Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 138

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Patologie społeczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
W artykule opisano i usystematyzowano dostępną i aktualną wiedzę na temat pracoholizmu. Zawarte są w nim również rozważania na temat istoty i definicji pracoholizmu. Czytelnik znajdzie także zestawienie najczęściej przytaczanych typologii pracoholików. Omówiono też przyczyny tego zjawiska. W kolejnym numerze czasopisma pojawi się druga część publikacji, skoncentrowana na symptomach i skutkach pracoholizmu. Omówione zostaną także sposoby zapobiegania i leczenia tej patologii. (abstrakt oryginalny)
In this research, we have studied the population of street children in Khorram Abad in Iran, in 2015, with the emphasis on the role of economic and legal factors forcing children to work on the streets. The results of this research show that the issue of child labor is the consequence of both global and local matters. These children are the products of the urban society, poverty, and cultural, legal, and local factors. The research method is a survey, and the statistical population is the street children, aged between 7 to 18 living in Khorram Abad, in 2015. The sample population chosen randomly includes 242 people, and the required information was gathered using the questionnaire and interview technique. In Khorram Abad, Lorestan, economic crisis and parents' misdemeanor are the two main factors that force the children to fill their fathers' missing place by working in the streets. But, gender factors such as being a boy, and cultural factors such as belonging to a specific tribe are influential in the howness of this phenomenon. In this article, we have attempted to use native sources for a better understanding of the local situation of the phenomenon, and have proposed a few solutions to alter the current situation. (original abstract)
Patologie w zachowaniach konsumentów są bardzo powszechnym zjawiskiem i występują praktycznie na każdym rynku. Konsumenci dążą do zaspokajania swoich potrzeb i często stają przed wyborem, czy postępować zgodnie z tym, co powszechnie uznawane jest za słuszne i racjonalne, a tym, co mogłoby stanowić odstępstwo od tych powszechnie obowiązujących norm. Zjawisko patologii konsumenckich jest stosunkowo słabo opisane w literaturze, zwłaszcza w literaturze polskiej. Dlatego też niniejszy artykuł ma na celu charakterystykę tego zjawiska i stanowi wstęp teoretyczny do dalszych badań empirycznych. (abstrakt oryginalny)
W październiku 2004 roku zakończono opracowanie kompletu dokumentów, składających się na projekt rządowego programu "Świetlica, praca i staż - socjoterapia w środowisku wiejskim", którego współautorami są Ministerstwo Polityki Społecznej oraz Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W artykule omówiono założenia tego projektu.
Artykuł prezentuje złożoność problematyki patologii społecznej i wielowątkowość zagadnienia moralności i etyki. Na szczególną uwagę zasługuje dynamika zmiany społecznej, przede wszystkim kulturowej, implikująca konieczność ciągłego przeprowadzania analiz funkcjonowania sfery etyki moralności i ludzkiego postępowania. Jest to tym bardziej istotne, że prędkość zmian powoduje, iż to, co jeszcze wczoraj wymykało się normie społecznej dziś za takową może być uznane. Bardzo ważnym aspektem relacji na styku tych elementów jest nadrzędna zasada "czyń dobro". Problematyczna w sferze analizy patologii społecznej jest dowolność traktowania i używania pojęć: etyka i moralność. W potocznym użyciu pojęcia te traktowane są w sposób zamienny i często powodujący nadmierny dyskurs w wymiarze prawnym. Usankcjonowanie tych elementów dałoby narzędzie do prawidłowej oceny i opisu tego, co znajduje się w problematyce etycznego i moralnego postępowania. Pomóc w tym ma zasada "czyń dobro". Artykuł, wprowadzając w zagadnienia semantyczne etyki i moralności, ukazuje złożoność oraz determinanty działań ludzkich wobec nakazów prawa. Nadrzędną częścią tego postępowania jest