Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Normy EN
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Artykuł przedstawia podstawowe informacje związane z oznakowaniem CE, genezę stworzenia systemu oceny zgodności wraz z omówieniem fundamentalnych założeń które przyświecały stworzeniu tego systemu. Została omówiona koncepcja logistyki marketingowej, a także pozytywny wpływ jaki ma na jej elementy oznakowania CE. Opisany został również przebieg procesu oceny zgodności, a także konsekwencje i kary dla producentów, którzy nie przestrzegają Dyrektyw Nowego Podejścia. (abstrakt oryginalny)
W czerwcu 2013 r. została opublikowana angielska wersja językowa PN-EN 16104:2013, opracowana przez Komitet Techniczny CEN/TC 387 "Food data", którego sekretariat jest prowadzony przez SIS (Szwedzki Instytut Normalizacyjny). Komitetem krajowym odpowiedzialnym za normę jest KT 310 ds. Systemów Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności.(fragment tekstu)
Artykuł prezentuje analizę dyrektywy ATEX oraz normy z nią zharmonizowanej PN-EN 60079 skoncentrowanych na problemie oceny zgodności systemów ochrony przeciwwybuchowej. Zwrócona została uwaga na role certyfikacji oraz na modułowy system oceny zgodności wyrobów. Artykuł został opracowany w oparciu o sprawozdanie z projektu realizowanego przez pracowników Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej im. Józefa Tuliszkowskiego - Państwowy Instytut Badawczy. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Normalizacja w górnictwie
84%
Artykuł przedstawia podstawowe zasady działalności normalizacyjnej w zakresie krajowym i międzynarodowym. Szczególny akcent jest położony na normalizację w górnictwie w aspekcie organizacyjnym i merytorycznym. Szczegółowo są opisane normy PN-EN odnoszące się do bezpieczeństwa przeciwwybuchowego w podziemnych kopalniach węgla kamiennego. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Rodzaje norm
84%
Na podstawie przeglądu i analizy tytułów i treści norm wydzielono grupy rodzajowe, ze względu na ich cel i obszar oddziaływania. Wyróżniono następujące rodzaje norm: definiujące, charakterystyki, terminologiczno-klasyfikacyjne, procedury, wytyczne oraz normy systemowe. (abstrakt oryginalny)
W wielu artykułach można przeczytać, że kontenery nie były w Europie przed 1966 rokiem, kiedy to statek SS Fairland przybył z 35 stopniowymi kontenerami wynalezionymi przez Ketiha Tantlingera dla firmy Sea Land, której właścicielem był Malcom McLean. Przeanalizowano przegląd literatury. Przedstawiono jak rozwijały się kontenery w Europie. Artykuł przedstawia trzy normy dla kontenerów w Europie jakie powstały przed II Wojną Światową. (abstrakt oryginalny)
Czynnikiem, który w znacznym stopniu definiuje tożsamość Unii Europejskiej jest jej system prawny. System, który bazuje na dorobku regulacji, orzecznictwa i piśmiennictwa, kształtowanym i rozwijanym od samego początku istnienia Unii. Cechuje się stabilnością, która wynika z posiadania pewnych podstaw aksjologicznych, ale także i wypracowanych w toku ewolucji zasad. Absolutnie kluczową z nich jest uznana przez opinię publiczną za kontrowersyjną zasada pierwszeństwa prawa UE nad prawem krajowym. Jednym z celów opracowania jest przedstawienie tego w jaki sposób zasada prymatu rozwijała się poprzez kluczowe orzeczenia, próby realizacji postulatów jej kodyfikacji czy też dyskusje doktrynalne. Niebagatelne znaczenie ma także refleksja nad wpływem samej zasady na Unię Europejska jako organizację, a także systemy prawne Państw Członkowskich. (abstrakt oryginalny)
