Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 78

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Obowiązki pracownicze
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
Content available remote Material Liability of Employee
100%
Ogólne zasady odpowiedzialności materialnej oraz odpowiedzialności za mienie powierzone każdego pracownika, określa Kodeks Pracy - w dziale V - art. 114-127 k.p., dotyczącym odpowiedzialności materialnej pracowników oraz przepisy wykonawcze. Odpowiedzialność materialna pracowników ponoszona jest bez względu na podstawę nawiązania stosunku pracy. Odpowiedzialność materialna pracownika może mieć charakter odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną pracodawcy lub odpowiedzialnością za szkodę w mieniu powierzonym pracownikowi. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przybliżenie problematyki umów o zakazie konkurencji w prawie amerykańskim, niemieckim oraz francuskim, ze szczególnym uwzględnieniem granic przedmiotowych, czasowych i terytorialnych zakazu. W polskim prawie z zakresem zakazu konkurencji związanych jest wciąż wiele wątpliwości, na których tle powstało bogate orzecznictwo. Do najważniejszych problemów należy egzekwowanie obowiązku pracownika powstrzymania się od działalności konkurencyjnej, dopuszczalność jednostronnego rozwiązania umowy przez pracodawcę (odstąpienie, wypowiedzenie, warunek rozwiązujący), stopień konkretyzacji zakazu czy też określenie rodzaju działalności, której zakaz konkurencji dotyczy. Podobnie ma to miejsce w innych krajach, o czym jest mowa w artykule. Przedstawienie wyników badań prawnoporównawczych w tym zakresie może być pomocne w dokonywaniu wykładni prawa polskiego oraz w formułowaniu wniosków de lege ferenda. (abstrakt oryginalny)
Obecnym przekształceniom polskiej administracji publicznej towarzyszy nieodłącznie rozwój przepisów kancelaryjnych. Współzależność ta wynika z fundamentalnej roli przypisywanej rozwiązaniom kancelaryjnym stworzonym w celu prawidłowego funkcjonowania struktur administracyjnych. Stereotypowe postrzeganie procedur kancelaryjnych jako właściwie nieistotnych dla procesu merytorycznego rozstrzygania spraw, zostało zarzucone już w dwudziestoleciu międzywojennym; już wtedy bowiem spostrzeżono, że rozwiązania krępujące urzędników nadmiarem czynności techniczno-organizacyjnych uniemożliwiają terminowe załatwienie sprawy. (fragment tekstu)
4
100%
Wyzwania globalizacyjne, brak gwarancji realizacji planów strategicznych ze względu na stale zmieniające się warunki na arenie geopolitycznej oraz niepewność środowiska edukacyjnego regionów Ukrainy prowadzą do aktywnego poszukiwania technologii kulturalno-edukacyjnych, które przyczyniłyby się do rozwoju kultury organizacyjnej, która zapewni terminowe i wysokiej jakości wykonywanie obowiązków przez personel. W opracowaniu przedstawiono istotę kultury organizacyjnej, jej strukturę i znaczenie w procesie produkcyjnym. Następnie omówiono wpływ kultury organizacyjnej na jakość wykonywania obowiązków i zadań. Podkreśla się, że dla wysokiej jakości wykonywania obowiązków kadrowych kierownik musi opanować takie metody, jak podział na działy i delegowanie uprawnień. Definicja pojęcia "kompetencji wykonawczych" jest podana jako zdolność do jakościowego wykonywania obowiązków pracowników i wykonywania zadań. Ujawniono strukturę kompetencji wykonawczych nauczycieli, którą reprezentuje 14 wskaźników. W ramach badania wszyscy nauczyciele dokonali samooceny własnych kompetencji wykonawczych przed i po rozpoczęciu eksperymentu, podsumowane wyniki przedstawiono na wykresie. Kolejny etap eksperymentu poświęcony jest mierzeniu jakości kultury organizacyjnej placówek według odpowiednich wskaźników, które odzwierciedlają stosunek do obowiązków nauczycieli. W ostatniej części wypracowano propozycje rozwoju kultury organizacyjnej w ramach wykonywania obowiązków przez personel z wykorzystaniem koncepcji Kaizen. Wnioski z badania obejmują refleksję nad zasadami budowania kultury organizacyjnej w placówce oświatowej. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Obowiązki przedsiębiorstw wobec instytucji administracji publicznej
