Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 29

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Network thinking
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Zderzenie myślenia sieciowego z praktykami ZZL
100%
W poniższym tekście autor poszukuje konsekwencji myślenia sieciowego dla praktyk zarządzania zasobami ludzkimi. Różnice między tradycyjnym ZZL i opartym na myśleniu sieciowym zostały wyprowadzone w oparciu o analizę porównawczą i dedukcyjne rozumowanie. W końcowej części tekstu wskazano wytyczne dla zarządzania zasobami ludzkimi w organizacjach opartych na sieciach społecznościowych. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Sieci jako szansa na zachowanie materialnego dziedzictwa poprzemysłowego
100%
Dziedzictwo poprzemysłowe jest jedną z cech charakterystycznych Łodzi i województwa. Ostatnie lata pokazały, że istnieje wiele koncepcji zachowania tego rodzaju dziedzictwa, jednak niewiele z nich zostało wdrożonych w życie. Szansą na zmianę tego stanu rzeczy jest zaadaptowanie zasad myślenia sieciowego w zakresie zachowania materialnego dorobku przeszłości, które przetrwały w formie obiektów pofabrycznych. Celem głównym artykułu jest wskazanie możliwości jakie niesie ze sobą filozofia sieci na adaptację dziedzictwa przemysłowego. Na podstawie dobrych praktyk zagranicznych, gdzie obiekty poprzemysłowe współtworzą sieć, można sformułować zasady współpracy na poziomie lokalnym i regionalnym między różnymi interesariuszami tego rodzaju dziedzictwa. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Wymiana wartości niematerialnych w mediach społecznościowych
100%
Turbulentność i dynamika otoczenia zewnętrznego są przesłanką do aktualizacji posiadanej wiedzy oraz implementacji serwisów społecznościowych. W mediach tych uczestnicy prowadzą interaktywną komunikację w celu realizacji potrzeb natury osobistej i społecznej. Celem artykułu jest identyfikacja czynników wpływających na proces wymiany wartości w mediach społecznościowych. Czynniki te określono na podstawie metodyki myślenia sieciowego. Umożliwia ona spojrzenie na problem z różnych punktów widzenia oraz określenie sił i charakteru powiązań poszczególnych elementów sieci. Badania przeprowadzono wśród młodych respondentów w wieku od 14 do 18 lat oraz pracowników naukowych. Celem ubocznym artykułu jest testowanie narzędzia badawczego i wyników badania i nie powinno przekładać się na całą populację badanych osób. (abstrakt autora)
W artykule przedstawiono sposób myślenia i metodykę know-why, która ułatwia dokonywanie wyborów strategicznych w warunkach niepewności. Zaprezentowano także sposób modelowania strategii, wykorzystując wspomnianą metodykę oraz wyzwania, które można napotkać podczas tworzenia strategii. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Rola metodyki myślenia sieciowego w rozwiązywaniu kompleksowych problemów
100%
Modelowanie sieciowe pozwala w pełni wykorzystać potencjał ludzi kreatywnych. Umożliwia holistyczne spojrzenie, szerokie widzenie i badanie świata, odkrywanie nowych relacji, co zmusza do myślenia całościowego. Celem artykułu jest ukazanie możliwości modelowania sytuacji problemowej za pomocą metodyki myślenia sieciowego do rozwiązywania kompleksowych problemów, w tym do wspierania twórczości i kreatywności w organizacjach. W artykule przedstawiono metodę umożliwiającą zrozumienie, jak funkcjonują systemy kompleksowe, oraz przykłady jej zastosowania. Ujęto także korzyści wynikające z modelowania sieciowego dla pobudzania innowacyjności oraz uwarunkowania prognozowania zjawisk kompleksowych.(abstrakt oryginalny)
