Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 36

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Nadwyżki produkcyjne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
100%
Przeanalizowano dane z ośrodków naukowych w USA i Ministerstwa Rolnictwa Kanady o kosztach uprawy kukurydzy zmodyfikowanej genetycznie (Roundup Ready) oraz wyniki badań przeprowadzonych w Hiszpanii nad uprawą kukurydzy z genem Bt. Oszacowano, że kukurydza Bt w polskich warunkach może dać nadwyżkę bezpośrednią o około 17% wyższą od kukurydzy konwencjonalnej. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono wpływ technologii uprawy roli (technologia uproszczona i siew bezpośredni) oraz ekonomiczne następstwa ich stosowania. Stwierdzono obniżkę plonu ziarna zbóż w wyniku zastosowań uproszczeń uprawowych. Technologie konserwujące charakteryzowały się mniejszą pracochłonnością oraz kosztami bezpośrednimi, co jest istotnym atutem wprowadzenia ich do praktyki rolniczej. (abstrakt oryginalny)
Celem badań było pokazanie wpływu dopłat na dochodowość produkcji roślin strączkowych w latach 2011-2014. Przedstawiono system dopłat do produkcji roślin na przykładzie trzech wybranych gatunków roślin strączkowych, tj. grochu pastewnego, łubinu żółtego i łubinu wąskolistnego. Z przedstawionych badań wynika, że system dopłat do produkcji roślin strączkowych w badanym okresie ulegał zmianom, zarówno w zakresie form, jak i wielkości dopłat. Jednak niezależnie od ich formy i wielkości dopłaty mają duży wpływ na poziom dochodu z produkcji roślin strączkowych, ponieważ pokrywają koszty ogółem w ponad 60% oraz stanowią około 30% przychodu ogółem. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Opłacalność uprawy malin
100%
Polska jest ważnym producentem owoców jagodowych, w tym również malin. Opłacalność uprawy malin zależy nie tylko od nakładów pieniężnych poniesionych na coroczne prowadzenie plantacji, ale przede wszystkim od wielkości zbieranych plonów i cen skupu owoców. Dlatego też obecnie, w warunkach dużej zmienności cen i podaży owoców informacje o kosztach budzą coraz większe zainteresowanie wśród producentów malin, a koszty produkcji stanowią podstawę rachunku ekonomicznego i oceny efektywności prowadzonej działalności. Oceny ekonomicznej dokonano na podstawie plantacji produkcyjnej o powierzchni 1,2 ha prowadzonej w latach 2012-2013. Materiał badawczy stanowiły dane dotyczące uprawy malin jesiennych odmiany Polana. Celem badań było określenie opłacalności uprawy malin na podstawie standardowej nadwyżki bezpośredniej (SGM - Standard Gross Margin). W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że produkcja malin w latach 2012-2013 była opłacalna. Wśród kosztów bezpośrednich największe były koszty specjalistyczne, które obejmowały koszty najmu siły roboczej do ręcznego zbioru owoców.(abstrakt oryginalny)
Celem badań była ocena opłacalności uprawy ziemniaka skrobiowego w gospodarstwie indywidualnym w latach 2010-2012. Dane empiryczne do opracowania uzyskano z gospodarstwa rolnego współpracującego w ramach wieloletniej umowy z PPS "PEPEES" w Łomży. Najwyższy plon handlowy bulw ziemniaka skrobiowego uzyskano w 2011 roku, a wartość produkcji z 1 ha w poszczególnych latach była zróżnicowana i kształtowała się od 6002,0 do 10 649,6 zł. Duża zmienność przychodu w poszczególnych latach była podyktowana wysokością plonu i różną ceną uzyskaną za jednostkę produkcji. O efektywności ekonomicznej uprawy ziemniaka skrobiowego decydowały również koszty bezpośrednie. Największy udział w strukturze poniesionych kosztów stanowiły koszty sadzeniaków oraz koszty paliwa. Najwyższą opłacalność produkcji ziemniaka skrobiowego uzyskano w 2011 roku. (abstrakt oryginalny)