100%
Każdy przedsiębiorca w całym okresie prowadzenia działalności ma styczność co najmniej z czterema urzędami. W zależności od profilu wybranej aktywności zawodowej liczba organów państwowych, z którymi będzie miał do czynienia może ulec zwiększeniu. Przedstawione w niniejszym artykule instytucje administracji państwowej należą do najczęściej uczestniczących w życiu gospodarczym przedsiębiorcy. Urzędy te pełnią wiele funkcji, ale do najważniejszych, z punktu widzenia osoby prowadzącej działalność, można zaliczyć administracyjne, ewidencyjne, informacyjne, kontrolne oraz egzekucyjne. Przepisy określające prawa i obowiązki zarówno przedsiębiorcy, jak i konkretnej instytucji są bardzo obszerne, dlatego autor ograniczył się do omówienia najważniejszych przepisów związanych bezpośrednio z rozpoczęciem działalności gospodarczej oraz obligujących przedsiębiorców, w zależności od ustawy, do wypełnienia określonych czynności podczas prowadzenia działalności gospodarczej.(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest omówienie kwestii świadczenia pracy w okresie zwolnienia lekarskiego w kontekście obowiązku lojalności pracownika wobec pracodawcy. Na podstawie doktryny i orzecznictwa sądowego autorka: charakteryzuje zasadę lojalności pracownika względem pracodawcy w kontekście podstawowych obowiązków pracownika względem pracodawcy; wskazuje na świadczenie pracy w okresie zwolnienia lekarskiego jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracownika względem pracodawcy; omawia skutki wykorzystywania przez pracownika zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego przeznaczeniem, wynikające zarówno z przepisów Kodeksu pracy, jak i ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Autorka wymienia także przykłady wykonywania przez pracownika pracy w trakcie zwolnienia lekarskiego, które nie stanowią naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracodawcy. W konkluzjach wskazano, że zasada lojalności pracownika względem pracodawcy stanowi podstawę relacji między stronami stosunku pracy. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule omówiono pozytywne skutki angażowania pracowników we wdrożenia IT. Praca nad rozwiązaniem IT bazuje nie tylko na kodzie zerojedynkowym. Każde wdrożenie angażuje sferę techniczną, programową, a także ludzką, z którą związanych jest najwięcej niewiadomych.
Autorka szeroko referuje orzecznictwo, w tym najnowszy judykat Sądu Najwyższego, odnośnie do wykładni pojęcia "podstawowy obowiązek pracowniczy" w rozumieniu art. 52 § 1 pkt 1 k.p. (abstrakt oryginalny)
Obowiązki pracowników samorządowych, w tym pracowników samorządowych zatrudnionych na stanowiskach urzędniczych, określają głównie przepisy ustawy o pracownikach samorządowych oraz - w zakresie nieuregulowanym w ustawie o pracownikach samorządowych - przepisy Kodeksu pracy. Wśród podstawowych obowiązków pracowników samorządowych ustawodawca wymienia dbałość o wykonywanie zadań publicznych oraz o środki publiczne, z uwzględnieniem interesu publicznego i indywidualnych interesów obywateli. Konsekwencją naruszenia przez pracowników samorządowych obowiązków pracowniczych może być poniesienie przez nich odpowiedzialności porządkowej, a w przypadku ciężkiego naruszenia przez pracownika samorządowego podstawowych obowiązków pracowniczych - rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. (abstrakt oryginalny)
