Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Natural products
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Wykorzystanie wierzby w farmacji
100%
Mnogość gatunków rodzaju Salix i ich łatwość przystosowania się do warunków wzrastania stwarza coraz szersze możliwości zastosowania wierzb. Cenne jest również wykorzystanie naturalnych składników drewna i kory wierzbowej, a szczególnie substancji czynnych w postaci glikozydów salicylowych, flawonoidów i związków fenolowych dla celów farmaceutycznych i kosmetycznych (abstrakt oryginalny)
2
100%
Magnesem przyciągającym turystów w konkretne miejsce mogą być żywnościowe produkty lokalne, oparte na tradycyjnych sposobach wytwarzania, sięgających często zamierzchłej historii, mające ścisły związek z określonym regionem. Lokalne produkty mogą być głównym motywem wyboru danej destynacji przez turystę albo jedną z wielu atrakcji turystycznych, której doświadcza podróżujący po danym terenie. Żywność, jedzenie to sposób przenikania do innej kultury, który pozwala na indywidualne doświadczenie występujące na poziomie zmysłów (węchu, smaku, wzroku). Pierwszym ogniwem łączącym turystę z regionem jest kuchnia, a wrażenia, jakie pozostają z podróży, dotyczą w dużej mierze lokalnych produktów.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszej pracy jest przedstawienie możliwości całkowitej lub częściowej substytucji fenolu związkami przyjaznymi dla środowiska w żywicach fenolowo-formaldehydowych. Dotychczasowe doniesienia literaturowe wykazują, że rozwiązania oparte na białkach roślinnych, głownie sojowym i różnych produktach soi, jak i zwierzęcych mogą stanowić pełnowartościowy substytut, jednocześnie zachowując dobre właściwości wyrobów gotowych wyprodukowanych z ich użyciem. Również potencjał do tego typu zastosowania wykazują polisacharydy naturalne, takie jak m in. skrobia i chitozan. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Consumer Perception Regarding Certified Products
75%
Unia Europejska uruchomiła system certyfikacji produktów, w którym uwzględniono trzy ważne kategorie: chronioną nazwę pochodzenia (PDO), chronione oznaczenie geograficzne (PGI) i gwarantowaną tradycyjną specjalność (TSG). Na potrzeby niniejszego artykułu zbadano, w jaki sposób mieszkańcy Klużu- -Napoki postrzegają produkty opatrzone certyfikatem. Ponadto wyznaczono następujące cele dodatkowe: ustalić społeczno-demograficzny profil badanej ludności; zbadać wiedzę konsumentów na temat produktów opatrzonych certyfikatem oraz rozpoznawalność etykiet i logo tych produktów; a także zbadać, w jaki sposób zachowują się wobec nich konsumenci. Badanie przeprowadzono wśród mieszkańców Klużu-Napoki w rumuńskim okręgu Kluż. Oparta na doborze wygodnym próba objęła 102 respondentów, przy czym dane zebrano za pomocą kwestionariusza. Wyniki badania wskazują na wysoki poziom konsumpcji produktów opatrzonych certyfikatem. Do najczęściej kupowanych produktów z tej kategorii zaliczają się artykuły ekologiczne i tradycyjne.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Wartość odżywcza żywności tradycyjnej
75%
Celem pracy jest omówienie wartości odżywczej żywności tradycyjnej, na podstawie dostępnej literatury krajowej i zagranicznej. Żywność ma tradycyjny charakter, jeśli jest wyprodukowana z użyciem tradycyjnych surowców lub charakteryzuje się tradycyjnym składem, albo charakteryzuje się sposobem produkcji lub przetwórstwa, odzwierciedlającym tradycyjną metodę. Wiele naturalnych produktów żywnościowych charakteryzuje się korzystnymi żywieniowo właściwościami, aczkolwiek pełne określenie wartości odżywczej żywności tradycyjnej jest bardzo trudne. Produkty tradycyjne, pochodzące z gospodarstw rolnych, słusznie są