Zarządzanie marketingowo-logistyczne mikroprzedsiębiorstwem może podnosić konkurencyjność organizacji gospodarczej przy jednoczesnym stosowaniu instrumentów marketingu i logistyki. Efekty integracji marketingu oraz logistyki mają charakter synergiczny i umożliwiają elastyczne oraz dynamiczne dopasowanie się mikrofilmy do oczekiwań rynku. Połączenie zarządzania marketingowo-logistycznego z metodyką Netowork Thinking wprowadza dodatkowe elementy wieloczynnikowej analizy sytuacji mikroprzedsiębiorstwa i daje możliwość planowania jego rozwoju. Prezentowane wyniki badań własnych mikroprzedsiębiorstw produkcyjnych z branży konstrukcji spawanych mogą być użyteczne w kontynuacji badań i w dalszych rozważaniach nad zarządzaniem marketingowo-logistycznym w aspekcie tworzenia przewagi konkurencyjnej. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule, wykorzystując wyniki badań własnych oraz metodykę myślenia sieciowego autorstwa P. Gomeza, G. Probsta oraz H. Ulricha, podjęto próbę wyodrębnienia oraz diagnozy kluczowych czynników wpływających na dostęp mikroprzedsiębiorstw do rynku zielonych zamówień publicznych w Polsce. W celu prawidłowej ich identyfikacji w artykule przyjęto punkt widzenia mikroprzedsiębiorcy.(abstrakt autora)
8
Content available remote Świadomość sieciowa w strategiach relacyjnych
75%
Nurt relacyjny w zarządzaniu strategicznym przekroczył etapy rozpoznania zjawiska, a także jego zastosowania do wyjaśniania przewagi strategicznej przedsiębiorstwa. Pojedyncze relacje międzyorganizacyjne oraz sieci mogą przyczyniać się do osiągania celów strategicznych, stają się narzędziem strategii. W artykule zidentyfikowano wyróżnik strategii relacyjnych w postaci poszukiwania źródeł renty ekonomicznej poza granicami przedsiębiorstwa. Rozpoznano trzy odrębne logiki strategii relacyjnych, wynikające ze stosowanych w literaturze ram teoretycznych badań nad relacjami międzyorganizacyjnymi: strukturalną, zasobową oraz tworzenia wartości. Ponadto, wskazano na zmienną interweniującą pomiędzy otoczeniem sieciowym a stosowaniem strategii relacyjnych, tj. postrzeganie otoczenia sieciowego. Sformułowano propozycję, iż warunkiem istnienia obrazów sieci jest świadomość sieciowa stratega.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote "Projekt w sieci" jako podejście w zarządzaniu projektami
75%
Celem publikacji jest analiza zarządzania projektem, prowadzona z perspektywy ontologii sieci. Podjęte rozważania teoretyczno-poznawcze ukierunkowano na poszukiwanie możliwości osadzenia projektu w środowisku sieciowym. W tym względzie poszukiwano odniesień w obszarze charakterystyki struktury podmiotowej sieci i przestrzeni relacji sieciowych. (fragment tekstu)
Komunikacja wizualna to proces dostarczania odbiorcom treści poprzez medium oparte na zmyśle wzroku. W dobie nowych mediów to pojęcie wydaje się szczególnie znaczące. Społeczeństwo informacyjne czerpie informacje głównie ze środowiska komputerowego, a więc przede wszystkim przez zmysł wzroku. Dlatego tak ważne jest, w jaki sposób poszczególne informacje są w Internecie prezentowane, zwłaszcza w sytuacji, kiedy mowa o portalach opiniotwórczych. Komunikacja wizualna jest tym typem komunikowania, który skupia się przede wszystkim na zmyśle wzroku. W czasach dominacji, czy nawet tyranii obrazu, to właśnie przeglądając np. strony internetowe, czerpiemy informacje dotyczące wielu dziedzin życia. Pojawia się więc pytanie: czy komunikacja wizualna może uchodzić za nowy wzorzec komunikacji w ogóle w społeczeństwie informacyjnym, a jeśli tak, jakie można sformułować jej ogólne zasady? Celem niniejszej pracy jest wskazanie tendencji w projektowaniu przekazu wiodących polskich internetowych serwisów informacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem ich aspektu wizualnego, a więc odpowiedź na pytanie, czy komunikacja wizualna stanowi w istocie humanistyczne oblicze technologii informacyjnych.(abstrakt oryginalny)
Artykuł bazuje na praktycznych doświadczeniach autorów zdobytych w dużym przedsiębiorstwie produkcyjnym realizującym produkcję jednostkową na indywidualne zamówienia. Hipoteza artykułu zakłada, że w przedsiębiorstwach specjalizujących się w montażu i koncentrujących się na warunkach wysokiej kastomizacji produktów oraz niskiej powtarzalności produkcji występują problemy w przepływie materiałów. (fragment tekstu)
