Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 437

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 22 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Packaging
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 22 next fast forward last
Gospodarka ulega dziś ciągłym zmianom. Klienci żądają krótszych terminów dostaw, większej elastyczności i indywidualnego podejścia. Średnie ilości zamówień są coraz mniejsze. Wiele branż wytwarza pojedyncze produkty dla indywidualnych klientów. Konsumenci oczekują dziś indywidualnych rozwiązań dostosowanych do ich osobistych potrzeb. Takie trendy mają ogromny wpływ na łańcuch wartości. Zrównoważony rozwój staje się głównym zagadnieniem firmy, a hasło "Przemysł 4.0" jest teraz na ustach wszystkich ludzi z branży logistyki i produkcji.W celu spełnienia złożonych i zmieniających się wymagań dotyczących opakowań już od małych serii, producenci często dostarczają codziennie niewielkie ilości standardowych kartonów. Przynosi to mniej zrównoważony rezultat: Stopień napełnienia kartonów, w szczególności w branży e-commerce, wynosi średnio mniej niż 65%. Powoduje to marnotrawstwo tektury falistej, napełniaczy na bazie olejów mineralnych, a także zwiększenie objętości i kosztów transportu. (fragment tekstu)
Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz. U. z 2013 r., poz. 888), która weszła w życie w dniu 01.01.2014 r., wprowadza wiele zmian dla producentów i importerów wprowadzających na polski rynek produkty w opakowaniach. Niestety zapisy ustawy są niezmiernie często krytykowane przez znawców branży. Przedstawiamy Państwu cykl dwóch artykułów wskazujących najbardziej kontrowersyjne postanowienia nowego aktu prawnego. Niniejszy artykuł koncentruje się na stosowaniu przepisów dotyczących opakowań wielomateriałowych. Kolejny numer dotyczyć będzie obowiązku prowadzenia publicznych kampanii edukacyjnych. (abstrakt autora)
Gdyby mieszkańcy polskich miast spożywali wyłącznie wodę kupowaną w jednorazowych, plastikowych butelkach, to każdy z nich byłby odpowiedzialny za produkcję ok. 12 kg odpadów plastikowych rocznie. To oznacza poważne wyzwanie nie tylko dla systemu gospodarowania odpadami w danym mieście, ale także dla środowiska przyrodniczego. Dlatego potrzebna jest otwarta debata o sensownej alternatywie dla wody w jednorazowych butelkach.(abstrakt autora)
Wreszcie zauważono, że nie da się zbudować społeczeństwa recyklingu bez działań związanych z edukacją ekologiczną. Ustawa o gospodarce opakowaniami oraz odpadami opakowaniowymi zobowiązuje wszystkich wprowadzających produkty w opakowaniach do prowadzenia działań związanych z edukacją ekologiczną społeczeństwa. (abstrakt autora)
W artykule przedstawiono działanie opakowań inteligentnych. Sensory CO2 oraz O2, stosowane w opakowalnictwie MAP, oparte na barwnych reakcjach chemicznych, informują o szczelności opakowania i/lub świeżości i bezpieczeństwie produktu. Mechanizm zmiany barwy, oparty na reakcjach chemicznych i/lub mikrobiologicznych, jest stosowany we: wskaźnikach czasowo-temperaturowych w opakowaniach żywności wymagającej zachowania zaprogramowanych warunków temperatury w obrocie detalicznym i/lub w czasie przechowywania oraz w biosensorach służących do wykrywania mikrobiologicznego zanieczyszczenia żywności. Etykiety RFID stosowane w opakowaniach inteligentnych wykorzystują informacje elektroniczne w systemie bezprzewodowego transferu.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano system gospodarowania opakowaniami i odpadami opakowaniowymi w Polsce przez wszystkie podmioty wprowadzające opakowania na rynek. Artykuł stanowi syntetyczne zestawienie obowiązków przedsiębiorstw objętych systemem gospodarki odpadami opakowaniowymi, opisanych w podstawowych aktach prawnych. Przedstawiono w nim możliwe scenariusze wyboru przez podmiot objęty obowiązkiem zapewnienia odzysku recyklingu odpadów opakowaniowych i wyboru najkorzystniejszego z nich oraz wskazano perspektywy rozwoju procedur/systemu gospodarowania tymi odpadami.(abstrakt oryginalny)
7
80%
