Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Organisational concentration
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
|
5 (2006)
|
nr 1
51-60
W artykule dokonano analizy struktury polskiego sektora bankowego przed fuzją i po dokonaniu fuzji jednych z największych na polskim rynku banków. Przeprowadzono także analizę sytuacji własnościowej podmiotów bankowych operujących w Polsce.
2
Content available remote Zarządzanie organizacją - efekty finansowe współdziałania organizacji
100%
Konieczność radzenia sobie przez organizacje z rosnącą konkurencją na rynku jest jedną z głównych przyczyn nawiązywania przez nie różnego rodzaju form współpracy. Dlatego też coraz częściej zaobserwować można nasilenie tego zjawiska. Podmiot, decydując się na zawarcie współpracy z inną organizacją, liczy na uzyskanie jedynie pozytywnych efektów z tej współpracy. W artykule przedstawiona została ocena przez organizacje efektów finansowych, jakie wystąpiły po nawiązaniu współpracy z innymi organizacjami. (abstrakt oryginalny)
3
100%
|
2005
|
nr 4
75-100
W artykule przedstawiono genezę i znaczenie przepisów o kontroli koncentracji we wspólnotowym porządku prawnym. Zaprezentowano pojęcie koncentracji gospodarczej. Opisano zjawisko podziału kompetencji w zakresie kontroli operacji koncentracyjnych pomiędzy Komisję a organy i sądy krajowe. Przedstawiono kryteria oceny operacji koncentracyjnych.
Przedstawiono procesy koncentracji w handlu detalicznym artykułami żywnościowymi w Polsce i krajach Europy Zachodniej. Stwierdzono, iż w państwach Europy Zachodniej poziom koncentracji jest wysoki, natomiast w Polsce, gdzie handel wielkopowierzchniowy rozwinął się dopiero w latach 90. Skala i zakres koncentracji są jeszcze niewielkie. (oryg. streszcz.)
|
|
nr 4
211-221
Celem rozważań jest identyfikacja rozwiązań lokalizacyjnych funkcji marketingowej i sprzedaży w strukturze wieloczłonowego podmiotu gospodarczego oraz ich weryfikacja empiryczna na przykładzie krajowej grupy kapitałowej z branży obuwniczej działającej na rynkach Unii Europejskiej. Materiał badawczy stanowiły wtórne i pierwotne źródła informacji. Zastosowano metodę analizy treści i wywiadu bezpośredniego. Na podstawie przeprowadzonych badań empirycznych stwierdzono, że grupa kapitałowa w większym stopniu centralizuje marketing niż sprzedaż, a otwierając nowe spółki, m.in. w krajach Unii Europejskiej, dąży do podziału funkcji marketingowej i sprzedaży między centralę firmy i nowo tworzone spółki zależne. Artykuł ma charakter badawczy. (abstrakt oryginalny)
Artykuł podejmuje problematykę koncentracji i dekoncentracji polskiego przemysłu. Rozpatruje instytucjonalno-systemowe czynniki przemian w poziomie koncentacji jak również obrazuje stopień monopolizacji i rozproszenia poszczególnych sektorów gospodarki.
Artykuł prezentuje analizę studium koncepcji powstawania holdingu a także jej praktycznego wprowadzania. Omówiono doświadczenia jakie zostały zebrane w czasie tego procesu. Pozwoliło to na ocenę zarówno skuteczności jak i przeszkód w powstawaniu holdingów.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.