postrzegane przez konsumentów jako wyższej jakości, bowiem wytwarzane są najczęściej metodami pracochłonnymi, z naturalnych surowców bez dodatku konserwantów i ulepszaczy, mające niepowtarzalne cechy sensoryczne. Dla przykładu, produkty pochodzące od owiec i kóz takie jak mleko, mięso oraz ich przetwory mają wysoką wartość odżywczą i dietetyczną i spełniają kryteria stawiane żywności funkcjonalnej. Produkowane w sposób tradycyjny zdrowe pieczywo w diecie człowieka jest przede wszystkim produkowane z ciasta na zakwasie, pozbawione rożnych dodatków chemicznych, polepszaczy czy spulchniaczy. Tradycyjne zsiadłe mleko również posiada wiele właściwości prozdrowotnych. Zwiększenie spożycia żywności naturalnej, nisko przetworzonej i o wysokiej wartości żywieniowej, niewątpliwie zmniejszy ryzyko powstawania wielu chorób, między innymi układu krążenia czy nowotworów. Należy zatem prowadzić badania w celu określenia wartości odżywczej produktów tradycyjnych z różnych grup żywności oraz wyjaśnienia wpływu tych produktów na zdrowie człowieka.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza żywności o szczególnym działaniu prozdrowotnym, w tym także żywności funkcjonalnej. Zarówno w polskim społeczeństwie, jak i wśród osób prowadzących usługi gastronomiczne pojęcie żywności funkcjonalnej nie jest jednoznaczne i w pełni zrozumiałe. W artykule przedstawiono charakterystykę wybranych surowców ograniczając się do wskazania szczególnej prozdrowotnej roli żywności naturalnej głównie pochodzenia roślinnego. Szczególną uwagę zwrócono na bioaktywne składniki surowców, takich jak: aronia, gryka, bez czarny czy rokitnik. W artykule zaprezentowano przegląd składników żywności, które mają szczególnie korzystne odziaływanie na organizm ludzki.(abstrakt oryginalny)
Kosmetyczne oleje roślinne od wieków są przedmiotem zainteresowania jako składniki naturalnych produktów do pielęgnacji ciała. Obecnie trend powrotu do natury spowodował wzrost ich popularności w przygotowaniu naturalnych kosmetyków, mydeł, olejków zapachowych. Celem pracy była ocena właściwości przeciwdrobnoustrojowych 18 wybranych olejów kosmetycznych tłoczonych na zimno wobec mikroorganizmów patogennych dla ludzi. Właściwości antagonistyczne olejów kosmetycznych oznaczano metodą dyfuzji krążkowej. Mikroorganizmy wskaźnikowe, które zostały wybrane do tego badania, stanowiły bakterie Staphylococcus epidermidis, Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli i drożdże Candida albicans. Przeprowadzone badania wykazały, że wybrane oleje kosmetyczne wykazują zróżnicowane działanie antagonistyczne wobec drobnoustrojów wskaźnikowych. Najwyższą aktywność antybakteryjną wykazał olej tamanu. Ten badany olej kosme-tyczny ograniczył wzrost bakterii S. aureus, S. epidermidis i P. aeruginosa na znaczą-cym poziomie. Olej z kiełków pszenicy zahamował rozwój bakterii S. epidermidis i P. aeruginosa. Olej z czarnuszki siewnej wykazywał aktywność przeciwbakteryjną wobec bakterii S. aureus. Żaden z pozostałych badanych olejów kosmetycznych nie wykazywał aktywności przeciwbakteryjnej wobec wybranych mikroorganizmów, jak również żaden z nich nie był na tyle skuteczny, aby hamować wzrost bakterii E. coli i drożdży C. albicans. Antybakteryjne właściwości wybranych olejów zależały zarówno od ich rodzaju, jak i od badanego mikroorganizmu. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono przeprowadzone badania z zakresu analizy wybranych składników odżywczych polskiej uprawy żeńszenia amerykańskiego (Panax quinquefolium L.). Szczególną uwagę zwrócono na analizę zawartości tłuszczu oraz składu kwasów tłuszczowych w różnych częściach żeńszenia pochodzących z różnego okresu wegetacji rośliny. (oryg. streszcz.)
