Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 36

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Packaging foil
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wielkim zagrożeniem dla środowiska są odpady opakowaniowe. Zajmuje się nimi m.in. Dyrektywa 94/62/EC Parlamentu Europejskiego z 1994 roku, które została przejęta do prawa polskiego - Ustawa o opakowaniach i odpadach opakowaniowych (DzU z 2013 poz. 888 z późn. zm.). Dotyczy ona m.in. maksymalnego udziału odpadów poddawanych odzyskowi, zwłaszcza recyklingowi. Ze wzrostem produkcji pojawia się na rynku coraz więcej opakowań, które mają negatywny wpływ na środowisko przyrodnicze. W rozwiązywaniu tego ogromnego problemu bardzo przydatne są materiały biodegradowalne. W artykule przedstawiono właściwości materiałów otrzymanych z naturalnych surowców. (abstrakt oryginalny)
Związki migrujące z folii opakowaniowych mogą być przyczyną kontaminacji produktów spożywczych - a tą drogą trafić do organizmu człowieka. Materiałem doświadczalnym była kurczliwa folia PCW o symbolu 20SFJ21 produkcji Union Chimigue Belge. Część próbek poddano przed badaniem wstępnemu kurczeniu w warunkach: 5 minut - 353 K, aby określić wpływ obkurczania folią produktów na wielkość migracji globalnej.
Materiałem o dużym zastosowaniu w opakowalnictwie towarów jest folia polistyrenowa. Ma ona wiele zalet. Jest przeźroczysta, gdyż polistyren nie ma granicznych powierzchni kryształów, które powodują rozszczepienie światła. Daje się łatwo barwić, co zwiększa atrakcyjność folii. Chroni przed działaniem wody, lecz para wodna oraz większość substancji gazowych łatwo nią przenika. W Polsce folie PS są dopuszczone do kontaktu z żywnością tylko pod warunkiem, jeśli migracja wolnego styrenu nie przekroczy 0,3 %. W artykule opisano badania wpływu czasu starzenia na migrację wolnego styrenu w folii opakowaniowej.
W ostatnich latach na rynku opakowań do żywności obserwowany jest trend do zastępowania klasycznych, sprawdzonych tworzyw sztucznych nowymi, biodegradowalnymi, przyjaznymi środowisku opakowaniami. Polilaktyd (PLA) stanowi najbardziej obiecujący materiał opakowaniowy na rynku opakowań do żywności na bazie biotworzyw. W Polsce twaróg pakowany jest głównie systemem próżniowym z zastosowaniem laminatów PA/PE i dotychczas na polskim rynku żywności nie pakowano twarogów w materiały biodegradowalne. Celem przeprowadzonych badań było określenie zmian właściwości mechanicznych, termicznych oraz barierowych folii polilaktydowych po kontakcie z komponentami twarogów. Roztwór kwasu mlekowego, serwatka i skrzep twarogowy przechowywane były, w opakowaniu z folii PLA, przez 21 dni w warunkach chłodniczych. Oznaczono przepuszczalność tlenu, pary wodnej i dwutlenku węgla, właściwości termiczne oraz mechaniczne przed i po kontakcie folii PLA z komponentami twarogów. (abstrakt oryginalny)
Powszechnie uważa się, że istotny wpływ na przebieg procesów migracji zarówno globalnej jak i specyficznej - ma temperatura. Dążąc do określenia relacji między temperaturą a migracją globalną z jednowarstwowych folii opakowaniowych przebadano kurczliwą folię PCW 2OSFJ21 produkcji belgijskiej - przeznaczoną do pakowania wszystkich grup produktów spożywczych. Folia niekurczona przed badaniem wykazuje większą migrację niż folia kurczona - wnioskować zatem można, że już w momencie pakowania polegającym na obkurczaniu folią produktu następuje znaczna migracja. Generalnie można stwierdzić, że migracja utrzymuje się na stałym poziomie do temperatury 313 K. po przekroczeniu tej temperatury zaznacza się istotny jej wpływ na wielkość migracji globalnej.
