Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  National health service model
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Przedmiotem artykułu jest analiza modeli rozwoju i poziomu rozwoju społeczno-ekonomicznego w 29 małych państwach wyspiarskich (SIDS). Modele rozwoju wyznaczono w oparciu o klasyfikacje: MIRAB/SITE/PROFIT, jak i dane wpływów z eksportu towarowego, turystyki zagranicznej, pomocy rozwojowej i przekazów z zagranicy (w odsetkach) w Produkcie Krajowym Brutto (PKB). Poziom rozwoju społeczno-ekonomicznego wyznaczono w oparciu o wskaźniki rozwoju społecznego (HDI) oraz zamożności (dochód narodowy na osobę). Przeprowadzone analizy wykazały, że gospodarki, które miały cechy modelu PROFIT, PROFIT/SITE lub SITE - charakteryzowały się wysokim poziomem rozwoju. W przypadku modelu MIRAB oraz MIRAB/PROFIT w większości przypadków rozwój był bardzo niski. W modelu hybrydowym MIRAB/SITE występującym w 4 państwach - w 2 przypadkach poziom rozwoju był wyższy od przeciętnego na świecie. Stwierdzono ponadto, że rozwój sektora turystycznego (model SITE) w 6 przypadkach spowodował znaczne przyspieszenie rozwoju i dynamiczne "doganianie" najbardziej rozwiniętych małych gospodarek wyspiarskich. Potwierdziło to wcześniejsze badania autora (Jasiński, 2009, 2010), w tym szczególnie tezę, że rozwój sektora turystycznego (model SITE) stanowi niezbędną fazę pobudzenia rozwoju społeczno-gospodarczego w SIDS.(abstrakt oryginalny)
2
75%
Konstrukcja polskiego modelu ochrony zdrowia nie zapewnia odpowiedniej efektywności systemowej. Rodzi to szereg problemów w postaci długich kolejek do lekarzy specjalistów czy niskich płac przedstawicieli zawodów medycznych. Odpowiedni transfer wiedzy w zakresie korzystnych rozwiązań stosowanych w innych krajach nabiera w tym świetle szczególnego znaczenia. Celem niniejszego artykułu jest przybliżenie funkcjonowania modelu ochrony zdrowia w Holandii jako modelu wzorcowego. Wybór modelu holenderskiego został podyktowany jego wysoką oceną w zakresie funkcjonowania krajowych modeli ochrony zdrowia świadczącą o bardzo dobrej efektywności. Publikacja ma za zadanie skonfrontować rozwiązania holenderskie z polskimi i wskazać na istotne różnice, z których może wynikać słabość naszego systemu. Ma również ocenić ewentualną możliwość przeniesienia rozwiązań zastosowanych w Holandii na grunt polski. (fragment tekstu)
Przeprowadzono charakterystykę najbardziej znanych modeli ochrony zdrowia oraz przedstawiono zagadnienia dotyczące problematyki ich funkcjonowania. Podkreślono kwestię ewolucji modeli ochrony zdrowia w państwach o gospodarce rynkowej.
W 1948 roku w Wielkiej Brytanii rozpoczął funkcjonowanie system powszechnie dostępnej i bezpłatnej służby zdrowia National Health Service (NHS) - Narodowa Służba Zdrowia. Podstawowym założeniem tego programu było zapewnienie wszystkim obywatelom równego dostępu do usług zdrowotnych. System ten uważany przez jego twórców za jedno z największych osiągnięć socjalnych, długo opierał się reformatorskim planom. Zmiany okazały się jednak nieuniknione, bo wymuszone rosnącymi kosztami funkcjonowania systemu. Autorki przedstawiły kolejne etapy reform systemu NHS, w tym Narodowy Program Kosztów Odniesienia, którego celem było umożliwienie nabywcom usług szpitalnych porównanie ich kosztów w innych placówkach szpitalnych należących do NHS.