człowiek jako jednostka będąca dla siebie prawodawcą, suwerenem wiążącym się obraną dla siebie normą postępowania. We wszystkim, co człowiek czyni kieruje się realizowaniem swojego, niekiedy źle odczytywanego i nieprawdziwego, ale zawsze, dobra. W naturalnych tendencjach działań ludzkich bardzo ciężko jest, zachowując postawę "czyń dobro - nie czyń zła", przejść przez trudności i przeciwności losu i życia. Funkcjonowanie w strukturze społecznej implikuje ingerencję prawa w sferę moralności i objęcie zakresem regulacji prawnej postępowanie człowieka w zakresie działań kontrowersyjnych moralnie i społecznie. Przypadki te to kategoria zrelatywizowana do czasu, kultury i świadomości społecznej. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Recenzja książki A. Buszko pt. Mechanizmy szarej strefy
75%
W recenzji książki A. Buszko pt.: "Mechanizmy szarej strefy" zwrócono uwagę na wagę podjętej problematyki dla życia gospodarczego. Szczególnie cenne jest w niej opisanie metodologii monitorowania i analizy różnych patologicznych, zaobserwowanych w rzeczywistości sytuacji. Zaleca się szeroką dystrybucję tej pozycji do zainteresowanych tą problematyką adresatów. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem analizy w artykule są patologie w obszarze zachowań konsumentów na rynku usług finansowych. Za zachowania patologiczne należy uznać wszelkie niezgodne z powszechnie obowiązującymi zasadami rynkowymi zachowania konsumentów, a także zachowania szkodliwe lub niekorzystne dla nich. W szczególności do patologii w zachowaniach konsumentów należy zaliczyć: nałogi, oszustwa, terroryzm konsumencki oraz traktowanie konsumenta jako towaru czy też przedmiotu wymiany handlowej. Na podstawie przeprowadzonych badań można stwierdzić, że patologie występują stosunkowo rzadko na rynku usług finansowych. Najczęściej są to oszustwa, podawanie nieprawdy i hazard moralny, uzależnienia od korzystania z poszczególnych usług finansowych i umiarkowany terroryzm konsumencki. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Syndrom niedostosowania społecznego
75%
O społecznym niedostosowaniu mówimy wówczas, gdy zachowanie się jednostek niezgodne jest z ogólnie przyjętymi normami, wartościami i stanowi utrwaloną tendencję do zachowań aspołecznych. Jest wiele definicji niedostosowania społecznego, rozpatrywanego na płaszczyźnie socjologicznej, pedagogicznej, czy psychologicznej, niemniej jednak wszystkie interpretacje zgodne są co do tego, że wyraża się ono w negatywnym stosunku do norm i wartości akceptowanych przez ogół społeczeństwa. Za jego zaś etiologię odpowiedzialne są czynniki zarówno środowiskowe, jak i biologiczne (np. uszkodzenie centralnego układu nerwowego). (fragment tekstu)
10
Content available remote Alcoholism and its impact on the functionality and quality of family
75%
Alcohol dependence fundamentally undermines the place of man in the family and in society, relegating him to the edge. Alcoholism destroys marriage and family relationships, destroys trust and is the cause of family crisis and the high divorce rate. Disruption of interpersonal relationships and overall atmosphere as the effects of alcoholism is manifested first in his immediate vicinity, in an alcoholic family. Supporting characters are infidelity, frequent quarrels between its members, including violent behavior. Alcoholism is a disease of the whole family, which covers all of its members, passes from generation to generation and has devastating effects. The family is affected when relatives and friends can no longer tolerate the behavior of an alcoholic and will start him and avoid the whole family. Often times, however, especially for families affected by the actual behavior of an alcoholic. In this case family members are helpless and need professional help. (fragment tekstu)
11
Content available remote Alkoholizm - choroba duszy i ciała
75%
