Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 66

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Organizational flexibility
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
100%
Artykuł sygnalizuje główne trendy zmian środowiska biznesu oraz sugeruje wirtualne organizowanie jako odpowiedź na potrzebę elastyczności firm. Prezentacja wybranych modeli organizacji wirtualnych służy do wskazania kluczowych elementów koncepcji.(abstrakt autora)
Punkt ciężkości walki konkurencyjnej na rynku przesuwa się z dominacji konkurowania produktami, w kierunku dysponowania unikatowym modelem działalności biznesowej, co w rezultacie powoduje zwiększoną potrzebę modyfikowania istniejących oraz generowania nowych koncepcji i instrumentów zarządzania. Autorka starała się dopowiedzieć na pytanie, czy generowanie kolejnych koncepcji i metod zarządzania odpowie na potrzeby organizacji poszukującej strategicznej elastyczności oraz które z elementów, obszarów, struktur organizacji powinny stać się przedmiotem zainteresowania już istniejących bądź potencjalnych koncepcji skierowanych na uelastycznianie?
Prezentowany artykuł stanowi próbę operacjonalizacji pojęcia elastyczności systemu, ze szczególnym odniesieniem do struktury organizacyjnej . Poszukiwanie skonkretyzowanej wykładni elastyczności dotyczy z jednej strony wymiernego rozstrzygnięcia kwestii różnicy między rozwiązaniami sztywnymi a elastycznymi, z drugiej zaś - co jest o wiele ważniejsze - związane jest ściśle z ideą programowania rozwoju struktur organizacyjnych.(fragment tekstu)
Zdolność przedsiębiorstw do przetrwania w nieustająco zmiennym otoczeniu może być wykreowana przez model przedsiębiorstwa elastycznie dostosowującego się do ciągłych i nieprzewidywalnych zmian zachodzących w otoczeniu. Celem niniejszego artykułu jest opracowanie ogólnego modelu wiedzy jako koncepcji integrującej poszczególne jej obszary w odniesieniu do elastycznej organizacji.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Czynniki kształtujące elastyczności mikroprzedsiębiorstwa
100%
Celem artykułu jest przeanalizowanie czynników oddziałujących na elastyczność mikroprzedsiębiorstwa. Naturalnym kontrapunktem dla określenia powyższych czynników jest zestawienie cech mikro i dużego przedsiębiorstwa, co pozwoli na uchwycenie i uwypuklenie pozytywnych i negatywnych aspektów elastyczności mikrofirmy(fragment tekstu)
Modern enterprises function in special conditions, which cause dynamic changes in the environment and internal situation of the enterprises. The situation demands special competence - flexibility - both from the organisation and individual employee. Flexibility means readiness, capacity and ability to change, and the necessity to initiate such changes on all the levels. The results of research indicate high flexibility of Polish employees, and simultaneously, inadequate level of the flexibility of HRM system in Polish enterprises. (original abstract)
7
Content available remote Elastyczność organizacji - perspektywa zdolności dynamicznych
100%
Celem autorki było zilustrowanie roli rutynowych procedur organizacyjnych w kontekście elastyczności organizacji. Autorka przybliżyła ten rodzaj zachowań zwyczajowych, które nadają organizacjom dynamikę, czyli zdolności dynamiczne.
W artykule podjęto próbę szukania odpowiedzi na pytanie: w jaki sposób elastyczność jest w stanie sprzyjać osiąganiu sukcesu przez organizację? Dokonując analizy ram koncepcyjnych obu pojęć zauważono, iż elastyczność jako właściwość organizacji stała się sposobem na jej dynamizowanie w warunkach turbulentnego otoczenia, dopuszczając możliwość osiągania różnych celów/priorytetów konkurencyjnych. To właśnie działania uelastyczniające pozwalają na uzyskiwanie efektów na zasadzie trade off zastępując dotychczas możliwe efekty na zasadzie trade up.
Wprowadzono pojęcie organizacji zwinnej. Przedstawiono wyniki badań dotyczące zwinności firm przeprowadzone wśród 1562 respondentów – przedstawicieli kierownictwa przedsiębiorstw z wielu branż. Wskazano na związek między uczeniem się organizacji a elastycznością.
