Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 438

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 22 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Marketing research
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 22 next fast forward last
Badania marketingowe podlegają zmianom wraz ze zmianami w społeczeństwie, w którym są prowadzone. Zmieniają się także rezultaty tych badań, często bardziej na niekorzyść niż korzyść, w odniesieniu do kosztu ich przeprowadzenia. W artykule skupiono się na tym właśnie problemie. Zaproponowano w nim, w formie wstępnej i nierozwiniętej, podjęcie pewnych środków zaradczych dających się wykorzystać także w niewielkich podmiotach, czyli wykorzystanie w szerokim zakresie ,,niebadawczego" personelu organizacji do prowadzenia badań (na mniej wymagających etapach) oraz wykreowanie kultury poznawczej niezbędnej do takiego wykorzystania personelu. Na potrzeby artykułu i przeprowadzonego w nim wywodu posłużono się informacjami ze źródeł wtórnych i różnych obszarów wiedzy społecznej, co czyni opracowanie ściśle teoretyczne.(abstrakt autora)
Zwrócono uwagę na rosnące znaczenie badań marketingowych w Polsce w systemach terytorialnych, które wynikają z toczących się procesów koncentracji i internacjonalizacji przedsiębiorstw oraz przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
W procesie podejmowania decyzji w marketingu międzynarodowym nie wystarczają wewnętrzne źródła informacji ani źródła wtórne zewnętrzne, które tworzyć powinny jedynie niezbędne tło badań realizowanych w trybie bezpośrednim. Badania marketingowe realizowane w otoczeniu międzynarodowym nie powinny być jednak uznane jedynie za proste rozszerzenie badań prowadzonych na rynku macierzystym. Jeśli chcemy dokonywać porównań rynków, niezbędne jest uwzględnienie wielu skomplikowanych kwestii metodycznych, spośród których istotne znaczenie ma problem ekwiwalencji obiektu badań i procesu badań bezpośrednich. (fragment tekstu)
Prowadzenie badań rynkowych i marketingowych jest we współczesnej gospodarce ważnym źródłem wiedzy o otoczeniu1. Dla wielu przedsiębiorstw informacje pozyskane w efekcie tych badań stanowią podstawę, na której opiera się w nich proces podejmowania decyzji oraz stają się istotnym czynnikiem konkurencyjności2. Dlatego też w opracowaniu podjęto próbę określenia zakresu, w jakim przedsiębiorstwa wykorzystują to źródło wiedzy oraz próbę szerszej charakterystyki tego aspektu ich działalności. Rozważania oparto o wyniki badań ankietowych przeprowadzonych w sierpniu 2009 r. wśród firm zlokalizowanych w mieście Bydgoszczy lub na terenie powiatu bydgoskiego. (fragment tekstu)
Neuromarketing to dynamicznie rozwijająca się dziedzina badań, opierająca się na dorobku neuronauki. Pomimo jej dużych możliwości badawczych wciąż dominuje negatywne zdanie na temat tych technik. Celem artykułu jest zaprezentowanie opinii dotyczących neuromarketingu i jego wykorzystywania w praktyce oraz określenie jego pozycji i roli na rynku polskim. W tekście omówione zostały najważniejsze metody badań wraz z możliwościami ich zastosowania. W podsumowaniu przedstawiono argumenty przemawiające za implementacją neuromarketingowych metod badawczych i dalszym rozwojem tej dziedziny nauki. Artykuł ma charakter metaanalizy dotychczasowych badań empirycznych, a także artykułów branżowych i wywiadów z praktykami.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest przegląd i analiza stanu badań w zakresie aplikacji liniowych funkcji dyskryminacyjnych w badaniach marketingowych. (fragment tekstu)
Artykuł przedstawia możliwości wykorzystania studium przypadku w gromadzeniu wiedzy o zmianach zachowań nabywczych konsumentów. Metodologię studium przypadku, opartą na procedurze triangulacji danych i metod badawczych, zalicza się do nurtu interpretacyjnego, odmiennego od podejścia pozytywistycznego. W artykule przedstawiono podstawowe założenia podejścia interpretacyjnego oraz jego zastosowanie w badaniach zmian zachowań nabywczych konsumentów podlegających akulturacji.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Mobilność sektora oświaty w samorządzie lokalnym w Polsce
