Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 256

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Opakowalnictwo
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
Celem opracowania jest przedstawienie wyników badań folii opakowaniowych z tworzyw sztucznych importowanych z Włoch, Turcji i Słowacji, pod kątem ich przydatności w przemyśle cukierniczym.
Celem opracowania jest omówienie wyników badań przydatności materiału opakowaniowego OPPALYTE 36 do pakowania produktów czekoladowych.
Powłoki lakierowe stosowane na powierzchnie opakowań metalowych spełniają przede wszystkim funkcje ochronne, utrudniając wzajemne oddziaływanie między metalem i środowiskiem, ale również posiadają właściwości dekoracyjne. Jedną z cech charakteryzujących te właściwości jest połysk, który określa zdolność powierzchni do kierunkowego odbijania padającego na nią światła. Powłoki lakierowe nie stanowią powierzchni zwierciadlanych, fala świetlna padając na powierzchnię ulega częściowo odbiciu, częściowo wnika w głąb powłoki. Natężenie promieniowania odbitego i jego rozkład kierunkowy, a także widmowy zależą od rodzaju powłoki. Właściwości optyczne powłok lakierowych zazwyczaj określa się wizualnie, porównując badaną powierzchnię z wzorcem. Zastosowanie metod instrumentalnych znacznie zwiększa dokładność i czułość badań.
Zagadnienie wpływu zmian wilgotności otoczenia podczas użytkowania folii na zakres zmian jej barierowości wobec pary wodnej nie były dotychczas przedmiotem badań. Podjęto więc badania, mające na celu określenie, w jakim zakresie dobór wilgotności folii może kształtować jej barierowość. (fragment tekstu)
Omówiono problem unormowania prawnego znakowania produktów bezpiecznych ekologicznie. Zwrócono uwagę na zasady przyznawania etykiety ekologicznej w krajach Wspólnoty Europejskiej oraz na specyfikę znaku "Zielony Punkt".
Do tej pory w polskiej literaturze fachowej problem metod oznaczania i kodowania towarów, nie został omówiony. Autorzy przedstawiają system oznaczania i kodowania towarów w opakowaniach jednostkowych. Opisują zasady zintegrowanego systemu znakowania opakowań jednostkowych EAN (European Article Numbering). Wyjaśniają, jego budowę i jak czytać rysunek i kod linii. Omawiają również zasady znakowania towarów w Polsce, zgodnie z obecnie obowiązującym systemem SWW-KTM (Systematyczny Wykaz Wyrobów - KOD Towarowo-Materiałowy). Na podstawie przedstawionych przykładów graficznych, tych dwóch układów, wykazano różnice w sposobach znakowania towarów.
Przedstawiono zarys prac badawczych nad wyprodukowaniem absorberów tlenu, powszechnie używanych w opakowaniach produktów żywnościowych.
Omówiono wyniki badań porównawczych różnych folii opakowaniowych produkowanych przez włoską firmę XELON.
Omówiono wyniki badań odporności na korozję powłok emalierskich opakowań metalowych, na podstawie badań dyfuzji wody.
Trudno wyobrazić sobie kupowanie gotowego wyrobu bez opakowania. Obecnie opakowanie jest nieodłączną częścią każdego wyrobu. Przesycone są one kolorami lub po prostu szare, o przeróżnej wielkości i kształcie. Mają przyciągać uwagę klienta. W artykule przedstawiono podstawowe funkcje i role opakować stosowanych obecnie, ze szczególnym uwzględnieniem opakowań tekturowych. Przedstawiony zostanie także proces produkcji opakowań z tektury falistej na przykładzie pudełek klapowych. (abstrakt oryginalny)
Proces rozwoju innowacji produktowych wymaga ciągłego doskonalenia. W tym zakresie pomocne okazuje się być wdrażanie systemów zarządzania zgodnych z międzynarodowymi standardami organizacyjnymi. W artykule omówiono wpływ systemów zarządzania jakością na działalność innowacyjną przedsiębiorstw oraz na rozwój nowych opakowań.
Celem pracy było opracowanie specyficznej metody skalowania jaką jest 5-punktowa karta wzorcowa, uwzględniającej istotne dla konsumenta różne wyróżniki jakości opakowań jednostkowych.
W artykule przedstawiono wskaźniki niezawodności i prognozowanie niezawodności opakowań. Zaprezentowano program badań nad oceną niezawodności opakowań jednostkowych zawierający analizę czynników niezawodności.
