Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 266

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Marriage
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
1
Content available remote Glosa do wyroku Sądu Najwyższego, sygn. akt V CSK 709/15
100%
Niniejsza glosa stanowi komentarz do orzeczeń Sądu Okręgowego i Apelacyjnego wydanych w sprawie o unieważnienie związku małżeńskiego z powództwa M. Z. przeciwko J. Z., w wyniku zawarcia go z pozwaną chorą na schizofrenię paranoidalną, która ukryła ten fakt przed przyszłym mężem. Przytoczono argumenty podające w wątpliwość słuszność rozstrzygnięcia wydanego przez Sąd I Instancji oraz zaprezentowano przesłanki potwierdzające trafność orzeczenia Sądu II Instancji.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Wzory doboru małżeńskiego w Polsce i przyczyny ich powstawania
100%
Pierwszym z celów, które przyświecały przedstawionej niżej analizie, była identyfikacja wzorów doboru partnerskiego w Polsce. Kolejny cel badawczy wiąże się ściśle z wpływem małżeństwa na życie społeczne. (...) Analiza doboru ludzi w pary małżeńskie pozwala więc sporo powiedzieć na temat społeczeństwa. Na przykład, homogamia społeczna małżeńska bądź partnerska, czyli dobór na zasadzie podobieństwa cech społecznych partnerów takich jak: pochodzenie, religia, narodowość, wykształcenie czy zawód, często jest przejawem podziałów społecznych. Dodatkowo wybieranie partnera o podobnych cechach oznacza dobór wewnątrz własnej grupy lub kategorii społecznej i prowadzi do utrwalenia struktury warstwowej. (...) Przedstawiona w tym artykule analiza koncentruje się na wzorach doboru partnerskiego pod względem cech społeczno-ekonomicznych, a konkretnie: pochodzenia, wykształcenia i pozycji zawodowej. (fragment tekstu)
3
Content available remote Between Ritual and Performance : Humanist Marriage Ceremonies in Poland
100%
Poland is currently experiencing a growth in the number of humanist marriages: strongly individualized, mostly secular unions. So far, the described phenomenon has been analysed mainly through the prism of many different dimensions like secularity, class stratification or the resistance of minorities against the hegemony of the Roman Catholic Church. It seems that the nature of humanist ceremonies has been taken for granted, and that researchers, in their analyses, merely considered these to be rites of passage. In this paper, I ask questions not only about the content of the ceremonies, but also about their forms. I consider these two elements as integral. I put forward the claim that humanist marriages are a hybrid phenomenon, and thus the category of 'social performance' added to the category of 'ritual' opens up new analytical tracks and enables, to a greater extent, a more precise identification of the innovative character of these ceremonies. (original abstract)
Celem niniejszego artykułu jest ukazanie różnic dotyczących regulacji praw osób LGBT w państwach należących do Unii Europejskiej. Dokonano porównania ewolucji przepisów prawnych w poszczególnych państwach członkowskich. W rozważaniach ujęte zostały także daty przystąpienia danego państwa do Wspólnoty Europejskiej/Unii Europejskiej oraz regulacji podjętych wobec społeczności LGBT. Kwestie te należy uznać za istotne, biorąc pod uwagę kryteria kopenhaskie, które dane państwo musiało spełnić, przystępując do UE. W badaniu zadano pytanie, czy i w jakim tempie regulacje dotyczące związków partnerskich korespondowały w poszczególnych państwach z wprowadzeniem pozostałych postulatów dotyczących społeczności LGBT. Zwrócono uwagę m.in. na wątek związany z datami przystąpienia państw członkowskich do Unii Europejskiej. W kontekście dyskursu społeczno-politycznego w Polsce, dotyczącego konsekwencji takich regulacji, przeanalizowano regulacje w państwach, które razem z Polską wstąpiły do UE w 2004 roku. Główną hipotezą jest, że przyjęcie regulacji dotyczących małżeństw jednopłciowych w UE nie jest koniecznym następstwem wcześniejszego zalegalizowania jednopłciowych związków partnerskich. Wprowadzeniem do analizy jest przedstawienie kryteriów kopenhaskich, czyli wytycznych otwierających drogę do wstąpienia w struktury Unii Europejskiej, a także międzynarodowych postulatów społeczności LGBT. Biorąc pod uwagę dynamikę wprowadzanych regulacji w Europie i na świecie oraz jednocześnie, traktowanie ich w Polsce nadal w kategoriach kontrowersyjnych, wybrano te najczęściej dyskutowane wątki. Należą do nich jednopłciowe związki partnerskie i małżeństwa oraz adopcja dzieci przez pary homoseksualne.(abstrakt oryginalny)