Współczesna gospodarka, zwana również gospodarką sieciową, w istotny sposób wpływa na funkcjonowanie przedsiębiorstw, które dostrzegają tworzenie wartości poprzez swój udział w sieci. Szczególnie przedsiębiorstwa wysokich technologii, w tym sektor ICT, są motorem rozwoju gospodarczego, dostarczając na rynek innowacyjne technologie informacyjno-komunikacyjne, których podstawowym składnikiem jest wiedza. Celem artykułu jest wskazanie kluczowych czynników wpływających na realizację usług informatycznych przy wsparciu narzędzi ICT. Do przykładowych usług informatycznych można zaliczyć programowanie, pozycjonowanie, administrowanie, pozycjonowanie stron, hosting. Analizę przeprowadzono z punktu widzenia firmy IT (przedsiębiorstwa wykonującego zlecenie). Czynniki te określono na podstawie metodyki myślenia sieciowego, która pozwala na spojrzenie na problem z uwzględnieniem różnych kryteriów oraz określenie sił i charakteru powiązań poszczególnych elementów sieci.(abstrakt oryginalny)
W latach 80. XX wieku, obfitujących w powstawanie małych i średnich przedsiębiorstw wspomaganych przez politykę państw, duże firmy coraz trudniej konkurowały z oferowanymi przez mniejsze organizacje niższymi cenami, szybszą obsługą I klientów, szybszym tworzeniem nowych produktów i usług. Globalna konkurencja, zagrożenie ze strony nowo powstałych "szczupłych" i "elastycznych" firm, wymusiły na dużych przedsiębiorstwach poszukiwanie nowego modelu prowadzenia działalności, pozwalającego przetrwać w nowych uwarunkowaniach. Pomimo wielu koncepcji omawianych w literaturze i znajdujących swoje praktyczne zastosowanie w zarządzaniu dużymi organizacjami (np. reenginering, downsizing, restrukturyzacja) istnieje potrzeba przyjęcia, stymulowania i rozwoju wewnątrz dużej organizacji zestawu umiejętności towarzyszących początkującym przedsiębiorcom odnoszącym sukcesy rynkowe. Koncepcja przedsiębiorczości wewnętrznej jest próbą przeniesienia na grunt dużych organizacji gospodarczych zachowań przedsiębiorczych, poprzez wyzwalanie, pobudzanie i wspomaganie naturalnej dla człowieka cechy, jaką jest przedsiębiorczość. Organizacjami, które naprawdę zwyciężą w przyszłości, będą te, które odkryją, jak wykorzystać ludzkie zaangażowanie i możliwości uczenia się na wszystkich ich szczeblach. Przedsiębiorczość wewnętrzna może być silnym antidotum na inercję, która dosięga dużą organizację w fazie dojrzałości jej cyklu życia. Niestety, jak wynika z obserwacji, przedsiębiorczość wewnętrzna stanowi problem głównie z tego powodu, iż duża struktura gubi podstawowe atrybuty kształtujące indywidualnego przedsiębiorcę: własność, niezależność, elastyczność, sieć osobistych kontaktów, holistyczny charakter zarządzania firmą, mało zbiurokratyzowany system kontroli, innowacyjność itp. (fragment tekstu)
Burzliwe otoczenie rynkowe występujące obecnie w gospodarce wymaga wielowymiarowego rozwijania u przedsiębiorców kreatywnego myślenia, pozwalającego na właściwe prognozowanie i planowanie w kierunku podejmowania skutecznych decyzji biznesowych. Skutkiem braku zdolności analitycznych może być nie tylko nieosiąganie założonych wyników, lecz przede wszystkim utrata umiejętności generowania wartości przedsiębiorstwa. Narzędziem generowania wartości jest model biznesu przedsiębiorstwa stanowiący nośnik jego przewagi konkurencyjnej. Celem artykułu jest przedstawienie wybranych aspektów wykorzystania myślenia systemowego i sieciowego w projektowaniu i wdrażaniu modeli biznesu. Artykuł ma charakter teoriotwórczy. Podstawową tezę, którą stawia autor jest to, że obecnie łączne wykorzystanie myślenia systemowego i sieciowego w zarządzaniu przedsiębiorstwem pozwala na optymalne konstruowanie skutecznych i efektywnych modeli biznesu przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
