Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 161

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Meat products
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Celem artykułu jest porównanie tempa dostosowywania się poszczególnych grup zakładów mięsnych do przepisów unijnych w zakresie ich uprawnień do przetwórstwa, rozbioru i uboju w województwie podkarpackim w latach 2005-2010. W pracy wykorzystano dane Wojewódzkiej Inspekcji Weterynaryjnej w Krośnie, które są gromadzone w programie SPIWET. Zakłady mięsne ze względu na moce wytwórcze zostały podzielone w odniesieniu do uprawnień do przetwórstwa i rozbioru na małe i duże, natomiast w odniesieniu do uboju - na małe, średnie i duże.(abstrakt oryginalny)
Wzrost cen detalicznych produktów żywnościowych, w tym mięsa, po integracji Polski z Unią Europejską był spowodowany stopniowym zbliżaniem się cen krajowych do poziomu cen w krajach unijnych. Przyczyną zwyżek były także czynniki wewnętrzne, których skutkiem był wzrost popytu eksportowego i tym samym redukcja podaży na rynku krajowym. (fragment tekstu)
Celem publikacji jest ocena jakości środowiskowej produktu oraz wskazanie możliwości poprawy jakości wyrobu w aspekcie jego wpływu na środowisko. Badania zostały przeprowadzone w ramach międzynarodowego projektu CIRC4Life na przykładzie firmy ALIA, Hiszpania. W publikacji wykorzystano metodę LCA oraz krytyczny przegląd literatury. Analiza została przeprowadzona dla podsystemów: produkcja paszy, hodowla świń, rzeźnia, zakład przetwórstwa mięsa. Stosując metodę ReCiPe porównano dwa scenariusze: bazowy i udoskonalony. W scenariuszu bazowym największe skutki środowiskowe związane są z intensywnym wykorzystaniem terenów rolnych 29%, zmianami klimatu 34%, transformacją terenów naturalnych 11% i wyczerpywaniem się kopalin 11%. Najbardziej krytyczną fazą jest produkcja paszy dla zwierząt. Analiza porównawcza scenariuszy pokazuje, że istnieje możliwość ograniczania wpływu na poszczególne kategorie oddziaływań przez wprowadzenie zmian w procesach i doborze surowców do produkcji pasz(abstrakt oryginalny)
W pracy badano wpływ zróżnicowanego dodatku preparatu transglutaminazy ACTIVA WM na jakość wędlin drobno rozdrobnionych typu parówkowej. Badano kiełbasy wyprodukowane z udziałem mięsa odkostnionego mechanicznie. Dodatek preparatu transglutaminazy zastosowano w ilościach: 0,05; 0,1 i 0,2%. Warianty bez dodatku preparatu stanowiły próby kontrolne. W wędlinach instrumentalnie oznaczono: twardość I i II, spoistość, elastyczność, siłę i pracę cięcia oraz odkształcenie graniczne i siłę odpowiadającą granicznemu odkształceniu. Natomiast sensorycznie oceniono: konsystencję, soczystość, związanie, smak, zapach, barwę i pożądalność ogólną. Na podstawie wyników analizy wariancji stwierdzono statystycznie istotny wpływ dodatku preparatu transglutaminazy na oceniane wyróżniki tekstury oraz na jakość sensoryczną wyrobów. Najlepszą teksturę wędlin, wyprodukowanych z 20% udziałem mięsa mechanicznie odkostnionego, uzyskano przy dodatku preparatu transglutaminazy w ilości 0,1%. (abstrakt oryginalny)
Na zapewnienie bezpieczeństwa żywności wpływa wiele obszarów. Jednym z nich jest skuteczny system identyfikowalności wewnętrznej i zewnętrznej. Wymagania dotyczące stosowania identyfikowalności zewnętrznej są wzmocnione wymaganiami prawa żywnościowego. Budowa systemu identyfikowalności wewnętrznej jest uzależniona od zaangażowania samego przedsiębiorstwa. Przeprowadzone badania wśród przedsiębiorstw przetwórstwa mięsnego pozwoliły na wyodrębnienie czynników wpływających na skuteczność wewnętrznego systemu identyfikowalności. Do najważniejszych można zaliczyć czynniki z obszaru technicznych zasad identyfikowalności oraz takie jak świadomość kierownictwa i pracowników. (abstrakt oryginalny)
6
75%
