Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 300

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Organisation improving
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
W artykule podjęto próbę przedstawienia reorganizacji procesowej przedsiębiorstwa ICT na konkretnym przypadku TP SA. Wskazano również determinanty tej zmiany oraz koncepcje reorganizacji procesowej charakterystyczne dla przedsiębiorstw z sektora ICT. Przeprowadzona analiza pozwoliła na przedstawienie efektów reorganizacji.(abstrakt oryginalny)
Nasilająca się konkurencja oraz coraz mniejsza stabilność warunków działania współczesnego przedsiębiorstwa wymusza poszukiwanie różnych modyfikacji i usprawnień jego działalności oraz szybkiego reagowania na dynamikę zewnętrzną. Musi ono stawać się organizacją zdolną do zmian, ciągłego rozwoju, generowania innowacji procesowych i produktowych, nowych koncepcji zarządzania i strategii marketingowych, a także organizowania całego łańcucha tworzenia wartości, w tym również w skali międzynarodowej. Peter F. Drucker przestrzega, że organizacja, która utrwala dzisiejszy poziom wizji, sprawności i dokonań, traci zdolność adaptacyjną, co więcej nie będzie zdolna do przetrwania w zmiennym jutrze, skoro zmiana jest jedynym nieodmiennym przeznaczeniem człowieka. (fragment tekstu)
Publikacja stanowi wprowadzenie do zagadnień zespołowego doskonalenia przy wykorzystaniu koncepcji Kaizen. Treścią artykułu są rozwiązania organizacyjne stosowane w przedsiębiorstwach. Publikacja powstała na podstawie literatury przedmiotu. Opisane w publikacjach doświadczenia przedsiębiorstw w Polsce stały się podstawą do opracowania struktury organizacyjnej Kaizen. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie podstawowych przeszkód towarzyszących działaniom doskonalącym takim, jak działania korygujące lub zapobiegające. Podstawową myśl tych rozważań stanowi stwierdzenie, że bez aktywnego udziału kierownictwa doskonalenie ma niewielką szansę być skuteczne. Udział ten polega nie tylko na patronowaniu pracom. Dużo istotniejsze jest usuwanie przeszkód na ścieżce, którą poruszają się ludzie włączeni do prac doskonalących. Autor odwołuje się w artykule do fragmentu Projektu Badawczego nr 4113/B/H03/2011/40 "Systemowe bariery eliminowania błędów ludzkich w organizacji umiarkowanie wrażliwej na błędy", finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. (fragment tekstu)
Artykuł opisuje genezę, pojęcie i reguły benchmarkingu. Autorzy prezentują kategorie klasyfikacji metod doskonalenia organizacji, charakteryzują te metody i pokazują najbardziej popularne techniki pomocnicze.
Artykuł przedstawia znaczenie i potrzeby doskonalenia jakości w przedsiębiorstwach zorientowanych na jakość, prezentuje działania stwarzające pracownikom środowisko sprzyjające doskonaleniu jakości oraz ukazuje kulturowe uwarunkowania tego zjawiska.(abstrakt oryginalny)
Artykuł traktuje o podejściu do inwestowania w pracowników ponadprzeciętnych. Zaakcentowano w nim, że istotną kwestią jest określenie standardów dobierania i rozwoju pracowników. Celem artykułu jest wskazanie, iż zarządzanie talentami polega na dopasowaniu talentów do ról zawodowych; że o dopasowaniu do określonej roli decydują najsilniejsze strony, indywidualne talenty. Ponieważ pracownicy utalentowani w szczególny sposób przyczyniają się do wzrostu wartości rynkowej firmy, przed menedżerami stoi trudne zadanie zatrzymania ich w organizacji przy jednoczesnej analizie rentowności inwestycji w talenty.(abstrakt oryginalny)
Growing competition, clients' requirements as well as advances in technology make modern industrial enterprises search for a way of achieving and maintaining strong position on the market. One of the principal and at the same time necessary conditions to achieve this aim is continuous development of all of the processes in order to fulfil various clients' expectations. Enterprises make use of different concepts and management methods which in significant way upgrade ongoing processes by raising their efficiency. One of such is the concept of 'lean' production - Lean Manufacturing. Management according to Lean Management rules allows to produce more with the use of less resources - at the same time approaching the aim which is to deliver clients the exact product they want. The process of resources use limitation is not easy to perform however, the concept of Lean Manufacturing by the application of chosen tools allows successfully and effectively to introduce 'lean' model of management in an enterprise and undertaking following improvement activities in every of its field. (original abstract)
