo. (fragment tekstu)
|
2012
|
nr 1
2-9
Dynamiczne otoczenie współczesnych przedsiębiorstw wymusza zmiany w zakresie marketingu. Dowodem tego są coraz nowsze koncepcje w zakresie marketingu. W powszechnej opinii panuje zgoda co do tego, że dzisiejsze przedsiębiorstwo, aby móc w ogóle przetrwać na rynku, zmuszone jest do wdrażania w praktyce swojej działalności podejścia marketingowego. Tymczasem wiele organizacji funkcjonujących na terenie Polski wydaje się nie dostrzegać tej zależności. Potwierdzają to zaprezentowane w artykule wyniki badania dotyczącego stanu i perspektyw rozwoju marketingu w przedsiębiorstwach funkcjonujących w Polsce. Badania te są kontynuacją badań o podobnym zakresie zrealizowanych w latach 2000–2002. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem teoretycznym pracy jest rozpoznanie funkcjonowania, ocena i próba sformułowania prawidłowości komunikacji marketingowej przedsiębiorstw handlowych w świetle teorii marketingu w handlu oraz pokrewnych dyscyplin naukowych (m.in. z zakresu nauk ekonomicznych i społecznych) oraz sformułowanie modelu teoretyczno-opisowego komunikacji marketingowej przedsiębiorstw handlu detalicznego z rynkiem. (...) Podmiotem rozważań prowadzonych w pracy (zgodnie z przyjętą dla potrzeb pracy klasyfikacją) są detaliczne przedsiębiorstwa handlowe o charakterze stacjonarnym, posiadające stałą powierzchnię sprzedażową. (...) Przedmiotem badań jest komunikacja marketingowa przedsiębiorstw handlu detalicznego prowadzona na rynku w odniesieniu do konsumentów, za pomocą ogółu charakterystycznych i wykorzystywanych w handlu detalicznym instrumentów komunikacji marketingowej. Przyjęto przy tym dość ogólny poziom prowadzonych rozważań tak, aby powstał pełny obraz sytuacji komunikacyjnej przedsiębiorstw handlu detalicznego. Zaprezentowane w ten sposób treści dają się łatwo zaadaptować przez przedsiębiorstwa handlowe dysponujące różnymi (lub wieloma) typami placówek handlowych. (...) Prowadzone w pracy rozważania odnoszą się głównie do handlu detalicznego w Polsce, w odniesieniu do handlu europejskiego. (fragment tekstu)
Marketing analityczny jest coraz częściej tematem badań naukowców, ponieważ odgrywa ważną rolę w budowaniu konkurencyjności przedsiębiorstw. Obecnie trudno jest znaleźć złoty środek pozwalający na utrzymanie na satysfakcjonującym poziomie wyniku finansowego i liczby klientów, dbając jednocześnie o wizerunek firmy. Celem opracowania jest udowodnienie, że korzystanie z określonych narzędzi badawczych, nieustanny pomiar i analiza wybranych parametrów funkcjonowania firmy w ujęciu marketingowym oraz przedstawienie realnego stanu odniesienia są dla przedsiębiorstwa szansą na rozwój. Przedstawiona w artykule analiza przypadku (case study) dotyczy firmy rodzinnej z wieloletnim doświadczeniem, działającej w branży sportowej zarówno w zakresie handlowym, jak i usługowym. W procesie badawczym wyodrębniono najistotniejsze parametry dla analizy działalności marketingowej, takie jak utarg, marża, liczba sprzedanych sztuk, wejścia, konwersja i UPT. Po analizie wyciągnięto wnioski i zaproponowano rozwiązania z zakresu marketingu analitycznego i ogólnego funkcjonowania przedsiębiorstwa, które nie były dotąd stosowane, a mogą bezpośrednio wpłynąć na podwyższenie wyniku finansowego, skuteczność trafienia do grupy docelowych odbiorców i poprawę wizerunku. Wykazano, że wykorzystując informacje o wartości badanych parametrów, można znacznie poprawić kondycję przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Ważnym przejawem zmian zachodzących w sektorze usług we współczesnych gospodarkach jest wzrost znaczenia usług biznesowych. Znajduje to wyraz zarówno w ich dynamicznym rozwoju ilościowym, jak i w istotnych