Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ocena opakowań
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem pracy było opracowanie specyficznej metody skalowania jaką jest 5-punktowa karta wzorcowa, uwzględniającej istotne dla konsumenta różne wyróżniki jakości opakowań jednostkowych.
W artykule oceniono zbiorcze opakowania stosowane w branży owocowo-warzywnej. Stwierdzono, że zastąpienie opakowań zbiorczych z drewna skrzynkami z tworzyw sztucznych pozwoli na poprawę operacji transportu i przechowywania, a także ograniczyć liczbę uszkodzeń w obrocie owoców i warzyw.
3
84%
Celem pracy było zaprezentowanie wyników wstępnych badań empirycznych na temat oczekiwań konsumentów względem opakowań produktów codziennego użytku. Ankietę przeprowadzono wśród 145 osób w czterech grupach wiekowych (19-24, 25-40, 41-59, 60-78 lat) w Lublinie w 2015 roku. W pracy przedstawiono też podstawowe zagadnienia teoretyczne związane z gospodarką opakowaniową. Respondenci wyraźnie przedkładali wartości informacyjne i funkcjonalność opakowań produktów codziennego użytku nad walorami estetycznymi. Najczęściej wymienianą cechą dobrego opakowania była wartość informacyjna. Co trzeci respondent kojarzył dobre opakowanie z opakowaniem ekologicznym. (abstrakt oryginalny)
Wprowadzenie. Opakowanie aktywne poprawia bezpieczeństwo mikrobiologiczne i właściwości sensoryczne żywności, przez co wydłuża okres przydatności produktu do spożycia. Do żywności podatnej na zanieczyszczenie mikrobiologiczne należy surowe mięso wołowe. Listeria monocytogenes i Escherichia coli to patogeny powszechnie występujące w surowym mięsie, które są przyczyną zatruć pokarmowych konsumentów na całym świecie. Papier celulozowy jest powszechnie stosowany do pakowania surowego mięsa. Aktywny papier można uzyskać przez powleczenie papieru substancjami przeciwdrobnoustrojowymi. Rolę naturalnych konserwantów mogą pełnić roślinne olejki eteryczne. Celem badań była charakterystyka papieru powleczonego olejkiem eterycznym z kory cynamonowej, olejkiem z liści cynamonowych lub olejkiem goździkowym i ocena jego zastosowania w pakowaniu surowego mięsa wołowego. Wyniki i wnioski. Powleczenie papieru olejkiem eterycznym z kory cynamonowej lub olejkiem goździkowym zmieniło barwę papieru na żółto-białą w stosunku do niebieskobiałej barwy papieru kontrolnego i z dodatkiem olejku z liści cynamonowych. Powleczenie papieru wpłynęło na jego strukturę. Olejki eteryczne wniknęły w puste przestrzenie w papierze i wypełniły pory. Zapakowanie surowego mięsa wołowego powleczonym papierem ograniczyło wzrost Listeria innocua i E. coli podczas chłodniczego przechowywania. Barwa mięsa nie uległa zmianie przez 72 godziny. Uzyskane wyniki wskazują na możliwość zastosowania papieru powleczonego olejkami eterycznymi jako aktywnego opakowania do surowego mięsa wołowego. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zagadnienia związane z oczekiwaniami nabywców finalnych wobec cech i funkcji opakowania. Podkreślono rosnącą rolę tego atrybutu produktu, wskazując na podstawowe przyczyny tego zjawiska. Zwrócono uwagę na konieczność stosowania założeń marketingowej orientacji prosumpcyjnej, której odzwierciedleniem jest włączanie nabywców w przygotowanie opakowań produktów. Weryfikacji poddano hipotezę, iż nadrzędne znaczenie z punktu widzenia oczekiwań nabywców mają cechy związane ze spełnianiem wizerunkowej funkcji przez opakowanie produktu mleczarskiego. W oparciu o wyniki badań pierwotnych przeprowadzonych z zastosowaniem metody badania ankietowego, które poddano analizie czynnikowej można stwierdzić, że hipoteza ta nie jest prawdziwa. Respondenci oczekiwali od opakowań produktów mleczarskich przede wszystkim spełniania 4 funkcji: estetycznej, informacyjnej, wizerunkowej i ekologicznej. Funkcja wizerunkowa nie była jednak dla nich najważniejsza zajmując trzecie miejsce. Pierwsze miejsce zajęła funkcja estetyczna, za którą odpowiadają cechy, jakie relatywnie najłatwiej mogą kształtować sami nabywcy w ramach prosumpcyjnej współpracy z oferentem. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono wyniki z 201 badań ankietowych dotyczących preferencji konsumentów w stosunku do opakowań owoców jabłek i truskawek przeznaczonych na sprzedaż z produkcji konwencjonalnej i ekologicznej. Badania ankietowe zostały przeprowadzone na przełomie 2011/2012 r. wśród studentów Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu SGGW w Warszawie oraz studentów WSEH w Skierniewicach na wydziale Nauk Społecznych i Przyrodniczych o kierunku Ogrodnictwo. Większe oczekiwania konsumentów były w stosunku do jabłek niż truskawek. Aż dla 30% badanych możliwość ponownego wykorzystania opakowania do sprzedaży bądź możliwość jego biodegradacji nie miała znaczenia. Za owoce z upraw ekologicznych badani byliby skłonni zapłacić do 15% więcej. (abstrakt oryginalny)
W literaturze i w środowisku specjalistów do spraw marketingu oraz opakowań trwa dyskusja na temat wpływu opakowań na decyzje konsumenta. Podczas tej dyskusji pojawiają się takie problemy i kwestie, jak osobowość opakowania, jego psychologiczna wartość i personifikacja. Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie tego zjawiska w świetle doświadczeń wybranych konsumentów. Artykuł prezentuje wrażenia powstałe pod wpływem opakowań, w tym koloru i kształtu. Wyniki potwierdziły, że takie wspomniane czynniki, jak kolor i kształt stymulują pogłębioną projekcję, która odzwierciedla cechy istoty ludzkiej, jej zachowanie i osobowość. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule przeprowadzono analizę dwunastu kryteriów oceny soków v kartonach pod kątem ich ważności dla konsumentów. Zastosowanie dwóch skal pomiarowych pozwoliło na obserwację stabilności opinii respondentów, a tym samym na ujawnienie trudności, na jakie napotykają respondenci przy formułowaniu tego typu opinii. Pod pojęciem "opinia stabilna" rozumie się w tym przypadku opinię respondenta niezmienną w stosunkowo krótkim czasie (za taki przyjęto czas potrzebny na wypełnienie ankiety lub przeprowadzenie wywiadu). (fragment tekstu)
Współczesny przemysł, handel, usługi i związana z nimi logistyka nie mogłyby poprawnie funkcjonować bez właściwych opakowań zbiorczych i transportowych. Najczęściej są do tego celu wykorzystywane pudła wykonane z tektury falistej. Aby mogły spełnić swoją zasadniczą, czyli funkcję ochronną , muszę być bezpieczne i pewnie zamknięte. Jest to realizowane w różny sposób, najczęściej z użyciem taśm samoprzylepnych, czasami dodatkowo są stosowane zszywki metalowe. Rozwiązania te nie są jednak pozbawione wad - taśmy są bardzo podatne na przebicie i przecięcie, natomiast zszywki mogą przypadkowo uszkodzić zapakowany produkt, bądź zranić osobę otwierającą opakowania. Wad tych pozbawione jest zamykanie pudeł z wykorzystaniem tzw. klejów termotopliwych bazujących na specjalnie dobranych polimerach termoplastycznych. Dzięki swoim unikatowym właściwościom pozwalają na szybkie i pewne zamknięcie opakowania, a ich uniwersalne właściwości sprawiają, że mogą być wykorzystywane w wielu branżach przemysłu i usług, nie tylko w opakowalnictwie. Niniejsza praca prezentuje rodzaje, zasadę działania oraz możliwości aplikacyjne klejów termotopliwych, a także ocenę jakości użytkowej wybranych produktów dostępnych na rynku. (abstrakt oryginalny)
Według autorek, opakowania, które krzyczą, nie są w żadnej mierze krzykliwe, ale są wynikiem ciężkiej pracy projektantów i właścicieli marek, którzy potrafią łączyć niemożliwe - szacunek dla konsumentów, wyrażony w dostosowywaniu się do ich potrzeb i pragnień z podstawowym zadaniem każdego produktu - z jak najlepszą sprzedawalnością. W artykule przytoczono kilka przykładów udanego zdaniem autorek odświeżenia opakowań produktów.