Umowy o zakazie konkurencji są zawierane w celu ochrony interesów pracodawcy przed działalnością konkurencyjną pracowników. Co do zasady celem umowy o zakazie konkurencji jest ochrona tajemnic pracodawcy. Zakaz konkurencji może obowiązywać w trakcie trwania stosunku pracy, jak również po jego ustaniu. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy nowej ustawy o pracownikach samorządowych uchwalonej 28.11.2008 r. Analizując najważniejsze zmiany wprowadzone ustawą, autor raczej krytycznie odnosi się do części z nich. Egzegeza poszczególnych przepisów, prowadząca autora do wniosków praktycznych, przesądza o charakterze artykułu - polemiki i przyczynku do dyskusji o prawnych i faktycznych skutkach nowej ustawy. Ustawy uznanej w artykule bardziej za nowelizację niż rzeczywiście nową regulację statusu pracowników samorządowych, mających zawodowo, rzetelnie i bezstronnie wykonywać zadania publiczne. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy prawnej instytucji składania ślubowania przez osoby zawierające pracownicze i niepracownicze stosunki służbowe. Instytucja ta ma długoletnią tradycję, a jej źródłem jest obowiązek wierności. Ślubowanie jest czynnością konwencjonalną o charakterze performatywnym, która dla swej skuteczności powinna spełniać określone wymagania dotyczące formy i treści. Mimo że akty ślubowania spełniają funkcjonalnie podobną rolę, to jednak poszczególne przepisy w bezzasadnie odmienny sposób określają moment powstania obowiązku złożenia ślubowania oraz skutki jego naruszenia (np. nieważność czynności prawnej, zwolnienie ze służby, wygaśnięcie stosunku pracy). Regulacje te mają wpływ na status procesowy pracowników i funkcjonariuszy służb państwowych związany z dochodzeniem ewentualnych roszczeń. (abstrakt oryginalny)
Wyraźne zdefiniowanie obowiązków i odpowiedzialności pracownika za powierzony pojazd pozwala uniknąć wielu nieporozumień i kosztów w okresie eksploatacji samochodów Daje to również poczucie, że firma wymaga nie tylko bezpiecznych zachowań na drodze, ale także dbałości o stan techniczny i estetykę powierzonego środka transportu. Lista obowiązków kierowców użytkujących samochody służbowe powinna być częścią firmowej Polityki Flotowej, choć może też stanowić element prowadzonego przez firmę Programu Bezpieczeństwa Floty. (abstrakt oryginalny)
65 proc. osób badanych twierdzi, że zła atmosfera pracy może być powodem odejścia, nawet jeżeli nie mają innego zatrudnienia. Ale w sytuacji kryzysu relacje idą na bok, liczy się rozwiązanie. To wyniki ankiet przeprowadzanych przez portal szybkopraca.pl w latach 2008 i 2011. Co zatem jest ważniejsze - ludzie czy zadania? Zależy dla kogo. Preferencja dotycząca orientacji na zadania lub ludzi warunkuje bowiem nie tylko sposób działania w sytuacji kryzysowej, lecz przede wszystkich codzienne działania i potrzeby. (abstrakt oryginalny)
Artykuł na temat obowiązku lojalności pracownika wobec pracodawcy. Przedstawiono pojęcie tajemnicy pracodawcy oraz tajemnicy przedsiębiorstwa według Kodeksu Pracy. Wskazano w jakich sferach pracownik zobowiązany jest do dotrzymania tajemnicy. Omówiono jakie konsekwencje pracownik może ponieść w razie jej nie dotrzymania. Zaprezentowano rodzaje tajemnic, o których mowa w Kodeksie pracy.
Działacze związków zawodowych, reprezentując prawa i interesy zatrudnionych, korzystają z wielu uprawnień, wśród których istotną rolę odgrywają zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej, zwolnienia w celu wykonania doraźnej czynności wynikającej z wypełniania funkcji związkowej oraz urlopy bezpłatne udzielane na czas pełnienia z wyboru funkcji związkowej poza zakładem pracy. Celem artykułu jest omówienie przepisów regulujących wymienione zwolnienia. Przedmiotem rozważań są ponadto kwestie dotyczące powierzania przez pracodawcę określonych prac działaczom związkowym w czasie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy oraz zawierania z nimi dodatkowych umów cywilnoprawnych. (fragment tekstu)
W artykule omówiono jak zgodnie z prawem przekazywać polecenia pracownikom. Scharakteryzowano formy oraz treść poleceń. Przybliżono sankcje za odmowę wykonania polecenia.