Norma PN-EN ISO 9001:2015 spowodowała proces wdrożenia nowych wymagań dla systemu zarządzania jakością. Celem publikacji jest przedstawienie wyników badań dotyczących oceny stopnia zgodności z wymaganiami normy PN-EN ISO 9001:2015 podczas auditów jednostki certyfikującej. Podstawą badań empirycznych w podmiotach leczniczych są analizy raportów z auditów zewnętrznych. W sposób syntetyczny przedstawiono zmiany wynikające z nowego wydania normy PN-EN ISO 9001:2015 oraz wnioski z badań empirycznych w obszarze występujących niezgodności, obserwacji oraz potencjałów doskonalenia systemu zarządzania jakością. W podsumowaniu wskazano na skuteczny proces implementacji nowej normy zakończony rekomendacją do wydania certyfikatu. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono porównanie systemów opłat drogowych w wybranych krajach Unii Europejskiej. Porównano stawki opłat za korzystanie z infrastruktury drogowej w tych krajach. Omówiono funkcjonujący system poboru opłat na tle wybranych krajów UE. Przedstawiono koszty opłat drogowych dla wybranych relacji przewozowych w Polsce oraz wybranej relacji międzynarodowej. Zaprezentowano wysokość emisji substancji szkodliwych dla wybranej relacji, regulowanych przez normy emisji spalin EURO. Na podstawie wyznaczonych kosztów realizacji przewozów dla relacji międzynarodowej przedstawiono po jakim czasie dla przewoźnika nastąpi zwrot różnicy w cenie pojazdu, spełniającego wyższą normę emisji, biorąc pod uwagę koszty opłat drogowych.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza sposobu wypełniania swoich obowiązków przez polskiego pracodawcę w zakresie zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, w tym: norm dotyczących oceny ryzyka i dostosowania maszyn do wymogów prawnych. Badanie zostało przeprowadzone na przykładzie 2000 przedsiębiorców i oparte na wynikach kwestionariusza przygotowanego przez zespół ekspertów. Wyniki dowodzą, że pomimo dostosowania polskiego prawa do standardów UE, polscy pracodawcy wciąż niewłaściwie wypełniają swoje zobowiązania w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Co więcej, badania pokazują, że wdrożenie systemu zarządzania BHP wspiera wdrażanie istniejącego prawodawstwa dotyczącego bezpieczeństwa w miejscu pracy.(abstrakt oryginalny)
Szeroko rozumiane działania na rzecz bezpieczeństwa żywności nie rozpoczynają się i nie kończą na produkcji wyrobów spożywczych. Całe otoczenie współpracujące z przemysłem spożywczym, czyli producenci rolni, producenci opakowań czy firmy usługowe zajmujące się serwisem maszyn, transportem surowców, środków spożywczych i materiałów pomocniczych muszą przestrzegać określonych prawem wymagań w zakresie jakości i bezpieczeństwa wyrobów. Przedsiębiorstwa chcąc spełnić wymagania prawa oraz klientów, decydują się na wdrażanie poszczególnych standardów postępowania. Nie należy zapominać, że najważniejszym ogniwem całego łańcucha żywnościowego jest człowiek i to właśnie działania podejmowane przez przedsiębiorstwa z otoczenia przemysłu spożywczego w sposób pośredni lub bezpośredni wpływają na jego bezpieczeństwo zdrowotne. W artykule przedstawiono sposób integracji wymagań normy PN-EN ISO 22000:2006 z wymaganiami GMP+ standard B2, który wdraża się w przemyśle paszowym. Analiza obejmowała sposób wdrożenia wymagań tych dwóch standardów i ich funkcjonowania w przedsiębiorstwie "LIS" produkującym drożdże suszone piwowarskie, które są dodawane do pasz. Przedmiotem badań była dokumentacja Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności oraz wyniki działań weryfikacyjnych przeprowadzonych przez analizowane przedsiębiorstwo. Dokumentację SZBŻ, która została poddana przeglądowi stanowiła Księga SZBŻ, Kodeks GMP/GHP oraz procedury i instrukcje. Oceniając działania weryfikacyjne, analizowano: raporty z audytów wewnętrznych oraz zewnętrznych, protokoły z badań wyrobu gotowego, protokoły z kontroli służb nadzoru, raporty z przeglądów kierownictwa. Przeprowadzona ocena potwierdziła skuteczność wdrożenia dwóch zintegrowanych standardów. (abstrakt oryginalny)
Omówiono działania zmierzające do realizacji jednolitego europejskiego systemu zapewnienia jakości i harmonizacji przepisów w krajach EWG i EFTA. Autor opisuje działania Niemców zmierzające do harmonizacji ich przepisów i instytucji z wymogami EWG. Zaproponowano tam system dualistyczny. Pierwszy "filar" to państwowe organizacje akredytujące, państwowe organy certyfikujące i państwowe laboratoria. Drugi "filar" stanowią prywatne instytucje akredytujące, certyfikujące i badawcze.
