Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Organizacje konsumenckie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Przedstawiono krótką charakterystykę organizacji konsumenckich działających w Kanadzie. Szczegółowo omówiono działalność najstarszej, założonej w 1947 r., kanadyjskiej organizacji konsumenckiej - Consumer's Association of Canada (CAC).
Ważną rolę w tworzeniu skutecznego systemu ochrony konsumentów w krajach Unii Europejskiej odgrywają instytucje państwowe i konsumenckie organizacje pozarządowe. W pierwszej kolejności należy tu wymienić Komisję Europejską (European Commission) - organ o charakterze ponadnarodowym.
Przedmiotem artykułu jest przedstawienie działalności edukacyjnej i prawnej Federacji Konsumentów w zakresie ochrony konsumenta przed nabywaniem dóbr i usług niskiej jakości.
W artykule omówiono genezę idei ochrony konsumenta, rozwój konsumeryzmu w krajach zachodnich oraz stan ochrony konsumenta w Polsce.
W artykule zaprezentowano problem organizacji konsumenckich w świetle polskiego prawa. W pierwszej części przedstawiono organy i instytucje które zajmują się ochroną konsumenta w Polsce. Następnie omówiono konsumenckie organizacje pozarządowe w Polsce i w krajach Unii Europejskiej. W końcowej części artykułu podano szczegółowe podstawy prawne dotyczące organizacji konsumenckich oraz ich uprawnień na tle ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.
Organizacje konsumenckie swoją aktywnością wspierają i uzupełniają działania organów administracji rządowej i organów jednostek samorządu terytorialnego. Stanowią niezbędny i niezastąpiony element polityki konsumenckiej państwa w Unii Europejskiej. Przyczyniają się do realizacji wszystkich interesów i praw konsumentów zarówno indywidualnych, jak i zbiorowych. Punktem wyjścia tego artykułu jest zwięzła prezentacja ewolucji światowego, europejskiego i polskiego konsumeryzmu, aby stworzyć kontekst dla ukazania roli i zadań organizacji konsumenckich współpracujących z samorządem terytorialnym w służbie ochrony konsumentów. W dalszej części tekst traktuje o uprawnieniach organizacji konsumenckich wynikających z ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Ostatni wątek dotyczy Europejskiej Grupy Konsultacyjnej ds. Konsumentów jako forum współpracy europejskich organizacji konsumenckich. Konkluzja potwierdza tezę początkową o istotnej i wzrastającej roli organizacji pozarządowych w realizacji polityki konsumenckiej zarówno na poziomie krajowym, jak i unijnym. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę określenia dystansu jaki dzieli realizowaną w Polsce politykę ochrony interesów konsumenta od wysoko rozwiniętych w tym zakresie przedsięwzięć w państwach Unii Europejskiej.
Przeprowadzona analiza działalności Federacji Konsumentów wskazuje, że główne kierunki jej działania są ściśle ze sobą powiązane i wzajemnie się uzupełniają, co oznacza ich komplementarny charakter. Jakkolwiek kierunki działalności zasadniczo nie zmieniły się w okresie funkcjonowania Federacji, to jednak przedstawione przykłady działań świadczą o różnorodności przyjętych rozwiązań w zależności od aktualnych uwarunkowań rynku, a tym samym skali i zakresu zagrożeń interesów konsumenta w Polsce. Gospodarka niedoboru ograniczała prawa konsumentów i minimalizowała możliwość podejmowania świadomych decyzji konsumenckich. Trudna była również droga realizacji uprawnień przyznanych konsumentowi. Sytuacja zmieniła się diametralnie wraz z procesem urynkowienia gospodarki. Z jednej strony pojawiło się bogactwo produktów, możliwość szerokiego ich wyboru, reklama w mass mediach itp., z drugiej okazało się szybko, że do nowej sytuacji konsumenci nie są odpowiednio przygotowani, nie potrafią bowiem dokonać racjonalnego wyboru, bezkrytycznie ufają reklamie, nie znają swoich uprawnień i nie umieją z nich korzystać. Za zmianami zachodzącymi na rynku nie nadążają także nowe przepisy prawne. Przekształcenie ustroju społeczno-gospodarczego zmieniło warunki działania Federacji. Cele Federacji nie zostały zmienione, ale musiały ulec zmianie metody pracy, które zostały wypracowane w latach osiemdziesiątych i niektóre z nich stały się nieprzydatne, a inne niewystarczające już w I połowie lat dziewięćdziesiątych (fragment tekstu)
Konsumeryzm jest zjawiskiem społecznym mającym na celu obronę konsumenta i walkę o poprawę jakości życia ludzkiego w jego materialnych i kulturowych aspektach. Autorka przedstawiła krótki zarys konsumeryzmu w świecie od jego początków w XIX w., pojęcie marketingu społecznego jako odpowiedzi na zagrożenia interesów konsumenta w świecie producenta i ruch konsumencki w świecie.
Autor przedstawił tematykę konferencji European Coalition for Responsible Credit w Hamburgu i problemy na niej omawiane. Zastanawia się też nad rolą nadzoru finansowego w kwestii ochrony konsumenta.