Celem badań była ocena ekonomiczna uprawy mieszanki łubinu wąskolistnego odmiany o tradycyjnym genotypie z jęczmieniem jarym w porównaniu do siewu czystego rośliny strączkowej i zbożowej. Z analizy wynika, że wartość produkcji ogółem w poszczególnych latach była zróżnicowana, jednak najwyższy poziom dla wszystkich upraw zanotowano w 2014 roku. To zróżnicowanie przede wszystkim wynikało z ceny zbytu oraz z uzyskanego plonu w poszczególnych latach badań. Największy udział w strukturze kosztów bezpośrednich stanowiło nawożenie - zwłaszcza w przypadku uprawy jęczmienia, natomiast najmniejszy udział miały środki ochrony roślin. Najwyższy poziom nadwyżki bezpośredniej zapewniła uprawa mieszanek łubinu wąskolistnego z rośliną zbożową. Porównując poszczególne lata stwierdzono, że najwyższy poziom nadwyżki bezpośredniej dla wszystkich upraw uzyskano w 2014 roku.(abstrakt oryginalny)
Celem pracy było określenie efektywności ekonomicznej uprawy ziemniaków jadalnych na podstawie Nadwyżki Bezpośredniej. Dane dotyczące uprawy ziemniaków odmiany Owacja pochodziły z gospodarstwa rolnego położonego w gminie Biała Podlaska, w województwie lubelskim. Ziemniaki uprawiano w latach 2015-2016 na plantacji produkcyjnej o powierzchni 1,6 ha, na glebie kompleksu żytniego dobrego. W ocenie ekonomicznej produkcji ziemniaków ujęto koszty bezpośrednie, wartość zebranego plonu oraz nadwyżkę bezpośrednią. Stwierdzono, że produkcja ziemniaków w latach 2015-2016 była opłacalna. Wartość produkcji ziemniaków jadalnych odmiany Owacja wynosiła średnio 16 370 zł/ha, natomiast nadwyżki bezpośredniej 5851,5 zł/ha. Największy udział w strukturze poniesionych kosztów stanowiły koszty specjalistyczne (42,02%), sadzeniaków (34,46%), nawożenia naturalnego (obornik) (11,88%), a następnie koszty środków ochrony roślin (6,09%) oraz nawozów mineralnych (5,55%).(abstrakt oryginalny)
Określono efekty produkcyjne i ekonomiczne gospodarstw ekologicznych w 2007 r. na Dolnym Śląsku z uwzględnieniem dopłat do produkcji ekologicznej. (abstrakt oryginalny)
Wzrost realnej produktywności gospodarstwa rolnego, osiągnięty np. dzięki innowacjom technicznym lub organizacyjnym, teoretycznie powinien mieć wyraz w wyższym dochodzie rolniczym. Taki wzrost dochodów, przynajmniej w krótkim okresie, ma charakter renty ekonomicznej, co znaczy, że jest nadwyżkowy względem optimum rynkowego. W sektorze rolnym w Polsce jednak korzyści ze wzrostu produktywności rolnictwa przejmują inne działy gospodarki bez względu na fazę cyklu koniunkturalnego. Świadczy to o długookresowej zawodności mechanizmu rynkowego. Asymetria podziału rent ekonomicznych powinna być więc przesłanką rozdziału środków pomocowych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, jak też określenia proporcji wsparcia "proefektywnościowego" i "prorównościowego". (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Opłacalność uprawy malin
84%
W Polsce w ostatnich latach produkcja owoców jagodowych, zwłaszcza malin jest dynamicznie rozwijającą się dziedziną ogrodnictwa. Wśród plantatorów malin coraz większe zainteresowanie budzą ceny zbytu owoców, jak również koszty uprawy. W pracy przedstawiono opłacalność uprawy 1 ha maliny jesiennej, powtarzającej owocowanie odmiany Polana. Opłacalność uprawy określono kategorią nadwyżki bezpośredniej (SGM - Standard Gross Margin). (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania była ocena przydatności standardowej nadwyżki bezpośredniej do charakteryzowania produkcji gospodarstwa rolniczego. Standardowa nadwyżka bezpośrednia przedstawiona została na tle stosowanych metod pomiaru potencjału: powierzchni UR, aktywów, wartości środków trwałych ogółem, majątku obrotowego ogółem, liczebności stałej złogi, wielkości zastosowanych nakładów pracy oraz złożonych miar potencjału: typu produkcyjnego Manteuffla i sposobu pomiaru według Rychlika. Standardowa nadwyżka bezpośrednia jest prostą, nie wymagającą prowadzenia rachunkowości, wystarczająco precyzyjną miarą potencjału, pozwalającą na ocenę możliwości produkcyjnych gospodarstw, z uwzględnieniem wielkości ekonomicznej i typów rolniczych. (abstrakt oryginalny)