Pomimo zmian jakie dokonywały się w XIX-wiecznych społeczeństwach, przedstawicieli elit nadal cechował konserwatywny światopogląd. Objawiał się on m.in. w niechęci do utrzymywania kontaktów z osobami spoza "towarzystwa". Wskutek tego partnerów do zawarcia związku małżeńskiego poszukiwano w obrębie własnej warstwy. Ograniczone możliwości poznania kandydata/kandydatki do mariażu jedynie na terenie Królestwa Polskiego, a także rozproszenie majątków rodowych po ziemiach podzielonej Rzeczypospolitej, doprowadzały do zawierania związków ponadkordonowych, czego przykładem są małżeństwa, pochodzących z ziem zabranych, sióstr Niezabitowskich z Królewiakami: Rodrygiem hr. Potockim i Augustem hr. Ostrowskim.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Recepcja kultury obcej przez Polki tworzące małżeństwa binacjonalne
100%
Today, in the era of post-modernity, the ethnically, racially, religiously, culturally or nationally mixed marriages are more and more frequent phenomenon, contributing to the emergence of new types of cultural identity. Nationally mixed marriages (binational) define a new cultural quality when they do not concern only individuals, but when they become a phenomenon which is statistically frequent, and even dominant in a broader social context. Mixed marriages represented 1.78% (3,367) of the total number of marriages contracted in Poland. The statistics shows that binational marriages in today's Europe have a tendency to increase. This article shows how people creating such compounds perceive the culture of their partners which is different from their own culture(original abstract)
7
Content available remote Unieważnienie małżeństwa
100%
Artykuł dotyczy instytucji unieważnienia małżeństwa, która podobnie jak rozwód powoduje zerwanie węzła małżeńskiego, lecz warunkowana jest zupełnie innymi przesłankami. W oparciu o regulację kodeksową, poglądy doktryny oraz bogate orzecznictwo Sądu Najwyższego artykuł omawia istotę i funkcję instytucji unieważnienia małżeństwa, przyczyny uzasadniające unieważnienia małżeństwa, skutki prawne unieważnienia małżeństwa oraz wybrane zagadnienia procesowe odnoszące się charakteryzowanej instytucji. (abstrakt oryginalny)
Zmiany natężenia oraz wzorca zawierania małżeństw, jakie dokonują się od początku lat 90. XX wieku, wielu badaczy łączy z dokonującymi się przeobrażeniami ekonomicznymi w kraju, a zwłaszcza ze zmianami na rynku pracy. Celem artykułu jest ukazanie przestrzennego zróżnicowania procesu zawierania małżeństw w powiązaniu z sytuacją na regionalnych rynkach pracy. Prowadzona analiza umożliwi weryfikację następujących hipotez badawczych: zróżnicowanie sytuacji na rynku pracy, a tym samym różne zagrożenie bezrobociem, może przyczyniać się do zmian zachowań matrymonialnych w ujęciu przestrzennym, odmiennie kształtujących się dla kobiet i mężczyzn oraz uwzględniając szczególnie wysokie ryzyko bezrobocia można oczekiwać, że w regionach tych następować będzie wyraźniejsze opóźnienie decyzji o zawarciu związku małżeńskiego oraz zaawansowanie wzorca zawierania małżeństw będzie wyraźniejsze. (fragment tekstu)
9
Content available remote Obieg prawny zaświadczenia stwierdzającego złożenie oświadczeń
100%
W procedurze zawierania małżeństwa cywilnego w formie małżeństwa kościelnego, duchowny ma za zadanie zredagowania Zaświadczenia stwierdzającego, że oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński zostały złożone w obecności duchownego i przekazania go właściwemu USC, względem miejsca zawarcia małżeństwa, celem sporządzenia przez kierownika USC aktu małżeństwa. Sporządzenie tego aktu jest ostatnim krokiem w zawarciu małżeństwa cywilnego, w formie wyznaniowej, w prawie polskim. Ścieżka administracyjna, jaką pokonuje wskazany dokument jest skomplikowana i budzi wiele niejasności. Zaświadczenie musi zostać przede wszystkim przekazane duchownemu, przed którym małżeństwo zostanie zawarte. U podstaw zredagowania dokumentu stoi oświadczenie stron o zawarciu małżeństwa cywilnego. Niestety, akty normatywne nie wskazują ani dokładnego momentu w czasie, ani sposobu, w jaki takie oświadczenie należy odebrać. Jak pokazuje praktyka, oświadczenie woli o zawarciu małżeństwa cywilnego jest zwykle odbierane per facta concludentia, co nie jest sposobem właściwym. Dokument musi następnie zostać podpisany przez duchownego wskazanego w Obwieszczeniu MSW. Po zredagowaniu Zaświadczenia, duchowny ma za zadanie w za-witym terminie przekazać je właściwemu miejscowo kierownikowi USC. Ten krok stanowi o ostatniej przesłance konstytutywnej. Jeśli kierownik USC