Sytuacja pracownika w wieku 50+, znajdującego się w dojrzałej fazie kariery, jest niezmiernie złożona. Z jednej strony dysponuje on ogromnym doświadczeniem i wytrenowaną w toku lat pracy umiejętnością rozwiązywania problemów w ramach danej profesji czy środowiska, z drugiej zaś musi zmierzyć się ze stereotypowym postrzeganiem osoby w jego wieku i silną konkurencją ze strony młodych, obeznanych z nowinkami technologicznymi kandydatów na rynku pracy. Część wymogów wobec pracowników w ogóle jest dyktowana specyfiką przemian technologicznych, ekonomicznych i kulturowych, związanych z powstaniem i rozwojem społeczeństwa informacyjnego. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania była identyfikacja procedur jako narzędzi ich utrwalania i wyraz doskonalenia organizacji. Na rzecz jego realizacji dokonano identyfikacji roli rutyn operacyjnych w bieżącej aktywności biznesowej. Podjęto także problem wpływu organizacyjnego uczenia się na zmianę rutyn operacyjnych. Podana egzemplifikacja procedur związanych ze sprzedażą nowych produktów pozwoliła odsłonić wzorzec powtarzalnych zachowań organizacji w reakcji na określone bodźce.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono ideę systemowego ujęcia procesu rozwoju pracowników. Zaprezentowano również i porównano praktyki etapu realizacji procesu rozwoju pracowników w działających w Polsce firmach polskich i międzynarodowych.(abstrakt oryginalny)
Obecne trendy demograficzne i ekonomiczne (starzenie się społeczeństwa i zmniejszanie liczby młodych wchodzących na rynek pracy pracowników) wskazują, że na rynku pracy zabraknie wykwalifikowanej kadry. Dlatego też przedłużenie aktywności zawodowej pracowników 50+ jest jednym ze sposobów reagowania na tę tendencję, a jednocześnie może stanowić kluczowy czynnik w procesie doskonalenia organizacji. Zasadniczym celem artykułu jest zwrócenie uwagi na pokolenie pracowników 50+, docenienie ich doświadczenia i wiedzy, budowanie ich zaangażowania poprzez stosowanie odpowiedniego instrumentarium motywacyjnego.(abstrakt oryginalny)
Współczesne przedsiębiorstwa funkcjonują w turbulentnym otoczeniu. Konsekwencją tego jest konieczność ciągłego doskonalenia przedsiębiorstw. Proces ten jest jednak zależny od zdolności przywódczych menadżerów. Dlatego też autorzy postanowili wskazać te cechy przywódcze, które warunkują ich efektywność w procesach zmian w organizacji. Cechy te zawierają zdolności, wiedzę i umiejętności oraz doświadczenia. Są one nabywane w procesie kształcenia, praktyki zawodowej, jak również w procesie socjalizacji - rozwoju osobowości. Efektywni przywódcy muszą zatem rozwijać się zarówno jako menadżerowie, jak i ludzie. Artykuł prezentuje studium przypadku Zespołu Badawczego "Integracja" przy Uniwersytecie Szczecińskim, który realizuje program kształtowania i rozwoju przywódców.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia podstawowe założenia i mechanizmy logiki ewolucyjnej, to jest selekcji, różnicowalności oraz retencji. Szczegółowe wyjaśnienie procesu różnicowania staje się dalej podstawą epistemologiczną do przedstawienia ewolucji koncepcji doskonałości. Bazując na istniejących badaniach, głównym wnioskiem jest stwierdzenie, że doskonałość podobnie jak jakość są wyrazem różnicowania i będą podlegały dalszemu różnicowaniu w celu wygrania w selekcyjnym otoczeniu.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu zaprezentowano sposób podejścia do doskonalenia organizacji na podstawie mierzalnych wartości jako niezaprzeczalnego układu odniesienia procesów doskonalenia. Wskazano, iż ocena stanu obecnego, przeszłego i planowanie stanu przyszłego organizacji może być dokonywane jedynie na bazie wskaźników. Oparto się na założeniach metodyki six sigma, dla której liczby, również o charakterze jakościowym, dane i fakty są punktem wyjścia do analizy stanu obecnego, do definiowania celów procesów doskonalących oraz do pomiaru uzyskanych rezultatów. Autor stawia tezę, iż metodyczne, ustrukturyzowane podejście do doskonalenia organizacji daje przewagę w stosunku do działań nieustrukturyzowanych, sytuacyjnie lub intuicyjnie krytycznych, wynikających często z chęci lub konieczności podjęcia działań doskonalących w określonym zakresie organizacji.(abstrakt oryginalny)
