Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 328

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 17 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Organic food
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 17 next fast forward last
Artykuł podejmuje problem produkcji żywności ekologicznej w Europie, podejście poszczególnych krajów do tego zagadnienia oraz zmiany jakie zaszły w ostatnich latach.
W opracowaniu przedstawiono wyniki badań dotyczące niektórych uwarunkowań zachowań konsumentów na rynku żywności ekologicznej. Uzyskane wyniki pozwoliły na określenie skojarzeń respondentów z terminem żywność ekologiczna, a więc pośrednio sposobu definiowania przez nich tego typu żywności. Uzyskano także oceny motywów, które skłaniają respondentów do nabywania żywności ekologicznej. Wyniki badań dają także podstawy to stwierdzenia, w jaki sposób badani identyfikują produkty ekologiczne oraz jaki jest wśród nich stopień znajomość jednostek certyfikujących, działających w obrębie rolnictwa ekologicznego. Uzyskano także opinie badanych na temat głównych barier zakupu żywności ekologicznej. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Moda na żywność ekologiczną w Polsce i na Świecie
80%
Po II wojnie światowej nastąpiła intensyfikacja produkcji rolnej związana ze zwiększeniem zużycia środków chemicznych i nawozów sztucznych służących poprawie warunków upraw. Efektem tych zmian było zachwianie równowagi biologicznej w przyrodzie. W tej sytuacji nastąpiły narodziny, rozwój i rozpowszechnienie się produkcji żywności ekologicznej, praktycznie bez stosowania chemii, zarówno w Europie jak i na świecie. W pracy przedstawiono zasady i metody stosowane w produkcji ekologicznej. Porównano nowoczesne, ściśle kontrolowane rolnictwo, z tradycyjną produkcją rolnictwa ekologicznego, wskazując na zagrożenia wynikające z masowej produkcji ekologicznej. War-to zapamiętać, że należy spożywać dużo warzyw i owoców, niezależnie od tego czy pochodzą z upraw ekologicznych czy klasycznych. (abstrakt oryginalny)
Purpose: The aim of the study is to identify and to assess barriers to the purchase of organic food from local producers in the opinion of consumers. Three groups of barriers were analyzed, i.e. product-related barriers, barriers related to consumers and barriers related to the communication process, depending on such consumer characteristics as: gender, age, education, place of residence and wealth. Design/methodology/approach: The analysis includes the opinions of all surveyed consumers of organic food and, for comparison, the opinions of a selected group of consumers who buy a local product. The empirical material of the work consists of the results of a survey conducted among 850 organic food consumers in Poland. The research was conducted in December 2020 using the CAWI method. Findings: The research shows that, among the barriers to purchasing organic food from local producers analyzed in this paper, barriers related to the product, including its high price, are of the greatest importance for consumers, which especially applies to consumers buying local organic food products. On the other hand, the remaining barriers, i.e. those related to consumers and the communication process, are of little importance for the surveyed consumers. Originality/value: The article presents the barriers to the purchase of organic food from local producers, three groups of barriers were analyzed, i.e. product-related barriers, barriers related to consumers and barriers related to the communication process.(original abstract)
Żywność ekologiczna staje się coraz bardziej doceniana także na polskim rynku. Można przyjąć, że wybór żywności przez konsumentów jest coraz bardziej racjonalny, a decyzje zakupowe są mniej emocjonalne, czyli bardziej rozważne i przemyślane. Jeśli teza ta jest prawdziwa, to powinna ona odzwierciedlać się w postawach i zachowaniach rynkowych konsumentów względem produktów rolnictwa ekologicznego. Do weryfikacji tego stwierdzenia przeprowadzono badania empiryczne na wybranej zbiorowości konsumentów żywności ekologicznej. Celem badań było określenie:- poziomu spożycia żywności ekologicznej,- motywów spożycia, którymi konsumenci kierują się przy zakupie żywności ekologicznej,- atrybutów żywności ekologicznej i ich oceny przez konsumentów.Badania przeprowadzono w Brodnicy (miasto lokalne), Toruniu, Olsztynie (miasta regionalne) i w Warszawie (aglomeracja stołeczna). (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono algorytm obliczania wybranych wskaźników oceny energetycznej suszarek do ziarna. Szczególną uwagę zwrócono na przekształcenie równań otrzymanych dla warunków eksploatacyjnych suszenia do równań pozwalających na obliczenia wskaźników dla warunkach standardowych suszenia. Otrzymane wskaźniki pozwalają na właściwe porównywania suszarek pracujących w różnych warunkach otoczenia oraz różnej wilgotności i temperatury suszonego materiału. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono rozwój produkcji w gospodarstwach ekologicznych w wybranych krajach na świecie. Zwrócono uwagę na trendy w produkcji żywności ekologicznej, porównując wyniki obecnych badań z wcześniejszymi prognozami. (abstrakt oryginalny)