Praca prezentuje optyczną metodę pomiarów ilości tlenu wykorzystującą selektywne wygaszanie fluorescencji oraz jej zastosowanie do oceny jakości opakowań nieprzezroczystych. Przybliżono zasadę działania metody, sposób kalibracji sensorów tlenu, zalety i ograniczenia oraz obszary zastosowań w opakowalnictwie. Dodatkowo w ramach pracy dokonano eksperymentalnego porównania pomiarów ilości tlenu wykonanych metodą fluorescencyjną w opakowaniach przezroczystych i nieprzezroczystych, wykorzystując specjalny adapter inwazyjny i dedykowane igły pomiarowe. Na tej podstawie oceniono przydatność metody optycznej do oceny jakości opakowań nieprzezroczystych, które stanowią znaczny udział opakowań wykorzystywanych w nowoczesnym opakowalnictwie. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przybliża wyzwania stojące przed projektantem opakowań. Autorka wyjaśnia, że na początku drogi projektowej jest zawsze marka i wartości, które przekazuje. Dobry projektant musi więc narzucić sobie ramy, w obrębie których powstaną wizje artystyczne - nie wolno zapominać, że projekt opakowania nie jest dobrym miejscem na wyrażanie własnych idei czy artystycznych demonstracji. Według autorki dobre opakowanie ma w atrakcyjny sposób komunikować to, co najważniejsze dla marki, a złe opakowanie to właśnie takie, które nie przekazuje tego, na czym marce zależy, chociaż może „grzeszyć" pięknem i porażać zamysłem twórcy. To marka ma rządzić zamysłami projektanta, być pierwszym i zarazem ostatecznym odwołaniem każdej wizji.
Zalew plastiku związany jest w dużej mierze z używaniem go przy przechowywaniu żywności. Stosowane chemikalia różnią się pod względem nieodzowności, ale nawet tych mało potrzebnych trudno byłoby się pozbyć. A ich powszechność i wielość sprawia, że producenci mają kłopot z racjonalizacją używania plastików. Podręcznikowe rozwiązanie polegające na obciążaniu finansowym proporcjonalnym do szkodliwości stosowanych składników nie byłoby w tym przypadku trafne. Bardziej obiecujące wydaje się opracowanie rankingu różnych rodzajów opakowań żywności (Understanding Packaging Scorecard), przygotowanego przez dobrych specjalistów analizy cyklu życia. Posługiwanie się tym rankingiem pozwala firmom na substytucję kłopotliwych składników bardziej racjonalną, niż w przypadku oczekiwania na państwowe regulacje. (abstrakt oryginalny)
Na przestrzeni ostatnich kilku dziesięcioleci ważnym aspektem rozwoju gospodarki narodowej były zasadniczo pozytywne zmiany w dziedzinie nowoczesnych opakowań jednostkowych i transportowych, rozwój bazy magazynowej oraz wzmocnienie racjonalnych zasad organizacji przewozów. Jednak zdaniem producentów w WRL możliwości zbytu wytworzonej przez nich produkcji zarówno na rynku wewnętrznym, jak i zagranicznym są ograniczone z powodu nieodpowiedniej jakości opakowań. Sytuacja ta jest związana z brakiem odpowiednich surowców i niewłaściwy jakością produkowanych materiałów opakowaniowych. Jakość produkcji i - co za tym idzie - jej powodzenie na rynku jest podstawową funkcją konstrukcji wyrobów oraz konstrukcji jego zewnętrznej formy. Poziom konstrukcji jako taki oraz rozumiany w szerokim sensie jako problem regulowania jakości zależy od poziomu rozwoju gospodarczego danego kraju, od jego kultury technicznej i