Celem pracy było zbadanie opinii młodych konsumentów produktów mięsnych dotyczącej zanieczyszczeń chemicznych mięsa oraz sposobów minimalizowania zagrożeń. Badania realizowano w latach 2007-2009 wśród 1568 studentów studiów dziennych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Badaniami objęto drugi, trzeci, czwarty, piąty i szósty (w przypadku Medycyny Weterynaryjnej) rok studiów. Zastosowano metodę losowego doboru próby. Badania przeprowadzono metodą pośredniego pomiaru sondażowego. Wykazano, że postrzegane bezpieczeństwo produktów mięsnych jest uwarunkowane zaufaniem konsumentów do regulacji prawnych i producentów żywności, jak również dostarczaniem wyczerpujących informacji o potencjalnym ryzyku. Stwierdzono, że wiedza młodych konsumentów z zakresu zagrożeń chemicznych mięsa nie jest usystematyzowana. Wykazano, że rok studiów i profil kształcenia były cechami różnicującymi percepcję ryzyka i sposoby jego minimalizowania. (abstrakt oryginalny)
7
75%
Artykuł porusza tematykę właściwości technologicznych i wyrobów z nowego źródła mięsa drobiowego - ze strusi. W pracy omówiono m.in. cechy fizykochemiczne mięsa, jego właściwości odżywcze oraz skład chemiczny i cechy sensoryczne wyrobów z mięsa strusi.
Celem badań prezentowanych w artykule była ocena jakości wybranych kiełbas salami pochodzących z 5 zakładów mięsnych. Na podstawie oznaczonych wartości pH i obliczonej aktywności wody stwierdzono, że wszystkie oceniane produkty charakteryzowały się trwałością odpowiednią dla tego typu przetworów. Zawartość tłuszczu w kiełbasach była wyraźnie zróżnicowana, co nie miało jednak adekwatnego wpływu na ich cenę. Na 19 przebadanych próbek produktów tylko raz stwierdzono niezgodność zawartości tłuszczu i białka z wymaganiami Polskiej Normy. Zastosowany w pracy do oceny tekstury test penetracji nie pozwala z dostateczną dokładnością przewidywać wyników oceny sensorycznej tego wyróżnika kiełbas. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszej pracy było badanie i ocena wpływu dodatków na jakość osłonek kolagenowych dla zmodyfikowania niektórych ich właściwości. Badaniu poddano następujące typy osłonek: 1)osłonki kolagenowe produkowane metodą klasyczną - tzn. osłonki bez dodatków, utrwalane 1% roztworem urotropiny;2)osłonki z dodatkiem gliceryny, utrwalane klasycznie;3)osłonki z dodatkiem garbników dębu, utrwalane klasycznie;4)osłonki z dodatkiem ekstraktu garbników mimozy, utrwalane klasycznie;5)osłonki produkowane metodą klasyczną, klimatyzowane dodatkowo gazowym amoniakiem;6)osłonki produkowane metodą klasyczną utrwalane roztworem formaldehydu i soli kuchennej. (fragment tekstu)
Parówki były i są najpopularniejszą wędliną parzoną drobno rozdrobnioną lub homogenizowaną w Polsce. Należą do chętnie i powszechnie spożywanych przetworów mięsnych wśród każdej grupy konsumentów. Jest to wynikiem pożądanej struktury, konsystencji, wielkości porcji, jak i dostępności cenowej. Celem pracy była ocena jakościowa parówek dostępnych w sieci detalicznej miasta Lublina. Uzyskane wyniki porównywano z odpowiednimi wymaganiami zawartymi w Polskich Normach. Materiał badawczy stanowiło 5 partii parówek (po 6 batonów każda), wyprodukowanych przez różne firmy i do potrzeb badań: oznaczonych anonimowo literami A, B, C, D i E. Parówki zakupiono losowo w punktach sieci detalicznej miasta Lublina. Oznaczono ich podstawowy skład chemiczny (tj. zawartość wody, popiołu, białka ogólnego, tłuszczu wolnego i soli kuchennej), teksturę i wodochłonność. Ocenę organoleptyczną parówek przed i po parzeniu przeprowadzono metodą konsumencką Parówki istotnie różniły się zawartością wody i tłuszczu, przy zbliżonym udziale białka i soli kuchennej. Ze względów żywieniowych korzystny był znacznie niższy (niż- określony w normie przedmiotowej) udział tłuszczu i soli. Wykazano, że cena nie odzwierciedlała jakości produktów. Najkorzystniejszymi cechami organoleptycznymi, pomimo ich umiarkowanej ceny, charakteryzowały się parówki drobiowe (z firmy A). Wykazano istotne zróżnicowanie właściwości Teologicznych parówek, wynikające prawdopodobnie z różnego składu surowcowego. Najniższą gumowatość i żujność określono dla parówek (drobiowo-wieprzowych) produkowanych przez firmo D. Produkty z firmy E charakteryzowały sio najniższą siłą ciocia i sprężystością. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy było obniżenie zawartości związków z grupy WWA w przetworach mięsnych poddanych przemysłowym warunkom wędzenia w komorze przy zmianie konstrukcji dysz zasilających w mieszaninę dymu. Materiał do badań stanowiły próbki produktów mięsnych wędzonych o kształcie owalnym pobrane z dwóch komór wędzarniczych o różnej konstrukcji dysz zasilających i rozprowadzających mieszaninę dymu. Jakościową i ilościową analizę związków WWA wykonano techniką chromatografii cieczowej z selektywnym detektorem (HPLC-FLD-DAD). Badania nad zawartością i kumulacją związków z grupy WWA w przetworach mięsnych wędzonych z wykorzystaniem zmodyfikowanych dysz zasilających w porównaniu z klasycznym układem dysz wskazują jednoznacznie na korzystniejsze warunki rozprowadzenia mieszaniny dymu w komorze wędzarniczej ze względu na ich obniżony poziom.(abstrakt oryginalny)
Ze względu na ograniczoną objętość raportu artykuł skupia się tylko na wybranych kategoriach należących do tak szerokiego rynku produktów. W raporcie zostały wykorzystane wyniki badania Panelu Handlu Detalicznego firmy ACNielsen (wielkość, wartość oraz lokalizacja sprzedaży poszczególnych segmentów na rynku detalicznym). Na potrzeby niniejszego raportu został również przeprowadzony przez Instytut PENTOR-Poznań na zlecenie "Poradnika Handlowca" sondaż telefoniczny wśród właścicieli/kierowników sklepów spożywczych i spożywczo-przemysłowych o powierzchni do 400 m2, w którym zapytano badanych o najlepiej sprzedające się w ich placówkach marki określonych grup produktowych.
The meat-processing industry has been holding a leading position among several food-proccssing industries since mid-seventies . Its production capacities till 1975 represented an insufficient level in relation to the commodity animal production in the nutrition zone of Łódź urban administrative province (including provinces of Łódź, Piotrków, Płock, Sieradz, and Skierniewice). Increase of production capacities achieved through putting on stream a big plant at Rawa Mazowiecka accompanied by decline in animal production caused that the analyzed region possesses idle production capacities to the tune of 20 to 30 per cent of total capacities. The final production of the meat-processing industry determined by the le v e l of centralized purchasing of slaughter animals has been showing a downward trend s in c e 1977. Ready products go mainly for supply of the nutrition zone and for export. Possibilities of increasing production capacities of the meat-processing industry will depend upon expansion of animal breeding. The basic task of the meat-processing industry in the coming years will be to reconstruct the le v e l of centralized purchasing of slaughter animals and thus of per capita consumption from 1975.(original abstract)
Celem opracowania było wskazanie prawidłowości w skupie żywca wieprzowego w skali roku oraz rozpoznanie sezonowości sprzedaży wybranych produktów mięsnych na podstawie danych uzyskanych w Grupie Tarczyński S.A. W analizie danych zastosowano model multiplikatywny i skupiono się tylko na analizie wskaźników sezonowości. Analiza danych wskazuje, że zakłady coraz bardziej świadomie kształtują swoje potrzeby w zakresie zakupu surowca. W zakładach prowadzi się ścisły monitoring możliwości sprzedaży każdej grupy asortymentowej, aby w maksymalny sposób wykorzystać możliwości sprzedaży. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Zmiany masy w trakcie produkcji wędzonek metodami tradycyjnymi
75%
