Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1196

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 60 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ochrona zdrowia
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 60 next fast forward last
1
Content available remote Zdrowie publiczne w Polsce - problemy i wyzwania
100%
Tematem opracowania jest zdrowie publiczne - element systemu ochrony zdrowia niezwykle ważny i zarazem wciąż w Polsce marginalizowany. Autorka dokonała przeglądu problemów i wyzwań, jakie pojawiają się w dziedzinie zdrowia publicznego w Polsce. Wychodząc od zagadnień ogólnych, tj. definicji zdrowia publicznego, najważniejszych funkcji, podstawowych świadczeń oraz wydatków, przechodzi do omówienia zagadnień dotyczących praktycznej realizacji działań z zakresu zdrowia publicznego. Przedstawiona ocena stanu zdrowia publicznego w Polsce jest negatywna. Tę złą sytuację można jednak próbować zmienić, wykorzystując przedstawione szczegółowe zalecenia.(fragment tekstu)
Ochrona zdrowia ma w dzisiejszych czasach ogromne znaczenie, ponieważ zdrowie jest jednym z głównych wyznaczników jakości życia decydujących w istotny sposób o ładzie społecznym oraz stanowiącym wartość samą w sobie, przesądzając o biologicznym trwaniu populacji. Systemy organizacyjne ochrony zdrowia funkcjonujące obecnie w świecie są zróżnicowane co do sposobów pozyskiwania środków przeznaczonych na cel ich działania oraz modeli ich wydatkowania i zasad funkcjonowania. W procesach zmian systemów ochrony zdrowia coraz ważniejsze miejsce zaczyna zajmować kwestia odpowiedzialności państwa za funkcjonowanie tej części systemu ochrony zdrowia, która dotyczy całego społeczeństwa, przede wszystkim potrzeb podstawowych i stanów zagrożenia życia. Zaangażowanie państwa w sprawy opieki zdrowotnej jest nieuniknione, co potwierdzają reformy realizowane w różnych krajach. System ochrony zdrowia jest współtworzony przez wiele instytucji, odgrywających odmienne role i spełniających różne zadania. Państwo tworzy normy prawne działań zdrowotnych, zajmuje się arbitrażem, planowaniem, koordynowaniem, finansowaniem, zarządzaniem opieką zdrowotną oraz szkoleniem pracowników ochrony zdrowia, a odpowiednie podmioty wykonawcze faktycznie realizują je w konkretnej rzeczywistości społeczno-ekonomicznej. (fr. tekstu)
Celem artykułu jest krytyczna analiza aktualnie stosowanych wskaźników przydatnych do oceny dostępności i jakości usług publicznych z zakresu ochrony zdrowia. Artykuł opisuje wady i ograniczenia tych wskaźników, szczególnie jeśli chodzi o brak uwzględnienia ruchów migracyjnych. Opisane w artykule problemy zostały zilustrowane wykresami i mapami. Autor wskazał przesłanki, które powinny być uwzględnione dla konstrukcji nowych, bardziej precyzyjnych wskaźników. Artykuł opiera się na wynikach projektu badawczego pt. "Pozyskanie nowych wskaźników z zakresu ochrony zdrowia przydatnych do oceny dostępności i jakości usług publicznych". Autor artykułu brał udział w tym projekcie i był odpowiedzialny za obszar ambulatoryjnej opieki zdrowotnej i lecznictwa szpitalnego. Okres, za jaki analizowano dane, to lata 2013-2014. Badanie zostało przeprowadzone z perspektywy terytorialnej, co w przypadku ochrony zdrowia oznacza głównie powiaty (NTS 4) lub województwa (NTS 2), a w niektórych przypadkach gminy (NTS 5).(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Realizacja koncepcji e-zdrowie - studium przypadku
100%
Celem artykułu jest charakterystyka koncepcji e-Zdrowie oraz analiza wybranego studium przypadku z tego zakresu, jakim jest Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia (OSOZ). Na tle idei e-Zdrowia przedstawiono rozwój różnych e-usług, a także korzyści wynikające z ich stosowania.(fragment tekstu)
