Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 160

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Organizacje pożytku publicznego
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
1
100%
Organizacje pożytku publicznego (OPP), dążąc do realizacji misji społecznej, muszą zapewnić sobie stabilne finansowanie i dostępność zasobów ludzkich. Wymaga to dobrej promocji działalności poprzez dostarczanie interesariuszom dobitnych dowodów na efektywność działania jednostki. Niniejszy artykuł ma na celu zbadanie, czy w komunikacji tej użyteczne są informacje niefinansowe ujęte w sprawozdaniach obligatoryjnych tych jednostek oraz prezentowane na ich stronach WWW. Dokonana przez autora analiza sprawozdań 177 OPP oraz przeprowadzony eksperyment z udziałem 59 osób wykazały istotną rolę informacji niefinansowych charakteryzujących "czynnik ludzki" w działalności społecznej oraz tych opisujących cele, efekty, beneficjentów i zadania realizowane przez OPP dla decyzji potencjalnych darczyńców.(abstrakt oryginalny)
Artykuł wpisuje się w problematykę sprawozdawczości organizacji non profit. Przedmiotem artykułu są sprawozdania z działalności fundacji posiadających lub nie status organizacji pożytku publicznego, jako dodatkowe źródło informacji w stosunku do sprawozdania finansowego fundacji. Celem opracowania jest przedstawienie zakresu prezentowanych w tych sprawozdaniach informacji, a także ocena przydatności tych sprawozdań dokonana przez fundacje je sporządzające. W opracowaniu wykorzystano analizę regulacji prawnych oraz metodę ankietową. Badanie przeprowadzono wśród 31 fundacji mających siedzibę na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. W ocenie respondentów sprawozdanie z działalności jest potrzebne, oddaje specyfikę funkcjonowania fundacji i jest przydatne dla odbiorców. Ankietowani uznali także, że to sprawozdanie lepiej oddaje specyfikę funkcjonowania fundacji, a także prezentuje większy zakres informacji niż sprawozdanie finansowe.(abstrakt oryginalny)
Jak pokazują dane upublicznione przez Ministerstwo Finansów, pieniądze z 1% podatku liczone są w setkach PLN złotych. Najbardziej prężne w pozyskiwaniu pieniędzy organizacje co roku zyskują po kilkanaście milionów PLN. W kontekście tego rozwiązania. wzorowanego na węgierskiej instytucji wspierania organizacji pozarządowych częścią podatku obywateli, którym ci dysponują bezpośrednio, wydaje się zasadna analiza prowadzenia przez organizacje pożytku publicznego działań o charakterze informacyjnym i promocyjnym oraz komunikowania się z otoczeniem w celu pozyskiwania pieniędzy z 1% podatku. Powstaje pytanie, jakie działania powinny podejmować organizacje pożytku publicznego, aby skutecznie zabiegać o te pieniądze, jakie narzędzia wykorzystywać do pozyskania potencjalnych darczyńców, jak planować strategie komunikacyjne i promocyjne swoich działań oraz jakie elementy w nich uwzględniać. I wreszcie pojawia się pytanie, czy komunikacja organizacji pożytku publicznego może ograniczyć się tylko do przekazów związanych z konkurowaniem o pieniądze z 1% podatku, czy też powinna zostać osadzona w szerszym kontekście komunikowania idei 1% i związanej z tym kreacji społeczeństwa obywatelskiego.(fragment tekstu)
4
Content available remote Zastosowanie koncepcji stewardship w fundrasingu on-line
80%
Fundraising on-line rozwija się niezwykle dynamicznie w krajach zaawansowanych gospodarczo. Zjawisko to od pewnego czasu można zaobserwować także w Polsce. Stanowi ono obecnie doskonałą szansę dla organizacji pożytku publicznego na pozyskanie dodatkowych środków finansowych. Jednak aby odpowiednio spożytkować możliwości fundrasingu, należy postępować zgodnie ze zbiorem reguł opracowanych na potrzeby budowania i podtrzymywania relacji z interesariuszami organizacji. Jedną z popularnych teorii określającą taki zbiór reguł jest koncepcja stewardship. Dlatego też celem badań była identyfikacja zakresu stosowania koncepcji stewardship w fundraisingu on-line wybranych polskich organizacji pożytku publicznego. Przeprowadzony na potrzeby niniejszego artykułu eksperyment uwidocznił, że organizacje w bardzo niewielkim stopniu stosują koncepcję stewardship w fundraisingu on-line. Fakt ten może budzić niepokój, zwłaszcza jeśli się weźmie pod uwagę rosnące znaczenie zarządzania relacjami z interesariuszami organizacji.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Zarządzanie wiedzą w organizacjach publicznych
80%
