Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 29

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Model dwumianowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W ostatnich dekadach praktykę rynku finansowego zrewolucjonizowały nowoczesne metody oceny ryzyka oraz określania wartości elastyczności decyzyjnej opracowywane w ramach teorii wyceny opcji rzeczowych. Jednymi z najważniejszych cech odróżniających opcje rzeczowe od ich finansowych odpowiedników są złożoność i sekwencyjność. Artykuł przedstawia metodykę wyceny sekwencyjnych opcji rzeczowych metodą iloczynowego drzewa dwumianowego na przykładzie inwestycji w branży wydobywczej cynku i ołowiu.(abstrakt oryginalny)
W ostatnich dekadach w procesach oceny ekonomicznej projektów inwestycyjnych coraz częściej stosuje się analizę opcji rzeczowych. ROA jest powoli adaptowana przez przemysł i sektor finansowy - głównie dzięki znacznemu uproszczeniu algorytmu, w tym m.in. stosowaniu modeli kratownicowych oraz wprowadzeniu założenia MAD (Marketed Basset Disclaimer). Metoda staje się powoli standardem wymaganym przez banki i międzynarodowe instytucje finansowe jako technika uzupełniająca klasyczną analizę DCF. Artykuł przedstawia wycenę przedsięwzięcia z rzadko analizowaną złożoną opcją wycofania się z przedsięwzięcia wielofazowego oraz opcją likwidacji w iloczynowym modelu dwumianowym na przykładzie górniczego projektu inwestycyjnego.(abstrakt oryginalny)
Wyceniając kapitał własny jako opcję kupna wystawioną na wartość firmy jako całości, należy uwzględnić fakt, że w sytuacji, gdy nie istnieje teoretyczna możliwość pełnego zabezpieczenia się przed spadkiem wartości firmy, wartość kapitału własnego (opcji kupna) musi być niższa od wartości uzyskanej przy założeniu pełnego zabezpieczenia. Ze względu na stwierdzoną niejednoznaczność wyceny w sytuacji, gdy rynek jest tylko częściowo zupełny, nie należy ograniczać się do zastosowania klasycznego modelu wyceny opcji. Konieczne jest wprowadzenie dodatkowego kryterium. Kryterium takim może być wskaźnik Sharpe'a. Wartość kapitału własnego można wówczas ustalić, korygując wartość uzyskaną dzięki wykorzystaniu modelu wyceny opcji w taki sposób, aby wartość wskaźnika Sharpe'a dla inwestycji polegającej na zakupie firmy, odpowiadała rynkowej cenie ryzyka. Za niedogodność proponowanej metody trzeba uznać konieczność dysponowania informacją o wartości współczynnika korelacji między stopą zwrotu z inwestycji w instrument bazowy i instrument bliźniaczy.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Dwumianowy model wyceny opcji rzeczowych
100%
Zastosowanie drzew dwumianowych do wyceny opcji rzeczowych umożliwia śledzenie zmian wartości aktywów w odpowiednich okresach czasu i podejmowanie decyzji stosownie do wyników obserwacji. W artykule przedstawiono model dwumianowy w wycenie opcji rzeczowych oraz jego zastosowanie do wyceny opcji rzeczowych na przykładzie opcji odroczenia i opcji zaniechania dla hipotetycznej kopalni. Kopalnia może odraczać rozpoczęcie wydobycia surowca w ciągu trzech najbliższych lat. Źródłem niepewności w analizowanym przykładzie jest cena surowca, a przez to przyszłe przepływy pieniężne.