Przedmiotem opracowania jest problematyka ochrony interesów konsumenta. Przedstawiono takie zagadnienia jak: przesłanki ochrony ,czyli zagrożenia interesów konsumentów, ustawodawstwo prokonsumenckie oraz strukturę instytucjonalną ochrony konsumenta. Tworzenie koncepcji systemu ochrony interesów konsumenta w Polsce wymaga opracowania szczegółowej diagnozy potrzeb i możliwości tej ochrony oraz analizy doświadczeń i wzorów konsumeryzmu krajów rozwiniętych gospodarczo. Autorka wskazała także na politykę Unii Europejskiej w zakresie ochrony konsumenta.
12
Content available remote Prospects of Microlending Economic Entities of Agricultural Branch
63%
The article considers state and prospects of microlending economic entities of agricultural branch by credit cooperatives. (original abstract)
Niniejszy artykuł ma na celu, przedstawienie możliwości ochrony praw i interesów konsumentów Uzasadnieniem dla przeprowadzenia analizy tak zakreślonej problematyki jest fakt, iż zakres świadomości podmiotów rynkowych w Polsce w dziedzinie szczególnej ochrony konsumentów jest bardzo niski i praktycznie dziedzina konsumencka dochodzenia roszczeń nie została ani wyodrębniona z ogólnego systemu dochodzenia roszczeń cywilnoprawnych, ani też w żaden skuteczny sposób zorganizowaną. Ponadto brak jest jednorodnego aktu prawnego, który w sposób jednolity określiłby prawa i obowiązki podmiotów rynkowych i ukierunkował tym samym prawidłowo pozycję konsumenta jako stosunkowo najsłabszej jednostki obrotu rynkowego. Poza tym w niniejszej publikacji przedstawiono organy i jednostki chroniące konsumentów poddając jednocześnie analizie: cel, sposoby, zakres podmiotowy, oraz zakres przedmiotowy ich działań. W niniejszej publikacji zwrócono również uwagę, iż zachodzące zmiany doprowadziły do powstania polityki konsumenckiej. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono organizację ochrony praw konsumentów w Polsce, przebieg harmonizacji polskiego prawa konsumenckiego z wymogami prawa wspólnotowego oraz nowe przepisy dotyczące uprawnień konsumentów w prawie polskim.
Przedmiotem artykułu jest konsumeryzm. Autorka przedstawia katalog praw konsumenta, działania organizacji konsumenckich, przepisy prawne chroniące konsumenta w szczególności dotyczące artykułów żywnościowych - ich jakości, informacyjnego oznakowania - edukacji konsumenckiej.
Celem opracowania jest porównanie elementów ochrony konsumenta, które wiążą się z kosmetykami funkcjonującymi w obrocie i użytkowaniu, z pominięciem sankcji nakładanych na producentów i dystrybutorów oraz zasad odpowiedzialności odszkodowawczej w razie wyrządzenia konsumentowi szkody.
Wiele firm organizuje spotkania z klientami. Firmowe akademie dla franczyzobiorców, spotkania resellerów czy kluczowych odbiorców mają jednak często zbyt formalny charakter. Komunikacja bywa tu zwykle jednostronna - więcej się mówi aniżeli słucha klientów. Doświadczenia Innovatiki pokazują jednak, że korzyści z odwrócenia ról mogą być ogromne. Organizując warsztatowe spotkania z klientami można spowodować, iż głos konsumentów będzie słyszany na każdym etapie rozwoju produktu. W Polsce jednym z pionierów tworzenia Rad Klientów jest gdańska firma Young Digital Planet. (fragment tekstu)
Zaintersowanie młodym konsumentem w Polsce pojawiło się na pocztątku lat dziewięćdziesiątych. Od tego czasu nastąpił gwałtowny rozwój tego rynku. W artykule przedstawiono zmiany jekie nastąpiły w marketingu od momentu zwrócenia uwagi na młodych konsumentów. Powstały wtedy kluby młodych konsumentów, nastąpił szybki rozwój internetu, zaczęto stosować tzw. event-marketing (np. zawody sportowe sponsorowane przez znaną firmę na rynku dziecięco-młodzieżowym). Na podstawie tych zachowań na rynku autorka wniosuje, że nie jest to tylko trend czy moda, ale autentyczne zainteresowanie młodym konsumentem.
Chcąc dokonać zakupu, współczesny konsument staje przed dylematem: który towar w obrębie szerokiego asortymentu oferowanych wyrobów o bardzo zbliżonym charakterze uznać ma za optymalny dla niego i jaką ma podjąć decyzję związaną z dokonaniem racjonalnego wyboru. Z pomocą w rozwiązywaniu tych problemów starają się przychodzić organizacje konsumenckie badając i publikując wyniki badań testowych. W artykule omówiono testowanie towarów jako niezwykle istotny stymulator jakości.
Omówiono problematykę nowych uregulowań prawnych zapewniających jakość kosmetyków. Przedstawiono zagadnienie dotyczące nomenklatury składników kosmetycznych oraz zaprezentowano instytucje zajmujące się w Unii Europejskiej jakością kosmetyków.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.