10
Content available remote Conditions for Creating a Pro Accommodative Organisation
75%
Konieczność dostosowania struktur organizacyjnych korporacji do zmieniających się warunków rynkowych wymaga kosztownych działań. Największe koszty są ponoszone w obszarze zbędnych środków trwałych oraz nadmiaru zatrudnienia. W artykule przedstawione zostały warunki budowy struktury organizacji proakomodacyjnej, która łączy cechy korporacji przemysłowej oraz elastycznie dopasowującej się organizacji do rynku. W artykule zostały przedstawione zarówno zalety, jak i wady takiej organizacji. Cechy te powinny być zweryfikowane w trakcie badań empirycznych.(abstrakt oryginalny)
11
75%
Celem niniejszego artykułu jest zwrócenie uwagi na zależność pomiędzy postulatem unowocześniania przedsiębiorstw w sektorze przemysłowym poprzez wdrażanie rozwiązań o charakterze racjonalizatorskim i innowacyjnym z coraz bardziej rozpowszechnioną ideą elastyczności. Ponieważ przemysł i usługi stanowią integralną część gospodarki, toteż efekty zmian, jakie w nich zachodzą nie tylko nakładają się często na siebie, ale i od siebie zależą. Dostrzeżenie i eksplikacja tych związków wraz z ich specyfiką jest tyleż trudna i wielotorowa, co nie zawsze jasna i wyraźna. Mimo trudności postaramy się znaleźć i opisać, na ile to możliwe, naturę i relacje zachodzące pomiędzy innowacyjnością a elastycznością, podkreślając w sposób szczególny ich rezonans społeczny. (fragment tekstu)
12
75%
Celem tego opracowania stało się wstępne rozpoznanie teoretycznych wzorów regulujących relacje pomiędzy elastycznością i nieelastycznością organizacji, a dalej próba ich skonfrontowania z praktykami. Badania mają dla autorów charakter wprowadzający do zagadnienia, stąd nie zostały sfinalizowane wnioskami w sprawie orientacji teoretycznych. Ze względu na początkowy etap eksploracji zagadnienia przyjęto także, że wzory te będą identyfikowane na podstawie przeglądu artykułów dostępnych w bazie EBSCO oraz niewielkiej ilości materiału empirycznego. Skupienie się na ograniczonej ilości danych miało zapewnić dobre początkowe zrozumienie badanego materiału [Silverman 2011, s. 62]. Niestety zapytanie wprost o samą tematyczną relację, a tym bardziej o jej kształtowanie nie przyniosło trafnych odniesień w bazach wiedzy. Dokonano zatem osobno przeglądu literatury w odniesieniu do elastyczności i nieelastyczności organizacji. Na tej podstawie zaproponowano wstępny zbiór wzorów teoretycznych. (fragment tekstu)
W artykule skoncentrowano się na zasobach wiedzy oraz ich znaczeniu dla elastyczności organizacji. Szczególną uwagę poświęcono kwestii nadmiaru zasobów wiedzy. Opisano również wpływ otoczenia organizacji na jej elastyczność.