stosunków ekonomiczno-politycznych. O jakości produkcji decydują powiązania w skali mikro; stan czynników produkcji będących w posiadaniu danego przedsiębiorstwa (modernizacja techniczna, kwalifikacje siły roboczej, regulacyjny system kontroli jakości) określa zdolności przystosowawcze przedsiębiorstwa i w efekcie jakość jego produkcji. Różnorodnym aspektom jakości poświęcona jest szeroka literatura ekonomiczna i techniczna. W efekcie badań technicznych opracowano metody konstrukcji o wyższym poziomie jakościowym, system precyzyjnej kontroli jakości. Powstała odrębna gałąź statystyki matematycznej, badająca zagadnienia kontroli jakości. (fragment tekstu)
Ofertę rynkową kierowaną do konsumentów, dotyczącą dóbr konsumpcyjnych stanowią przede wszystkim produkty w postaci opakowanej. Produkty zwłaszcza częstego zakupu z racji swego stanu skupienia są nierozerwalnie związane z opakowaniem, które stanowi podstawowe źródło informacji o produkcie i producencie. Jednak czytelność oraz zrozumienie informacji przekazywanych przez warstwę wizualną opakowań jest problemem nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach. Celem podjętych badań było poznanie opinii konsumentów na temat informacyjności opakowań leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty (OTC - z ang. over-the-counter), które należą do produktów częstego zakupu. Badania miały charakter badań ankietowych połączonych z wywiadem i zostały przeprowadzone w 2008 roku w Małopolsce. Badania miały na celu uzyskanie opinii konsumentów na temat preferowanych rodzajów opakowań wytypowanej grupy produktów oraz ich warstwy wizualnej, a następnie na temat ważności informacji na opakowaniach, stopnia ich rozumienia przez konsumentów oraz widoczności tych informacji. (abstrakt oryginalny)
W życiu codziennym dla wielu konsumentów opakowanie stało się głównym źródłem wiedzy o przeznaczeniu produktu, sposobie jego użytkowania. W Wielu przypadkach brak jasnych, przystępnych i rzetelnych informacji zniechęca konsumentów do korzystania z produktów lub powoduje ich niewłaściwe użycie. (...) W niniejszej pracy podjęto próbę wyznaczenia kryteriów oceny znakowania opakowań suplementów diety jako szczególnej grupy środków spożywczych.(fragment tekstu)
Pojęcie "gospodarki o obiegu zamkniętym" cieszy się coraz większym zainteresowaniem wielu środowisk. W celu przejścia do gospodarki o obiegu zamkniętym należy lepiej zrozumieć całościowe oddziaływanie produktów i usług na środowisko, co umożliwia narzędzie, jakim jest ocena cyklu życia (LCA). Artykuł skrótowo opisuje gospodarkę o obiegu zamkniętym oraz koncepcję LCA wraz z kilkoma praktycznymi aspektami. (abstrakt oryginalny)
Mnogość coraz atrakcyjniej opakowywanych produktów w sklepach wymaga większej kreatywności producentów, którzy pragną przyciągnąć uwagę klienta. Producenci więc, wybierając opakowania, stawiają na unikalne kształty, oryginalną szatę graficzną, albo też łączenie rozmaitych tworzyw w jedną całość. Konsumenci cenią sobie nowinki w sektorze opakowalnictwa, czego przykładem są np. opakowania zmieniające kolor pod wpływem temperatury. Jednak innowacyjność w tej dziedzinie generuje poniesienie większych nakładów finansowych przez firmy. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.