W pracy przeprowadzono analizę zasadności wytwarzania łagodnych i ekologicznych płynów do kąpieli zawierających anionowe fosforowe pochodne alkilopoliglukozydów. Uzyskane rezultaty badań dotycze bezpieczeństwa stosowania produktu w kontekście ich oddziaływania na skórę oraz związane z funcjonalnoscią zostały skorelowane z kosztami ponoszonymi na wytworzenie produktu. Tak przedstawione rezultaty badań dla prototypów produktów pozwoliły na analizę opłacalności ich wytwarzania w skali przemysłowej biorąc pod uwagę zarówno oczekiwania producentów kosmetyków, jak również konsumentów. Na podstawie dokonanej analizy stwierdzono, że mimo znaczącego wzrostu kosztów wkładu surowcowego wynikających z wprowadzenia pochodnych anionowych alkilopoliglukozydów istnieją liczne przesłanki przemawiające za opłacalnością wytwarzania zaproponowanych w pracy prototypów produktów w skali przemysłowej. Przedstawione przez Autora rozwiązania recepturowe, jak wskazują wyniki badań związane z bezpieczeństwem stosowania i funcjonalnoscią mogą być ciekawą alternatywą dla obecnie występujących na rynku produktów myjących. Znacząca poprawę parametrów jakościowych wynikajaca z zastosowania z innowacyjnych surowców pochodzenia naturalnego przy obecnych trendach rynkowych może stanowić przesłankę przemawiającą za opłacalnością wytwarzania tego typu produktów w skali przemysłowej, mimo wzrostu kosztów wytworzenia, podnosząc konkurencyjność producenta na rynku. Wynikać to może z zapotrzebowania na rynku na produkty przeznaczone do mycia ciała, spełniające coraz wyższe wymagania jakościowe konsumentów zarówno w aspekcie ochrony środowiska naturalnego, bezpieczeństwa użytkowania, jak również funkcjonalności. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Antioxidant Activity of Sea Buckthorn Extracts
63%
Ochrona układów biologicznych przed działaniem wolnych rodników i inicjacją przez nie wymienionych poważnych schorzeń jest aktualnie szeroko badaną problematyką. W celu zachowania tej ochrony bada się aktywność antyoksydacyjną związków pochodzenia roślinnego. Należą do nich ekstrakty roślinne, pozyskane z różnych części owoców, charakteryzujące się bogactwem polifenoli i witamin oraz wysokim stopniem zmiatania wolnych rodników. Właściwości takie posiada rokitnik i jego ekstrakty. Celem badań była ocena aktywności antyoksydacyjnej wodno-glicerynowych ekstraktów z rokitnika, sporządzonych ze świeżych i suszonych owoców. Materiał do badań stanowiły 4 ekstrakty wodno-glicerynowe z różną ilością świeżych i suszonych owoców rokitnika. Aktywność antyoksydacyjną ekstraktów oceniono jako zawartości związków polifenolowych ogółem i zdolności zmiatania wolnych rodników. Dodatkowo oznaczono zawartość witaminy C. Oceniane ekstrakty wodno-glicerynowe z rokitnika charakteryzowały się różną aktywnością antyoksydacyjną. Stwierdzono, że najwyższą zawartość polifenoli posiadał ekstrakt z podwójną ilością suszonych owoców rokitnika (400 g/700 ml). Najwyższym stopniem zmiatania wolnych rodników oraz największą zawartością witaminy C charakteryzował się ekstrakt ze świeżych owoców rokitnika (500 g świeżych owoców/700 ml roztworu). Wszystkie ekstrakty z rokitnika posiadały bardzo dużą zdolność wychwytywania wolnych rodników - powyżej 70%. Różnice w zawartości polifenoli, witaminy C i zdolności zmiatania wolnych rodników uzależnione są od ilości owoców użytych do przygotowania ekstraktów, rodzaju owoców, ich stopnia dojrzałości botanicznej oraz metody przetwarzania. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszej pracy było określenie możliwości praktycznego zastosowania opracowanej przez Stefanis'a i Panayiotou'a metody obliczeniowej do wyznaczenia składu rozpuszczalników w celu efektywnej ekstrakcji związków aktywnych obecnych w suszu lebiodki zwyczajnej. Zastosowano oryginalną metodę Stefanis'a i Panayiotou'a do obliczania składowych parametrów rozpuszczalności Hansena (HSP) dla wybranych modelowych związków fenolowych obecnych w tym materiale roślinnym. Obliczone w ten sposób wartości liczbowe parametrów rozpuszczalności dla tych substancji oraz dane dla dwuskładnikowych mieszanin: woda - etanol przedstawiono przy wykorzystaniu wykresu zaproponowanego przez Bagley'a. W pracy założono, że warunkiem poprawnego doboru mieszaniny ekstrahentów na wykresie zaproponowanym przez Bagley'a jest odległość mniejsza od 5 MPa1/2 pomiędzy mieszaniną rozpuszczalników i ekstrahowanym składnikiem. Na tej podstawie znaleziono optymalny skład stosowanych rozpuszczalników. Wynik ten zweryfikowano dla procesu ekstrakcji związków polifenolowych obecnych w suszu lebiodki zwyczajnej. Doświadczalnie wykazano, że dla suszu lebiodki zwyczajnej wyznaczony w ten sposób skład ekstrahentu prowadzi do otrzymania ekstraktów o wysokiej zawartości przeciwutleniaczy fenolowych. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Laktony jako związki biologicznie czynne
63%
