Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 103

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Negocjacje w biznesie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Artykuł omawia techniki negocjacji i korzyści wynikające z ich znajomości.
Przesunięcie punktu ciężkości globalnej gospodarki z bliższej nam kultury zachodniej w stronę Azji skłania do rozważań nad wpływem, jaki różnice kulturowe między krajami mają na działalność negocjacyjną firm. W artykule przeprowadzono zatem analizę różnic kulturowych między krajami ASEAN a wybranymi krajami zachodnimi, koncentrując się na pięciu zidentyfikowanych przez Hofstede wymiarach kultury, tj. dystansie do władzy, kobiecości i męskości, indywidualizmie i kolektywizmie, unikaniu niepewności oraz orientacji długo- i krótkoterminowej.(abstrakt autora)
Celem artykułu jest próba oceny przebiegu i skuteczności procesów negocjacyjnych w polskich firmach. Rozważania oparto na wynikach badań ankietowych. Badania przeprowadzono w 182 firmach województwa dolnośląskiego, na przełomie roku 2000/2001.
Celem niniejszego artykułu jest zwięzłe opisanie procesu negocjacji ze szczególnym uwzględnieniem fazy przygotowań. Artykuł powstał na bazie wniosków i przemyśleń z kilkuletnich badań własnych, poświęconych negocjacjom (szczególnie biznesowym). Jako wieloletni negocjator i prezes Krajowego Stowarzyszenia Negocjatorów autorka uważa, że faza wstępna jest często niedoceniana, choć ma wielkie znaczenie dla rezultatów negocjacji. Zarówno badania własne - analiza porównawcza literatury przedmiotu, badania ankietowe i studia przypadków - jak też praktyczne doświadczenia związane z negocjacjami pozwoliły na opracowanie autorskiego modelu negocjacji. Autorka wyraża nadzieję, że jej artykuł zainteresuje menedżerów, których umiejętność prowadzenia negocjacji stanowi istotny element portfela kompetencji, a także pracowników naukowych, zajmujących się zawodowo tą problematyką. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Siła negocjacyjna jako istotne zagadnienie w negocjacjach
80%
Trudno znaleźć w polskiej literaturze naukowej szerokie i wyczerpujące omówienia problematyki dotyczącej siły negocjacji. W artykule tym skoncentruję uwagę na teoretycznych aspektach znaczenia siły negocjacyjnej w procesach negocjacji. Brak szerszej obecności rozważań na temat siły negocjacyjnej w naszej literaturze (o czym wyżej wspomniałem) skłonił mnie do podjęcia tego tematu w niniejszym artykule. Z powyższych powodów będę go opierał głównie na literaturze anglojęzycznej, wskazując jedynie w niektórych jego miejscach zidentyfikowany dorobek polskich autorów. (fragment tekstu)
W artykule omówiono podstawowe reguły prowadzenia negocjacji by osiągnąć założony cel.
Artykuł poświęcony jest kulturowym różnicom w postrzeganiu i wykorzystaniu czasu i ich konsekwencjom dla negocjacji. Czas jest jednym z bardziej istotnych elementów kulturowego zróżnicowania zachowań w sferze biznesu. Artykuł służy usystematyzowaniu tych różnic i spojrzeniu na nie w sposób bardziej uporządkowany. Ich rozpoznanie jest niezbędne dla uniknięcia powstałych na tym tle pomyłek i nieporozumień.