Artykuł ma charakter teoretyczny. Poświęcony jest tematyce doskonałości organizacji w świetle paradygmatu psychoanalitycznego. W artykule przyjęto założenie, iż doskonałość organizacji wymaga uznania umowności pojęcia "doskonałość", niezależnie od tego, czy dotyczy osoby, grupy czy organizacji, oraz uznania faktu niedoskonałości ludzkiej natury, a przynajmniej świadomości ludzkich ograniczeń. W przeciwnym wypadku próby realizacji jakiegokolwiek modelu doskonałości będą rodzić napięcia i powodować trudności w codziennym funkcjonowaniu każdej organizacji. Powinni być tego świadomi przede wszystkim przedstawiciele kadry kierowniczej, niezależnie od pozycji, jaką zajmują w organizacyjnej strukturze. Świadomość tę powinni posiadać także pozostali członkowie organizacji. Im bowiem większa ich liczba traktuje założenie o doskonałości dosłownie, tym więcej trudności pojawia się w codziennym funkcjonowaniu organizacji.(abstrakt oryginalny)
Idea pomiaru osiągnięć administracji publicznej nie jest nowa, już w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku bowiem w Stanach Zjednoczonych pojawiały się pierwsze postulaty, aby jej działalność oceniać podobnie jak podmiotów zarobkowych. Niemniej jednak ocena osiągnięć w organizacjach z sektora publicznego i prywatnego istotnie się różni. Od początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku na świecie istotnie zwiększyła się liczba badań naukowych i publikacji dotyczących tych zagadnień. W kilku krajach przeprowadzono reformy administracyjne, aby oceniać i poprawiać osiągnięcia administracji publicznej. Celem niniejszego artykułu jest próba zdefiniowania i wyjaśnienia wieloznaczności pojęcia "osiągnięcia" stosowanego w kontekście administracji publicznej, określenie kryteriów pomiaru osiągnięć oraz wyjaśnienie funkcji, jakie może on pełnić w administracji publicznej. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Standardization Centre of Excellence in Support of NATO Interoperability
61%
W artykule przedstawiono koncepcję utworzenia Natowskiego Centrum Doskonalenia w dziedzinie normalizacji (standaryzacji). W ramach koncepcji zaproponowano misję, rolę, główne cele i zadania nowo tworzonego organu. Dalsza część artykułu poświęcona jest perspektywicznej strukturze, lokalizacji oraz podstawowym informacjom z zakresu formalnej akredytacji nowo powstałego centrum. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu skupiono uwagę na dystrybucji fizycznej jako procesie wpływającym na funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa. Zwrócono uwagę na problemy oceny efektywności procesów dystrybucji. Zaproponowano metodę analizy wewnętrznej, w której kluczowe znaczenie mają pracownicy zaangażowani bezpośrednio w procesy dystrybucyjne. Zostali oni poddani badaniu ankietowemu, w którym określali wagę danego elementu dystrybucji w kontekście potrzeby doskonalenia. Badanie przeprowadzono na przedsiębiorstwach branży spożywczej, dokonując również jej krótkiej charakterystyki. (abstrakt oryginalny)
Samoocena stanowi stosunkowo młody instrument doskonalenia organizacji1, pomiaru osiągniętego sukcesu i identyfikacji słabych, wymagających przyszłych usprawnień elementów. Wprawdzie nie ogranicza się jej do przedsiębiorstw, to jednak w praktyce największe zastosowanie ma doskonalenie biznesowe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Cieszyć muszą też pewne symptomy wykorzystywania tego narzędzia przez administrację i instytucje non profit. Zważywszy na istotę i potencjalne funkcje, jakie może ona wypełniać w praktyce popularyzacja zagadnień z nią związanych wydaje się zasadna. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.