Organizacja w ujęciu rzeczowo-atrybutowym obejmuje celowy system, którego sposób uporządkowania polega na tym, że jego poszczególne elementy współprzyczyniają się do powodzenia całości (w postaci jasno określonego celu)1. Tak zdefiniowane pojęcie organizacji można zastosować w organizacjach publicznych, jak również w pozostałych (biznesowych oraz społecznych). Cechą organizacji publicznej jest jej publiczność, czyli: specyficzne relacje z otoczeniem, odmienne cele, specyfika struktury oraz wartości. Przykładem mniej stabilnego otoczenia organizacji publicznej są jej związki z polityką. (fragment tekstu)
6
Content available remote Wykorzystanie Twittera w działalności organizacji pożytku publicznego
80%
Twitter oferuje bogaty zestaw narzędzi do budowy dialogu i interakcji z interesariuszem organizacji. Głównym celem badań była identyfikacja skali wykorzystania Twittera przez organizacje pożytku publicznego oraz ustalenie związku między wybranymi cechami organizacji pożytku publicznego, a częstotliwością wykorzystania w działalności tego serwisu mediów społecznościowych. Uzyskane rezultaty wskazują, że Twitter w polskich organizacjach pożytku publicznego ma znaczenie niewielkie. Badane organizacje cechuje duże zróżnicowanie pod względem aktywności publikacyjnej na Twitterze. Jednocześnie, organizacje aktywnie publikujące treści na Twitterze, również dużą aktywność przejawiają w wykorzystaniu innych serwisów social media. W celu identyfikacji związków pomiędzy analizowanymi zmiennymi wykorzystano analizę opartą na standardowych parametrach oraz badanie zależności wybranych zmiennych (test niezależności chi-kwadrat oraz współczynnik kontyngencji C). (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Organizacje pożytku publicznego na obszarach wiejskich w Polsce
80%
Głównym celem artykułu jest charakterystyka oraz określenie roli i znaczenia organizacji pożytku publicznego (OPP) na obszarach wiejskich w Polsce. Opracowanie bazuje na analizach danych statystycznych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), Departamentu Ekonomii Społecznej i Pożytku Publicznego (DESiPP), Ministerstwa Finansów (MF) oraz Ministerstwa Polityki i Pomocy Społecznej (MPiPS). Z uwagi na dostępność danych badania obejmują okres 2010-2016. W artykule scharakteryzowano OPP na obszarach wiejskich pod względem ich liczebności, rozmieszczenia, rodzaju (typu), celu statutowego działania i kwot otrzymanych w ramach tzw. mechanizmu 1%. Na podstawie przeprowadzonych analiz można stwierdzić, że charakter działalności OPP jest powiązany z miejscem lokalizacji (miasto-wieś) i rodzajem prowadzonej działalności. Organizacje te pełnią na obszarach wiejskich ważną rolę społeczną,(abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy oceny funkcjonowania 1% podatku dochodowego jako źródła zasilania organizacji pożytku publicznego. Analiza przeprowadzona jest z punktu widzenia beneficjentów i opiera się na danych statystycznych opracowanych przez GUS, Biuro Analiz Sejmowych oraz stowarzyszenie Klon/Jawor. Badanie obejmuje lata 2010-2013. Przeprowadzone rozważania dają podstawę do wskazania pozytywów i słabości funkcjonowania mechanizmu 1%(abstrakt oryginalny)
: Unikatowe cechy mediów społecznościowych sprawiają, że są one szczególnie użytecznym narzędziem w działalności organizacji non profit. Głównym celem badań była identyfikacja tych organizacji non profit, które cechowała najwyższa aktywność pod względem częstotliwości publikacyjnej w serwisie społecznościowym Facebook, najwyższa liczba obserwujących ten serwis oraz najwyższa średnia reakcja odbiorcy na publikowane w serwisie treści. Uzyskane rezultaty wskazują, że pod względem aktywności publikacyjnej, jak i reakcji odbiorcy na publikowane w serwisie treści, organizacje związane z ekologią, ochroną zwierząt i dziedzictwa przyrodniczego wyraźnie dystansowały pozostałe. Jedynie w przypadku tzw. liczby obserwujących profil dały się one wyprzedzić organizacjom związanym z upowszechnianiem, ochroną wolności i praw człowieka. (abstrakt oryginalny)
Purpose: The aim of the study is to identify instruments to generate revenue among the largest Polish Public Benefit Organizations (PBOs). The study also assesses the studied PBOs in terms of their total revenue alongside their individual components (public and private sources) relative to the instruments of generating income they employ. Design/methodology/approach: The 100 largest Polish public benefit organizations were selected as the subject of the research, in which a quantitative approach was adopted. In order to identify the 100 largest PBOs and compile a database containing basic information about each, over 8800 statements and technical reports were analyzed. Subsequently, in order to identify