W pracy podjęto próbę identyfikacji zakresu obowiązków kierownika projektu z wykorzystaniem analizy text mining. Analizie poddano treść ofert pracy pobranych z serwisu internetowego. Badania miały udzielić odpowiedzi, czy na podstawie wyników przeprowadzonej anlizy text mining będzie można ustalić zakres obowiązków kierownika projektu. Stosownie do przyjętego celu ustalono strukturę pracy. W punkcie drugim, korzystając z badań literaturowych, omówiono zakres obowiązków kierownika projektu. Kolejny punkt obejmuje najważniejsze informacje dotyczące text miningu. Zawarto w nim podstawowe definicje, obszary zastosowań, a także uproszony podział etapów analizy text mining. Punkt trzeci został podzielony na dwie część. W pierwszej omówiono sposób i miejsce zebrania danych, a także procedurę przeprowadzonej analizy. Ostatnia część punktu trzeciego przedstawia wyniki przeprowadzonej analizy. Ustalono dzięki niej najczęściej występujące w ofertach słowa oraz jaka była ich korelacja z innymi słowami w danej grupie analizowanych ogłoszeń.(abstrakt oryginalny)
Zmiany poszczególnych członków zespołu ratowniczego, w obrębie nadzorowanego wyznaczonego obszaru wodnego, powinny być procesem przemyślanym, znajdującym odzwierciedlenie w prowadzonej dokumentacji i ściśle przestrzeganym przez wszystkich ratowników. Ogólnie znane pojęcie rotacji, dotyczy zarówno modyfikacji ustawienia poszczególnych ratowników, w ustalonych strefach obiektu, ale także ich sposobu poruszania się w obejmowanej strefie, kierunku, czasu i sposobu dokonywania zmian na strefach czy stanowiskach. Bardzo ważne jest precyzyjne ustalenie obszarów, za które odpowiedzialność ponoszą konkretnie wskazani ratownicy, w ściśle określonej ramie czasowej. W tym celu niezbędne jest opracowanie szeregu procedur i stosownej dokumentacji pracy ratowników. Jeśli każdy będzie wykonywał swoje obowiązki z należytą starannością, wówczas wszyscy mogą być spokojni o ewentualne następstwa wypadków, spowodowane np. zaniedbaniem czy zaniechaniem podjęcia stosownych czynności przez innych członków zespołu.(abstrakt oryginalny)
Cel: Celem artykułu jest analiza relacji między dobrostanem pracowników i trzema aspektami zaangażowania: wigorem, oddaniem się pracy i zaabsorbowaniem pracą. Metodyka badań: Hipotezy badawcze są wyprowadzone na podstawie studiów literaturowych. Eksplorację relacji między konstruktami przeprowadzono na podstawie badań CAWI wykonanych w styczniu 2021 r. na próbie 1000 pracujących Polaków. Zależności zbadano za pomocą analiz korelacji rho Spearmana i regresji wielokrotnej. Wyniki badań: Wyniki badań potwierdziły istnienie zależności między zaangażowaniem i dobrostanem pracujących Polaków. Na dobrostan pracowników pozytywnie wpływają wigor oraz oddanie się pracy. Nie stwierdzono wpływu zaabsorbowania pracą na dobrostan. Wnioski: Odczuwanie energii i zapału, chodzenie do pracy z przyjemnością oraz poczucie dumy i sensu wykonywanych zadań wpływają pozytywnie na dobrostan pracowników. Zaabsorbowanie pracą i wykonywanie jej z pasją nie ma istotnego związku z dobrostanem pracujących Polaków. Wkład w rozwój dyscypliny: Badanie rozszerza wiedzę dotyczącą wpływu czynników zaangażowania na dobrostan pracowników. Wyniki potwierdzają zasadność wyjaśniania dobrostanu pracowników za pomocą kompleksowych modeli. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.