Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 119

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Objectivism
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Emil Cioran w całej swojej twórczości protestuje przeciw uprawianiu filozofii w sposób akademicki fascynując się negatywnościa. W pracy podjęto próbę interpretacji odrzucenia: filozofii (filozofia prywatności i spontaniczności), obiektywizmu (filozofia liryzmu), myślenia (filozofia irracjonalności), człowieka (filozofia tragiczności), siebie (filozofia wyznania i cierpienia), celów życiowych (filozofia absurdu), historii (filozofia upadku), Boga i religii (filozofia pustki). W zakończeniu pracy omówiono sens odrzucenia.
2
Content available remote On Subjectivity and Objectivity in the Social Sciences
100%
In this paper we try to answer the question in what sense social sciences are subjective and in what sense they are objective. We examine only some aspects of this problem. First, we address the question of intersubjectivity, mainly with the ideas of philosopher K. R. Popper. We proceed by proposing the following working definition of objectivity: we understand objective facts as true propositions, the truth of which are independent from a particular observer. We ask whether facts of social sciences are objective in this sense. Then we examine some possible objections to proposed claims and also some aspects of subjectivity of social sciences. We are concerned with the following issues: distribution, imperfection and inconsistency of concrete human knowledge, importance of human purposes, beliefs and opinions and of relations between people or relations of people to things in social sciences. Regarding these problems we are dealing mainly with the work of F. A. Hayek. We also try to show that claims we made about objectivity and subjectivity of social sciences are not contrary to each other(original abstract)
Trwa otwarta wojna między Pocztą Polską a Najwyższą Izbą Kontroli (NIK)). NIK uważa, że Poczta Polska jest fatalnie zarządzana i przynosi straty. Pocztowcy skarżą się marszałkowi sejmu na brak obiektywizmu i nierzetelność inspektorów.
Artykuł omawia uznane na świecie metody i techniki zapewniające obiektywizm oceny przy doborze pracowników.
5
Content available remote Assessment Center a społeczna odpowiedzialność biznesu
75%
Metoda Assessment Center staje się coraz bardziej popularna. Założenia tej metody rekrutacji są szybko dostosowywane do potrzeb różnego rodzaju organizacji. Duża skuteczność i obiektywizm AC pozwalają na wybieranie za jej pomocą najlepszych kandydatów do pracy, a następnie motywowanie ich do stałego podnoszenia własnych kompetencji. Niezależnie od powodów, jakimi kierują się organizacje korzystające z tej metody i tego czy jej wybór podyktowany jest oszczędnością, czy też troską o to, by prowadzić działalność prospołeczną, rezultatem są szeroko rozumiane korzyści zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy. Korzyści te wskazują, iż metoda Assessment/Development Center (AC/DC) jest społecznie odpowiedzialna. (fragment tekstu)
6
75%
Racjonalność, sprawność, obiektywizm i efektywność ekonomiczna musi stanowić podstawę gospodarowania publicznymi zasobami nieruchomości. Część działań dotyczy wprowadzenia zasad i procedur zmierzających do zapewnienia maksymalizacji wykorzystania potencjału zgromadzonych w zasobie nieruchomości. W pracy podjęta zostanie próba przedstawienia działań i procedur zwiększających wartość nieruchomości w zasobie, rozumiana jako "optymalizacja wartości nieruchomości z zasobów publicznych". W ramach analizy przedstawione zostaną procedury realizowane w Agencji Mienia Wojskowego zmierzające do wzrostu wartości posiadanych nieruchomości. (abstrakt oryginalny)