W ostatnich kilku latach w Polsce obserwuje się dynamiczny wzrost liczby producentów żywności ekologicznej. Integracja Polski z Unią Europejską umożliwiła wykorzystanie naturalnych uwarunkowań do rozwoju produkcji żywności ekologicznej przez programy dofinansowania tego rodzaju działalności. Województwo świętokrzyskie ma sprzyjające warunki naturalne do rozwoju rolnictwa ekologicznego, o czym świadczy wzrastająca z roku na rok liczba gospodarstw ekologicznych i zajmowane przez nie użytki rolne. Rolnictwo ekologiczne jest szczególnym rodzajem gospodarowania, dlatego może być rozpatrywane jako proces dyfuzji innowacji. Innowacyjność w rolnictwie pełni takie same funkcje, jak w innych sektorach gospodarki, lecz musi uwzględniać jego specyficzne cechy, głównie biologiczny i przestrzenny charakter produkcji. Wiążą się z tym długie cykle produkcyjne, sezonowość produkcji oraz duża jej zależność od jakości rolniczej przestrzeni produkcyjnej. (fragment tekstu)
9
Content available remote Próba określenia sylwetki nabywcy produktów pszczelich
80%
W artykule podjęto próbę określenia sylwetki (cech demograficzno-ekonomicznych) nabywcy produktów pszczelich, w tym miodów, a także apiterapeutyków oraz kosmetyków, w których składzie występują produkty pszczele. Autorka, bazując na dostępnych publikacjach oraz wynikach niepublikowanych badań, przedstawiła niektóre uwarunkowania popytu na produkty pszczele. Przeprowadzona analiza wykazała, że produkty te kupują głównie kobiety wykształcone, mające rodzinę, pochodzące z miast, dość dobrze sytuowane. Jednym z głównych czynników wyboru są walory lecznicze tych produktów, nie bez znaczenia jest też ich cena. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Konsumpcja produktów ekologicznych - snobizm czy świadomy wybór
80%
W artykule scharakteryzowano najważniejsze czynniki wpływające na wybór żywności ekologicznej w różnych krajach. Wśród atrybutów żywności ekologicznej wskazano na znaczenie bezpieczeństwa tej żywności, a szczególnie bezpieczeństwa zdrowotnego i środowiskowego. Zdiagnozowano inne czynniki wpływające na decyzje rynkowe konsumentów, jak czynniki socjodemograficzne, ekonomiczne, sezonowość podaży żywności ekologicznej i postawy etnocentryczne. Postawiono tezę, że u podstaw stagnacji rozwoju rolnictwa ekologicznego i rynku produktów ekologicznych w Polsce leży niski poziom świadomości i edukacji ekologicznej. (abstrakt oryginalny)
Konkurencyjność żywności ekologicznej w stosunku do żywności konwencjonalnej, według przeprowadzonych badań, warunkują czynniki związane z cechami produktu (utożsamiane w dużej mierze z jakością) oraz z promocją (opinia innych osób). Przewagę jakościową zyskują za sprawą postrzegania ich przez konsumentów jako zawierające więcej składników odżywczych, działające prozdrowotnie, będące wynikiem ekologicznego procesu produkcji. Informacje na temat cech produktów żywności ekologicznej nabywcy czerpią z ocen znajomych, przyjaciół, krewnych oraz opierają się na opinii ekspertów, takich jak sprzedawca czy lekarz. Zakupów dokonują najczęściej w sklepach specjalistycznych, trzy razy w miesiącu. Cena produktów skłaniająca klientów do zakupu powinna kształtować się na poziomie odpowiednim do ich jakości. Przeciętny nabywca jest człowiekiem młodym, najczęściej są to kobiety, a motywem zakupu jest polepszenie zdrowia. (fragment tekstu)
12
Content available remote Zaplecze surowcowe a rozwój przetwórstwa ekologicznego we wschodniej Polsce
61%
Celem badań było przedstawienie istoty przetwórstwa ekologicznego, stanu i tendencji rozwojowych we wschodniej Polsce oraz wpływu zaplecza surowcowego na rozwój tego rodzaju przetwórstwa. Przetwórstwo z wykorzystaniem surowców z rolnictwa ekologicznego jest jednym z ważnych wyzwań dla przetwórców żywności. Przyszłość rolnictwa ekologicznego to właśnie wykorzystanie produktów z gospodarstwa i przetwórstwo lokalnych zasobów surowcowych. Ze względu na zaplecze surowcowe wschodnia Polska ma predyspozycje do tego, by stać się zagłębiem ekologicznym kraju. (abstrakt oryginalny)
Restauracje bezmięsne, sklepy i hurtownie z żywnością ekologiczną w zdecydowanej większości prowadzą ci, którzy sami wybrali zdrowy styl życia. Ich praca pozostaje często pasją i przyjemnością, a nie wynika wyłącznie z chęci zysku. Dochód ma po prostu wystarczyć na utrzymanie. Firmy funkcjonują bez szczególnych biznes planów, a ich właściciele nie mają pieniędzy na reklamę.