nie otrzyma wskazanego Zaświadczenia, albo otrzyma je po terminie, nie sporządzi aktu małżeństwa. W krytyce tej przesłanki podnosi się, że nie może mieć ona charakteru konstytucyjnego, lecz jedynie deklaratywny. Po wtóre nie można uzależniać skutków czynności prawnych (zawarcia małżeństwa nupturientów) od braku działania osoby trzeciej (niedostarczenia Zaświadczenia w sposób zawiniony bądź niezawiniony przez duchownego). (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano wyniki badań dotyczące sytuacji mieszkaniowej młodych małżeństw w powiecie elbląskim. Do badania wykorzystano ankietę skierowaną do nowożeńców, bazującą na pracy J. Korniłowicza (2003). Materiał badawczy zebrano przy współpracy z Urzędami Stanu Cywilnego wszystkich gmin w powiecie. Do opracowania wyników badań wykorzystano metodę wskaźnikową, zaproponowaną przez A. Andrzejewskiego (1987). Celem pracy była analiza sytuacji mieszkaniowej młodych małżeństw. Wyniki badań wskazują na dość wysoką samoocenę warunków mieszkaniowych nowożeńców po ślubie. Najczęstszą formą zamieszkania po ślubie były w opinii respondentów własne mieszkanie (w tym obciążone hipoteką), zamieszkiwanie wraz z rodziną jednego z małżonków oraz rozpoczęcie budowy domu.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Konwalidacja małżeństwa kanonicznego
100%
Konwalidacja małżeństwa w prawie kanonicznym jest instytucją, procesem, w którym nieważnie zawarte małżeństwo zostaje uważnione w świetle prawa. W niniejszym artykule została podjęta problematyka konwalidacji, zwłaszcza w perspektywie samego nazewnictwa używanego przez autorów polskojęzycznych. Kanwą rozważań stało się rozróżnienie dwóch form konwalidacji, tj. konwalidacji zwykłej i uzdrowienia w zawiązku. W nomenklaturze przyjętej na gruncie polskiej kanonistyki używa się w zasadzie jednego określenia - uważnienie na określenie tych dwóch form, oczywiście przy jednoczesnym ich rozróżnieniu. Konwalidacja ma zasadnicze znaczenie w prawie kanonicznym, ponieważ nadaje skuteczność prawną małżeństwu, które przecież faktycznie istnieje.(abstrakt oryginalny)
Modne dzisiaj słowo "terapia" jest odmieniane przez wszystkie przypadki w odniesieniu do małżeństwa i rodziny. Chodzi oczywiście o psychoterapię, która ma wyleczyć małżeństwo i rodzinę z wszelkich dolegliwości. Sprawa dotyczy również działalności pastoralnej Kościoła, skierowanej do małżeństw i rodzin , którą usiłuje się łączyć z terapią bardzo często w tych przypadkach, gdy nie jest to potrzebne i uzasadnione. Tymczasem bliższe przyjrzenie się faktycznemu stanowi rzeczy pozwala dojrzeć pewne nieprawidłowości w samym stawianiu problemu. (fragment tekstu)
Artykuł został poświęcony kwestii ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym małżonków. Celem artykułu jest analiza treści przepisu art. 43 § 2 k.r.o., który wskazuje, że z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, ażeby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku, a także odniesienie się do zagadnień doniosłych z perspektywy prawnej.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Rzymski, polski i niemiecki małżeński ustrój majątkowy
100%
Moment zawarcia małżeństwa jest przełomowy, m.in. ze względu na skutki, jakie małżeństwo wywiera w sferze majątkowej małżonków. Co do zasady, powstaje wówczas wspólność majątkowa małżeństwa. Ale małżonkowie mogą też samodzielnie zdecydować, w jaki sposób będzie wyglądać ich sfera majątkowa. (abstrakt oryginalny)
Our contribution consists of theoretical and practical part. In theoretical part we use analytical method, where we analyse the term of human maturity with the accent on building partner and marriage relationship. The ability of self-giving is closely connected to the maturity. The opposite of maturity is immaturity and we analyse this term from the point of view of mother and father who bring up their children. Family climate is another term which we analyse from the aspect of bringing up and social environment. In practical part we use a cause study method, where we try to find solutions to the problem of unwanted prostitution of two asked respondents from the Social Centre - Domov na polcestesv. Faustíny( half-way home ) in Svidník. Based on case study analysis we made a detailed inspection of personal and family anamnesis, social relationships and social environment of the respondents, we defined the aims of the work with clients and we stipulated the prognosis for both clients. (original abstract)
16
76%