5
Content available remote Dwumianowy model wyceny opcji w warunkach rozmytych informacji
100%
Inwestowanie na rynku kapitałowym jest sztuką i wyzwaniem dla osób pragnących osiągać ponadprzeciętne zyski. Sztuka polega na takim zarządzaniu inwestycjami kapitałowymi, które zapewnia osiągnięcie założonego celu. Tym celem może być minimalizacja ryzyka inwestycyjnego. Zarówno w literaturze, jak i w praktyce spotyka się wiele narzędzi i metod wspomagających proces zarządzania ryzykiem inwestycyjnym. Jedną z metod zarządzania ryzykiem inwestycyjnym jest przenoszenie ryzyka na inne podmioty. Narzędziem umożliwiającym przenoszenie ryzyka są kontrakty terminowe, a w szczególności opcje. Opcje w początkowym okresie były stosowane jako instrument finansowy, który zabezpieczał inwestycję przed ryzykiem, lecz bardzo szybko zorientowano się, że możliwości tego instrumentu są o wiele większe. Opcje zaczęto również stosować jako instrument finansowy generujący ponadprzeciętne zyski przy relatywnie niskim zaangażowaniu kapitału. To szerokie zastosowanie opcji spowodowało, iż stały się przedmiotem zainteresowania inwestorów. W historii inwestowania są znane spektakularne sukcesy stosowania tego instrumentu, a także liczne porażki inwestycji z wykorzystaniem opcji. Wydaje się, że dużego znaczenia w inwestycjach z zastosowaniem opcji nabiera problem oszacowania wartości opcji. Chodzi mianowicie o określenie tzw. wartości sprawiedliwej. W literaturze są znane rożne modele wyceny opcji. W tym artykule podjęto próbę modyfikacji dwumianowego modelu wyceny opcji. Celem jest zaadoptowanie dwumianowego modelu wyceny opcji w warunkach rozmytych informacji rynkowych. (fragment tekstu)
Artykuł przedstawia uogólniony model Coxa-Rossa-Rubinsteina (CRR) wyceny opcji, uwzględniający nowe formuły na górne i dolne zmiany cen akcji. Zaprezentowano formułę na wycenę opcji w rozważanym modelu oraz jej przejście graniczne typu Blacka-Scholesa. Głównym celem artykułu jest wyznaczenie przypadków granicznych uzyskanego przejścia granicznego z wykorzystaniem teorii prawdopodobieństwa, a następnie danych z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Empiryczne badania wyceny opcji w uogólnionym modelu CRR potwierdzają uzyskane granice. (abstrakt oryginalny)
The article presents stock asset pricing models. It says that the first stochastic process to describe stock price fluctuations is proposed by mathematician Louis Bachelier in his mathematics doctoral thesis at the University of Paris in 1900. It mentions that Samuelson and Osborne have modified the stochastic process of Bachelier by introducing the Geometric Brownian Motion (GBM). It adds that financial option pricing algorithms are transferred into real investments.(original abstract)
8
Content available remote Evaluation of Managerial Flexibility: the Method of Real Options
84%
Elastyczność podejmowania decyzji jest jednym z najważniejszych warunków efektywnego zarządzania, szczególnie w projektach inwestycyjnych. Autorka przedstawia różne rodzaje opcji realnych w połączeniu z przykładami rzeczywistych ich zastosowań w różnych gałęziach przemysłu (energetyczny, budownictwo, transport, farmaceutyczny itp.) oraz prezentuje krótki opis metody ewaluacji opcji realnych, w tym model dwumianowy.(abstrakt oryginalny)
Prezentowany artykuł poświęcony jest ocenie dokładności modelu dwumianowego w prognozowaniu wartości kapitału z wykorzystaniem metody Back-Test. W tym badaniu zastosowano metodę Monte Carlo do symulacji wartości kapitału z wykorzystaniem rzeczywistych rozkładów zmienności stóp zwrotu cen akcji. W oparciu o analizę profilu zmienności zbudowano generator rozkładów rzeczywistych, który wykorzystano do symulacji Monte Carlo. Wyniki badania potwierdziły wysoką jakość i dokładność proponowanej przez autora metody. Ze względu na potencjalnie duże korzyści dla zarządzających firmami i inwestorów, jakie płyną z jakości pomiaru, wg zaprezentowanej metody w badaniu, warto jest roszerzać ten nurt w teorii i praktyce. Artykuł skierowany jest głównie do praktyków zajmujących się analitycznym procesem wyceny przedsiębiorstwa przy restrukturyzacji, łączeniu i przejęciu przedsiębiorstwa oraz budowaniu portfela inwestycyjnego(abstrakt oryginalny)
Opisano konstrukcję modelu, w którym zmienna zależna przyjmuje wartości nieciągłe, w konkretnym przypadku liczby takie jak l, 2, itd., które odzwierciedlają uczestnictwo w rekreacyjnym połowie ryb. Wędkarze sklasyfikowani są w trzy grupy w zależności od stopnia satysfakcji uzyskanego z wędkowania. Wyniki wskazują, że grupa ,,nieusatysfakcjonowanych" wędkarzy gotowa byla podjąć dodatkowe wyjazdy na ryby z pobudek socjo-ekonomicznych (a nie tych związanych z cechami samego wypadu). Skłonność krańcowa do podjęcia dodatkowych wypadów oraz wielkość korzyści z wypadu jest dla tej grupy wyższa niż dla pozostałych grup. (oryg. streszcz.)