Sprawne i efektywne zarządzanie portfelem papierów wartościowych wymaga umiejętności prawidłowego przewidywania kierunku zmian prowadzonej przez bank centralny polityki pieniężnej. Jednocześnie sam bank centralny musi posiadać efektywne narzędzie odzwierciedlające oczekiwania zarówno przyszłego poziomu oficjalnych stóp, jak i inflacji. Brak obiektywnej i rzetelnej wyceny papierów wartościowych, a w szczególności obligacji, uniemożliwiał prawidłową analizę, a przede wszystkim utrudniał porównywanie wyników i weryfikację otrzymanych wniosków. Utworzenie elektronicznego rynku skarbowych papierów wartościowych (ERSPW) i uruchomienie sesji fixingowych nie tylko ułatwiło zarządzanie portfelem papierów, ale także stworzyło możliwości badań. Niniejsza analiza potwierdziła wysoki obiektywizm publikowanych danych - już po trzech miesiącach od rozpoczęcia funkcjonowania rynku możliwe było wykorzystanie wyników do analizy oczekiwań rynkowych (krzywa forwardowa). Wykorzystanie modelu Svenssona (stosowanego przez NBP oraz EBC) pomimo swych niedociągnięć nie umniejszyło wagi otrzymanych wyników. Na tym etapie prowadzonych badań wyznaczona krzywa zerokuponowa była obarczona stosunkowo małym błędem pomiarowym, co stwarza możliwości do dalszych badań. (fragment tekstu)
Doradca finansowy to zawód wykonywany na świecie od wielu lat i cieszący się przy tym wysokim prestiżem i uznaniem społecznym. Według ogólnie przyjętych światowych standardów jest to obiektywny profesjonalista, którego rolą jest przede wszystkim niezależna pomoc w zakresie zarządzania finansami osobistymi klientów. W Polsce dziedzina profesjonalnego doradztwa finansowego jest stosunkowo nowa. Duża liczba pośredników finansowych, nawet jeśli przypisuje sobie rolę doradcy finansowego, nie zawsze działa w interesie klienta, a świadczy typowe usługi pośrednictwa finansowego. Wzrastające wymagania klientów spowodują potrzebę podwyższenia standardów jakości tego typu usługi i zwiększenie roli wszechstronnego, etycznego i niezależnego doradztwa finansowego. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Teoremat potencjału wsparcia logistycznego procesów gospodarczych
75%
W artykule przedstawiono wyniki systematycznego przeglądu literatury dotyczącej problematyki wsparcia logistycznego działalności gospodarczej. Dokonano próby zdefiniowania pojęć wsparcia logistycznego i potencjału wsparcia logistycznego, jednocześnie porównania zakresu znaczeniowego tych pojęć z pojęciem zabezpieczenia logistycznego. Rozważania oparto na tezie mówiącej, iż potencjał logistyczny (endo- i egzogeniczny) determinuje poziom i zakres wsparcia logistycznego przedsiębiorstwa. Rozważania mają charakter teoretyczny, przez co nie rozwiązują problemów konkretnego przedsiębiorstwa w określonej sytuacji, niemniej podejmują badania na wyższym szczeblu ogólności. Autorzy trwają bowiem w przekonaniu, iż w ekonomii pozytywnej weryfikatorem prawdziwości twierdzeń jest obiektywizm poznawczy badanej rzeczywistości logistycznej, w celu dokonania opisu związków i zależności pomiędzy potencjałem a wsparciem logistycznym(abstrakt oryginalny)
Poruszane w artykule zagadnienie stanowi środek kierujący polski proces karny ku kontradyktoryjności, zgodnie z założeniami wielkiej nowelizacji kodeksu postępowania karnego, wchodzącej z dniem 1 lipca 2015 roku. Modyfikacja dotycząca zasady skargowości polega na wprowadzeniu możliwości cofnięcia aktu oskarżenia, w miejsce istniejącej dotychczas instytucji odstąpienia od oskarżenia. Zgodnie ze znowelizowanym art. 14 § 2 k.p.k. do skutecznego cofnięcia aktu oskarżenia niezbędna stanie się zgoda oskarżonego, zaś do rozpoczęcia przewodu sądowego na pierwszej rozprawie głównej prokurator będzie uprawniony do samodzielnego podjęcia decyzji w tej kwestii. Zdaniem autorów, cofnięcie aktu oskarżenia jest możliwe za każdym razem w toku przewodu sądowego przed sądem pierwszej instancji, czyli również po uchyleniu wyroku i przekazaniu sprawy do ponownego