przeobrażeniach jakościowych. By sprostać rosnącej konkurencji, przedsiębiorstwa świadczące usługi biznesowe zmuszone są do poszukiwania rozwiązań innowacyjnych w różnych obszarach zarządzania, w tym również w obszarze marketingu. Celem artykułu jest przedstawienie czynników stymulujących i hamujących rozwój innowacji w działaniach marketingowych przedsiębiorstw świadczących usługi biznesowe. Podstawą opracowania jest analiza wyników badań ilościowych prowadzonych wśród przedsiębiorstw sektora usług biznesowych w III kwartale 2014 roku wraz z odniesieniem do wyników badań wcześniejszych. Efektem końcowym jest prezentacja uwarunkowań, które decydują o poziomie innowacyjności marketingu przedsiębiorstw działających w tym sektorze i wpływają na ich zdolność do optymalnego zaspokajania potrzeb klientów.(abstrakt oryginalny)
12
63%
In order to sell their products, enterprises cannot ignore global trends and forecasts in some of the key industry economies as well as the change of the landmarks of people who are looking for and choosing goods. The publication examines some of the most influential points on the acquisition areas that are undergoing change and are relevant, in particular, to the sphere of marketing, sales, digitalization, technologies, logistics, ecology, values and lifestyle. The main recommendations for the integration and implementation of the principles of enterprises on the basis of successful foreign practices are structured, the main interdependences are revealed. The paper investigates statistical data, publications of scientists and experts on the prospects of using modern tools in the field of marketing, logistics for the purpose of consumer satisfaction and development. The authors submit conclusions, taking into account empirical and theoretical research.(author's abstract)
Plan marketingowy jest integralną częścią biznes planu, a informacje w nim zawarte mogą mieć wpływ na tworzenie i realizację pozostałych planów cząstkowych. Plan ten ustala cele rynkowe przedsiębiorstwa i sugeruje strategię umożliwiającą osiągnięcie tych celów. Jest zarówno planem działania, jak i dokumentem. Powinien wskazywać najbardziej obiecujące możliwości dla przedsiębiorstwa, a także określać sposób penetracji, osiągnięcia i utrzymania pozycji na określonych rynkach. Jest narzędziem, za pomocą którego można połączyć wszystkie elementy kompozycji marketingowej w skoordynowany plan działania.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest ukazanie komunikacji marketingowej przez pryzmat procesu budowania relacji przedsiębiorstwa z partnerami biznesowymi na rynkach zagranicznych, jej zadań i instrumentów, w powiązaniu z etapem relacji oraz trudności pojawiających się w związku z komunikowaniem się przedsiębiorstw z zagranicznymi partnerami biznesowymi. (fragment tekstu)
Szczególna forma języka – metafora jest szeroko wykorzystywana do opisu zjawisk występujących w marketingu. Znajduje ona zastosowanie m.in. w badaniach konsumenckich., w projektowaniu nowego produktu oraz tworzeniu wizerunku marki i komunikowania go rynko docelowym. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 4/2
73-81
Celem artykułu było przedstawienie ewolucji myślenia na temat marki od momentu pojawienia się na rynku orientacji marketingowej do marketingu sensualnego. Zaprezentowano ewolucję myślenia o marce w kontekście przekazu wartości konsumentom, przybliżono aktualne definicje pojęcia marki oraz przedstawiono czteroelementowy model struktury marki. Ważnym elementem rozważań na temat kreowania wartości marki było przedstawienie i krótka charakterystyka koncepcji rozbicia marki. (abstrakt oryginalny)
