Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 156

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Parki krajobrazowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Kategoria jakości życia zajmuje główne miejsce w dyskusji nad zrównoważonym rozwojem. Jakość życia na obszarze Parku Krajobrazowego "Dolina Baryczy" zmierzono danymi zarówno obiektywnymi (dane statystyczne), jak i subiektywnymi, pytając mieszkańców o ich opinie w trakcie badań ankietowych. Przeprowadzone badania pokazują, że ankietowani mieszkańcy są zadowoleni z obecnego miejsca zamieszkania, czują się tu bezpiecznie, są zadowoleni z funkcjonowania szkół publicznych i ich wyposażenia. Nie deklarują chęci wyprowadzenia się w inne miejsce. Można wnioskować, że świadomość wyjątkowej wartości środowiska przyrodniczego, życie w atrakcyjnym i czystym środowisku rekompensuje mieszkańcom niedogodności związane z ograniczeniami wynikającymi z formy ochrony prawnej.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono problematykę zmian krajobrazu obszarów chronionych na przykładzie Ślężańskiego Parku Krajobrazowego, położonego na terenie Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego, wynikających z dotychczasowych przemian społeczno-gospodarczych oraz podejmowanych decyzji planistycznych przez władze gminy. Dyskusja na temat zasad kształtowania przestrzeni jest szczególnie istotna w odniesieniu do obszarów o dużych walorach krajobrazowych, gdzie zachodzą silne procesy urbanizacyjne. Zebrane doświadczenia pozwoliły wskazać najważniejsze konflikty przestrzenne, jakie mają miejsce na terenach wskazanego parku krajobrazowego, oraz określić przyczyny ich powstawania, przy szczególnym uwzględnieniu przepisów prawnych dotyczących opiniowania i uzgadniania decyzji planistycznych na tego typu obszarach.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Place zabaw na terenach parków zdrojowych jako wsparcie turystyki zdrowotnej
100%
Turystyka zdrowotna, czyli świadomy i dobrowolny wyjazd poza miejsce zamieszkania w celu poprawy zdrowia (Gaworecki 2003), może dotyczyć zarówno dorosłych, jak i dzieci. Miejscem realizacji turystyki zdrowotnej może być uzdrowisko, czyli budynki oraz przestrzeń je otaczająca, pozwalające na odnowę sił, likwidację przemęczenia i poprawę stanu zdrowia. Elementem przestrzeni uzdrowiska są parki uzdrowiskowe, tworzące specyficzny nastrój, pozwalający na wykorzystanie leczniczych właściwości klimatu uzdrowiska, w celu poprawy stanu zdrowia.(fragment tekstu)
Punkty widokowe stanowią podstawowy zasób fizjonomiczny krajobrazu, umożliwiają obserwację panoram, a tym samym warunkują przepływ kulturowych usług ekosystemowych. Widok panoramiczny sam w sobie bywa celem podejmowanej aktywności turystycznej, stąd też funkcjonowanie punktów widokowych związane jest z siecią tras turystycznych. Optymalizacja sieci punktów widokowych jest więc kluczowa dla prawidłowego kształtowania funkcji turystycznej regionu oraz ochrony jego zasobów fizjonomicznych. Celem pracy jest metodyczna propozycja wskaźnika ekspozycji widokowej, będącego geoinformacyjnym narzędziem wspierającym proces wyznaczania i optymalizacji sieci punktów widokowych. Badanie przeprowadzono na przykładzie Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego, w efekcie zaproponowano rozbudowę istniejącej sieci do 45 punktów. Wnioski wypływające z metody i jej ograniczenia omówiono w kontekście praktyki przygotowania operatów ochrony walorów krajobrazowych.(abstrakt oryginalny)