individual instruments of revenue generation implemented the 100 largest PBOs, the researchers examined the content of the websites of individual organizations. Computations were carried out to obtain the essential statistics of the quantitative variables concerned, while non-parametric tests were used to establish relationships between the variables. Findings: The article focuses on determining the relationship between the number of earning instruments used (revenue diversification) and the economic outcomes (construed as total revenue and revenue from private sources). The article demonstrates that total revenue is not as efficient a parameter to link the number of earning instruments as the share of private revenue in total revenue. This is due to the fact that both the quantity of earning instruments used and the proportion of private revenue in total revenue attest to a pro-entrepreneurial attitude of the organization. Research limitations/implications: Only the 100 largest PBOs out of more than 8000 organizations were surveyed (in future, all PBO groups should be examined as opposed to the largest organizations alone). The size of the organization was defined by only one parameter, i.e. the volume of total revenue. The study examined the number of earning instruments exclusively to align them with the revenue generated by the PBOs. The effectiveness of individual instruments was not analyzed. Practical implications: For organizations which aim to be pro-entrepreneurial (i.e. increase their revenue levels and, in particular, the share of private revenue in total revenue), using more earning instruments is a better strategy than concentrating and developing a limited number of such solutions. Social implications: Organizations which achieve greater revenue are able to pursue their mission effectively (e.g. help more end beneficiaries, undertake more efficient information and promotional activities targeting a specific social issue, etc.). Originality/value: The relationship between the number of earning instruments applied online and the basic economic parameters of PBOs (such as their degree of economization) has not been examined previously. As a result, this study identifies new relationships which should be explored further through research.(original abstract)
Artykuł dotyczy analizy alokacji środków z 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego w Polsce. Przeprowadzone badania oparte są na danych statystycznych GUS, Departamentu Pożytku Publicznego, Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Badanie obejmuje 2010 i 2016 rok. Artykuł wykazuje zależność pomiędzy liczbą, typem lokalizacji, rodzajem, celem statutowym organizacji a zebranymi przez te organizacje środkami w ramach mechanizmu 1%. (abstrakt oryginalny)
Zdefiniowano pojęcie 'zadania publiczne' oraz scharakteryzowano sens realizacji tychże zadań przez organizacje pożytku publicznego.
Niniejszy artykuł ma na celu przybliżenie uregulowań prawnych dotyczących samej działalności pożytku publicznego oraz opisujących powstawania i funkcjonowanie organizacji pożytku publicznego. (fragment tekstu)
Organizacje pożytku publicznego mają możliwość finansowania swojej działalności z wielu różnych źródeł. Pozyskiwane środki przeznaczane są zarówno na realizację zadań statutowych, jak i na finansowanie kosztów administracyjnych. W latach 2005-2010 znacząco wzrosła liczba aktywnych organizacji pożytku publicznego. Analizowany okres przyniósł także znaczący wzrost ogólnej sumy przychodów organizacji. W strukturze przychodów jednostek sektora pozarządowego niezmiennie dominują środki o charakterze rynkowym (pochodzące z prowadzonej działalności gospodarczej) oraz dotacje ze źródeł publicznych. Wsparcie organizacji przez administrację publiczną jest z roku na rok coraz większe. Pozytywnie należy ocenić wzrost liczby organizacji rozpoczynających odpłatną działalność pożytku publicznego oraz działalność gospodarczą, które uzyskują w ten sposób większą niezależność finansową. Można zatem stwierdzić, że w analizowanym okresie sektor organizacji pozarządowych rozwijał się dynamicznie mimo spowolnienia koniunktury gospodarczej. (abstrakt oryginalny)