Badania naukowe dotyczące nadużywania alkoholu potwierdzają pewną prawidłowość, iż bardziej podatni na uzależnienie są mężczyźni, zaś kobiety mają niższą tolerancję na alkohol, co oznacza, że ta sama dawka wypitego alkoholu oddziałuje silniej na kobietę, niż mężczyznę. Jednocześnie zaobserwowano niepokojące zjawisko związane ze wzrostem spożycia alkoholu przez młode kobiety, które piją i upijają się równie często jak młodzi mężczyźni ( Wielka Brytania, Węgry, Polska, kraje Skandynawski). Alkoholicy są zazwyczaj osobami, które do perfekcji doprowadziły umiejętność "usprawiedliwiania" swojego nałogu. Powołują się przy tym na brak miłości, akceptacji, zrozumienia ze strony otoczenia, kłopoty rodzinne, czy zawodowe i tysiące innych usprawiedliwień, które powodują sięgnięcie po alkohol. (fragment tekstu)
12
Content available remote Trollowanie - antyspołeczne zachowania w Internecie, sposoby wykrywania i obrony
75%
Obecnie trollowanie (ang. trolling) jest umyślnym zachowaniem i działaniem w celu skłócenia pewnej grupy (społeczności) internetowej. Troll prowokuje innych użytkowników Internetu do dyskusji, często w sposób bardzo nachalny i wulgarny. Wysyłając i upubliczniając często nieprawdziwe treści, troll zarzuca swoją "przynętę". Ulubionymi miejscami trolli są różne fora i grupy dyskusyjne, czaty oraz inne miejsca internetowych spotkań i pogawędek. Niestety uczestnictwo trolla w dyskusjach jest pozbawione zasad netykiety, co w konsekwencji prowadzi do niekorzystnego zamieszania i bałaganu.(fragment tekstu)
13
Content available remote Kapitał społeczny w firmach rodzinnych : nepotyzm a kapitał rodziny
75%
Celem artykułu jest wykazanie, że zjawisko nepotyzmu i jemu pokrewnych są powszechne i o ile nepotyzm w instytucjach i firmach państwowych, czyli w sektorze publicznym, ma znamiona patologii społecznej, o tyle nepotyzm rodzinny w biznesie rodzinnym jest naturalny, uzasadniony moralnie tytułem własności rodziny do aktywów biznesowych oraz swoim pozytywnym wpływem na jego funkcjonowanie. Pozytywny wpływ nepotyzmu rodzinnego na biznes zmniejsza się w wyjątkowych okolicznościach, o których autor wspomni w dalszej części artykułu. (fragment tekstu)
Artykuł porusza kwestię bezdomności z wyboru, jako stosunkowo częstego i problematycznego tematu w analizie bezdomności. Bezdomność jest najbardziej skrajną formą wykluczenia społecznego ciała i duszy człowieka. Tym bardziej ciężko jest zaakceptować sytuację, w której ktoś staje się bezdomnego z wyboru. Jak we wszystkich przypadkach dyskursu naukowego, istnieją zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy bezdomności z wyboru. Poniższy artykuł prezentuje postawę autora, który dopuszcza możliwość dokonania wyboru i stania się osobą bezdomną. Stanowisko to opiera się na wieloletnim doświadczeniu badawczym w środowisku bezdomnych i rozmowie, która odbyła się w listopadzie 2014 roku na jednej z paryskich ulic. (abstrakt oryginalny)
Celem badań było ustalenie najistotniejszych uwarunkowań dezorganizacji rodziny jako źródła negatywnych dewiacji społecznych, zwłaszcza w zakresie jej funkcji prokreacyjnej i wychowawczej, tendencji różnorodnych procesów patologii rodziny i skutków społecznych, głównie dla reprodukcji ludności. Zagadnienie uwarunkowań i skutków jest łatwiejsze do obserwacji statystycznej i ocen wartościujących; częściowo zawarte jest w elementach diagnozy patologii rodziny. Ocena dysfunkcjonalności rodziny, przez którą rozumiemy dysfunkcjonalność pełnieniu zadań /funkcji/ na rzecz społeczeństwa, a zwłaszcza /tu/ funkcji prokreacyjnej i wychowawczej, a zatem sam proces kształtowania postaw i procesów prokreacyjnych, są trudniejsze do obserwacji i wartościowania. Spowodowane jest to wzajemnym przenikaniem czynników zewnętrznych /warunki polityczne, gospodarcze, społeczne/, środowiskowych wpływ środowisk zamieszkania, zawodowego, kręgów towarzyskich itp./ i zależnych od osobowości jednostek /cechy charakteru, system wartości, stan zdrowia itp./. (fragment tekstu)