Turystyka jest i może być istotnym czynnikiem rozwoju gospodarczego regionów, chociaż nie jest ona zjawiskiem niezmiennym w czasie. Współczesny turysta staje się konsumentem coraz bardziej wymagającym i oczekującym oferty dostosowanej do jego indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Rosnąca mobilność i poziom dochodów społeczeństwa powodują, że podróże turystyczne stają się coraz bardziej popularne. Częste wyjazdy sprawiają, że turyści poszukują nowych ofert, które nie są standardowe i charakteryzują się pewną unikatowością. Podobnie po stronie podaży turystycznej obserwuje się coraz większą konkurencję pomiędzy przedsiębiorstwami i regionami turystycznymi. W wielu przypadkach turystyka rozwijana jest w regionach, które jeszcze do niedawna nie były postrzegane jako atrakcyjne turystycznie, nie były modne. Rywalizacja o klientów zmusza podmioty działające w regionach recepcji do tworzenia unikatowej oferty, która przez turystów nie będzie postrzegana jako produkt masowy. Produktem cieszącym się coraz większą popularnością jest szeroko rozumiana turystyka kulturowa. Tak jak dla rozwoju turystyki przyrodniczej czy ekoturystyki znaczącym impulsem jest utworzenie parku narodowego, tak dla turystyki kulturowej determinantą rozwoju jest utworzenie parku kulturowego.(fragment tekstu)
Istniejący w Polsce system ochrony przyrody był budowany przez kilkadziesiąt ostatnich lat. Dzięki niemu znaczne obszary kraju o najwyższych walorach przyrodniczych udało się objąć różnorodnymi formami ochrony. Jednocześnie praktyka pokazuje, że system ten ma wiele wad, jest niespójny i nieskuteczny. Zmian wymagają przepisy prawne związane z ochroną przyrody. Z końcem 2010 r. nastąpiła likwidacja gospodarstw pomocniczych, które działały przy parkach narodowych. Rozwiązanie polegające na przekształceniu parku narodowego w państwową osobę prawną może w przyszłości prowadzić do komercjalizacji parków narodowych, tj. do zmuszenia ich do utrzymywania się z eksploatacji lub udostępniania własnych zasobów przyrodniczych.(abstrakt oryginalny)
Rozwój turystyki niesie ze sobą wiele konsekwencji dla środowiska przyrodniczego, m.in. zabór ziemi i wody, ubożenie krajobrazu, zanieczyszczenie powietrza, wód, degradację gleby, niszczenie roślinności, szkody w świecie zwierząt1. Właściwe zagospodarowanie obszarów przyrodniczo cennych może pozwolić na wszechstronny rozwój turystyki i rekreacji2. Celem niniejszego artykułu jest prezentacja idei planowania turystycznego zgodnie z zasadami rozwoju zrównoważonego na obszarach przyrodniczo cennych. W opracowaniu przedstawiono koncepcję strefowego rozwoju turystyki dla Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy jako potencjalnego rejonu turystycznego w okolicach Wrocławia. Opracowanie jest propozycją w dyskusji na temat metodyki planowania turystyki zrównoważonej na obszarach przyrodniczo cennych. Propozycję strefowego planowania turystyki zaprezentowano dla Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy. Obszar ten leży w południowo-zachodniej części Polski, na pograniczu województw: dolnośląskiego, wielkopolskiego oraz lubuskiego, w zlewni rzeki Baryczy. Obszar ten charakteryzuje się dosyć dobrą dostępnością komunikacyjną.(fragment tekstu)
8
Content available remote Przegląd roślin leczniczych Izraela
100%
Rośliny lecznicze towarzyszą człowiekowi od czasów prehistorycznych. Już neolityczne ludy pierwotne znały sposoby wytwarzania środków leczniczych, olejków, barwników itp. z poszczególnych gatunków roślin lub ich części. Przez tysiąclecia wiedza ta przekazywana była ustnie z pokolenia na pokolenie1. Zachowały się tylko nieliczne źródła pisane traktujące o ziołolecznictwie, a jednym z nich jest papirus Ebersa z Teb. Biblia także jest źródłem, z którego można się dowiedzieć, w jaki sposób starożytni Izraelici korzystali z leków roślinnych2. Żydzi oraz Arabowie w znaczący sposób przyczynili się do rozwoju "przemysłu zielarskiego". Wytwarzane przez naród Izraelski preparaty wykazywały działanie pielęgnacyjne, kojące i złuszczające. W tekście Biblii można odnaleźć aż kilkadziesiąt nazw roślin leczniczych wraz z opisami ich zastosowania i działania. Wśród wymienionych gatunków znajdują się m.in.: czarnuszka, gorczyca, len, malwa, mięta, piołun, ruta, tymianek, aloes, cynamon, kadzidło, mirra, mirt i traganek.. (fragment tekstu)