Celem pracy było zbadanie w warunkach laboratoryjnych połączonego wpływu fotodegradacji i biodegradacji na właściwości mechaniczne folii opakowaniowej z polietylenu z dodatkiem 5% skrobi (MALEN E FABS 23 DO 22 produkcji Zakładów Chemicznych w Kędzierzynie Koźlu). Folię o grubości 0,04-0,1 mm naświetlano promieniami UV przez okres 60 h, 120 h, 180 h, 240 h, 300 h i 800 h przy użyciu niskoprężnych lamp rtęciowych Philips UV-A TL/05 (moc 15 W, moc UV-A 2,1 W, max. emisji 365 nm). Następnie poddano ją przez 24 tygodnie działaniu mikroorganizmów metodą testu glebowego w temp. 28-30°C i wilgotności względnej 20-30%. Stopień degradacji polietylenu oceniano na podstawie zmian naprężenia maksymalnego. Otrzymane wyniki poddano analizie wariancji. Z przeprowadzonych badań wynika, że: 1 ) mikroflora gleby wpływa w sposób statystycznie istotny na degradację folii polietylenowej z 5% dodatkiem skrobi, 2) właściwości mechaniczne badanej folii polietylenowej, poddanej działaniu promieni UV, ulegają trójfazowym zmianom, najlepiej opisanym przez model, w którym czas naświetlania występuje w postaci wielomianu stopnia trzeciego. (abstrakt oryginalny)
Aby ograniczyć stosowanie dodatków chemicznych w przemyśle spożywczym, rośnie zainteresowanie połączeniami folii biopolimerowych z olejkami eterycznymi o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwutleniających, które nie mają negatywnego wpływu na zdrowie ludzi. Zmiany w kierunku włączenia środków przeciwdrobnoustrojowych do opakowania, a nie bezpośrednio do produktów żywnościowych, spowodowały zwiększenie aktywności badań nad tego typu opakowaniami. W pracy przeglądowej przedstawiono zastosowanie olejków eterycznych do folii na bazie biopolimerów. (abstrakt oryginalny)
Technika metalizowania folii z tworzyw sztucznych, a także niektórych gatunków papieru, znana jest od wielu lat. Aż do lat siedemdziesiątych materiałów metalizowanych używano głównie do celów dekoracyjnych, po tym okresie dopiero obserwuje się dynamiczny rozwój produkcji folii metalizowanych do celów opakowaniowych. Jest to związane głównie z dążeniem do częściowego przynajmniej zastępowania folii aluminiowej, której ceny ze względu na szczególnie wysoką energochłonność, wzrastają znacznie szybciej niż ceny folii z tworzyw sztucznych. (...) Technika wytwarzania, jak i kierunki zastosowań folii metalizowanych były już opisywane w literaturze fachowej. Brak jest natomiast publikacji dotyczących oceny właściwości laminatów z udziałem metalizowanych folii z tworzyw sztucznych. (fragm. tekstu)
Praca jest poświęcona nowej, oryginalnej metodzie pomiarów współczynnika przenikania pary wodnej przez folie opakowaniowe i stanowi odmienną od dotychczas stosowanych próbę analizy zjawisk związanych z transportem wody przez materiały.
Folię opakowaniową z polietylenu poddano działaniu promieniowania UV oraz połączonemu wpływowi promieni UV i mikroflory glebowej. Stopień degradacji folii określano na podstawie zmian naprężenia maksymalnego przy zerwaniu. Otrzymane wyniki poddano analizie wariancji. Z przeprowadzonych badań wynika, że: 1) mikroflora gleby wpływa w sposób statystycznie istotny na degradację folii PE, naświetlanej uprzednio UV; 2) naprężenie maksymalne przy zerwaniu jest dobrą miarą zmian właściwości mechanicznych folii PE; 3) model regresyjny, w którym czas naświetlania występuje w postaci wielomianu stopnia trzeciego, najlepiej opisuje trójfazowe zmiany właściwości badanej folii pod wpływem promieni UV. (abstrakt oryginalny)
Folie na bazie hydrobiodegradowalnego aromatyczno-alifatycznego kopoliestru poddano działaniu promieniowaniu γ (60Co), w dawkach 5, 10, 20 i 40 kGy. Sprawdzono wpływ promieniowania jonizującego na parametry wytrzymałościowe folii, wielkość migracji globalnej składników materiału do roztworów modelowych imitujących żywność oraz zmiany w strukturze materiału poprzez analizę widm IR i pomiar kąta zwilżania powierzchni. Wszystkie pomiary przedstawiono w funkcji dawki promieniowania. Badania wykazały nieznaczny wpływ promieniowania jonizującego na testowany materiał opakowaniowy. Nie stwierdzono także istotnych zależności pomiędzy wielkością dawki promieniowania a zachodzącymi zmianami w badanej folii. (abstrakt oryginalny)