14
Content available remote Ocena elastyczności księgarń internetowych wg modelu cyklu aktywności klienta
75%
W obliczu nieustannych zmian w otoczeniu elastyczność jest bardzo pożądaną cechą każdego przedsiębiorstwa. Elastyczność w odniesieniu do organizacji bada się w wielu ujęciach, jednakże jej rozpoznanie w odniesieniu do przedsiębiorstw sektora e-commerce jest bardzo słabe. Sektor e-commerce charakteryzuje się dynamicznym wzrostem, stając się coraz ważniejszą częścią krajowej gospodarki. Celem niniejszego artykułu jest przeprowadzenie oceny elastyczności wybranych księgarni internetowych w oparciu o model cyklu aktywności klienta wg podejścia wskazanego przez Yan Jin i Ngozi Oriaku [2013, ss. 1126-1128]. (fragment tekstu)
15
Content available remote Epistemologiczne i metodologiczne problemy pomiaru elastyczności
75%
W artykule przedstawiono niektóre epistemologiczne i metodologiczne problemy związane zarówno z konceptualizacją, jak i pomiarem "elastyczności organizacyjnej". Ukazano, że w literaturze przedmiotu panuje chaos pojęciowy i brakuje zgody badaczy dotyczącej wspólnego definiowania pojęcia elastyczności, co implikuje liczne trudności w klarownym wyjaśnieniu tego, czym jest i czym nie jest "elastyczność organizacyjna". Wskazano również, że pojęcie elastyczności można traktować bądź jako metaforę, bądź jako cechę organizacji. Traktowanie elastyczności jako cechy skutkuje jednak tym, że opisuje się i mierzy konstrukt, który nie posiada "realnego charakteru". Pomiar elastyczności organizacyjnej jest zatem ograniczony, związany z licznymi idealizacjami i możliwy do przeprowadzenia jedynie pod warunkiem dokonania redukcji elastyczności do zdań o charakterze obserwacyjnym. Redukcja taka ma jednak pewne ograniczenia, na które wskazano w opracowaniu. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Elastyczność strategiczna - jej konceptualizacja i sposoby osiągania w praktyce
75%
Autorka rozpoczęła od przedstawienia koncepcji elastyczności strategicznej, podkreślając, jak bardzo trudne jest jednoznaczne określenie jej istoty. Zestawienie wybranych definicji elastyczności strategicznej przedstawiła w formie tabelki. W drugiej części autorka skupiła się na sposobach osiągania elastyczności w wymiarze strategicznym. Wspomniane przez autorkę koncepcje i metody odnoszące się do modelu biznesowego działania lub do logiki konkurowania są egzemplifikacją działań na rzecz elastyczności w wymiarze strategicznym. Zdaniem autorki, przyczynią się one zdecydowanie do rozszerzenia pola wyboru opcji działania, podkreślając zasadność wyróżnika elastyczności strategicznej, jakim jest zakres zmian.
W artykule omówiono elastyczność struktury organizacyjnej jako kierunek poszukiwań rozwiązań strukturalnych. Przedstawiono przykład modelu elastyczności dla funkcji grupowania stanowisk w jednostki organizacyjne.
Purpose: To draw attention to the special role of organisational culture in shaping the overall strategy of an organisation, under conditions of uncertainty that are difficult to predict, caused among other things by changes taking place in the environment. Design/methodology/approach: The study is based on a critical analysis of the literature on the subject and, due to the topical character of the subject, continues the author's research in the area of organisation's operating under uncertainty. Findings: The considerations presented in this paper have shown that under conditions of uncertainty resulting, among other things, from a very dynamic changing environment, the application of the right type of organisational culture will allow the organisation and employees to find their way more quickly in a difficult situation, i.e. one where unknown and unconscious unknowns arise. Practical and social implications: Organisational culture is an effective means of acting as a link between the whole organisation and giving employees a sense of stability while facilitating the functioning of the organisation under conditions of uncertainty. The conditions of uncertainty in which the organisation finds itself mean that, along with a change of strategy, managers should decide to change or modify the organisational culture geared towards the new strategy and to facilitate faster adaptation by employees Originality/value: The study highlights the vital importance of organisational culture in shaping strategy under conditions of uncertainty. The greater the uncertainty, the more justification there is for flexible organisational cultures, characterised by a high tolerance for uncertainty and allowing employees to be autonomous and act independently.(original abstract)
19
Content available remote Kulturowe uwarunkowania elastyczności organizacji
75%
Celem opracowania jest przedstawienie uwarunkowań kulturowych polskich przedsiębiorstw jako ograniczenia osiągnięcia elastyczności. Problem ten jest bardzo istotny we współczesnym świecie biznesu, w którym szybkie zmiany są podstawowym czynnikiem sukcesu. Rozważane w artykule zagadnienia i sformułowane wnioski powstały na podstawie studiów literatury przedmiotu oraz dostępnych w literaturze przedmiotu wyników badań empirycznych.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano zestawienia wyrózników małego przedsiębiorstwa oraz skonfrontowano je z cechami, jakimi powinna się odznaczać organizacja elastyczna.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.