Tematem artykułu jest przestawienie roli, jaką pełni wielokanałowa strategia marketingowa w przedsiębiorstwie. Prowadzenie elastycznych działań marketingowych przez przedsiębiorstwa w zależności od kanałów dystrybucji (offline, online i mobile), pozwala na lepsze dopasowanie oferty i produktu do potrzeb klienta. System ClosedLoop Marketing (CLM) został stworzony do optymalizacji działań marketingowych dzięki analizie interakcji między przedsiębiorstwem i klientem. Umiejętne wdrożenie wielokanałowej strategii marketingowej do przedsiębiorstwa i połączenie wszystkich jej elementów w spójną całość jest czynnikiem sukcesu. Badania literaturowe przedstawione w artykule, ułatwią podejmowanie przez menadżerów decyzji dotyczących prowadzenia działań marketingowych na rynku e-commerce. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu omówiono uwarunkowania innowacyjności i cechy charakterystyczne procesu innowacji na poziomie przedsiębiorstwa, zwracając szczególną uwagę na ich implikacje w działalności marketingowej. Implikacje te stanowią zarazem wyzwania jakim muszą sprostać jednostki marketingu włączając się w proces adaptacji do zmian w otoczeniu. W artykule zwrócono uwagę na konieczność ciągłego poszerzania wiedzy i doświadczenia osób zajmujących się marketingiem. Różnorodne doświadczenia i ciągła nauka przyczyniają się do łatwiejszego opracowywania nowych rozwiązań polegających często na aplikacji zdobytej wiedzy w nowym kontekście. Sukces w opracowaniu innowacji w dziale marketingu będzie zależał w dużej mierze nie tylko od wiedzy zgromadzonej w organizacji ale także poza nią. Angażowanie partnerów, interesariuszy zewnętrznych pozwoli na skorzystanie z odmiennych doświadczeń, kompetencji, wiedzy, infrastruktury i powiązań. W najbliższym czasie ważne będzie dla organizacji takie przygotowanie wszystkich pracowników, które pozwoli włączyć ich w proces innowacji również tej istotnej dla marketingu. Doświadczenia wskazują, że przedsiębiorstwa, aby osiągnąć zaangażowanie pojedynczego pracownika a jednocześnie ukierunkować i ułatwić proces powstawiania innowacji będą musiały w sposób systematyczny szkolić swoich członków, aby przygotować ich bez względu na zajmowaną pozycję do roli innowatorów. W opracowaniu wskazano też na potrzebę zamian w strukturze organizacyjnej i zasadach motywacji oraz oceny pracowników działu marketingu. Dominujące obecnie struktury hierarchiczne nie sprzyjają innowacyjności. Przedsiębiorstwa powinny przebudować swoje struktury organizacyjne by efektywniej wykorzystać wiedzę różnych działów i ludzi znajdujących się na różnych poziomach organizacji. Działalność marketingowa będzie też musiała zbliżyć się bardziej do specyfiki działów badawczo-rozwojowych, gdzie częściej wykorzystuje się pracę intelektualną i badawczą, zarządza się ryzykiem związanym z możliwością niepowodzenia projektu, dokonuje się ciągłej modyfikacji w przedmiocie innowacji a personel jest lepiej przygotowany na niepewność, co do skutków nowych rozwiązań.(abstrakt oryginalny)
Celem tego opracowania jest: • wskazanie niezmiernie ważnej w procesie zarządzania przedsiębiorstwem, roli planowania marketingowego, • zwrócenie uwagi na różnorodne funkcje i zadania, jakie plan marketingowy spełnia w przedsiębiorstwie, • prezentacja wybranych z literatury przedmiotu struktur planu marketingowego, których zastosowanie może usprawnić procedurę planowania marketingu w każdej firmie. (fragment tekstu)
|
2009
|
nr 11
72-78
Badane firmy aktywnie wdrażają innowacje w swojej działalności i na obsługiwanych przez nie rynkach, a jednocześnie starają się rozwijać swój potencjał w zakresie tworzenia, absorpcji innowacji oraz efektywnie realizować dostosowane do nich działania marketingowe. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.