5
75%
Celem pracy było wskazanie różnorodności w podejściu do zagadnień opieki koordynowanej (OK), zarówno jeżeli chodzi o jej definicje, funkcjonalność, jak również skalę, sposób wdrożenia oraz znaczenie dla systemu ochrony zdrowia i pacjentów. Wśród analizowanych programów OK częściej spotykane są te obejmujące osoby starsze lub różne formy zarządzania chorobą oraz wdrażane na poziomie regionalnym. Różnorodność ma istotne znaczenie przy wdrażaniu projektów opieki koordynowanej w Polsce. Pokazuje bowiem, że nie ma jednego, właściwego, sprawdzonego w wielu krajach na świecie modelu opieki koordynowanej. Jedną z nielicznych cech wspólnych dla przykładów opieki koordynowanej w różnych krajach jest to, że jest ona różnorodna, mocno dostosowana do potrzeb lokalnych, często wdrażana na małą skalę. Inspiracją więc może być to, że w przedsięwzięciach związanych z opieką koordynowaną ważna jest dogłębna analiza sytuacji i potrzeb lokalnych oraz oddolne (wspólne z właściwymi podmiotami wdrażającymi) tworzenie modelu opieki koordynowanej. Istnieje kilka cech opieki koordynowanej, które da się zauważyć w literaturze światowej. Dotyczą one zakresu świadczeń, mechanizmów płatności, zakresu chorób czy typu pacjentów objętych opieką, jako że trudno jest porównywać bardzo różnorodne programy. W artykule przedstawione są również główne wnioski z procesów wdrażania. Praca ma także na celu wskazanie pewnych źródeł wiedzy być może przydatnych przy wdrażaniu inicjatyw związanych z opieką koordynowaną w Polsce. Od kilku lat prowadzone są prace i wdrożenie projektów opieki koordynowanej w opiece nad matką i dzieckiem, rehabilitacji medycznej, opiece nad chorymi na SM czy podstawowej opiece zdrowotnej. Definicje i przykłady zawarte w tej pracy mogą wesprzeć systemowe podejście od wprowadzanych rozwiązań. (fragment tekstu)
W organizacjach sektora publicznego w obliczu burzliwego otoczenia, charakteryzującego się szybko zmieniającymi się technologiami, generującymi coraz wyższe koszty oraz rosnącymi potrzebami odbiorców usług publicznych, istnieje pilna konieczność wprowadzania zmian doskonalących ich funkcjonowanie. Do ważnego obszaru zmian, które mogą przyczynić się do wzrostu sprawności działania organizacji publicznych, należy zaliczyć sferę zarządzania nimi. W ramach działalności sektora publicznego szczególnym obszarem jest sektor ochrony zdrowia. Wybór sektora publicznej ochrony zdrowia jako obszaru badań w ramach sektora publicznego wynika z jednej strony ze znaczenia publicznej ochrony zdrowia, z drugiej zaś - problemów związanych z jej organizacją i finansowaniem. Głównym źródłem problemów systemu ochrony zdrowia są przede wszystkim ograniczone zasoby finansowe dostępne w ramach tego systemu, ale również - pośrednio - na jego sprawność wpływa nie do końca efektywne zarządzanie tymi zasobami. Problemy te są szczególnie widoczne w funkcjonowaniu polskiej publicznej ochrony zdrowia, która przechodzi proces ciągłych zmian. W tym kontekście pojawia się pytanie o wpływ zachowań przedsiębiorczych na poziomie indywidualnym i organizacyjnym na funkcjonowanie publicznych organizacji ochrony zdrowia w Polsce. Wydaje się, że rozwój zachowań przedsiębiorczych może przyczynić się do poprawy funkcjonowania jednostek ochrony zdrowia w perspektywie strategicznej w aspekcie wyników finansowych i niefinansowych. (fragment tekstu)
Artykuł prezentuje nowe modele systemu opieki zdrowotnej uwzględniające dwa podstawowe kryteria: metody pozyskiwania środków finansowych i metody opłacania wytwórców usług zdrowotnych. O charakterze systemu opieki zdrowotnej decyduje nie obecność któregoś z charakteryzowanych w artykule modeli, ale proporcje w jakich one występują. W większości systemów na świecie dominującą rolę odgrywają systemy obligatoryjne finansowane głównie przez płacenie składek i administrowane przez quasi - autonomiczne fundusze zdrowotne lub przez powszechne opodatkowanie, administrowane przez centralne bądź lokalne organizacje zdrowotne. Przedstawione klasyfikacje modeli systemów opieki zdrowotnej powstały w latach 80-tych i 90-tych. Przyjrzenie się im pozwala zauważyć możliwości, które mogą zostać wykorzystane do modyfikowania systemu opieki zdrowotnej w Polsce. (abstrakt oryginalny)
W Polsce, podobnie jak w innych krajach mających systemy opieki zdrowotnej, istnieje problem zaspokojenia stale rosnących potrzeb interesariuszy systemu PUZ. Brak funduszy powoduje wydłużanie czasu oczekiwania na niektóre usługi medyczne, co sprzyja korupcji. Brak funduszy spowodowany jest sytuacją gospodarczą kraju oraz nieracjonalnym gospodarowaniem nimi. Próby poprawy są chaotyczne. Wydaje się, że można potraktować system jak organizację i zastosować do analizy jakościowe podejście. Przyjmując model proponowany w ISO 9001: 2000, można określić powiązania wszystkich procesów i doskonalić jego funkcjonowanie. (streszcz. oryg.)