11
Content available remote Subiektywne prawdopodobieństwo a model dwumianowy
84%
Cel - Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie modelu dwumianowego jako narzędzia mogącego służyć do wyceny projektu inwestycyjnego oraz porównanie na podstawie przykładu wyniku jego oceny, jako modelu uwzględniającego dynamikę rynku, w stosunku do tradycyjnego modelu NPV. Wynik - Wyniki badania nie przejawiły przesłanek do stwierdzenia, że subiektywne określenie prawdopodobieństw powoduje, że niezależnie od czynników obiektywnych wartości oceny w modelu dwumianowym są znacząco zbliżone. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było przybliżenie podstawowych parametrów, jakimi charakteryzują się obligacje zmienne oraz przedstawienie sposobu wyceny takiego papieru wartościowego za pomocą modelu dwumianowego. Autor zaprezentował praktyczne przykłady wyceny obligacji zmiennych dwóch polskich emitentów: Beton Stal i Pia Piasecki.
13
Content available remote Model dwumianowy w zaawansowanej ocenie efektywności inwestycji rzeczowych
84%
Ocena efektywności projektów inwestycyjnych koncentruje się na zastosowaniu kilku metod, gdzie w praktyce dominującym narzędziem jest wartość bieżąca netto (NPV) oraz wewnętrzna stopa zwrotu (IRR). Ich częste wykorzystanie wiąże się z łatwością oszacowania parametrów potrzebnych do analizy oraz stosunkowo nieskomplikowaną konstrukcją. Oczywiście punktem wyjścia jest konieczność oszacowania przepływów pieniężnych generowanych przez projekt inwestycyjny. Metody te mają jednakże swoje słabe strony, związane z niemożnością wielowariantowej oceny efektywności inwestycji a także nieuwzględnieniem zmieniających się warunków gospodarczych projektu inwestycyjnego, koniecznością zwiększenia produkcji lub jej zmniejszenia a także zastosowania wariantu alternatywnego inwestycji, polegającego na dodatkowym doinwestowaniu projektu1. Metodą bardziej zaawansowaną i jednocześnie rzadziej stosowaną jest wykorzystanie do szacowania efektywności inwestycji narzędzia, jakim jest model dwumianowy lub pewna jego odmiana tzw. drzewo decyzyjne2. Model dwumianowy pierwotnie służył do wyceny opcji, zakłada się w nim, że zmiany cen akcji składają się z dużej liczby niewielkich zmian dwumianowych. Model ten po raz pierwszy zastosowali Cox, Ross i Rubinstein3. Metoda polega na podzieleniu czasu do wygaśnięcia opcji (lub projektu) na określoną liczbę krótkich okresów Dt. W każdym z przedziałów czasu Dt cena akcji może zmienić się do jednej z dwóch wartości: Su lub Sd. Zatem Su oznacza wzrost ceny akcji, Sd jej spadek. Jeśli prawdopodobieństwo wzrostu ceny wynosi p, to prawdopodobieństwo spadku ceny wynosi 1 - p, tak aby przedstawić za jego pomocą na przykładzie zmienność przypływów pieniężnych generowanych przez projekt inwestycyjny. (fragment tekstu)
14
Content available remote Simple is better. Empirical comparison of American option valuation methods
84%
Technique for American options valuation, combining Least Squares Monte Carlo with Duan's model under the assumption that the volatility of the underlier can be described by GARCH(1, 1) process, has been confronted with simple binomial tree model. Results of comparison of model outcomes with market prices for ten different CBOE-traded stock options indicate that simple binomial model is superior to sophisticated GARCH-LSM method. The results hold regardless of option characteristics-"moneyness" ratio and time to maturity. Incorporating dividend in binomial model does not significantly alter the valuation outcomes. Detailed analysis shows also that for each of the methods pricing errors grow as the "moneyness" ratio decreases. (original abstract)
Artykuł stanowi próbę znalezienia odpowiedzi na postawione w tytule pytanie. Autorzy, na podstawie zebranych w badaniu ankietowym danych, dokonują estymacji parametrów modelu dwumianowego, który objaśnia fakt korzystania z internetowych usług medycznych. Zmiennymi objaśniającymi w modelu są wybrane cechy socjoekonomiczne. Wyniki estymacji pokazują, iż z internetowych usług medycznych korzystają w większym stopniu osoby młode (poniżej 35 roku życia), lepiej wykształcone oraz z wyższymi dochodami. Zaleca się zatem dokonanie dywersyfikacji takich usług ze względu na wskazane cechy socjoekonomiczne i dostosowanie ich odpowiednio do poziomów zarobków, wieku oraz wiedzy informatycznej pacjentów. Autorzy twierdzą, że wprowadzenie w Polsce usług medycznych realizowanych za pośrednictwem Internetu to korzystne rozwiązanie zarówno dla pacjentów, jak również zakładów opieki zdrowotnej. (abstrakt oryginalny)