Artykuł podejmuje zagadnienie planowania strategicznego w placówkach ochrony zdrowia w momencie reformowania służby zdrowia. Zwraca uwagę na przyczyny niedoceniania planów strategicznych Następnie ukazuje możliwość wykorzystania ośmiu etapów planowania strategicznego w jednostkach służby zdrowia. (abstrakt oryginalny)
6
100%
Czynniki ryzyka choroby niedokrwiennej serca dzieli się na dwie główne kategorie: modyfikowalne oraz niemodyfikowalne. Wśród czynników modyfikowalnych wymienia się zaburzenia lipidowe, palenie tytoniu, nadwagę, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, stres oraz nadmierne spożywanie alkoholu. Każdy z wyżej wymienionych czynników przyczynia się do rozwoju choroby wieńcowej i stanowi poważne zagrożenie zdrowia społeczeństwa. Cel pracy. Celem pracy była analiza występowania czynników ryzyka zawału mięśnia sercowego w zależności od płci. Materiał i metody. Badaniu poddano 315 pacjentów (99 kobiet i 216 mężczyzn) w wieku od 29 do 91 (średnia 64) lat, leczonych za pomocą angioplastyki wieńcowej. Głównymi czynnikami, które poddano analizie, były czynniki ryzyka: palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemia, cukrzyca, nadwaga, wcześniej przebyty zawał, powikłania w trakcie hospitalizacji, zgon w trakcie hospitalizacji, rodzaj zmiany: de novo lub w miejscu PCI, ilość dni hospitalizacji. Analizę statystyczną przeprowadzono za pomocą testu nieparametrycznego Pearsona, przyjmując istotność statystyczną p <0,05000. Wyniki. Wśród kobiet 18,2% badanych paliło tytoń, wśród mężczyzn grupę tę stanowiło 66,2% pacjentów. Nadciśnienie tętnicze występowało u 81,8% kobiet i 33,8% mężczyzn. Hipercholesterolemia występowała u 60,6% kobiet i 30,1% mężczyzn. Otyłość występowała u 69,7% kobiet i 59,3% mężczyzn. Cukrzycę zdiagnozowano u 77,8% kobiet i 43,1% mężczyzn. Wcześniej przebyty zawał występował u 23,2% kobiet i 22,7% mężczyzn. Wnioski. Kobiety w późniejszym wieku chorują na zawał mięśnia sercowego. U kobiet częściej występują bloki przedsionkowo-komorowe jako powikłanie zawału mięśnia sercowego. U kobiet częściej występują czynniki ryzyka takie jak: nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemia czy cukrzyca. U mężczyzn częściej występuje czynnik ryzyka ozw (ostre zespoły wieńcowe) taki jak palenie tytoniu.(abstrakt oryginalny)
Samodzielność podmiotów sektora ochrony zdrowia ograniczona i uwarunkowana instytucjonalnie (NFZ) oraz organizacyjne (JST) powoduje, że brak jest spójnej i konsekwentnej polityki w samodzielnych publicznych zakładach opieki zdrowotnej (SPZOZ). Wynikiem jest powstawanie zadłużeń (w pojedynczych podmiotach) oraz podejmowane w ich następstwie działania restrukturyzacyjne. Ciągle jednak niedostateczny zasób finansowych środków publicznych powoduje, że oddłużenia podmiotów nie przynoszą w dłuższym czasie oczekiwanych rezultatów. Rozwiązaniem jest komercjalizacja i prywatyzacja, dla której jednak na szczeblach Jednostek Samorządu Terytorialnego brak jest wystarczającego zrozumienia i zaangażowania. Przeprowadzona analiza finansowo - ekonomiczna SPZOZ stopnia "powiatowego" w oparciu o modele ekonometryczne oraz dokonana na ich podstawie predykcja poszczególnych wycinków działalności umożliwiła ocenę funkcjonowania podmiotu w latach 1999 - 2008. Pozwoliła również na sformułowanie odpowiednich wniosków dotyczących braku wpływu przeprowadzonej restrukturyzacji finansowej na efektywność finansowo - ekonomiczną ex post badanego SPZOZ oraz ex ante w latach 2009 - 2011. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono demograficzne i socjoekonomiczne uwarunkowania oraz ich odniesienie do polskiego i niemieckiego systemu opieki zdrowotnej. Na podstawie tego porównania wykazano, że oba systemy stoją wobec podobnych wyzwań. Wyzwania te konkretyzują się w przedstawionych tendencjach rozwojowych: rozwoju demograficznym, postępie technicznym i medycznym, rozwoju ekonomicznym i rozwoju w Unii Europejskiej.
