Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Pedagogical mistakes
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem opracowania jest ukazanie niektórych postaci błędów, miejsca i przyczyn ich pojawiania się oraz implikacji zaznaczających się w działaniach pedagogicznych.
Odbywające się corocznie, najczęściej w listopadzie, kongresy poświęcone kształceniu organizowane przez zasłużone dla rozwoju pedagogiki, szczególnie w niemieckojęzycznym obszarze językowym, Wydawnictwo Beltz, zasługują na omówienie. Rozważania jego uczestników dotyczą bowiem uniwersalnych problemów pedagogicznych. W roku 2015 autorka niniejszego artykułu uczestniczyła w zjeździe odbywającym się w Wolfsburgu. Tematyka tego kongresu, a także następnego zorganizowanego w Weinheim, została relacjonowana już na łamach rocznika "Studia Gdańskie. Wizje i rzeczywistość". Na podstawie materiałów kongresowych udostępnionych ostatnio autorce przez Wydawnictwo Beltz poniżej zostanie dokonana próba zarysowania zasadniczych problemów poruszanych na obradach i podczas dyskusji prowadzonych na kolejnym kongresie, tym razem w Hameln na terenie Dolnej Saksonii, który odbył się w dniach 10-11.11.2017 r. Główne hasło, wokół którego skupiały się wystąpienia, brzmiało: "Jak zmienia się współczesna szkoła" (Wie Schule sich verändert). (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano metodę biograficzną, która - we współczesnych czasach, w których często obserwujemy przejawy agresji i autoagresji, szczególnie wśród ludzi młodych, a także braku właściwych relacji, w tym międzypokoleniowych - daje nadzieję lepszego poznania osób, którym chcemy pomóc. Przemyślenie rozmów, doskonalenie komunikacji i budowanie kompetencji w tym zakresie to ważne zadanie dla nauczycieli, pedagogów różnych specjalności i pracowników socjalnych.(abstrakt oryginalny)
Celem postawionym w artykule jest refleksja nad kondycją szkoły dokonywana w kontekście realizacji wskazanych idei, dlatego analizy teoretyczne odnoszą się do tych dwóch zagadnień, empiryczna egzemplifikacja zaś, stanowiąca swoiste potwierdzenie czynionych refleksji, jest jedynie prezentacją wstępnych wyników badań w tym obszarze. Artykuł nie ma zatem charakteru, ani też nie przyjmuje formuły typowego komunikatu z badań, choć założenia teoretyczno-metodologiczne oraz informacje dotyczące próby badawczej i terenu badań zostały tu przedstawione jednak w sposób odbiegający od przyjętych reguł (założenia teoretyczne i operacjonalizacja zmiennych zostały przedstawione w części analitycznej artykułu). (fragment tekstu)
Artykuł ma na celu przedstawienie trudnej sytuacji kobiet i dzieci z niepełnych (trwale lub czasowo) rodzin wynikającej z faktu, że partnerzy/mężowie tych kobiet i ojcowie dzieci przebywają w więzieniu. Publikacje dotyczące tej problematyki ukazywały się już w okresie międzywojennym (na Śląsku badania z tego zakresu publikowano między innymi w "Chowannie"). Współcześnie niekorzystną sytuację w rodzinie i poczucie izolacji społecznej jej członków przedstawiają dane z badań empirycznych. Mimo upływu lat, postępu w pedagogice i resocjalizacji niewiele zmieniło się na lepsze. "Skoro nic nie działa, to co robić?" - to pytanie Roberta Martinsona1 wciąż nie znajduje zadowalającej odpowiedzi. W ramach współczesnej resocjalizacji w zakładach poprawczych i jednostkach penitencjarnych poszukuje się nowych rozwiązań2, skoro dotychczasowe cechują się małą skutecznością. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.