rozpoznania. W opracowaniu zajęto stanowisko, iż instytucja cofania aktu oskarżenia nie stanowi wyłomu od zasady oportunizmu, gdyż oskarżyciel publiczny, decydując się na dokonanie tej czynności procesowej, jest obowiązany przestrzegać przepisów wszelkich ustaw, a przede wszystkim kierować się z zasadą obiektywizmu i legalizmu. Autorzy z aprobatą odnieśli się do brzmienia art. 14 § 2 k.p.k., który nie przedstawia w sposób egzemplifikacyjny powodów uzasadniających decyzję oskarżyciela publicznego w omawianej kwestii. W przypadku skutecznego cofnięcia aktu oskarżenia postępowanie karne winno zostać umorzone z uwagi na brak skargi uprawnionego oskarżyciela (art. 17 § 1 pkt 9 k.p.k.).(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie narzędzia, które przyczyniło się do rozwoju myślenia systemowego o organizacji. Modele tego typu pozwoliły na bardziej zrozumiałe przekształcanie wiedzy teoretycznej na działania w praktyce. Konstrukcja modelu umożliwia widzenie całości i jednocześnie bardzo precyzyjnie formułuje oczekiwania wobec poszczególnych obszarów. Ocena modelu wymaga obiektywizmu, dlatego w artykule zostały opisane zalety i wady modelu oraz zaprezentowane wnioski będące próbą wskazania możliwości poprawy czy też dostosowania narzędzi tego typu do konkretnej organizacji.(abstrakt oryginalny)
W artykule są omówione definicje newsa, jego koncepcje i przemiany od połowy XIX w. do współczesności. Autor analizuje genezę i rozwój teorii newsa oraz procesy związane z globalizacją i tabloidyzacją mediów. News od początku oznaczał informację traktowaną jako towar. Pierwsze znane dziś definicje newsa pojawiły się w 2. połowie XIX w. Ówczesny paradygmat wiadomości kształtował się zgodnie z zasadami obiektywizmu dziennikarskiego i kładł nacisk na wartości informacyjne wydarzeń. Obecnie - pod wpływem procesów globalizacji, tabloidyzacji i internetyzacji - mamy do czynienia z nowym paradygmatem newsa, który w coraz większym stopniu przyjmuje formę lekkiej informacji połączonej z rozrywką, seksem i tzw. human stories. Autor opisuje ów proces transformacji oraz dokonuje typologizacji definicji newsa, wyodrębniając cztery kategorie definicji: przedmiotowe, podmiotowe, funkcjonalne oraz konstruktywistyczne. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem niniejszego artykułu jest analiza możliwości obiektywizacji ocen jakości serwisów internetowych na przykładzie wybranych serwisów urzędów miejskich. Początkowe części pracy zawierają dyskusję na temat zastosowań metod oceny witryn internetowych oraz przedstawiają przyjęte rozwiązanie związanych z tym problemów. Następnie zaprezentowana jest procedura metody konwersji - jako rozsądny kompromis między prostotą obliczeń a obiektywizmem oceny stron webowych. Ostatnia część artykułu przedstawia weryfikację tej metody na wybranych do oceny serwisach urzędów miejskich. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Kwantyfikacja wyników auditów trzeciej strony
75%
Jednostki certyfikujące prowadzące audity trzeciej strony u swoich klientów nie do końca są od nich niezależne. Łączy je bowiem umowa biznesowa. Może to mieć w niektórych przypadkach wpływ na ich obiektywność, a precyzyjniej - na niechęć do podejmowania przez auditorów i gremia certyfikacyjne w jednostkach decyzji o nieprzyznawaniu certyfikatu, gdy system nie działa. Wprowadzenie kwantyfikatora wyników auditu innego niż dwustanowy 0/1 pozwoliłoby na większy obiektywizm w przedstawianiu rzeczywistego stanu systemu.(abstrakt oryginalny)
