Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 116

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Marketing theory
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
W badaniach poświęconych zachowaniom przedsiębiorstw w procesie internacjonalizacji próbowano wyjaśnić motywy wyboru form działalności zagranicznej, rynków docelowych i strategii rozwoju w krajach goszczących, skupiając się jednak w większości na wzroście zaangażowania zasobów przedsiębiorstwa poza rynkiem macierzystym. W praktyce gospodarczej elastyczność operacyjna przedsiębiorstwa wymaga działań adaptacyjnych, wskutek których konieczne może się okazać ograniczenie lub zakończenie działalności zagranicznej. Celem artykułu jest przedstawienie możliwych form dezinternacjonalizacji, jej przyczyn i konsekwencji dla przedsiębiorstwa, jak również odpowiedź na pytanie, czy istniejąca teoria marketingu międzynarodowego jest w stanie wyjaśnić to zjawisko, czy też wymaga rozszerzeń. (abstrakt oryginalny)
Changes in the business environment which took place in the second half of 20th century were motivating marketing researchers from Western Countries to search for new methods to be used while describing market relationships. First symptoms of emergence of the relationship marketing concept are connected with papers on marketing implementation in the industrial and service context. The papers in question were published in the eighties. (...) The fast popularisation of relationship marketing in 1990s is connected with some publications which undertook terminological and classificatory problems of relational phenomena . It seems that new marketing concept was long perceived by many managers as an expansive and irrational alternative in relation to the traditional "4P" model. (fragment of text)
Inspiracją do przygotowania niniejszego opracowania, było jedno z funkcjonujących w literaturze przedmiotu założeń, w którym stwierdzono, że "marketing jest nie tylko filozofią czy podejściem do robienia biznesu, ale jest również funkcją zarządzania" (por. Pomykalski 2003, s. 8). Dlatego też, tak istotnym celem kształcenia potencjalnych menedżerów zarządzania jest m.in. nabycie umiejętności posługiwania się odpowiednimi strategiami marketingowymi, skierowanymi na odpowiednie zasoby organizacji, w celu sprawnego i skutecznego osiągania założonych celów. (fragment tekstu)
4
Content available remote Możliwości wykorzystania teorii marketingu relacji w hotelarstwie
100%
Celem artykułu jest ukazanie istoty marketingu relacji i możliwości wykorzystania go w hotelarstwie. W artykule omówiono narzędzia wykorzystywane w tworzeniu pozytywnych i trwałych relacji. Szczególną uwagę zwrócono na programy lojalnościowe i ich rolę w kształtowaniu relacji z klientem(abstrakt autora)
Koncepcja Cyklu Życia Produktu (CŻP) została zapożyczona z biologii. Zakłada, że produkt rozwija się od momentu urodzin, wzrostu, dojrzałości, do zaniku i śmierci - zniknięcia z rynku.
Marketingowa teoria Cyklu Życia Produktu omówiona pod kątem możliwości uratowania wyrobu przed całkowitym zniknięciem z rynku.
Marketing interesował się emocjami niemal od samego początku. Wówczas emocje były wiązane z efektami reklamowymi i niektórymi zachowaniami zakupowymi. Obecnie są one uznawane za problem strategiczny, który determinuje koncepcję zarządzania marketingowego. Celem artykułu jest przedstawienie tendencji rozwoju interpretacji emocji w marketingu, które mogą skutkować zmianą filozofii marketingu.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Impact of Institutional Economy on the Way of Scientific Cognition in Marketing
75%
Przedmiot i cel pracy: W artykule podjęto problem związku nauki o marketingu z ekonomią instytucjonalną, a jego celem jest ukazanie wpływu ekonomii instytucjonalnej na sposób poznania naukowego w marketingu. Materiały i metody: Artykuł przygotowano na podstawie studiów literatury przedmiotu krajowej i zagranicznej, zwłaszcza publikacji z zakresu teorii marketingu. Metodologiczną kanwę prowadzonych w artykule rozważań stanowi metoda dedukcji wspomagana przez analizę opisową i porównawczą. Wyniki: Wpływ ekonomii instytucjonalnej na sposób poznania naukowego w marketingu skutkuje zainteresowaniem nauki o marketingu nie tylko przedsiębiorstwem, lecz również dążeniem do opisania czynników zewnętrznych (externalities) i kosztów społecznych związanych z działaniami marketingowymi przedsiębiorstw, zrozumienia zachowań i struktury systemu marketingowego oraz reakcji instytucji odpowiedzialnych za realizację polityki marketingowej państwa. Wnioski: Przeprowadzona analiza pozwala na sformułowanie generalnego wniosku, że marketing i poświęcona mu nauka nie jest jednorodna pod względem epistemologicznym i wykazuje w tym zakresie wyraźny dualizm. Obejmuje wyrosły z zarządzania tradycyjny marketing oraz odwołujący się do ekonomii instytucjonalnej marketing wyższego poziomu. (abstrakt oryginalny)