80%
Sektor oświaty obejmuje niemal 18% ludności w Polsce (uczniowie i nauczyciele). Charakteryzuje się pewnymi specyficznymi cechami, które nadają tym przemieszczeniom charakter odrębnego segmentu rynku mobilności miejskiej. Na tle ogólnej charakterystyki systemu funkcjonowania i finansowania sektora oświaty w Polsce przedstawiono znaczenie wybranych elementów zrównoważonej mobilności miejskiej. Zaprezentowane studium przypadku, obejmujące różne gminy w województwie lubuskim, pozwoliło na wykazanie silnego zróżnicowanie podziału podróży w zależności od rodzaju szkoły. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Atrakcyjność turystyczna Nałęczowa w świetle badań marketingowych
80%
Podstawowym celem opracowania była charakterystyka i ocena potencjału turystycznego Nałęczowa na bazie opinii osób odwiedzających miasto oraz działalności władz samorządowych wpływających na kształtowanie ogólnego obrazu jego atrakcyjności turystycznej. Badania ankietowe wśród 242 respondentów i wywiad z przedstawicielem samorządu lokalnego przeprowadzono w 2008 roku i na ich podstawie dokonano analizy omawianego zjawiska. Nałęczów jest typowym miastem turystycznym, dobrze przygotowanym i postrzeganym przez odwiedzających. Jego zasadniczy walor - bycie uzdrowiskiem - narzuca wręcz kierunek postępowania władz samorządowych oraz przedsiębiorców świadczących usługi w omawianej branży. Celowym jednak będzie podjęcie działań skutkujących poszerzeniem kręgu odbiorców na ponadnarodowe segmenty oraz dywersyfikacja produktów. Współpraca na linii samorząd - przedsiębiorcy - turyści oraz stosowanie zasad marketingu relacji, w odpowiednim wycinku czasowym, powinny doprowadzić do uzyskania pożądanych efektów finalnych.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 7
18-26
Teza artykułu brzmi następująco: desk research jest wciąż nie w pełni wykorzystanym narzędziem analitycznym, zarówno w badaniach marketingowych, jak i naukowych. Nie dostrzegamy, że źródła danych zastanych niewiążące się z dużymi nakładami finansowymi i organizacyjnymi pozwalają odpowiedzieć na szczegółowe problemy badawcze, które mogą stanowić nie tylko wstęp do badań, ich wsparcie, ale i główne źródło informacji i danych. Pierwsza część artykułu dotyczy możliwości wykorzystania danych zastanych w badaniach społecznych, na przykładzie własnej analizy systemu szkolnictwa wyższego. Druga część artykułu obejmie przykłady wykorzystania desk reserach w badaniach marketingowych na bazie udostępnionych projektów. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Rynek badań marketingowych w Polsce - oceny, prognozy, problemy
80%
Mimo ciągłego wzrostu obrotów polski rynek badań marketingowych jest jeszcze stosunkowo słabo rozwinięty. Wydatki na badania marketingowe per capita są kilkakrotnie niższe niż w rozwiniętych gospodarkach. W 2008 roku wynosiły 7,27 USD, co plasuje Polskę na 30. miejscu w świecie i 21. w Europie (między innymi za Czechami i Węgrami). Pod względem wielkości polski rynek badań znajduje się natomiast na 17. pozycji w rankingu światowym (na 74 państwa) i na 9. w Europie (na 32 audytowane kraje)1. Należy jednak podkreślić, że badania marketingowe w polskich przedsiębiorstwach są bardziej doceniane i popularne w praktyce, niż świadczą o tym zaprezentowane powyżej i w kolejnych częściach artykułu dane, wiele przedsiębiorstw realizuje je bowiem we własnym zakresie. Tendencję tę wzmocnił dodatkowo kryzys gospodarczy. (tekst z oryginału)
Wartość metod badawczych wykorzystujących wywiady z grupami respondentów. Analiza zachowań respondentów, którzy zakłócają dynamikę dyskusji, gdyż chcą dominować i narzucać swoje zdanie. Zadania jakie stoją przed moderatorem dyskusji.