Celem artykułu jest podjęcie próby przedstawienia znaczenia opakowań i siły ich wpływu na usprawnienie procesów łańcucha transportowo-magazynowego. Opakowania mają istotny wpływ na zagospodarowanie m.in. przestrzeni magazynowej, wykorzystanie powierzchni ładownej środka transportu i mechanizację prac przeładunkowych. Ponadto zabezpieczają zapakowane wyroby przed zmianami jakościowymi i ubytkami ilościowymi. Przy coraz bardziej zaawansowanych techniczno-technologicznie procesach dystrybucji różnego rodzaju dóbr i towarów, a szczególnie towarów konsumpcyjnych, rola opakowań w sprawnym, szybkim, a przede wszystkim tanim ich przemieszczeniu w cyklu gospodarczym nabiera niemal strategicznego znaczenia. Rola opakowań jest szczególnie istotna w systemie przewozowym, w usprawnianiu i przyśpieszaniu procesów przeładunkowych, w zabezpieczaniu ilości i jakości towarów oraz w identyfikacji towarów w procesach dystrybucji w łańcuchach dostaw.(fragment tekstu)
Artykuł dotyczy weryfikacji modeli materiałów występujących w środowiska LS-DYNA, zastosowanych jako materiał przeciwwstrząsowy opakowań, w którym opakowania są poddawane swobodnemu spadaniu na sztywne podłoże. Badanym materiałem przeciwwstrząsowym jest płyta styropianowa EPS, której właściwości zdefiniowano za pomocą dwóch modeli: MAT_LOW_DENSITY_FOAM i MAT_FU_CHANG_FOAM. Najlepszym modelem materiału do tego typu badań jest MAT_LOW_DENSITY_FOAM. Ma on największą zdolność do odwzorowania charakterystyki materiałów przeciwwstrząsowych - reprezentowaną krzywą amortyzacji.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Bin Packing with Restricted Item Fragmentation
80%
In this paper we consider a generalization of the bin packing problem, in which it is permitted to fragment the items while packing them into bins. There is, however, a restriction that the size of each piece of the fragmented item cannot be smaller than a given parameter β. An interesting aspect of such a model is that if β = 0, then the problem can be easily solved optimally. If β is large enough, meaning, in fact, that the fragmentation is not allowed, we get the classical bin packing problem, which is NP-hard in the strong sense. We present approximation algorithms for solving the problem and analyse their properties. The results of computational experiments and conclusions relating to the effectiveness of the algorithms are also presented. (original abstract)
Papier i tektura oraz wyprodukowane z nich opakowania powinny cechować się określonymi właściwościami użytkowymi i zapewniać właściwą ochronę pakowanych produktów. Szczególne właściwości i wymagania dotyczą opakowań przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Pakowanie środków spożywczych jest bardziej złożone, niż w przypadku innych artykułów przemysłowych, szczególnie z punktu widzenia ochrony zdrowia konsumentów. Zatem nadrzędnym celem prawodawstwa Unii Europejskiej i krajowego musi być ochrona konsumentów przed zagrożeniami dla ich zdrowia. Brak konkretnych regulacji prawnych nie zwalnia producentów z dbałości o zdrowie klientów. (abstrakt oryginalny)
Recykling odpadów opakowaniowych jest jedną z metod postępowania z odpadami zgodnych z wymaganiami ochrony środowiska. Przy obecnym stanie wiedzy o korzystnych dla środowiska rodzajach opakowań oraz technologiach w dziedzinie odzyskiwania odpadów, recykling należy traktować jako metodę preferowaną. Największe znaczenie przemysłowe ma podstawowa forma tj. recykling materiałowy - powszechnie stosowany w przypadku opakowań z tradycyjnych materiałów opakowaniowych. (fragment tekstu)
Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 roku o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz. U 2013, poz. 888) z dniem 1 stycznia 2014r. do regulacji prawnych wprowadziła po raz pierwszy dokumenty EDPO i EDPR, obok obowiązujących już dokumentów DPO i DPR. Dokumenty EDPO i EDPR - na równi z dokumentami DPO i DPR - są narzędziami umożliwiającymi wykonanie spoczywających na przedsiębiorcy, wprowadzającym produkty w opakowaniach, obowiązków ustawowych, polegających w szczególności na zapewnieniu docelowych poziomów odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych. (abstrakt autora)
Pomoc de minimis jest wsparciem państwa udzielanym przedsiębiorcom, niewymagającym notyfikacji Komisji Europejskiej, gdyż jako pomoc o niewielkich rozmiarach nie powoduje zaburzenia konkurencji na rynku. Ustawowym obowiązkiem ubiegania się o udzielenie pomocy de minimis zostali objęci przedsiębiorcy wprowadzający w danym roku produkty w opakowaniach o masie nieprzekraczającej 1t. Jakie warunki muszą być spełnione, aby uzyskać pomoc de minimis - o tym w niniejszym opracowaniu. (abstrakt autora)