W artykule zostały przedstawione wstępne wyniki badań związanych z zastosowaniem wodnych farb fleksograficznych do drukowania międzywarstwowego opakowań z folii wielowarstwowych wykonanych na bazie tradycyjnych materiałów (laminat typu PET nadruk/PET metalizowany) oraz materiałów kompostowalnych, biodegradowalnych (PLA nadruk/folia celulozowa metalizowana). Specjalnie przygotowane do testów wodne farby fleksograficzne, o różnej zawartości pigmentu i na bazie dwóch odmiennych żywic, zastosowano do wykonania nadruków. Folie wielowarstwowe sporządzono w warunkach laboratoryjnych techniką laminowania klejowego przy użyciu dwuskładnikowego kleju wodnego. Badane siły wiązania laminatów posłużyły do oceny możliwości zastosowania farb wodnych do drukowania międzywarstwowego folii wielowarstwowych. W wyniku przeprowadzonych badań i analizy literaturowej stwierdzono, że wodne farby fleksogaficzne do druku międzywarstwowego laminatów pozwalają na uzyskanie folii wielowarstwowych o dobrych właściwościach wytrzymałościowych przy odpowiednim dobraniu farby, podłoża i kleju. (abstrakt oryginalny)
Wśród wielu potencjalnych zastosowań promieniowania mikrofalowego wymienić można sterylizację produktów żywnościowych oraz medycznych. Zastosowanie sterylizacji farmaceutyków bezpośrednio w opakowaniach typu blister-pack niesie wiele korzyści w zakresie jakości, bezpieczeństwa oraz wygody użycia produktu przy jednoczesnej redukcji kosztów. Do najistotniejszych wymagań stawianych materiałom przeznaczonym na takie opakowania są odpowiednie właściwości mechaniczne, technologiczne, barierowe oraz zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego konsumentów. W prezentowanym eksperymencie badano wpływ promieniowania mikrofalowego na właściwości mechaniczne oraz poziom migracji globalnej czterech foli PVC przeznaczonych do wytwarzania opakowań typu blister-pack produktów farmaceutycznych. Uzyskane wyniki pokazały, że w warunkach eksperymentu nie zachodzą zmiany badanych parametrów mogące w istotny sposób wpływać na jakość zarówno opakowania, jak i opakowanego produktu. (abstrakt oryginalny)
Próbę wdrożenia folii metalizowanej przeprowadzono w Zakładach Przemysłu Cukierniczego "Wawel" w Krakowie. Folia wyprodukowana była przez Zakład Doświadczalny "Nitron-Erg" w Mikołowie. Jej przydatność opakowaniową stwierdzono wcześniej na podstawie właściwości ochronnych, higienicznych, przechowalniczych i estetycznych. Wytypowano ją spośród kilku testowanych giętkich laminatów opakowaniowych. Po wykonaniu badań technicznych, przeprowadzono produkcyjne próby zastosowania folii metalizowanej do pakowania na automatach pakujących pracujących systemem trans-wrap (układ skokowy) i flow-pak (ciągły). Pakowanym artykułem były grupy pieczywa cukierniczego wafle przekładane, a z wyrobów czekoladopodobnych - tabliczki czekoladowe o nazwie "Twardowska". Podczas pracy maszyny pakującej brano pod uwagę następujące wskaźniki technologiczne: stopień poddawania się formowaniu i naprężeniom, dokładność owinięcia pakowanego wyrobu, jakość zgrzewu poprzecznego i wzdłużnego oraz łatwość odcinania uformowanego opakowania. Z uwagi na rytmiczność procesu pakowania obserwowano też łatwość oddzielenia się folii od powierzchni grzałek. Badania przeprowadzono w warunkach zmieniających się wartości parametrów. (fragm. tekstu.)
Metoda określenia połysku sposobem reflektometrycznym jest dość dobrą metodą oceny walcowania, wpływającego w istotny sposób na właściwości powierzchniowe folii. Najlepsze wyniki luminacji powierzchni uzyskuje się wykorzystując długość fali λ = 520 i 550 nm i przy zmianie kąta ustawienia od 0° do 180° (z minimum przy α = 90°).