Artykuł streszcza przebieg I konwencji dotyczącej analizy jakości systemu zdrowotnego, która odbyła się w Chamonix w drugiej połowie 2009 r. Autorka pisze na temat zmian w podejściu do zagadnienia opieki zdrowotnej w społeczeństwach europejskich, porównaniu systemów opieki zdrowotnej w różnych krajach, oczekiwaniach obywateli, podejściu do służby zdrowia jako formy biznesu, roli państwa w zapewnieniu opieki zdrowotnej swoim obywatelom oraz wspólnym ogólnounijnym koszyku świadczeń zdrowotnych.
W publicznej ochronie zdrowia w Polsce mamy do czynienia z rozdzieleniem funkcji płatnika i klienta w systemie ochrony zdrowia. Klient (pacjent) odprowadza część swoich dochodów jako procent podstawy wymiaru podatku dochodowego od osób fizycznych. Ocena przez pacjenta jakości placówki ochrony zdrowia opiera się głównie na rezultacie leczenia. Niemniej jednak pacjent i jego rodzina skupiają swoją uwagę na elementach niematerialnych, które będą nabierać znaczenia jeśli jakość techniczna osiągnie stan minimalny. (fragment tekstu)
Autor przedstawił w skrócie analizę porównawczą modeli publicznej opieki zdrowotnej w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Niemczech.
Na samym początku należy zaznaczyć, iż środowisko ochrony zdrowia cechuje się nieustającą zmiennością, skomplikowaniem, niepokojem, ciągłymi zmianami ustawodawczymi i politycznymi [Swayne, Duncan i Ginter, 2012, s. 6]. Ogromy wpływ na sektor zdrowotny ma również rozwój nowoczesnych technologii, medycyny, zmiany demograficzne, a nawet styl życia i koniunktura gospodarcza. Należy pamiętać jednak o kruchości i delikatności ludzkiego życia i zdrowia. Według WHO zdrowie nie jest wyłącznie zaprzeczeniem, brakiem choroby lub innej ułomności, ale pełnią fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu. Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje również, iż zdrowie społeczeństwa zapewnia bezpieczeństwo i pokój, a zdrowie indywidualnej, autonomicznej osoby jest jej prawem [Konstytucja Światowej Organizacji Zdrowia, 1946]. Ochrona zdrowia jest natomiast definiowana jako wszystkie zorganizowane działania, które są prowadzone poprzez wykorzystanie różnych rodzajów zasobów materialnych i finansowych oraz norm prawnych w celu zapewnienia społeczeństwu dobrego stanu zdrowia [Suchecka, 2010, s. 13]. Dyrektorzy podmiotów leczniczych od dawana alarmują o trudnej sytuacji placówek medycznych w Polsce. Potwierdzeniem wielu ich też są artykuły na branżowych portalach oraz w dedykowanych zarządzaniu w ochronie zdrowia czasopismach. Za największe wyzwania uznaje się powszechnie niedofinansowanie ochrony zdrowia, upolitycznienie oraz brak kadr medycznych [Kautsch, 2015, s. 350-351]. Tworzone na potrzeby ochrony zdrowia raporty potwierdzają wiele z tych informacji. Mając do czynienia z quasi-rynkowym systemem [Klich, 2015, s. 69], gdzie panuje nierównowaga między świadczeniodawcą a płatnikiem oraz między świadczeniodawcą państwowym a prywatnym (powodując ograniczenia w zakresie wykonywania procedur komercyjnych) [Ustawa o działalności leczniczej, 2011] racjonalne dysponowanie zasobami w skali systemu budzi wątpliwości. Należy przy tym pamiętać, że racjonalność to nie wszystko, ponieważ dostęp do opieki zdrowotnej podlega również zasadom równości i sprawiedliwości społecznej [Kolasa, 2012, s. 26-27], co często nakazuje ograniczenie najbardziej optymalnych z punktu widzenia finansów działań. (fragment tekstu)
W artykule odniesiono się do polskiego systemu opieki zdrowotnej. (...) Celem artykułu jest wskazanie korzyści płynących z wykorzystania budżetowania w procesie zarządzania finansami zakładu opieki zdrowotnej, które jest narzędziem szeroko stosowanym w praktyce poza sektorem opieki zdrowotnej. Teza artykułu jest sformułowana następująco : przyjmuje się , że podniesienie jakości zarządzania zakładami opieki zdrowotnej poprzez wprowadzanie nowoczesnego, a przede wszystkim rzetelnego rachunku kosztów oraz budżetowania może zapobiec permanentnemu zadłużaniu się tych jednostek, co wpłynie korzystnie na ich sytuację ekonomiczno-finansową i pozwoli na prowadzenie działalności medycznej zgodnie z obowiązującymi standardami medycznymi. W artykule zagadnienie budżetowania zostało przedstawione jako kierunek zmian w zarządzaniu kosztami w zakładach opieki zdrowotnej w oparciu o rachunek kosztów działań na tle reformy systemu finansowania ochrony zdrowia w Polsce. (fragment tekstu)
It would be difficult to find a country in the world where the inhabitants would be fully satisfied with their health care system, and therefore structural changes of the systems have been underway in recent years. The range of reforms undertaken was extensive, involving the improvement of health care efficiency, access and quality. This is a difficult and complicated process, mainly because of the often adverse interests of different institutions and bodies involved. Besides, the health care system protecting the health, safety and well-being of the citizens has been too often used for political game-playing. This is particularly the case in these countries where the health care system is largely financed from public resources. These resources should ensure an equal access for everybody to the best functioning, fairly shared, effective and modern national health care. From another point of view, public resources intended on the maintenance and the improvement of the health care can also be viewed as providing favourable social and economic benefits to the community. The purpose of this paper is to provide some key background Information on the functioning of the health care system in Poland over the period from 1999 till now. (fragment of text)
Autorka prezentuje rozważania na temat różnych metod finansowania ochrony zdrowia w Polsce. Omawia model publicznej służby zdrowia, a także ubezpieczeniowy model opieki zdrowotnej.