14
Content available remote Motywy i bariery zakupu i konsumpcji żywności ekologicznej
61%
Zaprezentowano przegląd literatury przedmiotu oraz wyniki badań odnośnie czynników stanowiących motywy konsumpcji żywności ekologicznej oraz bariery utrudniające jej zakup. Przedstawiono wyniki badań ankietowych przeprowadzonych na próbie 200 respondentów zamieszkujących tereny miejskie i wiejskie. Przeanalizowano istotność czynników mających znaczenie podczas zakupu żywności ekologicznej, a także motywy skłaniające do jej wyboru. (abstrakt oryginalny)
15
61%
The Polish organic food market continues to be a niche. Nevertheless, the market can function efficiently and develop provided that several conditions are met, including the optimization of the supply of raw materials and final products, and the organization of effective distribution channels. One of the key areas that require an in-depth analysis is the question of efforts undertaken at all levels of the marketing chain. Therefore, the purpose of this paper is to present the distribution channels of the Polish organic food market, explore the organizational limitations faced by this market, and diagnose the reasons why distribution channel participants do not cooperate with each other. In view of the findings of the research conducted among three groups (producers, processors and intermediaries), an attempt was made to identify successful networking solutions. The prerequisites for the prospective growth of the organic food market can be indicated. According to the interviewees, initiating and implementing collaboration as an element of marketing activities should lead to desirable outcomes, including more efficient market processes, especially as regards organic product distribution. Actions based on the integration and combination of marketing efforts should translate into market development. The creation of short supply chains is one of the key solutions. (original abstract)
W artykule omówiono zagadnienia kosztów współistnienia produktów modyfikowanych genetycznie, konwencjonalnych i ekologicznych w łańcuchu żywności i pasz dla zwierząt w Unii Europejskiej. Podstawą do rozważań są analizy w tym zakresie opublikowane przez różne ośrodki i grupy badawcze. Współistnienie odnosi się w głównej mierze do ekonomicznych konsekwencji mieszania produktów modyfikowanych genetycznie i niezmienionych, wpływu zastosowania odpowiednich działań w celu właściwego odizolowania tych produktów oraz kosztów tych działań. Można wyróżnić kilka kategorii kosztów, które powstają bezpośrednio w związku ze współistnieniem. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono działania podjęte na rzecz promocji i kontroli produktów ekologicznych. Przedstawiono nieprawidłowości w funkcjonowaniu rolnictwa ekologicznego wynikające z raportów NIK. Zaprezentowano jednostki upoważnione do przeprowadzania kontroli oraz wydawania i cofania certyfikatów zgodności w zakresie rolnictwa ekologicznego.
18
61%
Wstęp: Wyniki badań (z użyciem wysoko ustrukturyzowanych kwestionariuszy skierowanych do gospodarstw domowych) przeprowadzonych w marcu 2009 r. na reprezentacyjnej próbie mieszkańców Chorwacji wskazały, że większość respondentów (76,6%) jest zaznajomionych z żywnością organiczną. Metody: W badaniach szczególny nacisk położony jest na zakup żywności organicznej, zwłaszcza przez regularnych odbiorców, którzy zostali zapytani o znajomość informacji znajdującej się w deklaracji organicznej żywności i pewność, czy jest to informacja rzetelna. Dalej badanie zgłębiło znajomość etykiety żywności organicznej odnośnie częstotliwości zakupu tej żywności. Ponadto badania opisują zaufanie konsumenta odnośnie monitorowania i systemu kontroli żywności organicznej w Chorwacji. Wyniki i wnioski: Badanie daje wgląd w znajomość miar ochrony konsumenta żywności organicznej w Chorwacji i podaje rekomendacje dla organów legislacyjnych w zakresie żywności organicznej. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote The Attitude Of Polish Consumers To Organic Food
61%
Celem badania było określenie wymogów stawianych żywności ekologicznej przez polskich konsumentów. W badaniu zastosowano metodę sondażu diagnostycznego z autorskim narzędziem w postaci kwestionariusza ankiety. Próba badawcza stanowiła 1102 ankietowanych. Podczas analiz statystycznych wykorzystano program Statistica 10.1 PL, w tym analizę funkcji dyskryminacyjnej. Produkcja żywności ekologicznej powinna odbywać się w sposób naturalny, bez substancji szkodliwych dla zdrowia. W Polsce produkcja ekologiczna ma potencjał w postaci wytwarzania produktów o wysokiej zawartości białka i mikroelementów oraz zmniejszonego zanieczyszczenia toksynami. W największym stopniu miejscem zakupu żywności ekologicznej były sklepy dyskontowe i specjalizujące się w sprzedaży żywności ekologicznej oraz gospodarstwa ekologiczne. Podkreślano znaczenie podania na opakowaniu takiej żywności nazwy jednostki certyfikującej produkt, a także oznakowania, że jest to produkt wyprodukowany w warunkach ekologicznych. Obecnie rynek żywności ekologicznej jest uważany za niszowy, jednak jego znaczenie systematycznie się zwiększa(abstrakt oryginalny)
Zaprezentowano zagadnienia dotyczące żywności ekologicznej i i jej jakości. Przedstawiono czynniki, rozwój i sytuację na świecie i w Polsce gospodarstw ekologicznych oraz wyniki badań preferencji konsumentów z zakresu żywności ekologicznej.
first rewind previous Strona / 17 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.