Wśród produktów naturalnych aktywnych biologicznie licznie reprezentowane są laktony. Cząsteczki te wykazują niezwykłe zróżnicowanie budowy - od pierścieni 4-6 członowych do struktur makrocyklicznych i szerokie spektrum aktywności. Niniejszy przegląd literatury prezentujący różnorodną aktywność biologiczną laktonów obejmuje głównie publikacje, które ukazały się w ciągu ostatnich pięciu lat. (abstrakt oryginalny)
Wzrost świadomości konsumentów oraz rosnące zainteresowanie zrównoważoną konsumpcją stały się przyczynkiem do przeprowadzenia badania dotyczącego zachowania konsumentów na rynku kosmetyków naturalnych w Polsce. Celem niniejszej pracy jest poznanie zachowań konsumentów na danym rynku poprzez badanie bezpośrednie, które wykonane zostało na przełomie maja-czerwca 2018 r. Z przeprowadzonych analiz wynika, że konsumenci w Polsce wykazują coraz większe zainteresowanie produktem naturalnym oraz chęcią pozyskania wiedzy z zakresu ekologii.(abstrakt oryginalny)
Celem pracy było zbadanie zawartości flawonoidów w ekstraktach z kwiatów czarnego bzu otrzymanych metodą ekstrakcji micelarnej (MME) z zastosowaniem 1% roztworu koncentratu białek serwatkowych jako eluentu. Jako produkt odniesienia przygotowano ekstrakt wodny. Oznaczono stabilność ekstraktów poprzez badanie zmian zawartości flawonoidów w czasie. (abstrakt oryginalny)
Uzasadnienie dla podjęcia tematu, odnoszącego się do spożycia naturalnego, można by doszukiwać się w splocie czynników o koniunkturalnym charakterze. Spowodowanym kryzysem gospodarczym nawrót do spożycia naturalnego wzbudził niepokój. Pojawia się on zresztą zawsze wtedy, kiedy pewne zjawisko (jednoznacznie sklasyfikowane) wyłamuje się przypisanej mu (zwykle liniowej) trajektorii rozwoju. Jeśli autor tego artykułu nie potrafi w pełni podzielać tych obaw, to dzieje się tak dlatego, że kryzys ukazuje się mu także jako weryfikator, zarówno koncepcji, jak i postaw. Fakt, że tak głęboki kryzys gospodarczy lat osiemdziesiątych miał tak płytki i krótkotrwały przebieg na wsi, to stało się tak właśnie dzięki takiemu rolnictwu, jakie mamy2 tzn. indywidualnemu, niewyspecjalizowanemu (dziś zaczynamy coraz lepiej rozumieć czym jest monokultura, jakakolwiek zresztą) o relatywnie dużym spożyciu naturalnym. Niewątpliwie, kryzys daje do myślenia. Może więc warto raz jeszcze sprawę przemyśleć od podstaw. Jest to nawet poniekąd konieczne, albowiem większość specjalistów zainteresowanych rolnictwem i spożyciem żywności zapatrzona jest w przyszłość. Dlatego prognoza "goni" prognozę, jedyna wizja zastępuje drugą. Cechą tych opracowań jest nie tylko określona orientacja (prospektywna) czasowa, ale wyróżnia je także swoisty redukcjonizm. Przejawia się on w sprowadzeniu złożonej problematyki żywności dla człowieka jedynie do jednostek ilościowych i energetycznych (kalorycznych), tak jakby rzecz dotyczyła tuczu opasów. Podobnie cały zespół ekologiczno-kulturowych zależności, związanych z wytwarzaniem i przetwarzaniem żywności, sprowadza się do problemów technologiczno-rynkowych. Skoro takie postawy są dziś dominujące, stąd też celem tej rozprawy (niejako a contrario) jest skierowanie naszej uwagi także wstecz, za siebie; a z tego retrospektywnego nastawienia rodzi się pytanie, czy w tych uproszczeniach nie posunęliśmy się aż tak daleko, że nie jesteśmy już w stanie uświadomić sobie ile tracimy, co tracimy i kto traci najwięcej? Aby udzielić na to pytanie choćby przybliżonej odpowiedzi należy choćby szkicowo zrekonstruować kontekst, w jakim należałoby rozpatrywać spożycie naturalne mieszkańców wsi. (fragment tekstu)
Colonization successfully advanced various reforms in Africa that affected several practices on the continent. The various customs that have been affected include the land tenure system of British colonies in particular. An abundance of laws and policies were adopted with the sole aim of conserving the environment. These policies often clashed with indigenous interests and witnessed counter attacks as a result. Despite this, there is little information in the literature concerning how British land policies shaped their relations with the indigenous people, particularly the Asante. Based on a qualitative research approach, the current study uses Asante as a focal point of discourse in order to historically trace British land policies and how they, the British engaged with the people of Asante. From the discourse, it should be established that the colonial administration passed ordinances to mobilize revenue and not necessarily for the protection of the environment. In addition, the findings indicated that the boom in cash crops, such as cocoa and rubber, prompted Britain to reform the land tenure system. With the land policies, individuals and private organizations could acquire lands from local authorities for the cultivation of cash crops. We conclude that the quest to control land distribution caused the British to further annex Asante.(original abstract)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.