Integrowanie się gospodarki światowej jest charakterystyczne dla współczesnych realiów społeczno-gospodarczych. Wszystkie jednostki przestrzenne i układy osadnicze są w coraz wyższym stopniu scalane w jeden światowy system ekonomiczny. Ta nowa faza ewolucji gospodarki światowej nie pozostaje bez wpływu na poszczególne gospodarki narodowe, regionalne, a przede wszystkim lokalne. Tworzą się podziały na zwolenników nowego wymiaru rozwoju polegającego na wykorzystaniu nowych czynników w postaci wiedzy, nowych technologii informatycznych, telekomunikacji, inni z kolei prezentują wyważoną opinię, podkreślając, że powyższym zjawiskom towarzyszą nowe formy terytorialnej centralizacji funkcji zarządczych i kontrolnych. Gospodarka globalna pojawia się bardzo często w dyskusjach politycznych i publicystycznych, gdzie pokazywana jest od strony doniosłych atrybutów, jednak nie cechuje je pełny obiektywizm, procesom tym bowiem nie towarzyszy rozwój sektora lokalnego, którego jedynym zadaniem jest wspieranie globalnej ekspansji bez możliwości zwiększania swojej mobilności, a tym samym zwiększania udziału w partycypacji regionalnej i krajowej.(abstrakt oryginalny)
Historycy prowadzący badania naukowe w Polsce przed 1989 rokiem poddawani byli nieustannym naciskom ideologicznym. Oficjalna historiografia oparta była na modelu marksistowskim, a pożądane wzorce zachowań czerpano z doświadczeń radzieckich. Pomimo tych utrudnień wielu historyków starało się zachować niezależność i obiektywizm we własnej twórczości naukowej. Artykuł dotyczy recenzowania prac publikowanych przed 1989 rokiem w obiegu oficjalnym oraz nielegalnym, które omawiano systematycznie na lamach "Zeszytów Historycznych" Jerzego Giedroycia, stanowiących jedno z najważniejszych emigracyjnych czasopism poświęconych najnowszej historii Polski. Obrazuje ambiwalentny stosunek historyków emigracyjnych do różnych postaw badawczych, prezentowanych przez przedstawicieli nauk humanistycznych w Polsce Ludowej. (abstrakt oryginalny)
Obiektywizm i bezstronność postępowania kontrolnego oraz należyta staranność to uniwersalne zasady, których celem jest wzmocnienie zaufania publicznego do instytucji kontrolnych oraz zapewnienie ich rozliczalności. Zasady te obowiązują we wszystkich demokratycznych państwach, które wdrożyły rozwiązania w zakresie niezależnej od kontrolowanych instytucji kontroli państwowej. Realizacji tych zasad służy instytucja wyłączenia upoważnionego przedstawiciela organu kontroli z postępowania kontrolnego. Choć regionalne izby obrachunkowe (RIO) funkcjonują w polskim porządku prawnym ponad 20 lat, to systematyczny przegląd literatury wykazał lukę badawczą dotyczącą instytucji wyłączenia kontrolera RIO z kontroli. Stanowiło to inspirację do podjęcia badań w tym zakresie. W artykule przeanalizowano doktrynę odnoszącą się do ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych, a także krajowe i międzynarodowe standardy kontroli państwowej oraz wykładnię systemową zewnętrzną. Ustalono, że - wobec szczupłości unormowań ustawy o RIO, jak też orzecznictwa i doktryny dotyczących wyłączenia kontrolera RIO - konieczne jest sięgnięcie do rozwiązań przyjętych w standardach kontroli i narzędzi wykładni systemowej zewnętrznej. Ze źródeł tych wynika, że kontroler RIO nie ma uznaniowej kompetencji do złożenia wniosku o samowyłączenie, lecz ciąży na nim sprecyzowany deontyczny obowiązek w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Narzędzia pomiaru czytelności sprawozdań narracyjnych
75%
We współczesnej rachunkowości coraz więcej informacji jest prezentowanych za pomocą tekstu w tzw. sprawozdaniach narracyjnych. Sprawozdania służą komunikacji z interesariuszami, zatem aby mogły spełniać swoje funkcje powinny być czytelne. Przeprowadzenie oceny czytelności form narracyjnych dostarczanych przez system rachunkowości wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi. Celem artykułu jest przedstawienie narzędzi pomiaru czytelności tekstu oraz ocena możliwości ich zastosowania w badaniu czytelności sprawozdań narracyjnych w języku polskim. Dla realizacji celu wykorzystano metodę krytycznej analizy literatury oraz analizę deskryptywną. W pierwszej części artykułu zastała zaprezentowana