Od roku 2000 prowadzone są badania ankietowe poświęcone technologii produkcji fasoli na suche nasiona w rejonie gmin: Mircze, Tyszowce i Werbkowice w woj. lubelskim. W publikacji zestawiono zmiany wielkości kosztów (bezpośrednich, pośrednich, całkowitych i jednostkowych) oraz nadwyżki bezpośredniej w uprawie tej rośliny dla przeciętnego gospodarstwa w związku z wejściem Polski do UE. Objęcie fasoli tylko dopłatami podstawowymi (210,53 zł/ha w roku 2004) przy wzroście kosztów produkcji w niewielkim stopniu poprawiło wyniki ekonomiczne uprawy: koszty pośrednie zmalały o 5% w stosunku do roku 2003, koszty całkowite wzrosły o 3%, a koszty jednostkowe o 10%. Jednocześnie nadwyżka bezpośrednia w roku 2004 zmniejszyła się o 9% w stosunku do roku ubiegłego.(abstrakt oryginalny)
Materiał badawczy stanowiły dane dotyczące uprawy maliny jesiennej odmiany Polesie. Badania polowe przeprowadzono w latach 2011-2013 na plantacji produkcyjnej o powierzchni 1,2 ha, założonej na glebie lekkiej zaliczanej do klasy bonitacyjnej IVb. Celem badań było określenie efektywności ekonomicznej uprawy maliny powtarzającej owocowanie na podstawie standardowej nadwyżki bezpośredniej (SGM - Standard Gross Margin). W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że produkcja malin w latach 2011-2013 była opłacalna. Wśród kosztów bezpośrednich największe były koszty specjalistyczne, które obejmowały koszty najmu siły roboczej do ręcznego zbioru owoców, a najtańszy był zakup sadzonek malin. (abstrakt oryginalny)
Artykuł został poświęcony badaniom na temat kształtowania się nadwyżki na samofinansowanie inwestycji w gospodarstwach specjalizujących się w chowie bydła mlecznego. Do badań wykorzystano gospodarstwa modelowe zbudowane na podstawie informacji FADN o średnich parametrach produkcyjnych i ekonomicznych gospodarstw mlecznych. Nadano stochastyczny charakter cenie mleka i przeprowadzono symulacje metodą Monte Carlo w celu uzyskania rozkładu wartości oczekiwanej nadwyżki na samofinansowanie inwestycji. Wyniki wskazują, że we wszystkich gospodarstwach średnia wartość oczekiwana nadwyżki będzie w latach 2016-2020 niższa niż w 2013 r. Poziom nadwyżki w gospodarstwach najmniejszych może pozwolić jedynie na inwestycje o bardzo niskiej wartości. Gospodarstwa silniejsze ekonomicznie będą w stanie zwiększać swój potencjał produkcyjny przez inwestycje rozwojowe.(abstrakt oryginalny)
Celem badań była ocena opłacalności produkcji kwalifikowanego materiału siewnego w gospodarstwie indywidualnym w latach 2012-2014. Dane empiryczne do opracowania uzyskano z gospodarstwa rolnego współpracującego w ramach wieloletniej umowy licencyjnej z firmą Hodowla Roślin Strzelce. Najwyższy plon handlowy ziarna pszenżyta ozimego uzyskano w 2012 roku, a wartość produkcji z 1 ha w poszczególnych latach była zróżnicowana i kształtowała się od 5922 do 7644 zł. Zmienność przychodu w poszczególnych latach była podyktowana wysokością plonu i różną ceną sprzedaży kwalifikowanego materiału siewnego. O efektywności ekonomicznej produkcji nasiennej pszenżyta ozimego decydowały również koszty bezpośrednie. Największy udział w strukturze poniesionych kosztów miały koszty środków ochrony roślin i koszty nawozów. Najwyższą opłacalność produkcji kwalifikowanego materiału siewnego uzyskano w 2012 roku, natomiast najniższą w 2014 roku. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano badania dotyczące próby wskazania czynników kształtujących strukturę i kierunek przepływów nadwyżki ekonomicznej między podmiotami w wyniku oddziaływania polityki rolnej. W rozważaniach zastosowano model równowagi cząstkowej, operujący nadwyżką ekonomiczną. Okres badawczy obejmował lata 1986-2009. Ocenie poddano 12 krajów OECD. Zaadaptowano mechanizm agregacji danych stosowanych przez Bank Światowy. W ocenie polityki wsparcia sektora rolnego zwrócono uwagę na znaczenie zasobów związanych z sektorem rolnym. (abstrakt oryginalny)