9
Content available remote Charakterystyka i znaczenie wybranych gatunków dębów w Meksyku
100%
Postrzeganie otaczającej rzeczywistości uwarunkowane jest indywidualnymi cechami każdego turysty. Znaczenie odgrywa tu jego wiedza, poglądy, jak również stan emocjonalny towarzyszący turyście w podróży, w trakcie zwiedzania środowiska w sensie geograficznym i historycznym. Według Berlyn'a, za kryteria atrakcyjności i piękna krajobrazu można przyjąć dwa elementy modelu estetyki: złożoność (zróżnicowanie składników danego środowiska) i nowość (nieznany teren dla zwiedzającego). Współczesna oferta turystyczna daje potencjalnemu podróżnikowi wiele możliwości wyboru szeroko rozumianej przyjemności1. Na co dzień pojęcia "turystyka religijna" czy też "turystyka pielgrzymkowa" używane są zamiennie. Motywem turystyki religijnej jest udział w wydarzeniach religijnych, co nie wyklucza innych celów bądź aspektów poznawczych. Natomiast jeśli podróżujemy z pobudek czysto religijnych, wówczas mówimy o turystyce pielgrzymkowej. Sam termin jest jednak dalece dyskusyjny2. Przyroda jest sacrum i oprawą nawet dla najświętszych miejsc, zwłaszcza dla lasów oraz przestrzeni miejskiej. Pielgrzym i turyści interesują się pięknem otaczającego ich świata. Natura, możliwość obcowania z niecodziennymi krajobrazami - pustynnymi, górzystymi, z osobliwymi drzewami - budzą w pielgrzymach wdzięczność wobec Stwórcy. (fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest identyfikacja istniejących i potencjalnych zagrożeń i konfliktów przestrzennych w zakresie gospodarki przestrzennej oraz wskazanie obszarów ich występowania na terenie Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich. Prace studyjne i inwentaryzacyjne objęły analizę polityki planistycznej gmin, stanowiących przestrzeń społeczno-gospodarczą parku, oraz analizę rzeczywistej sytuacji w wybranych jednostkach, zwłaszcza w kontekście problemów ochrony środowiska i krajobrazu kulturowego. Badania miały na celu podkreślenie istoty identyfikacji konfliktów przestrzennych umożliwiającej podejmowanie racjonalnych decyzji dotyczących zagospodarowania przestrzennego oraz ich relacji do zaawansowania i jakości prac planistycznych(abstrakt oryginalny)
Podstawą rozwoju turystyki jest atrakcyjność miejsca. Obszary parków krajobrazowych stanowią ogromny i wyjątkowo atrakcyjny zasób dla rozwoju turystyki. Analizy dotyczą 12 parków krajobrazowych województwa dolnośląskiego. Parki te charakteryzują się różnorodnością przyrodniczą i krajobrazową. Jednak występująca tam infrastruktura turystyczna wymaga w większości modernizacji. Należałoby zagospodarowanie turystyczne dostosować do swoistych uwarunkowań parku krajobrazowego, nie tylko w celu zwiększenia wygody i bezpieczeństwa użytkowników, ale przede wszystkim ochrony walorów przyrodniczych i krajobrazowych przed zniszczeniem. Dostosowanie zagospodarowania turystycznego do specyfiki obszaru może kreować odpowiednie zachowania społeczne. Szczególnie ważne jest kształtowanie właściwych proporcji między funkcjami turystyczno-rekreacyjnymi a ochronnymi. Narzędziem właściwego kreowania rozwoju turystyki na terenach parków krajobrazowych są plany ochrony. Celem artykułu jest sformułowanie wytycznych dla rozwoju turystyki w dolnośląskich parkach krajobrazowych w oparciu o zapisy ich planów ochrony, przy uwzględnieniu postulatu ochrony wartości przyrodniczych i krajobrazowych(abstrakt oryginalny)
Celem rozdziału jest określenie postrzegania bezpieczeństwa przez użytkowników parku miejskiego i podkreślenie elementów, które przyczyniają się do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa przy użyciu koncepcji zapobiegania przestępczości przez kształtowanie przestrzeni (z ang. Crime Prevention Through Environmental Design, w skrócie CPTED). (fragment tekstu)