Repelenty to substancje, które dzięki swoim właściwościom wpływają na naturalne zachowania różnych organizmów i mogą w ten sposób chronić człowieka przed ugryzieniami owadów, a ważne obiekty - przed uszkodzeniem i zniszczeniem. Owady są nosicielami pierwotniaków, wirusów i bakterii wywołujących wiele poważnych chorób, tj. malarię, dengę, boreliozę, żółtą febrę oraz gorączkę Zachodniego Nilu, i mogą je przekazywać człowiekowi, zarażać niebezpiecznymi chorobami i rozpowszechniać je. Stosowanie repelentów ogranicza możliwość bezpośredniego kontaktu z owadami i chroni przed ich ugryzieniami. Najbardziej efektywną i szeroko używaną substancją aktywną preparatów odstraszających jest DEET (N,N-dietylo-m-toluamid). Celem pracy jest przedstawienie podstawowych informacji o repelentach, czyli: ich klasyfikację, właściwości, zastosowania i istotną rolę w ochronie życia człowieka. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Partnerstwo publiczno-prywatne a ochrona zdrowia
100%
Partnerstwo publiczno-prywatne stanowi jeden z mechanizmów realizacji zadań publicznych. W artykule przedstawiono zarówno przesłanki jego zastosowania w sferze ochrony zdrowia, jak i wybrane przykłady empiryczne. Cechy niektórych przedsięwzięć w tym obszarze, takie jak długi okres realizacji i wysokie koszty, odpowiadają specyfice partnerstwa publiczno-prywatnego. W procesie decydowania publicznego należy jednak pamiętać, że w praktyce realizacja przedsięwzięcia przez strony posiadające odmienne interesy jest zadaniem bardzo trudnym i obarczonym ryzykiem.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza przewidywanych publicznych wydatków na ochronę zdrowia w Polsce do 2060 r. jako kosztowego elementu bezpieczeństwa finansowego systemu ochrony zdrowia. Ma ona służyć zrozumieniu mechanizmów przyczynowo- skutkowych funkcjonujących w procesie wzrostu tych wydatków. W ramach badanych procesów oddziałuje wiele zróżnicowanych czynników za pośrednictwem różnych mechanizmów transmisji i dlatego do określenia zmian wydatków spowodowanych przez poszczególne czynniki konstruowane są różne scenariusze będące modelami matematycznymi, które są oparte na wybranych założeniach. W pierwszej części artykułu przedstawione są rozważania teoretyczne stanowiące podstawę do badań ilościowych opartych na tych modelach. Opisują one oczekiwane procesy demograficzne i gospodarcze, wykorzystujące bazy danych UE oraz OECD. W drugiej części przedstawione są wyniki obliczeń dla Polski do 2060 r., uzyskane z poszczególnych scenariuszy i pokazujące, czego można oczekiwać w założonych sytuacjach. W zakończeniu zawarte są wnioski dotyczące skutków po stronie publicznych wydatków na ochronę zdrowia, spowodowanych działaniem czynników uwzględnionych w wykorzystanych scenariuszach. Należy oczekiwać, że badane czynniki będą działać w kierunku zwiększania wydatków i ich udziału w PKB. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Narodowy Fundusz Zdrowia jako główny organizator usług zdrowotnych w Polsce
100%
Narodowy Fundusz Zdrowia jest głównym podmiotem odpowiedzialnym za dostarczanie usług zdrowotnych w Polsce. Jest on w rzeczywistości monopolistą na rynku, gdyż brak jest powszechnych dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. W artykule przedstawione są jego główne zadania jako jednostki odpowiedzialnej za dostarczanie tego rodzaju usług. (abstrakt oryginalny)
Ochrona zdrowia to jeden z obszarów życia społecznego i gospodarczego, w którym zachodzą obecnie olbrzymie zmiany, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Celem tych zmian jest zbudowanie i wdrożenie takich rozwiązań organizacyjnych i medycznych, które zapewnią efektywne sprawowanie opieki zdrowotnej przy zachowaniu jej wymaganych standardów. Krajowe systemy ochrony zdrowia konsumują coraz większą część produktu krajowego brutto (PKB). W 2010 r. wydatki na ochronę zdrowia w USA wynosiły 17,9 % PKB1, w krajach Unii Europejskiej - 9 % PKB, w tym środki publiczne stanowiły 6,5 %, natomiast w Polsce - 7 % PKB (5 % - środki publiczne). Eksperci prognozują, iż koszty funkcjonowania systemu będą rosły w kolejnych latach. Według amerykańskiej rządowej agencji Centers for Medicare & Medicaid Services (CMS), w 2021 r. w USA będą one stanowiły aż 20 % PKB. Przewiduje się także, iż w Unii Europejskiej w 2020 r. środki publiczne przeznaczone na ten cel będą kształtowały się na poziomie 7 % PKB, a w Polsce - 4,7 % PKB.(fragment tekstu)
Teorie i koncepcje ekonomiczne, modele ekonomiczne aktywnie wkraczają do nowych dziedzin życia, do różnych segmentów i sektorów gospodarki. Celem pracy jest przedstawienie teorii kapitału ludzkiego oraz teorii zachowania konsumenta, od dziesiątków lat obecnych w ekonomii, należących do kanonu historii myśli ekonomicznej, będących przedmiotem licznych dyskusji i polemik wśród ekonomistów oraz pokazanie sposobów wykorzystania tych teorii w wybranych analizach dotyczących sektora ochrony zdrowia. Szczególną uwagę poświęcono w pracy wybranym analizom farmakoekonomicznym (farmakoekonomice), w których koncepcje, kategorie i formuły ekonomiczne znajdują powszechne zastosowanie.