9
Content available remote Ocena kompetencji negocjacyjnych (model teoretyczny i studium przypadku)
61%
Spośród zasobów niezbędnych do realizacji procesów negocjacyjnych w firmie najistotniejsze znaczenie mają zasoby ludzkie. W procesie planowania negocjacji należy dokonać prawidłowego doboru reprezentantów w negocjacjach i przydzielić im odpowiednie uprawnienia decyzyjne. Kluczową rolę zasoby ludzkie ogrywają w procesie prowadzenia negocjacji, w zakresie rozwiązywania konfliktów i poszukiwania porozumienia, komunikowania się i podejmowania decyzji oraz wymiany i tworzenia wartości. Wreszcie w procesie podsumowania negocjacji potencjał ich realizatorów z jednej strony rozstrzyga o jakości zawieranych kontraktów, a z drugiej - stanowi najważniejszy wymiar oceny efektywności negocjacji. Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzenia, należy podkreślić, iż jeden z istotnych aspektów analizy i modelowania procesów negocjacyjnych w firmie stanowią kompetencje pracowników zaangażowanych w ich realizację. Właściwa ocena tych kompetencji rozstrzyga natomiast o efektywności rozważanych procesów. Celem artykułu jest zatem przedstawienie autorskiej koncepcji tego rodzaju oceny w ujęciu zarówno teoretycznym, jak i praktycznym, tj. w formie studium przypadku1.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote The Concept of Business Negotiations Analysis
61%
The objective of this paper is to present the author's methodological concept (framework) of business negotiations analysis. Such an analysis constitutes one of the crucial stages of the first phase (sub-process) of business negotiations planning, which is called, identification and pre-negotiations analysis. Firstly, the general idea of the entire negotiations planning process and its phases and stages were presented. Secondly, in the subsequent parts of the paper the three following components of the suggested concept were characterized: a general description of business negotiations as an object of research, the process of negotiations analysis as well as particular tools being applied to solve key problems within that analysis. Finally, summing up the paper, the areas of future research were pointed out, focusing on improving the presented concept. (original abstract)
11
Content available remote Wymiary i kryteria oceny negocjacji w przedsiębiorstwie
61%
Artykuł stanowi próbę przynajmniej częściowego wypełnienia wskazanej luki metodologicznej. Celem artykułu jest zatem dokonanie analizy i opracowanie charakterystyki wymiarów i kryteriów oceny negocjacji. Uwaga będzie koncentrowana na czterech zasadniczych wymiarach podlegających analizie oraz odpowiednich kryteriach oceny stosowanych w ich ramach. Zostaną one scharakteryzowane w czterech kolejnych punktach stanowiących zasadniczą część artykułu. (fragment tekstu)
Procesy negocjacji mogą być prowadzone w tzw. sytuacjach kryzysowych, ograniczających lub nawet eliminujących możliwość znalezienia rozwiązań omawianych kwestii. Celem artykułu jest usystematyzowanie zasad przeciwdziałania tego rodzaju sytuacjom. Najpierw wyjaśniono ich istotę i wyodrębniono ich rodzaje, tj. impas, pat i zastój. Określają one zakres rozważań autora. W ramach zasadniczej części artykułu przedstawiono zasady negocjowania w wymienionych sytuacjach, w trzech kolejnych punktach tekstu. Artykuł ma charakter teoretyczno-metodologiczny i został oparty na wybranych pozycjach literatury na temat negocjacji i własnych doświadczeniach autora. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Role i uprawnienia reprezentantów w negocjacjach w kategoriach teorii agencji
61%
Jednym z istotnych problemów wymagających rozwiązania w procesie planowania negocjacji prowadzonych przez przedsiębiorstwo (lub w przedsiębiorstwie) jest sprecyzowanie zakresu działania jego reprezentantów. Celem referatu jest wskazanie możliwości rozwiązania tego problemu poprzez wykorzystanie wybranych kategorii teorii agencji. W referacie przedstawiono zatem syntetyczne ujęcie tej teorii, a następnie propozycję opisu i analizy dwóch istotnych zagadnień szczegółowych, związanych z wzmiankowanym problemem agencji w negocjacjach, tj. określanie ról oraz ustalanie zakresu uprawnień reprezentantów przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
Niniejszy artykuł ma charakter teoretyczny, a jego przedmiotem są zagadnienia związane z etyką negocjacji. Za cel pracy przyjęto ukazanie manipulacyjnych technik negocjacyjnych na tle stylów negocjacyjnych oraz trójstronnego modelu komunikacji, a także identyfikację kluczowych uwarunkowań postrzegania i wykorzystania tychże technik. W prowadzonych badaniach ustalono, że style negocjowania, sposób komunikowania się oraz uwarunkowania, takie jak m.in.: kultura narodowa, doświadczenie, wiek, wykonywany zawód, orientacja społeczna typu proself, wiara w dystrybutywny charakter sporów, mają swoje odzwierciedlenie w podejściu do etycznie dwuznacznych technik negocjacyjnych. W konkluzji autorka podkreśla obecność relatywizmu etycznego w negocjacjach, a negocjacyjne fair play toczy się w ramach zdefiniowanych reguł i ustalonych granic, które częstokroć dopuszczają odwoływanie się do manipulacji.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono definicję negocjacji jako procesu. Zamieszczono systematykę koncepcji negocjacji jako procesu. Zaproponowano ujęcie procesu negocjacji w przedsiębiorstwie.