Przeprowadzone badania potwierdzają, ze założony opis migracji składników powłok lakierowych jako proces dyfuzji jest słuszny. Wniosek ten, oparty na badaniach przechodzenia związków do H2 można rozszerzyć na inne substancje modelowe stosowane w badaniach powłok lakierowych, symulujące działanie produktów spożywczych nie zawierających tłuszczów. Natomiast w przypadku produktów spożywczych zawierających tłuszcze i ich symulantów, ze względu na możliwość przenikania środowiska agresywnego do materiału polimerowego i naruszenia jego struktury, współczynnik dyfuzji migrującego związku w warstwie granicznej może zależeć od koncentracji. W tym przypadku teoretyczne rozważania zjawisk, występujących w warstwie granicznej polimerowy materiał opakowaniowy- substancja modelowa (produkt spożywczy), prowadzą do złożonych wyrażeń matematycznych opisujących migrację, których doświadczalne potwierdzenie, dla większości układów, wymaga dalszych prac.
Związki migrujące z folii opakowaniowych mogą być przyczyną kontaminacji produktów spożywczych - a tą drogą trafić do organizmu człowieka. Materiałem doświadczalnym była kurczliwa folia PCW o symbolu 20SFJ21 produkcji Union Chimigue Belge. Część próbek poddano przed badaniem wstępnemu kurczeniu w warunkach: 5 minut - 353 K, aby określić wpływ obkurczania folią produktów na wielkość migracji globalnej.
Materiałem o dużym zastosowaniu w opakowalnictwie towarów jest folia polistyrenowa. Ma ona wiele zalet. Jest przeźroczysta, gdyż polistyren nie ma granicznych powierzchni kryształów, które powodują rozszczepienie światła. Daje się łatwo barwić, co zwiększa atrakcyjność folii. Chroni przed działaniem wody, lecz para wodna oraz większość substancji gazowych łatwo nią przenika. W Polsce folie PS są dopuszczone do kontaktu z żywnością tylko pod warunkiem, jeśli migracja wolnego styrenu nie przekroczy 0,3 %. W artykule opisano badania wpływu czasu starzenia na migrację wolnego styrenu w folii opakowaniowej.
Branża zbożowo-młynarska zajmuje ważne miejsce w gospodarce żywnościowej kraju. W handlu detalicznym wszystkie produkty tej branży sprzedawane są w opakowaniach jednostkowych. Z punktu widzenia marketingu opakowanie jednostkowe jest elementem strategii produktu. Ważna jest zatem znajomość funkcji, jakie może ono spełniać. Celem pracy była ocena opakowań jednostkowych pod względem realizowanych funkcji pięciu grup produktów zbożowo-młynarskich w handlu detalicznym. Przeprowadzona analiza pozwoliła na stwierdzenie, że większość funkcji opakowań w tej branży jest spełniona na dobrym poziomie, a jedynie funkcja ekologiczna została oceniona wyraźnie niżej. W pracy podano również informacje, na jakie cechy opakowań należy zwiększyć nacisk w celu poprawy oceny pełnionych przez nie funkcji. (abstrakt oryginalny)
Powłoki lakierowe przeznaczone do pokrywania wewnętrznych powierzchni opakowań metalowych do artykułów żywnościowych, mają za zadanie uniemożliwić wzajemne oddziaływanie między produktem a metalem. Stosowanie powłok lakierowych w kontakcie z artykułami żywnościowymi jest związane z problemem zdrowia konsumenta zw względu na możliwość przechodzenia niskocząsteczkowych związków z lakieru do opakowania produktu. Celem pracy było stwierdzenie, jaki wpływ na wielkość migracji specyficznej ma zmiana temperatury wypalania powłok lakierowych.
Powszechnie uważa się, że istotny wpływ na przebieg procesów migracji zarówno globalnej jak i specyficznej - ma temperatura. Dążąc do określenia relacji między temperaturą a migracją globalną z jednowarstwowych folii opakowaniowych przebadano kurczliwą folię PCW 2OSFJ21 produkcji belgijskiej - przeznaczoną do pakowania wszystkich grup produktów spożywczych. Folia niekurczona przed badaniem wykazuje większą migrację niż folia kurczona - wnioskować zatem można, że już w momencie pakowania polegającym na obkurczaniu folią produktu następuje znaczna migracja. Generalnie można stwierdzić, że migracja utrzymuje się na stałym poziomie do temperatury 313 K. po przekroczeniu tej temperatury zaznacza się istotny jej wpływ na wielkość migracji globalnej.
Celem pracy była analiza i ustalenie warunków badań migracji globalnej, tj. sumarycznej ilości wszystkich związków, które przeszły z powłoki lakierowej do substancji symulujących produkty spożywcze nie zawierające tłuszczów. Badania wystarczy prowadzić stosując H2O, 10% C2H5OH and 3% CH3COOH jako substancje modelowe symulujące działanie artykułów żywnościowych nie zawierających tłuszczu.
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.