W pracy przedstawiono wyniki badań zmian masy podczas produkcji regionalnych wędlin tradycyjną metodą w popularnych obecnie gospodarstwach agroturystycznych. Do badań przeznaczono trzy surowce tj.: szynkę, karkówkę i schab. Proces produkcyjny obejmował następujące etapy: peklowanie (ręczne, nastrzykowe), wędzenie (wędzarnia mała, przystosowana dla małych gospodarstw), parzenie (w piecu konwekcyjno-parowym). Uzyskano wydajność produkcyjną rzędu 70 - 80%. Największe ubytki masy wynoszące ok. 30% wykazano przy produkcji szynki. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Nowe techniki i technologie a tradycja w procesie wędzenia wyrobów
75%
Wędzenie jest to zabieg technologiczny, dzięki któremu uzyskuje się przedłużenie trwałości produktów rybnych i mięsnych przez ich wysuszenie oraz przez działanie antybakteryjne wytwarzanych składników dymu, przede wszystkim fenoli. Wyroby mięsne wędzone charakteryzują się specyficznymi cechami sensorycznymi, na które składa się uzyskanie atrakcyjnego zabarwienia powierzchni oraz wytworzenie charakterystycznego dla tego procesu zapachu i smaku, który w rezultacie wpływa na smakowitość wyrobów. Sam proces wędzenia uzależniony jest od kilku czynników: temperatury, składu dymu (gatunek drewna i jego postać użyta do wytwarzania dymu, sposób, szybkość spalania drewna) oraz prędkości przepływu mieszaniny dymu wędzarniczego, jak również konstrukcji samej komory wędzarniczej. Rozwój techniki i wzrastająca świadomość ludzi w zakresie ekologii i zdrowia przyczyniły się do postępu w całej technologii wędzenia. Zauważyć to można w zmianach zarówno konstrukcyjnych komór wędzarniczych, jak i prowadzenia samego procesu wędzenia.(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest wstępna analiza wybranych średnich cen detalicznych wyrobów mięsnych w Polsce w latach 1995-2005 w kontekście ich wzajemnych relacji (w tym relacji do cen skupu surowca) oraz ocena, jak firmy kształtują te ceny w stosunku do produktów konkurencyjnych na rynku.Jako podstawę analizy przyjęto dane miesięczne gromadzone przez GUS, dotyczące średnich cen detalicznych wybranych produktów mięsnych i cen skupu żywca z lat 1995-2005. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono niektóre rodzaje i właściwości wybranego asortymentu dodatków funkcjonalnych i konserwantów używanych w Polsce i w wielu krajach Europy w procesie produkcji przetworów mięsnych oraz technologiczną rolę jaką one spełniają. Omówiono również regulacje prawne odnoszące się do ich stosowania w kraju i w kilku państwach w Europie. Wskazano na ogólne i powszechnie obowiązujące zasady postępowania w przemyśle żywnościowym w odniesieniu do użycia dodatków funkcjonalnych i konserwantów w przetwórstwie żywności. (abstrakt oryginalny)
Oceniono wpływ karagenu na wyróżniki technologiczne, teksturę i właściwości reologiczne eksperymentalnych wariantów kiełbasy parówkowej różniących się zawartością tłuszczu i wody. Udział karagenu w składzie receptury w ilości 0,5-1% przy jednoczesnym zwiększeniu ilości wody do 30% oraz w ilości 1-1,5% i 40% wody pozwala na wyprodukowanie kiełbas o zmniejszonej zawartości tłuszczu, nie różniących się istotnie teksturą od wersji kontrolnej. Zmniejszenie o 10% udziału tłuszczu w wędlinach z dodatkiem 0.5-1% karagenu nie obniża smakowitości wyrobu. Dalsze jego zmniejszanie powoduje istotne pogorszenie tego wyróżnika w stosunku do kiełbasy kontrolnej. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Efficiency of Meat Processing Enterprises in Terms of Supply Chain Organization
63%
Within the framework of the paper, the supply chain participants of meat products were identified and analyzed in terms of the structure. The assessment of the efficiency of meat processing enterprises, which play the role of the chain's integrator, was carried out using the SFA method (Stochastic Frontier Approach). The supply chain integration degree, showing the strength of relationships of individual enterprises with business partners, was identified. The results obtained show high correlation between the integration degree and the efficiency level. (original abstract)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.