Do modelowania zjawisk dychotomicznych wykorzystuje się model dwumianowy lub model ujemny dwumianowy. W pracy porównano estymatory nieobciążone o minimalnej wariancji prawdopodobieństwa sukcesu w tych dwóch modelach. (abstrakt oryginalny)
The objective of the article is to present the idea of the Black-Scholes model approximation of the call warrant pricing with the binomial models. Market prices of warrants, resulting from the Black-Scholes model and obtained from the approximation of the Black-Scholes model with the binomial models, were analysed on the example of the selected call type warrants listed on the Warsaw Stock Exchange. The empirical research was concerned with various warrants. The analysis covered the warrants with the following underlying instruments: shares in a public turnover and WIG20 index. In addition, the influence of selected factors on the B-S model biases for the warrant was examined.(fragment of text)
Artykuł prezentuje analizę przypadku wyceny opcji realnych zawartych w projekcie inwestycyjnym. Głównym jego celem jest prezentacja zagadnień kalkulacyjnych i metodologicznych wyceny opcji realnych. W tym zakresie użyto modelu bazującego na metodologii drzew dwumianowych oraz koncepcji zaprzeczenia aktywa rynkowego (ang. Market Asset Disclaimer MAD). Projekt zaprezentowany w artykule dotyczy przedsięwzięcia polegającego na wprowadzeniu na rynek nowej rozgłośni radiowej. Przeprowadzona analiza dowodzi, że projekt ten zawiera dwie wartościowe opcje realne: opcję porzucenia oraz opcję rozwoju projektu.(abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Options in Corporate Finance Management
84%
Although there are many opinions critical of options, especially after the 2008 scandal, they are becoming increasingly popular in Poland again. Therefore, issues connected with options are not only the subject of interest in academic circles again but also arouse interest of economic entities, allowing enterprises to assess a variety of action strategies. Those instruments enable planning safeguards to protect against various negative future scenarios. Hence, it comes as no surprise that there has been an increase in the number and variety of enterprises that have accepted options as a way to plan for their future. The article provides a brief presentation of options. It also describes one of their pricing methods. Light of the foregoing has been hypothesized that 'valuation of options using mathematical calculators using the binomial model is an effective tool for supporting management positions in futures instruments'. (original abstract)
Once heralded as a revolution in capital budgeting and enthusiastically put forward as a major breakthrough to explore the real value of strategic investment projects, the real options approach seems to be losing momentum. For many senior managers and members of board of directors, ‘real options’ is nothing more than a theoretical-academic construct that is hard to apply in practice. Decision analysis, the multiperiod binomial model and the Black-Scholes and Margrabe formulae are well known but sometimes poorly applied and distrusted. Taking strategic investment opportunities as real options is widely accepted as the right approach, but the mathematical models to evaluate those options are often not understood. For that reason we believe that there still is a need to better communicate the true meaning of real options and of options thinking to senior management and board of directors. The setup of a gradually developing line of communication with the board is illustrated by means of simplified but real applications of the concepts. (original abstract)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.