istota sprawozdawczości narracyjnej. Następnie zostało scharakteryzowane pojęcie czytelności wraz z odniesieniem do sprawozdań narracyjnych. Kolejna część dotyczy narzędzi pomiaru czytelności tekstu, takich jak wskaźnik mglistości tekstu, wskaźnik Flescha, wskaźnik Pisarka. Ponadto, zaprezentowano aplikację JASNOPIS. Finalnie został przedstawiony przykład wykorzystania ujętych w pracy narzędzi do oceny czytelności sprawozdania z działalności CCC S.A. za rok 2018. Udowodniono możliwość ich zastosowania do badania sprawozdań posługujących się narracją. Przyczynia się to do zwiększenia obiektywizmu pomiaru czytelności sprawozdań narracyjnych. Z przeprowadzonego badania sprawozdania z działalności wynika, że zawiera ono treści o znacznym stopniu trudności, zrozumiałe jedynie dla osób posiadających odpowiednie wykształcenie lub doświadczenie. O oryginalność artykułu stanowi zbiorcze przedstawienie i wyjaśnienie narzędzi obiektywnego pomiaru czytelności tekstów w kontekście badania czytelności sprawozdań narracyjnych wraz z zaprezentowaniem ich zastosowania.(abstrakt oryginalny)
Najczęstszym zarzutem kierowanym w stronę audiowizualnych przekazów dokumentalnych jest ich niezdolność do obiektywizmu. To główny argument przeciwników filmowych dokumentów, przesądzający według nich o tożsamości filmów faktów i fikcji. Wśród teoretyków trwa spór o status niefikcjonalnych przekazów audiowizualnych, choć coraz mniejszą popularnością cieszą się sądy o uprzywilejowanej roli dokumentu w przedstawianiu realności. Wydaje się jednak, że niektórzy twórcy, dziennikarze, jak i widzowie wciąż traktują filmy faktów jako przekazy posiadające uprzywilejowany kontakt z rzeczywistością. Widać to na przykładzie komentarzy zamieszczonych zarówno przez autorów, jak i dziennikarzy w Internecie, przy okazji emisji w stacji Orange Sport serialu dokumentalnego Trzecia część meczu. Rzecz o reprezentacji. Na przykładzie recepcji tego tekstu telewizyjnego chciałbym udowodnić, że filmowe dokumenty traktuje się jak medium obiektywnie przekazujące wiedzę o świecie, a nawet odkrywające przed widzami jakąś wcześniej skrywaną rzeczywistość. Następnie przyjrzę się samemu serialowi i retorycznym chwytom w nim zastosowanym, które mają zaświadczać o faktycznym odkrywaniu wcześniej niedostępnej wiedzy o świecie. Wykażą ponadto, dzięki przeprowadzonym na grupie respondentów swobodnym wywiadom pogłębionym, że również widzowie definiują seriale dokumentalne poprzez ich specyficzny stosunek do rzeczywistości, pozwalający obiektywnie przedstawiać fakty o świecie. Analiza tych trzech źródeł (internetowych tekstów dziennikarskich, serialu i wypowiedzi respondentów) ma udowodnić, że przekazy dokumentalne posiadają autorytet, dzięki któremu są postrzegane jako teksty obiektywnie przekazujące informacje o rzeczywistości. (fragment tekstu)
20
Content available remote Internetowa relacja "minuta po minucie" - gatunek informacyjny czy publicystyczny?
75%
Celem artykułu jest przeanalizowanie wyznaczników gatunkowych internetowej "relacji na żywo" czy też "relacji minuta po minucie" i rozstrzygnięcie, czy można uznać ten gatunek za tożsamy z relacją uznawaną za prasowy gatunek informacyjny. Analizując przykładową relację, zamieszczoną na portalu gazeta.pl, autorka wykazuje zmiany w obrębie tego gatunku dziennikarskiego, zachodzące po przeniesieniu go do Internetu i dokonuje próby ustalenia, czy powodem modyfikacji prasowego gatunku jest jedynie przeniesienie tekstu do medium dającego inne możliwości techniczne, czy zakładana metamorfoza ma jeszcze inne przyczyny. Ponieważ relację uznaje się za gatunek informacyjny, co oznacza minimalizowanie subiektywnych sformułowań i dążenie do rzetelnego opisu faktów, najważniejszym kryterium analizy jest obiektywizm internetowej "relacji minuta po minucie". (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.