Motivation: Although some authors have claimed that sports clubs generate revenues from more different sources than do other non-profit organizations, relevant research is lacking. Aim: To fill this gap, this paper compares sports clubs with other non-profit organizations in terms of the (1) revenue structure and (2) revenue sources. The analysis used data from the financial reports of all public benefit organizations (PBOs) registered in 2015, thereby covering the whole population. Thus, exploratory methods were used to compare 679 sports clubs having PBO status with other 6 816 registered PBOs. Results: A greater share of sports clubs (SCs) than other PBOs exploits public funding, particularly subsidies from local self-governments. SCs also rely on membership fees and other revenues (such as business activities and sponsorship) more than do other organizations. These results contribute to the knowledge of financial specificity of non-profit sports clubs and show which revenue sources could be used by clubs to a greater extent. (original abstract)
W Polsce w 2004 r. po raz pierwszy podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mogli zdecydować o tym, jakiej organizacji pożytku publicznego (OPP) ich 1% podatku należnego zostanie przekazany. Od czasu wprowadzenia możliwości dotowania OPP przepisy podatkowe były wielokrotnie modyfikowane. Celem artykułu jest określenie, czy wprowadzone zmiany w przepisach podatkowych dotyczące sposobu wspierania OPP wpłynęły na zachowanie podatników. Czy po ich uproszczeniu podatnicy chętniej decydują o tym, co się z ich 1% podatku należnego stanie? Aby odpowiedzieć na to pytanie, w oparciu o dane za lata 2003-2014, zbudowano model miękki. Okazało się, że w początkowym okresie zainteresowanie podatników wspieraniem OPP jednym procentem podatku należnego było znikome, po uproszczeniu przepisów podatkowych i upowszechnieniu informacji o możliwości dotowania OPP, z roku na rok coraz więcej podatników decyduje, jakiej organizacji 1% podatku należnego jest przekazywany(abstrakt oryginalny)
Sprawozdania sporządzane przez organizacje pożytku publicznego (opp) powinny jasno informować o tym, jak organizacje te wywiązują się z przyjętych na siebie zadań i umożliwiać społeczną kontrolę gospodarowania powierzonymi środkami. Warto więc rozważyć, czy nie ograniczyć zakresu obecnej sprawozdawczości opp do informacji najważniejszych z punktu widzenia użytkowników sprawozdań, a zestaw informacji uzależnić od wielkości opp.(fragment tekstu)
Dla wielu gmin samodzielne finansowanie i podejmowanie działań społecznie użytecznych stanowi istotny problem, co znajduje odzwierciedlenie zarówno w ilości, jak i jakości realizowanych przedsięwzięć. Dlatego też, by zadania te mogły być efektywne, niezbędna staje się współpraca administracji publicznej z partnerami prywatnymi, w tym w szczególności z organizacjami pozarządowymi. Polskie prawodawstwo stwarza kilka możliwości takiej kooperacji, przy czym najistotniejszą z nich jest współpraca finansowa. Celem artykułu je st wskazanie przedmiotu oraz zasad współpracy pomiędzy administracją samorządową a organizacjami pozarządowymi. Ponadto wskazano również zasady tworzenia i wdrażania rocznego programu współpracy. Rozwiązania praktyczne przedstawiono na przykładzie miasta metropolitalnego Szczecin.(abstrakt oryginalny)
Organizacje pożytku publicznego (OPP), podobnie jak przedsiębiorstwa, działają według określonych modeli biznesu. Jednym z ich podstawowych elementów składowych (obok tworzenia wartości dla interesariuszy), jest przechwytywanie wartości na rzecz organizacji. Celem niniejszego artykułu badawczego była identyfikacja mechanizmów przechwytywania wartości wśród największych (pod względem przychodów), polskich OPP. Materiał badawczy stanowiły obowiązkowe sprawozdania finansowe i merytoryczne OPP oraz witryny internetowe tych organizacji. OPP stosują rozmaite mechanizmy przechwytywania wartości w trakcie swej działalności (wśród 100 największych pod względem przychodów organizacji, zidentyfikowano łącznie 26 różnych mechanizmów). Jak wykazały badania, ich dywersyfikacja sprzyja osiąganiu lepszych wyników, biorąc pod uwagę łączną wysokość uzyskiwanych przychodów. (abstrakt oryginalny)
W artykule zawarte są rozważania na temat czynników lojalności darczyńców i wolontariuszy wobec organizacji pożytku publicznego. Wykorzystanie perspektywy filozofii dialogu podkreśla podmiotowość człowieka w relacjach zachodzących w sektorze organizacji nienastawionych na zysk i może przyczynić się do pogłębienia rozumienia zjawiska lojalności. Celem artykułu jest identyfikacja uwarunkowań powstawania lojalności darczyńców i wolontariuszy względem organizacji pożytku publicznego. W artykule zaproponowany został model relacji pomiędzy organizacją pożytku publicznego, darczyńcami i wolontariuszami a usługobiorcami, będący połączeniem wiedzy na temat lojalności z dziedziny marketingowej oraz perspektywy filozofii dialogu. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.