15
Content available remote Gospodarstwo domowe w kontekście uwarunkowań systemowych
100%
Artykuł dotyczy głównych funkcji, jakie powinno spełniać państwo w odniesieniu do oczekiwań społecznych. Autor przedstawia tu swoją opinię dotyczącą problemu zaspokajania tych potrzeb w Polsce.(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Rozwój logistyki w ochronie zdrowia w Polsce
100%
W artykule dokonano teoretycznych rozważań nad przebiegiem (zmianami) rozumienia i znaczenia logistycznego wsparcia systemu ochrony zdrowia w Polsce. Artykuł jest analitycznym przyczynkiem do wyłonienia definicji wsparcia logistycznego systemu ochrony zdrowia. Określono etapy rozwoju jego znaczenia, a także podjęto rozważania nad sukcesywnym poszerzaniem granic tego znaczenia. Wskazano kierunki rozwoju wsparcia logistycznego w ochronie zdrowia. W tym celu nakreślono możliwość wykorzystania koncepcji sieciowości w logistyce jako istotnych rekomendacji dla dalszego rozwoju wsparcia logistycznego na płaszczyźnie opieki zdrowotnej. Teoretyczne ujęcie podjętego problemu stanowi o przeglądowym i jednocześnie poznawczym charakterze artykułu.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Noetyczna optyka w opisie kluczowych charakterystyk logistyki ochrony zdrowia
100%
Celem artykułu jest zaprezentowanie istoty, cech i kluczowych charakterystyk logistyki w ochronie zdrowia. Autor proponuje spojrzenie oparte na noetyce, traktując ją jako twórczą alternatywę, która nie wyklucza innych możliwości, lecz w swojej intelektualnej odmienności uzupełnia inne stosowane sposoby ujmowania systemu, procesów i zarządzania logistycznego. Przyjmuje przy tym, że podstawowym problemem badawczym jest zidentyfikowanie uniwersalnych oraz unikatowych charakterystyk, które w pełniejszy sposób mogą opisać miejsce i rolę logistyki w szeroko pojmowanej ochronie zdrowia. Rozważania prowadzą do wniosku, że podjęta próba noetycznego spojrzenia umożliwia pełniejszą systematyzację warstwy teoriopoznawczej w obszarze kierunkowego zastosowania logistyki, a przy tym wykazuje występowanie wielu podobieństw, ale też i istotnych różnic ze zjawiskami, które są charakterystyczne dla innych obszarów zastosowania logistyki.(abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł przedstawia stan badań nad zaufaniem w ochronie zdrowia, m.in. omawia zaufanie pacjentów do świadczeniodawców (lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów itp.), instytucji ochrony zdrowia (szpitali, klinik, przychodni itp.), płatników za usługi zdrowotne (ubezpieczycieli publicznych i prywatnych, agend rządowych) i systemu ochrony zdrowia jako całości. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Zdrowie publiczne i Narodowy Program Zdrowia na lata 2016-2020
100%
Celem artykułu jest przybliżenie podstawowych założeń ustawy o zdrowiu publicznym oraz prezentacja celu strategicznego i celów operacyjnych zdefiniowanych w Narodowym Programie Zdrowia na lata 2016-2020. Artykuł został napisany na podstawie aktualnej literatury przedmiotu oraz na podstawie aktualnych aktów prawnych w postaci ustawy i rozporządzenia. W artykule zastosowano analizę typu desk research. (fragment tekstu)
Omówiono przebieg i wspólne ustalenia konferencji dwustronnej między Polską i Unią Europejską w sprawie regulacji polityki konsumenckiej i polityki ochrony zdrowia w celu dostosowania jej do wymogów Unii Europejskiej. W wyniku dyskusji ustalono, że wszystkie akty prawne w wymienionych dziedzinach będą przedmiotem prac dostosowawczych, które powinny umożliwić wdrożenie ustaleń dyrektyw wspólnotowych do końca 2000 roku.
first rewind previous Strona / 60 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.