The objective of this study is the assessment of the promotion of tourist and recreational traffi c in Kozłowiecki Landscape Park by examining the intensity and preferences as well as social structure of the participants. The research was conducted using the methods of observation and diagnostic survey, including the application of the questionnaire and interview techniques, as well as the technique of documentation analysis. The research was conducted in 2015. On the foundation of the analysis conducted on the research outcome, it was found that in the studied park mainly the local recreational activity is developing. The promotion of the attractive qualities of this area in the provincial capital city, located 13 kilometres away, is poor although it actually exists. It was also found that the tourism-oriented development of the area surrounding the park is low, yet it was noted that the services provided by the nearby Zamoyski Museum in Kozłówka are very well promoted - unfortunately only by one-day visitors. A proposal was put forward to join the forces of the local institutions and communities and develop an offer of a well-designed, comprehensive tourism product, which will also be well promoted. (original abstract)
Od czasu powstania koncepcji parków krajobrazowych, na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych XX w., zaszły znaczne zmiany poglądów na cele i funkcje tej formy ochrony. Zgodnie z pierwotnym założeniem, głównym celem parków była ochrona estetyki krajobrazu, a obszary te miały służyć turystyce i rekreacji (także o charakterze masowym) i odciążyć od nadmiernego ruchu turystycznego parki narodowe. Obecnie w parkach krajobrazowych ochronie podlega ogół walorów przyrodniczych, jak również walory historyczne, kulturowe i krajobrazowe, a celem tworzenia parków jest zachowanie i popularyzacja tych wartości w warunkach zrównoważonego rozwoju. Wysokie walory przyrodnicze i kulturowe w parkach krajobrazowych w połączeniu z łagodnym reżimem ochronnym sprawiają, że turystyka może pełnić jedną z głównych funkcji na tych terenach. Rozwój turystyki będący czynnikiem ożywienia gospodarczego jest wskazany, lecz jednocześnie nasilający się ruch turystyczny oraz rozbudowa związanej z nim infrastruktury prowadzi do degradacji walorów turystycznych. Dalszy rozwój funkcji turystycznej w parkach powinien przebiegać zgodnie z zasadami rozwoju zrównoważonego, a jego kierunki powinny być uzależnione od istniejących walorów przyrodniczych i kulturowych oraz stanu użytkowania turystycznego. (fragment tekstu)
15
Content available remote Development of the Tourist Function Within Areas of Lower Silesian Landscape Parks
75%
Przedmiot i cel pracy: Celem pracy było przedstawienie rozwoju funkcji turystycznej obszarów dolnośląskich parków krajobrazowych. Przedmiotem badań były gminy związane z dolnośląskimi parkami krajobrazowymi. Materiały i metody: Badaniami objęto 59 gmin województwa dolnośląskiego na terenie których zlokalizowanych było 12 parków krajobrazowych. W badaniu wyznaczono sześć wskaźników opisujących poziom rozwoju funkcji turystycznej - po trzy z zakresu stanu zagospodarowania turystycznego i ruchu turystycznego. Wyniki: Ustalono istotną zależność między powierzchnią parku krajobrazowego a stanem zagospodarowania turystycznego. Okazało się, że wśród 59 z badanych gmin na terenie 14 z nich nie funkcjonuje ani jeden turystyczny obiekt noclegowy. Wnioski: Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że najwyższy poziom rozwoju funkcji turystycznej występuje w gminach związanych z następującymi parkami krajobrazowymi: Śnieżnickim, Sudetów Wałbrzyskich, Gór Sowich, Księżańskim i Doliny Bobru.