Megamarketing, będąc strategiczną koordynacją umiejętności ekonomicznych, psychologicznych i politycznych w zakresie pubłic relations, mającą na celu uzyskanie poparcia niektórych stron przy wchodzeniu na dany rynek lub działaniu na nim, powinien w niezwykle wyraźny sposób kierować się filozofią wyrażoną w licznych dokumentach propagujących ideę społecznej odpowiedzialności firmy. Odchodzi się od praktyk związanych z nieetycznymi sposobami wywierania wpływu na decydentów blokujących firmie dostęp do określonych rynków. Następuje koncentracja na zadaniach związanych z budową silnego, pozytywnego wizerunku firmy realizującej cele wszystkich interesariuszy. (fragment tekstu)
Niniejszy artykuł składa się z dwóch części. Pierwsza część zawiera przegląd literatury przedmiotu na temat marketingu doświadczeń: przedstawiona została geneza tego obszaru marketingu, a także kluczowe definicje i typologie doświadczeń. Ponadto zaprezentowano strategiczne moduły doświadczeń oraz wytyczne dotyczące kreowania i dostarczania unikalnych i niezapomnianych doznań. W drugiej części artykułu opisane zostały przykłady zastosowania działań z zakresu marketingu doświadczeń na rynku produktów szybkozbywalnych (M&Ms, Oreo, Guinness). (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Systemic Paradigm in the Tradition of Marketing Science
75%
Przedmiot i cel pracy: Praca poświęcona jest przedstawieniu rozwoju paradygmatu systemowego w nauce o marketingu. Jej celem jest omówienie genezy i wczesnych etapów rozwoju paradygmatu systemowego, tworzącego podstawę jednego z jej głównych nurtów myśli marketingowej określanego jako makromarketing. Materiały i metody: Artykuł powstał w oparciu o przegląd oraz syntezę wcześniejszych opracowań poświęconych problematyce systemowego ujęcia marketingu oraz systemów marketingowych. Wykorzystano nim metodę analizy historycznej połączoną z syntezą wcześniejszego dorobku. Wyniki: Artykuł wypełnia lukę w zakresie rozpoznania alternatywnych paradygmatów nauki o marketingu. Ukazano w nim jak ujęcie systemowe zaproponowane przez prekursorów marketingu rozbudowane zostało w koncepcję, na której oparta jest jedna z współczesnych marketingowych subdyscyplin - makromarketing. Wnioski: Głównym wnioskiem jaki wynika z przeprowadzonej analizy jest spostrzeżenie, że paradygmat systemowy jest głęboko zakorzeniony w tradycji myśli marketingowej, tworząc silny nurt rozważań, który bardziej niż marketingiem jako funkcją zarządzania zainteresowany jest jego społeczną i środowiskową rolą. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Istota i etapy rozwoju marketingu terytorialnego
75%
Marketing terytorialny (marketing miejsca) to bez wątpienia jeden z najszybciej rozwijających się w ostatnim okresie obszarów teorii i praktyki marketingowej. Obserwujemy znaczący wzrost aktywności władz lokalnych i samorządów w zakresie marketingu miejsc. Wiele miast i województw podejmuje intensywne działania w zakresie budowania strategii marki. W opracowaniach poświęconych problematyce marketingu terytorialnego niezbyt wiele uwagi poświęca się kwestiom definicyjnym. W artykule w oparciu o nową definicję marketingu AMA z 2007 r. przedstawiono pojęcie marketingu terytorialnego. Zidentyfikowano jego charakterystyczne cechy, stanowiące o jego istocie. Przedstawiono etapy ewolucji stosowania marketingu w odniesieniu do terytorium. Wskazano na zagadnienia, które powinny zostać podjęte w ramach dalszych badań dotyczących tej problematyki.(abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano krytycznej oceny koncepcji „marketingowej rewolucji” R.J. Keitha zakładającej, iż rozwój marketingu odbywał się w oparciu o fazę produkcyjną, sprzedażową, marketingową i marketingowej kontroli. Ta popularna od początku lat 60. XX w. koncepcja stanowi źródło powszechnie obowiązującej wiedzy na temat historii marketingu dostępnej w popularnych leksykonach i wprowadzających podręcznikach z zakresu dyscypliny. Odwołując się do poświęconych jej badań historycznych, wykazano, iż nie posiada ona naukowego uzasadnienia. Podkreślono, iż z tego powodu nie powinna ona być wykorzystywana jako kryterium oceny jakości prac naukowych z zakresu marketingu. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest poświecony kierunkom rozwoju szkół, tradycji badawczych i nurtów teoretycznych we współczesnym marketingu w ujęciu ewolucyjnym. Scharakteryzowane zostały podstawowe tradycje badawcze w marketingu na etapie krystalizacji kategorii pojęciowych, rozszerzenie koncepcji i reintegracji. Dokonana została próba syntezy istniejących nurtów w ujęciu wieloparadygmatycznym, zogniskowanym wokół paradygmatu przyczynowego, instrumentalnego i interpretacyjnego. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Kierunki rozwoju marketingu