W ostatnim dziesięcioleciu wiele organizacji gospodarczych korzystało z zarządzania projektami jako narzędzia zwiększającego przewagę konkurencyjną. O tym, które organizacje realizują projekty lepiej niż inne decyduje konsekwencja (stałość), z jaką dana organizacja prowadzi swoją działalność z równomiernym uwzględnieniem czterech obszarów: metodyki, organizacji, ludzi i systemów informatycznych. Oznacza to stosowanie się do podejścia systemowego oraz myślenia sieciowego w zarządzaniu. (abstrakt oryginalny)
W artykule ukazano znaczenie podejścia systemowego i myślenia sieciowego jako głównej kompetencji w przyszłości. Przedstawiono metodę umożliwiającą zrozumienie funkcjonowania systemów szczególnie kompleksowych oraz uwarunkowania i korzyści jej stosowania. Jako przykład udoskonalonego podejścia systemowego zaprezentowano metodykę know-why. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przybliżenie istoty zarządzania całościowego, które umożliwia integrację i koordynację metod i narzędzi zarządzania stosowanych w danym przedsiębiorstwie. W artykule zostaną przedstawione możliwości zintegrowanego wykorzystania strategicznej karty wyników i metodyki myślenia sieciowego. (fragment tekstu)
Purpose: an attempt to implement the methodology of network thinking in the process of creating procurement strategies for companies. Design/methodology/approach: The basic research methods used in this paper include an in-depth interview with procurement specialists from the selected large companies from the Wielkopolska region. The interview was conducted to identify basic factors influencing the procurement process. Then, elements of network thinking methodology were used to design a procurement strategy. This is a methodology of systemic origin and it allows to analyse the examined phenomena holistically. Findings: The applied research tool allowed us to discern the most important factors the entrepreneurs should take into account when designing their procurement strategies. Research limitations/implications: Due to the fact, that there is a network structure linking manufacturing, trade and service companies, this methodology should be increasingly used while designing corporate strategies. Practical implications: In currently deteriorating market conditions, procurement may increase in importance. Entrepreneurs must strive to maintain continuity of the production process, and this is - undoubtedly - related to meeting the company's needs for materials. Social implications: The results of this research underline the importance of extensive cooperation with many suppliers, especially in times of economic crisis. Thanks to it, many companies in the industry will be able to survive and develop. Originality/value: An important value of this piece of research lies in the attempt to implement and popularize network methods in the process of creating strategies. (original abstract)
Celem artykułu jest przedstawienie zarysu zależności między czynnikami makro- i mikroekonomicznymi wobec kryzysu gospodarczego na rynku pracy w ujęciu sieciowym. Aby zrozumieć mechanizmy funkcjonowania rynku pracy, odkryć i przeanalizować kluczowe powiązania pomiędzy jego elementami, zastosowano metodykę myślenia sieciowego. Uzyskany obraz oddziaływań może być podstawą do dyskusji na temat sposobów wyjścia z kryzysu i nakreślenia czynników, które należałoby uwzględnić w kształtowaniu strategii wyjścia.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Myślenie sieciowe w formułowaniu strategii przedsiębiorstw
63%
Artykuł poświęcony jest zagadnieniu myślenia sieciowego oraz tworzenia strategii przez organizacje określane jako sieciowe lub wirtualne. Na podstawie strategii wybranych organizacji przeprowadzono badanie pozwalające określić, w jakim stopniu wśród działających w Polsce przedsiębiorstw rozpowszechnione są zasady sieciowego działania oraz filozofii myślenia sieciowego zdefiniowanej przez Petera Gomeza i Gilberta Probsta.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.