Artykuł podejmuje tematykę Parku Ferberów - historycznego, lecz nieco zapomnianego parku leśnego, leżącego w dzielnicy Orunia-Święty Wojciech-Lipce. Przytoczona została przeszłość miejsca oraz jego związek z rodem Ferberów, którego historia - mimo że istotna dla Gdańska - wydaje się być mało znana. Opisane zostały badania obejmujące tematyką analizy terenu i kompozycji oraz kontekst historyczny miejsca i jego otoczenia, a także zabudowa i rozmieszczenie otaczających obiekt zabytków. Ocenie poddano również aspekty przyrodnicze, takie jak m.in.: geologia, warunki siedliskowe i glebowe oraz szata roślinna. Przeprowadzona została analiza potencjalnego użytkowania terenu, uwzględniająca aktywności podejmowane przez odwiedzających. Przedstawiony rys historyczny zestawiony ze stanem obecnym oraz badaniami z zakresu zasobów przyrodniczych, posłużyły jako wstęp do rozważań na temat potencjalnych kierunków przeprowadzenia rewaloryzacji, w celu przywrócenia zaniedbanemu miejscu jego walorów estetycznych. Zostały podjęte rozważania dotyczące odtwarzania nieistniejących już obiektów oraz zastąpienia ich współczesnymi elementami. Poruszony został temat adaptacji zabytkowych ogrodów do realiów współczesnych przestrzeni publicznych, sposobu eksponowania dziedzictwa kulturowego z zakresu sztuki ogrodowej oraz istoty zachowywania zielonych dobytków kulturowych. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Problemy gospodarowania środowiskiem przyrodniczym w regionie Zalewu Wiślanego
75%
Zalew Wiślany leży w Polsce (woj. warmińsko-mazurskie i pomorskie) i Rosji (Obwód Kaliningradzki). Otaczają go tereny o różnorodnej genezie i odmiennym charakterze. Jest to obszar o wysokich walorach przyrodniczych i krajobrazowych, gdzie ustanowiono wiele form ochrony przyrody: rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe i obszary Natura 2000. Gospodarowanie środowiskiem przyrodniczym jest problematyczne z uwagi na transgraniczne położenie tego akwenu oraz jego podział między dwa województwa w Polsce. Celem artykułu była identyfikacja głównych problemów związanych z gospodarczym wykorzystaniem zasobów i walorów przyrodniczych Zalewu Wiślanego i sąsiadujących z nim regionów, ze szczególnym uwzględnieniem polskiej jego części. Wykorzystano studia literaturowe oraz analizę dokumentów i danych. Do głównych zagrożeń środowiska przyrodniczego zaliczono: nierównomiernie rozłożenie ruchu turystycznego - presję turystyczną i inwestycyjną na Mierzei Wiślanej, niedostateczne wykorzystanie potencjału żeglugowego Zalewu Wiślanego, zanieczyszczenie wód Zalewu Wiślanego oraz projekt przekopu przez Mierzeję Wiślaną(abstrakt oryginalny)
Parki krajobrazowe są obszarami wyróżniającymi się szczególnymi walorami przyrodniczymi, krajobrazowymi oraz kulturowymi. Obszary te podlegają specjalnej ochronie ustanowionej przepisami prawa. Gospodarowanie na nich jest ograniczone do działań zapewniających niepogarszanie stanu środowiska. Jednak gminy, będące jednostkami terytorialnymi najniższego szczebla administracyjnego, posiadają szereg kompetencji w zakresie zarządzania rozwojem społeczno-gospodarczym oraz przestrzennym. Analiza zapisu strategii rozwoju wybranych gmin dowodzi, że nie zawsze obranym kierunkiem rozwoju jest rozwój zrównoważony. Zbyt małą wagę przykłada się do kształtowania ładu środowiskowego i przestrzennego, ochrony środowiska naturalnego i jego zasobów.(abstrakt oryginalny)
W referacie przedstawione są wyniki badań dotyczących zużycia paliw i energii w miejscowościach położonych w otulinie białowieskiego oraz narwiańskiego parku narodowego. Przeanalizowane są możliwości poprawy stanu istniejącego z punktu widzenia ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko procesów wytwarzania energii cieplnej w źródłach indywidualnych wytwórców. (abstrakt oryginalny)
Park w Strzelcach Opolskich - jego pełna nazwa to: zabytkowy park miejski w Strzelcach Opolskich w stylu angielskim - powstał w XIX w. (1832 r.) przy zamku, na zlecenie A. Renarda, ówczesnego właściciela miasta, nieopodal jego posiadłości (zamku). Hrabia Andrzej Maria Renard był osobą bardzo zasłużoną dla Śląska - twórcą nowoczesnego przemysłu. [...] Park Renarda o powierzchni 65 ha należy do największych i najokazalszych na Opolszczyźnie. Występuje tu okazała i nigdzie indziej niespotykana roślinność. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.