Artykuł poświęcony jest problematyce doskonalenia struktury organizacyjnej szpitala w warunkach polskich. Scharakteryzowano formalną strukturę organizacyjną szpitala, kierunki rozwiązań strukturalnych i modele struktury organizacyjnej szpitali na Zachodzie. Przedstawiono założenia przekształceń strukturalnych w świetle nowych regulacji prawnych, a także model korporacji w systemie opieki zdrowotnej.
Nowoczesne zarządzanie to nieustanne reagowanie na zmiany zachodzące w coraz bardziej turbulentnym i nieprzewidywalnym otoczeniu. Widoczne stają się przewartościowania w zakresie paradygmatów zarządzania, gdzie w miejsce dotychczasowej triady - strategii, struktur i systemów, zaważa się koncentrację na celach, procesach i ludziach. Niniejsze opracowanie stara się przybliżyć powiązania pomiędzy public relations, społeczną odpowiedzialnością biznesu (CSR) i organizacją uczącą się przez pryzmat powyższych koncepcji oraz ich wpływu na współczesne organizacje w kontekście strategii działania wobec interesariuszy, z uwzględnieniem doświadczeń publicznego sektora ochrony zdrowia. Public relations w sektorze ochrony zdrowia. Zdrowie, a tym samym opieka zdrowotna są obecnie jednymi z najważniejszych obszarów społecznej aktywności państwa. Tym samym obszar ten podlega nieustannej obserwacji, a także krytyce ze strony różnych grup interesariuszy, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Jednocześnie wizerunek lekarzy oraz instytucji ochrony zdrowia jest niekorzystny i bardzo odległy od tego, jakim chcieliby go widzieć sami zainteresowani. (fragment tekstu)
Zdaniem autora, powodzenie wprowadzonej reformy zdrowotnej jest w dużej mierze uwarunkowane dokładną i systematyczną kontrolą kosztów. Służy temu m.in. wydzielenie w tych jednostkach ośrodków odpowiedzialności za koszty i ewidencjonowanie ich w układzie rodzajowym. Artykuł poświęcony jest znaczeniu ośrodków odpowiedzialności w sytuacji reorganizacji polskiego systemu ochrony zdrowia i wzrastającej roli rachunku kosztów w zarządzaniu publicznymi zakładami opieki zdrowotnej.
Omówiono modelowanie jakościowe systemów społeczno-gospodarczych. Przedstawiono genezę i rozwój modeli systemu opieki zdrowotnej w Niemczech, USA i Anglii, a także w Polsce przed 1999 rokiem i w latach 1999-2006. Scharakteryzowano determinanty procesu modelowania systemu opieki zdrowotnej w Polsce (ograniczenia, regulacje Unii Europejskiej i konstytucyjne). Przedstawiono ujęcie instytucjonalne budowy modelu systemu powszechnych ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce. Zaprezentowano model systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce w ujęciu procesów decyzyjnych i przepływu środków finansowych.
Przedstawiono tendencje w gospodarce państwa i ich wpływ na zarządzanie ochroną zdrowia, niektóre aspekty zarządzania strategicznego ochroną zdrowia. Na przykładzie ZOZ w Miliczu przy zastosowaniu analizy SWOT przedstawiono projekt strategii zarządzania publicznym zakładem opieki zdrowotnej.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.