Kryzys rodziny spowodowany jest przyjmowaniem zachodniego stylu życia - wygodnego, hedonistycznego, bez udziału tradycyjnych wartości i obyczajów. Przemiany cywilizacyjne i kulturowe XXI wieku niosą ze sobą jednak wiele niebezpieczeństw, które są źródłem zjawisk powodujących zagrożenia rodziny. Właściwe funkcjonowanie rodziny jako podstawowej komórki społecznej zapewnia prawidłowy rozwój społeczeństwa. Jeżeli jednak jej funkcjonowanie zostanie zaburzone, staje się rodziną dysfunkcjonalną. W takiej sytuacji konieczne jest udzielenie jej pomocy. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Menedżerowie, politycy, gangsterzy. O potrzebie reintegracji teorii społecznej
75%
Dlaczego, jako społeczeństwo, tak chętnie zgadzamy się na to, by w naszym otoczeniu przebywali ludzie czerpiący (często niemałe) zyski z łamania prawa? Istnieją wiele przyczyn tego stanu rzeczy. Niewiara w możliwość gruntownej korekty spraw wspólnych, konwencjonalna ostrożność - nie wiadomo, co mogłaby przynieść kolejna zmiana, strach przed tymi, którzy podejmują decyzje, (życzliwa) obojętność wobec tych, którzy wymykają się spod (skarbowej) kontroli państwowego łupieżcy. Oto sytuacja prawdziwie paradoksalna. Z jednej strony trudno nie dostrzegać politycznych i gospodarczych wyzwań i zagrożeń, z drugiej zaś, suma społecznych dysfunkcji stawia pod znakiem zapytania możliwość gruntowniejszej zmiany. W odpowiedzi na to etyka biznesu, wciąż nowa dyscyplina akademicka, oferuje dwie (po części zbieżne) strategie wychodzenia z impasu. Pierwsza z nich dotyczy uszczegółowienia perspektywy badawczej - odtworzenia wybranych problemów społeczno-gospodarczych możliwe z bliska. Druga natomiast, już choćby z racji wysoce niejednoznacznego usytuowania teoretycznego tej dziedziny wiedzy, wiąże się z obecnością w jej polu przedstawicieli różnych dyscyplin tradycyjnych. W swoim tekście zamierzam wykazać, iż dokonująca się wraz z tym (cóż że selektywna) reintegracja refleksji społecznej stanowić może poszukiwany moment zmiany. Przesądza o tym nie tylko rozbudowane i zróżnicowane instrumentarium diagnostyczne, jakim etycy gospodarczy (tak czy inaczej) dysponują, lecz także owa praktyczna niejednoznaczność towarzysząca przekazom interdyscyplinarnym, czyniąca je atrakcyjnymi także w szerszym, pozaakademickim obiegu. (fragment tekstu)
18
75%
We współczesnych czasach zjawiskiem powszechnym w miejscu pracy są patologie społeczne. W polskich przedsiębiorstwach występują one w różnej postaci. Artykuł zawiera rozpoznanie patologii społecznych w sferze zawodowej. Następnie wskazanie ich rodzajów, przyczyn i konsekwencji. Ujęto w nim także aspekt praktyczny. Bowiem analizowano niniejszy problem w podmiocie badawczym. Celem artykułu jest poruszenie kwestii ważnych zarówno dla menedżera jak i ogólnego funkcjonowania organizacji. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Dylematy dotyczące zatrudnienia w perspektywie firmy rodzinnej
75%
Od ponad dwudziestu lat uczestniczymy w długim procesie budowania społeczeństwa obywatelskiego. Zmiany dokonują się na wszystkich poziomach - zarówno na płaszczyźnie lokalnej, jak i ogólnokrajowej. Od tego, na ile i w jakim zakresie ów proces przyniesie pozytywne skutki, uzależnione są nasze sukcesy w działalności gospodarczej i życiu społecznym. Na drodze do zbudowania pozytywnej przestrzeni, w której ludzie poczują się w pełni odpowiedzialni za rozwój konkurencyjnej gospodarki, pozyskiwanie nowych miejsc pracy i przejrzyste zasady życia społecznego, stoi ciągle wiele patologii. W skrócie wymieńmy przykładowo korupcję, stale wysoki brak zaufania między ludźmi i niejasne sposoby zatrudnienia pracowników. Wspomniane problemy należą nie tylko do zagadnień z dziedziny prawa, lecz także etyki, psychologii, socjologii, pedagogiki, a nawet historii. (fragment tekstu)
20
Content available remote Wybrane przejawy patologii społecznej w województwie śląskim
75%
W niniejszym opracowaniu podjęto próbę ukazania specyfiki, skali oraz zmian w zakresie zjawisk objętych pojęciem patologii społecznej, a występujących na terenie województwa śląskiego. Ze względu na niezwykłą społeczną wagę problemu oraz jego konsekwencje wzięto pod uwagę trzy najczęściej występujące patologie, jakimi są przestępczość, alkoholizm i narkomania.(fragment teksu)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.