Wymagania ochrony środowiska obowiązujące dla opakowań zmieniły filozofię myślenia o odpadach, wprowadzając zasadę zapobiegania ich powstawaniu. Wymagania te koncentrują się głównie na problemie ograniczenia niekorzystnego wpływu odpadów opakowaniowych na środowisko. Jednak wpływ opakowań na środowisko należy rozpatrywać w całym cyklu ich życia, a nie tylko w fazie odpadów. Dogodnym narzędziem do zewidencjonowania obciążeń środowiskowych jest metoda oceny cyklu życia LCA (Life Cycle Assessment), która coraz skuteczniej wdrażana jest do praktyki przemysłowej. Dzięki temu możliwe jest ukazanie pełnego obrazu wpływów badanego opakowania na poszczególne elementy środowiska (powierzchnia ziemi, kopaliny, wody, powietrze, zwierzęta i rośliny, krajobraz oraz klimat). Wiedza na ten temat pozwala dokonywać wyborów korzystniejszych dla środowiska i racjonalnie gospodarować jego zasobami, zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju.(abstrakt autora)
15
Content available remote Opakowania w systemach gospodarczych
80%
W obecnych czasach nie sposób myśleć o logistyce w perspektywie systemów gospodarczych z całkowitym pominięciem roli opakowań, które są w stanie odgrywać różnorodne, a przy tym fundamentalne dla logistyki funkcje. Zdolność do wielowymiarowej charakterystyki i oceny opakowań wydaje się niezwykle ważna w warunkach intensywnej konkurencji rynkowej oraz z powodu różnorodności pełnionych przez opakowania funkcji. Celem artykułu jest przedstawienie aktualnych zagadnień w tematyce opakowań oraz ich rodzajów zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi po wprowadzeniu w życie ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz. U. z 2013 r. poz. 888).(fragment tekstu)
Nowa ustawa z 13 czerwca 2013 roku o gospodarce opakowaniami oraz odpadami opakowaniowymi (Dz. U. 2013, poz. 888) zmieni dotychczasowe zasady postępowania z opakowaniami wielomateriałowymi. Rozliczane dotychczas w ramach grup przeważającego materiału w opakowaniu, będą musiały być oddzielnie zebrane i w wyseparowany sposób przekazane do odzysku i recyklingu. Obowiązek ten przedsiębiorca będzie musiał realizować samodzielnie bądź za pośrednictwem porozumienia. Nie ma możliwości scedowania go na organizację odzysku, co jest znacznym utrudnieniem dla przedsiębiorców. (fragment tekstu)
Od stycznia można sprowadzać do Polski niektóre towary, nie płacąc całości lub części cła. Obcokrajowcom oraz ich polskich kontrahentom wolno następnie z tych rzeczy korzystać. Warunek: z wyjątkiem zwykłego zużycia, pozostaną one w niezmienionym stanie i po pewnym czasie wyjadą z powrotem za granicę.
Celem pracy była ocena poziomu świadomości konsumentów na temat migracji do żywności niepożądanych substancji chemicznych z opakowań i materiałów będących w kontakcie z żywnością na podstawie przeprowadzonego badania ankietowego. Badanie przeprowadzono w formie ankiety papierowej pośród różnych grup konsumenckich. Wzięło w nim udział 200 osób. Wykazano, że poziom świadomości polskich konsumentów na wskazany temat jest średni. Potwierdzać to może fakt, iż wiele osób nie uznaje za niepokojące zastosowania materiału z recyklingu do produkcji opakowań do żywności, a także uważa, że tusz naniesiony na zewnętrzną warstwę opakowania nie może migrować do żywności. Ponadto tylko 34% respondentów stwierdziło, że zastosowanie bariery ochronnej pozwoli na wyeliminowanie problemu migracji substancji chemicznych z opakowań do żywności. Większość respondentów dobrze wskazała natomiast czynniki wpływające na poziom migracji i osoby mające wpływ na czystość opakowania.(abstrakt oryginalny)
Kolejnym problemem w szerszym wprowadzaniu opakowań zwrotnych do większości organizacji handlowych w Polsce, jest brak kompleksowego spojrzenia na oszczędności dla całej firmy. Wynika to z odmiennych i wzajemnie wykluczających się wskaźników efektywności dla różnych działów. Z tego powodu kupcy są wysoce niechętni nabywaniu towaru o np. 10 gr droższego na kilogramie, gdyż działy logistyki odmawiają zrekompensowania tych kwot działom zakupów z części swoich oszczędności. Dlatego też systemy opakowaniowe widać raczej w zagranicznych sieciach handlowych (np. Tesco czy Kaufland), niż w sieciach polskich. (fragment tekstu)
Skromna paleta jest wszechobecna. Ukrywa się w zasięgu wzroku bez zauważenia przez kogokolwiek jej obecności lub znaczenia w społeczeństwie. Faktem jest oczywiście, że prawie wszystko, co znajduje się wokół nas w domu (z wyjątkiem gazu i energii elektrycznej), w swoim czasie było na palecie.(abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 22 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.