16
84%
Opakowania do żywności muszą spełniać wymagania mające na celu zapewnienie odpowiedniej jakości produktów spożywczych, w tym ich bezpieczeństwa zdrowotnego. Powinny zapewniać także wygodę konsumentom. Podstawową funkcją opakowań jest ochrona żywności przed zepsuciem w wyniku działania mikroflory, a także procesów chemicznych i fizycznych. Większość opakowań dostępnych na rynku to niebiodegradowalne pochodne produktów ropy naftowej. Obecnie na świecie obserwuje się trend proekologiczny mający na celu ograniczenie zużycia opakowań syntetycznych na rzecz opakowań na bazie polimerów naturalnych. Jedno z działań w tym kierunku dotyczy badań nad produkcją opakowań jadalnych. W niniejszej pracy przedstawiono charakterystykę najpopularniejszych jadalnych folii i błon na bazie białek i polisacharydów stosowanych do pakowania i powlekania żywności. (abstrakt oryginalny)
Celem głównym niniejszej pracy jest określenie relacji w układzie: folia z tworzywa sztucznego - warunki mikroklimatyczne otoczenia w funkcji czasu. Zamierzeniem badawczym pracy ponadto są: zaproponowanie modelu prognozowania zmian wartości użytkowej folii opakowaniowych w funkcji czasu, określenie wymagań dotyczących mikroklimatycznych warunków przechowywania badanych folii opakowaniowych z tworzyw sztucznych, wyznaczenie dopuszczalnego okresu przechowywania. W pracy postawiono tezę, że czynniki klimatyczne istotnie wpływają na proces starzenia opakowaniowych folii z tworzyw sztucznych oraz na zmiany właściwości charakteryzujących ich wartość użytkową. (fragment tekstu)
W zaprezentowanych w artykule badaniach skupiono się na foliach wytworzonych z biopolimeru na bazie kwasu mlekowego (PLA) stanowiących obecnie największą grupę asortymentową folii biodegradowalnych. Kwas mlekowy, który jest surowcem wyjściowym znajduje zastosowanie do pakowania wyrobów przemysłu piekarniczego oraz ciastkarskiego.
Istotnym czynnikiem wpływającym na dobór materiału opakowaniowego jest jego odporność na niskie bądź wysokie temperatury. Celem przeprowadzonych badań było sprawdzenie zmian właściwości fizykochemicznych materiału opakowaniowego typu EKO FPO pod wpływem różnych temperatur (–18°C, +4°C, +32°C). Przedmiotem badań była folia opakowaniowa firmy Ecor stosowana przy pakowaniu twarogu wiejskiego „Jasienica”.
20
Content available remote Modified Natural Polymers Obtained from Kuzu Starch
84%
Biodegradowalne folie ze skrobi kuzu otrzymywano metodą odlewania, plastyfikując folie za pomocą glicerolu i glikolu polietylenowego (400). Substancje pochodzące z naturalnych ekstraktów roślinnych (ekstrakt z yerba mate, żel aloesowy, olejek eukaliptusowy) zastosowano jako substancje antybakteryjne i przeciwutleniające. Przeprowadzono badania wpływu naturalnych ekstraktów na grubość, gęstość, twardość, właściwości termiczne i przepuszczalność pary wodnej otrzymanych folii skrobiowych. Termiczne badania wykazały, że naturalne ekstrakty w filmach ze skrobi kuzu ograniczały wzrost krystaliczności i rekrystalizacji skrobi. Włączenie ekstraktu z yerba mate i żelu aloesowego do filmu skrobiowego nieznacznie zwiększyło przepuszczalność pary wodnej, natomiast włączenie olejku eukaliptusowego pogorszyło ten parametr. Prowadzone badania dostarczyły informacji o korzyściach i wadach modyfikacji właściwości naturalnych polimerów skrobiowych za pomocą substancji naturalnych oraz możliwości zastosowania ich jako materiałów opakowaniowych. Właściwości przeciwdrobnoustrojowe naturalnych ekstraktów zawartych w foliach opakowaniowych sugerują zastosowanie tych folii jako opakowań aktywnych do żywności. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.