Po wejściu do Unii Europejskiej polskie organizacje są zobowiązane do przestrzegania przepisów unijnych, związanych z wymaganiami oceny zgodności wyrobów. Wdrożenie i certyfikacja Zakładowej Kontroli Produkcji dla konstrukcji stalowych stanowi podstawę do wydania deklaracji zgodności użytkowej wyrobu i oznakowania go znakiem CE. Zakładowa Kontrola Produkcji obejmuje swoim zakresem wszystkie ważne procesy, mające wpływ na jakość wyrobu budowlanego. Jednym z najbardziej istotnych procesów, mających wpływ na jakość dostarczanych wyrobów do klienta jest proces zakupów. Szczegółowe wymagania techniczne dotyczące materiałów stosowanych do wykonania stalowej konstrukcji budowlanej są opisane w normie PN-EN 1090.(abstrakt oryginalny)
W wielu inicjatywach związanych z realizacją strategii zrównoważonego rozwoju głównymi tematami są kwestie gospodarcze, społeczne i środowiskowe. Jednym z narzędzi wykorzystywanym w realizacji tej strategii, a w konsekwencji i polityki zrównoważonego rozwoju, może być normalizacja. W artykule starano się omówić elementy zrównoważonego rozwoju oraz najważniejsze inicjatywy międzynarodowe poświęcone temu zagadnieniu. Szczególną uwagę poświęcono Strategii Zrównoważonego Rozwoju Unii Europejskiej, strategii Europa 2020 oraz Agendzie 2030 na rzecz Zrównoważonego Rozwoju. Na tak zarysowanym tle omówiono znaczenie i rolę norm i normalizacji w rozwiązywaniu ważnych kwestii społecznych, ekonomicznych i związanych ze środowiskiem, stanowiących fundament polityki zrównoważonego rozwoju. Zwrócono uwagę na szczególną rolę norm związanych z dobrymi praktykami zarządzania dotyczącymi między innymi: jakości, środowiska, bezpieczeństwa informacji i pracy, ryzyka, bezpieczeństwa żywności, energii i działalności z zakresu społecznej odpowiedzialności. W dalszej kolejności omówiono czynniki i okoliczności wpływające na skuteczność procesu opracowywania i wykorzystania norm. Zwrócono uwagę na bariery, które w najbliższym czasie mogą utrudniać czy wręcz uniemożliwiać korzystanie z norm zwłaszcza małym i średnim przedsiębiorstwom, które dominują w gospodarkach wielu państw europejskich. (abstrakt oryginalny)
The goal of the article is identified as the argumentation of the significance of harmonization of standards in Ukraine with EU standards in the context of achieving the global tasks of this process and to identify the opportunities to raise the competitiveness of domestic enterprises and their products. The nature of the definition "harmonization of standards" was specified. Ukraine's goal is to achieve three global goals of harmonizing standards: the formation of an open and competitive economy; a unified market development and a society with high-quality food products; creation and use of effective business models, as well as their coordination with the processes of products and enterprises in the process of general standardization. The need of increasing the level of quality, safety and environmental characteristics of Ukrainian products was grounded. Strengths and weaknesses of Ukraine in some important areas of competitiveness were defined. The scheme of interaction of the enterprise with the market using marketing communications was developed. (original abstract)
Laboratoria badawcze objęte systemem akredytacji zobowiązane są do szacowania niepewności pomiaru metod badawczych. Podawanie wyniku badania wraz z niepewnością pomiaru jest wymagane przez coraz większą liczbę międzynarodowych producentów żywności i staje się obowiązującym standardem. Wynik podany w takiej formie pozwala na dokładniejszą interpretację ,a co za tym idzie wiarygodną ocenę jakości mikrobiologicznej produktu lub surowca. W artykule przedstawiono zagadnienie niepewności wynikające z obowiązujących dokumentów międzynarodowych, norm i dokumentów Polskiego Centrum Akredytacji. Omówiono szacowanie niepewności pomiaru w metodach mikrobiologicznych ilościowych w oparciu o specyfikację techniczną PKN-LSO/ TS 19036:2011. Zwrócono uwagę na zmiany wynikające z nowego podejścia opartego na rozkładzie Poissona. Zmiana ta umożliwia oszacowanie niepewności pomiaru dla małych liczb. Przytoczone zostały zasady postępowania przy oszacowaniu niepewności pomiaru i warianty zapisania wyniku końcowego. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono najważniejsze regulacje krajowe dotyczące wpływu transportu na środowisko. Omówiono wybrane dokumenty dotyczące ochrony środowiska w prawodawstwie Unii Europejskiej. Przedstawiono najważniejsze regulacje w zakresie emisji oraz stężenia substancji szkodliwych w powietrzu. Przedstawiono mechanizm działania norm emisji spalin EURO, jako instrumentu internalizacji kosztów zewnętrznych transportu. W artykule wskazano, iż normy EURO są związane z wdrażaniem i rozwojem polityki transportowej UE, a w szczególności zasady "zanieczyszczający płaci".(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono system akredytacji i certyfikacji w krajach europejskich, ze szczególnym uwzględnieniem W.Brytanii i Francji, i na tym tle polski system. Omówiono także testowanie towarów przez organizacje konsumenckie.
Omówiono instrumenty prawne EWG, ustawodawstwo ekologiczne Unii Europejskiej. Przeprowadzono analizę porównawczą norm EWG i w Polsce, atestację obiektów produkcyjnych, technologii oraz wyrobów przemysłowych, systemy zarządzania jakością i normy jakościowe wyrobow przemysłowych, oraz warunki i przewidywane skutki wdrożenia w Polsce standardów obowiązujących w Unii.
Jakość produkcji staje się głównym atutem w konkurencji, a niekiedy warunkiem przeżycia. Przedsiębiorstwa sprawnie i efektywnie zarządzane dbają o jakość. Autorka przedstawiła różne sposoby rozumienia misji przedsiębiorstwa, wszystkie jednak związane są z pojęciem szeroko rozumianej jakości. Omówiono także ogólną strategię firmy i jej zależność od strategii marketingowej jakości i kreatywne funkcje jakości w zarządzaniu.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.