Ustawa z 17 czerwca 2004 r. o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw zachowała zasadę samodzielności małżonków w zarządzaniu majątkiem wspólnym, która jednak nie wyklucza obowiązku współdziałania. Zasada autonomii została wyłączona co do zasady w trzech sytuacjach. Po pierwsze, w odniesieniu do przedmiotów majątku wspólnego służących jednemu tylko małżonkowi do wykonywania zawodu lub prowadzenia działalności zarobkowej, którymi może zarządzać on samodzielnie. Współmałżonek uzyskał jedynie możliwość dokonywania niezbędnych bieżących czynności w razie przemijającej przeszkody dotyczącej pierwszego małżonka. Druga sytuacja dotyczy zamkniętego katalogu czynności zarządu majątkiem wspólnym, do ważności których niezbędne jest wyrażenie zgody przez małżonka niebędącego stroną dokonywanej czynności prawnej. Nowością jest instytucja sprzeciwu, który małżonek może wyrazić co do czynności zarządu majątkiem wspólnym, zamierzonej przez drugiego małżonka. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Pápeži a neplatnosť manželstva z dôvodu psychickej prirodzenosti
76%
The acceptance of the 1095 canon into the new Code of Canon Law in 1983 has been accompanied by relatively frequent guidelines by popes regarding the mental causes of nullity of marriage. The Roman bishop per-forms them from his position of the supreme power in the Church, particularly in order to protect the Church community from being scandalized by seeing practical destruction of the values of Christian marriage due to exaggerated and almost automatic declaration of nullity of marriage in the event of Martin Kakalej the failure of the marriage on the pretext of immaturity or mental weakness of either spouse. The popes, particularly John Paul II. and Benedict XVI., in their homilies for the Roman Rota at the beginning of the calendar year, used to deal with the issue of mental incapacity of sacramental marriage. The aim of this thesis is therefore to analyse these pope guidelines on mental disabilty and to draw conclusions for practice.(author's abstract)
Celem niniejszej publikacji jest poszerzenie wiedzy na temat społecznego definiowania miłości w kontekście związku intymnego. Analizowany materiał empiryczny pochodzi z grupowych wywiadów fokusowych, Bulletin Board Discussion on-line oraz badań reprezentatywnych prowadzonych metodą CAWI. Badania miały charakter eksploracyjny. Analizowany materiał przedstawia jeden wątek tematyczny dotyczący tego, w jaki sposób uczestnicy badania rozumieją miłość oraz jakie przypisują jej znaczenie w trwaniu związku intymnego. W pierwszej części artykułu zostaną przedstawione wątki tematyczne związane z próbą uchwycenia, czym jest miłość, które wskazali badani na etapie badań jakościowych. W drugiej części artykułu przedstawiona zostanie typologia postaw wobec miłości na podstawie analiz danych pochodzących z badań ilościowych. Zostały wyróżnione typy: optymiści w miłości, czekający na miłość, racjonaliści w miłości, zdystansowani do miłości.(abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Bezrobocie i zawieranie małżeństw w Polsce
76%
Decyzja o zawarciu związku małżeńskiego jest jednym z kluczowych zdarzeń w cyklu życia jednostki. W artykule przytoczono wybrane teorie małżeńskości oraz opisano współwystępowanie zjawiska bezrobocia i małżeńskości w ujęciu przestrzennym. Założono, że trudna sytuacja na lokalnych rynkach pracy może wpływać na decyzję o zawarciu związku małżeńskiego, ale jednocześnie nie każda z charakterystyk opisujących bezrobocie ma na nią istotny wpływ(abstrakt oryginalny)
The aim of this article is to analyse long-term trends in nuptiality, fertility and reproduction in Poland in the years 1948-94, and to assess the situation in the mid-1990s. The period under consideration depends on the availability of comparable data. This article has made use of information elaborated and published by Kedelski (1995) covering the time period in question. This kind of information is rather unusual since traditionally fertility and reproduction refer only to the female population. Using Kedelski's data, we are able to describe these processes separately for both males and females. With this aim in mind, the following characteristics by age and gender have been taken into account: - nuptiality: first marriage patterns, total nuptiality rates, - fertility and reproduction: marital and general fertility patterns, marital fertility rates, gross and net reproduction rates. Referring to an intrinsic rate of natural increase, this article is able to demonstrate the consequences of fertility decline. (fragment of original text)
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.