75%
Celem opracowania jest wskazanie nowych kierunków badań naukowych w dziedzinie marketingu. Tłem do ich przedstawienia stały się uwagi na temat wyboru problemu badawczego oraz kategorii jego analizy. Zawarto w nich postulaty odnoszące się do sposobów formułowania problemów badawczych, tak aby miały charakter naukowy, a nie menedżerski oraz większej dyscypliny w tworzeniu nowych pojęć. Istotą propozycji nowych kierunków badań jest silne ich osadzenie w kontekście rynku i rozszerzenie perspektywy, która ma obejmować nie tylko przedsiębiorstwo w jego relacjach z nabywcami, ale także z innymi podmiotami rynku. Ponadto, podniesiona została kwestia zależności między rynkami oraz ich wpływu na przedsiębiorstwo oraz jego marketing. Te ogólne postulaty zostały zilustrowane jedenastoma kierunkami badań, których podjęcie służyłoby rozwojowi marketingu. (abstrakt oryginalny)
Marketing, jak wskazują liczne źródła, był praktykowany od zarania dziejów. Wątków marketingowych dopatrują się współcześni autorzy w pracach Platona i Arystotelesa (rola marketingu w społeczeństwie) oraz Tomasza z Akwinu (jak praktykować działania marketingowe, nie grzesząc) [Shaw, 1995, s. 7-20; Jones, Shaw, 2002, s. 39-66]. Historię marketingu jako dyscypliny akademickiej ocenia się na 100 lat. To wystarczy, aby uznać ją za dojrzałą, zidentyfikować punkty zwrotne i spojrzeć w przyszłość. Takie możliwości stwarzają publikacje prezentujące kolejne etapy rozwoju marketingu i kształtowanie się kolejnych szkół w ramach tej dyscypliny. Można nawet mówić o odrębnej szkole historii marketingu. Reprezentują ją z reguły autorzy amerykańscy. Wynika to zapewne z faktu, że właśnie akademicy z USA mieli największy udział w tworzeniu zrębów naukowych i pomnażaniu dorobku marketingu w ciągu wspomnianych 100 lat. Z zadowoleniem należy odnotować stopniowo rosnące znaczenie naukowców europejskich w rozwijaniu teoretycznej myśli w zakresie marketingu. Chodzi w szczególności o tzw. szkołę nordycką, w której ramach rozwinął się marketing usług i tzw. marketing relacyjny. Pojawia się ponadto coraz większa liczba publikacji autorów azjatyckich, w większości wykształconych na uniwersytetach amerykańskich. W krajach Europy Środkowej i Wschodniej historia marketingu jako dyscypliny naukowej jest relatywnie krótka. (original abstract)
W artykule poruszono kwestie dotyczące marketingowej funkcji zarządzania w organizacji, skupiając się na niekonwencjonalnym narzędziu promocyjnym - ambient marketingu. Po dokładnym zbadaniu samej idei i głównych cech ambient marketingu przedstawiono i skomentowano wyniki badań dotyczące działań i zapatrywań polskich organizacji w tej dziedzinie. Na koniec autor określa skalę, cele i percepcję skuteczności kampanii ambient marketingu w Polsce. Artykuł ma charakter badawczy. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę wyjaśnienia jednego z ważniejszych pojęć marketingu akademickiego, jakim jest "makromarketing". Omówiono główne założenia makromarketingu jako szkoły myśli marketingowej. Sformułowano postulat szerszego zainteresowania makromarketingiem przez polskie środowisko marketingu akademickiego. (abstrakt oryginalny)
Jednym z najbardziej przełomowych momentów w historii marketingu było odkrycie w latach 70. różnic między produktami materialnymi i usługami oraz akcentowanie konieczności rozgraniczenia/odróżnienia działań marketingowych skierowanych do różnych branż i rodzajów produktów. Celem artykułu jest krótkie scharakteryzowanie ewolucji myśli marketingowej oraz pokazanie, jak duży wpływ na kształt i charakter współczesnych działań marketingowych miał dorobek marketingu usług. W wyniku analizy literatury przedmiotu można wnioskować, że obecnie postuluje się powrót do jednolitego marketingu dla wszystkich rodzajów dóbr i rynków. Badacze podkreślają, że różnice między dobrami stały się nieistotne, a działania stosowane w marketingu powinny mieć charakter marketingu usług. (abstrakt oryginalny)
Artykuł stanowi pierwsze z cyklu trzech opracowań odnoszących się do problematyki perspektyw rozwoju marketingu uwzględniającej aspekty nauki, dydaktyki oraz praktyki. Zamieszczono w nim szereg konkluzji dotyczących współczesnych koncepcji marketingu i perspektyw rozwoju tej dyscypliny nauki z uwzględnieniem kwestii teoretycznych podstaw i założeń koncepcyjnych dotyczących marketingu w kontekście kryzysu ekonomii. Przedstawiono ponadto problematykę sprawności marketingu w perspektywie skuteczności, efektywności i produktywności. Poruszono problem badań marketingowych, ich poprawności i rzetelności. W artykule zwrócono także uwagę na proces ewolucji w obszarze komunikacji marketingowej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.