16
Content available remote Formalizacja negocjacji w firmie (zasady metodyczne i studium przypadku)
61%
Dzisiejsze negocjacje wymagają zatem wszechstronnej i precyzyjnej analizy oraz stworzenia efektywnych metod planowania i organizowania działań, adekwatnych do potrzeb firmy. W szczególności niezbędne jest opracowywanie i stosowanie właściwych narzędzi formalizacji procesów negocjacyjnych, pozwalających przynajmniej częściowo zredukować złożoność tych procesów. Celem artykułu jest przedstawienie koncepcji takiej formalizacji, a zwłaszcza wskazanie jej środków (narzędzi), zarówno w ujęciu teoretycznym jak i na przykładzie wybranej firmy, tj. w postaci studium przypadku. (fragment tekstu)
Procesy negocjacyjne we współczesnych organizacjach są bardzo złożone i zmienne, determinowane wpływem turbulentnego otoczenia. Konieczne jest zatem poszukiwanie efektywnych narzędzi metodycznych realizacji tych procesów, w tym niezbędnych do oceny ich efektów. W szczególności wymagane jest opracowanie zbioru kryteriów takiej oceny, a zwłaszcza jednego z kluczowych wymiarów tej oceny, tj. relacji pomiędzy stronami negocjacji. Celem artykułu jest przedstawienie oryginalnej koncepcji zestawu takich kryteriów w ramach autorskiej metodyki oceny negocjacji. Po pierwsze, scharakteryzowano tę metodykę. Po drugie, poruszono kwestię relacji pomiędzy stronami negocjacji. Po trzecie, omówiono proponowane kryteria oceny tych relacji. Wreszcie, podsumowano proponowaną koncepcję i wskazano kierunki badań nad jej rozwojem. Artykuł ma charakter teoretyczno-metodologiczny. Został opracowany głównie na podstawie własnych przemyśleń i doświadczeń autorów artykułu. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Identyfikacja powiązań między sytuacjami negocjacyjnymi
61%
Jednym z istotnych etapów kompleksowego modelu planowania negocjacji w przedsiębiorstwie - traktowanych jako instrument zarządzania - jest wyodrębnienie związków pomiędzy sytuacjami negocjacyjnymi. Dokonanie identyfikacji tego rodzaju powiązań pozwala bowiem na sprecyzowanie specyficznych cech rozważanych negocjacji oraz wskazanie adekwatnych działań, niezbędnych do podjęcia, w wyniku stwierdzenia występowania omawianych powiązań. Celem niniejszego referatu jest omówienie najważniejszych problemów dotyczących identyfikacji związków pomiędzy sytuacjami negocjacyjnymi w firmie. Należy podkreślić, iż nie jest to łatwe zadanie, ze względu na znaczne zróżnicowanie tego rodzaju powiązań oraz brak kompleksowych i spójnych propozycji ich typologii w literaturze przedmiotu. (fragment tekstu)
Artykuł stanowi omówienie wyników badań ankietowych przeprowadzonych w 1994 roku w Instytucie Marketingu AE we Wrocławiu nt. "Negocjacje w procesie komunikacji między uczestnikami rynku". Przedmiotem badań były m.in. stosowane w firmach style i taktyki negocjacyjne, a także ich związek z rodzajem prowadzonej przez firmę działalności, jej statusem prawnym, realizowanymi celami strategicznymi oraz osiągniętymi przez firmę wynikami ekonomicznymi.
Fałszywe tropy, manipulacja czy zaskoczenie to przedszkole negocjacji. Osoby, które nie cofają się przed niczym, by dopiąć swego, stosują znacznie bardziej wyrafinowane, a często i drastyczne techniki. Sukces w biznesie zależy od pracowitości i wytrwałości w dążeniu do określonego celu. Jednak, aby to dążenie było efektywne, trzeba umieć korzystnie sprzedać swoje walory ludziom, z którymi współpracujemy, negocjujemy czy nawet konkurujemy.
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.