W aktualnej literaturze brakuje licznych publikacji dotyczących skuteczności dopłaty ONW w rekompensowaniu mniejszych plonów i większych nakładów poniesionych w agrotechnice stosowanej na górskich użytkach rolnych. Stało się to przesłanką do podjęcia badań w tym zakresie. Celem pracy była ocena plonowania i nadwyżki bezpośredniej uzyskanej z uprawy zbóż jarych wysiewanych w zróżnicowanych warunkach: miejskich (Mydlniki koło Krakowa, poza ONW) i górskich (Czyrna koło Krynicy, teren ONW). Przedmiotem badań były dwa jednoczynnikowe doświadczenia wykonane w latach 2013-2016 w Stacji Mydlniki oraz w Stacji Czyrna. W wyniku badań stwierdzono, że zboża jare uprawiane w lepszych warunkach klimatyczno-glebowych okolic Krakowa wydały o 12% większy plon aniżeli w mniej sprzyjających produkcji rolnej warunkach górskich Beskidu Niskiego. Spośród uprawianych zbóż jęczmień jary wydał największy plon. Uprawa tej rośliny przyniosła największe wartości nadwyżki bezpośredniej zarówno na terenach ONW, jak i poza tymi trenami. Wartość produkcji oraz nadwyżka bezpośrednia uzyskane w okolicach Krakowa, tj. poza terenami ONW były większe niż w górskich terenach ONW. Dopłata ONW wynosząca 450 zł ha-1 w warunkach przeprowadzonego doświadczenia skutecznie rekompensowała wartość mniejszych plonów uzyskanych w warunkach górskich. W warunkach produkcyjnych z uwagi na uproszczenia stosowane w agrotechnice wyniki mogą być odmienne. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono koncepcję systemu umożliwiającego rolnikom ubezpieczenie się od ryzyka cenowego nakładów i produktów. Dotychczasowe systemy ubezpieczeń w rolnictwie (od gradu i suszy) nie obejmowały dochodów. Za podstawową kategorię podlegającą ubezpieczeniu, która jednocześnie uwzględnia ceny produktów i nakładów, przyjęto nadwyżkę bezpośrednią uzyskiwaną z poszczególnych produktów. Koncepcję ubezpieczenia nadwyżki bezpośredniej omówiono na przykładzie pszenicy. W artykule pominięto zagadnienia prawne związane z wdrożeniem proponowanego systemu, w którym przewidziano wsparcie ze strony państwa.(abstrakt oryginalny)
Celem badań była ocena efektywności ekonomicznej wybranych technologii produkcji pszenicy jarej, zróżnicowanych pod względem poziomów nawożenia mineralnego oraz wariantów ochrony łanu. Wykorzystano w tym celu kategorię nadwyżki bezpośredniej oraz zestaw wskaźników sprawności ekonomicznej. Wyniki badań wykazały, że na glebie płowej wytworzonej z lessu, zasobnej w składniki pokarmowe, wyraźną ekonomiczną przewagę uzyskała technologia produkcji z zastosowaniem podstawowego poziomu nawożenia, o czym świadczy wyższy poziom nadwyżki bezpośredniej. Spośród ocenianych wariantów ochrony, w obu poziomach nawożenia mineralnego najwyższą nadwyżkę uzyskano po zastosowaniu w pszenicy jarej herbicydu Lintur 70 WG (dikamba+triasulfuron) i antywylegacza Cerone 480 SL (etefon). (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu omówiono metodologię oraz procedurę obliczania standardowej nadwyżki bezpośredniej dla obowiązujących kodów powiązanych z poszczególnymi rodzajami działalności produkcji roślinnej i zwierzęcej. Poruszono też kwestię zasad klasyfikacji gospodarstw rolnych, według UE (Wspólnotowa Typologia Gospodarstw Rolnych).
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.