Autor analizuje relacje i formy współpracy pomiędzy firmą badawczą a jej klientem, które rozwinęły się i utrwaliły w ostatnich kilkunastu latach. Omawia modele współpracy w podziale ze względu na jej zakres i modele współpracy ze względu na pozycję instytutu badawczego wobec zleceniodawcy.
Rok 1990 był rokiem przełomowym w badaniach rynku w wymiarze organizacyjno-instytucjonalnym. W artykule zamieszczono zestawienia i analizę cech badań rynku do roku 1989 i w latach następnych.
Przedstawiono przesłanki nowych tendencji w badaniach marketingowych. Omówiono kierunki rozwoju badań marketingowych m.in. nowe technologie gromadzenia i przetwarzania danych marketingowych.
The purpose of the article is to present the results of the study on entrepreneurship and its evaluation at macro-level. The study is conducted in the context of the imperfections of indicators used and future research needs. The methods applied in the study are: the analysis and criticism of the literature on the subject. The starting point for the study is to conceptualize the entrepreneurship comprehensively. Then the article presents used measures of the entrepreneurship. Finally, there is an attempt to identify the directions for future research on entrepreneurship at macro-level. The query of literature on defining entrepreneurship and its measurement did not bring unambiguous results. Entrepreneurship is an extremely complex issue that causes a lot of methodological limitations. Establishing a modular indicator at country level can determine the development of the entrepreneurship research in general. It can have key meaning from cognitive as well as applied perspective(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Badania marketingowe na etapie wstępnej eliminacji pomysłów na nowe produkty
80%
Badania marketingowe pomagają wyeliminować te pomysły na nowe produkty, które nie spełniają określonych kryteriów. Badania te należy dobrze przygotować, by uniknąć błędów. Następnie ustala się kryteria selekcji pomysłów oraz procedurę tej selekcji. Osobne metody znalazły zastosowanie podczas selekcji wstępnej i zasadniczej. Na koniec stosuje się metody podsumowujące(abstrakt autora)
18
Content available remote Nowoczesne metody badań w zakresie interakcji produkt - człowiek
80%
Celem artykułu jest próba wskazania roli i znaczenia odmiennego podejścia badawczego w odniesieniu do produktu zaawansowanego technologicznie. Samo bazowanie na podejściu deklaratywnym nie gwarantuje pełnego i zgodnego z oczekiwaniami oraz wyobrażeniami użytkowników/konsumentów rozpoznania kwestii oceny i stopnia dopasowania produktu.(abstrakt autora)
Celem artykułu jest weryfikacja hipotezy badawczej stwierdzającej, iż funkcjonowanie niezależnych instytutów badania rynku i opinii jest konieczne w rozwoju społeczeństwa i przedsiębiorczości w systemie demokratycznym. Artykuł ma charakter interdyscyplinarny i przedstawia funkcjonowanie branży badawczej w Polsce. Autor wprowadza nową teorię światową według, której instytuty badań rynku i opinii, instytuty badań społecznych, ośrodki badań jakościowych stanowią kolejną po władzy ustawodawczej, wykonawczej, sądowniczej, mediów oraz organizacji pozarządowych, władzę kontrolującą wszystkie pozostałe władze i instytucje poprzez realizowane badania i przygotowując analizy oraz raporty. System demokratyczny bez niezależnych instytutów badań rynku, instytutów badań społecznych oraz ośrodków badań jakościowych nie może funkcjonować poprawnie zgodnie z wytyczoną realizacją polityk publicznych. Jest to nowa teoria politologiczna wpisująca się w nauki społeczne stosowane. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszych rozważań jest próba odniesienia się do problemu porównywalności danych w międzynarodowych badaniach marketingowych.Porównywalność danych często zakłócana jest przez czynnik kulturowy, który w dużym stopniu różnicuje zachowania konsumentów, a tym samym wpływa na obraz danych. Podjęto również próbę weryfikacji tej hipotezy na podstawie porównania wybranych państw Unii Europejskiej, tj. Polski, Czech i Niemiec. Wybrane wskaźniki społeczne posłużyły jako narzędzie pomiaru danych w tych państwach. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 22 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.