Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Piramida finansowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Pyramids Scheme a Continuum to Value Destruction
100%
W artykule przedstawiono aspekty teoretyczne piramid finansowych, w tym model punktu krytycznego ich bankructwa oraz rozwój piramid na świecie. Analizę ekonomicznych i społecznych konsekwencji funkcjonowania i upadku piramid finansowych przeanalizowano m.in. w oparciu o przypadek Albanii. Jako główną przyczynę działalności piramid pokazano moral hazard, zarówno menedżerów jak i klientów. Dokonano przeglądu najważniejszych instrumentów dezaktywacji piramid na przykładzie polskich regulacji w tym zakresie. W końcowej części zaprezentowano propozycje działań zapewniających eliminację tego typu biznesu na rynku finansowym, w tym potrzebę zajęcia stanowiska przez Komisję Europejską.(abstrakt oryginalny)
2
100%
Lektura książki Profesora Piotra Masiukiewicza "Piramidy finansowe. Teoria, Regulacje, Praktyka" fascynuje. Nie obawiam się użyć tak mocnego słowa po jej przeczytaniu. Jest ona bowiem niezwykle interesująca, a zarazem bardzo aktualna ze względu na podjęty problem, formę przekazu oraz bogatą dokumentację. Dotyczy ona nadużyć i oszustw na rynku finansowym. Są nimi piramidy finansowe, które Autor umiejscawia w czarnych finansach, chociaż przypomina, iż są one powszechnie zaliczane do parabanków (shadow banking, non - banking), które to pojęcie ma wiele różnych definicji. Mimo że piramidy finansowe, a zwłaszcza porażające ich skutki, są znane od wielu dziesięcioleci, a nawet stuleci, to ostatnie 20 lat dały się dramatycznie poznać uczestnikom rynków finansowych, a w szczególności wielu gospodarstwom domowym, przedsiębiorstwom i instytucjom, a nawet krajom. W tym kontekście liczne, przytaczane w książce definicje piramidy finansowej znajdują z pozoru łagodną definicję jej autora, a mianowicie jako "działalność przedsiębiorstwa finansowego polegającą na przyjmowaniu środków finansowych w celu inwestowania z wysoką stopą zwrotu (cel deklaratywny); cel ten jednak nie jest realizowany w ogóle lub w dostatecznym stopniu, co powoduje spirale strat". Ale Autor formułuje też bardziej dosadną definicje piramidy finansowej, pisząc "to swoisty hazard, ryzykowanie majątku w grze o sumie niezerowej".(fragment tekstu)
3
Content available remote Marketing wielopoziomowy - szansa czy zagrożenie
75%
Omówiono istotę sprzedaży bezpośredniej oraz przedstawiono historię i istotę marketingu wielopoziomowego. Zwrócono uwagę na sposób wynagradzania i proces sprzedaży w marketingu wielopoziomowym oraz na relacje pomiędzy tym rodzajem marketingu a sprzedażą piramidową.
Postępujący rozwój rynków finansowych przyczynia się do powstawania podmiotów gospodarczych, które oferując osiągnięcie znaczących zysków, zachęcają potencjalnych inwestorów nieposiadających pełnej świadomości ryzyka związanego z daną inwestycją finansową. W konsekwencji pojawia się coraz więcej podmiotów, których działalność można określić jako piramidy finansowe. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie kluczowych cech piramid finansowych w kontekście modeli i podstaw ich funkcjonowania. Analiza piramid finansowych w Polsce wskazuje, że podmioty te mają podobne cechy i modele działania umożliwiające im pozyskanie jak największej liczby inwestorów. W większości przypadków oferują one wysoki zwrot z inwestycji przy stosunkowo lub bardzo niskim ryzyku inwestycyjnym. Ich oferta jest oparta o niezabezpieczone inwestycje oraz skomplikowane lub niejasne strategie inwestycyjne.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Piramidy finansowe a regulacje i nadzór
63%
W artykule przedstawiono aspekty teoretyczne piramid finansowych, w tym model punktu krytycznego ich bankructwa oraz rozwój piramid w Polsce. Dokonano przeglądu najważniejszych polskich regulacji i luk w tym zakresie. Przedstawione zostały wyniki badania Delphi dotyczącego uwarunkowań dezaktywacji piramid. W końcowej części zaprezentowano propozycje działań zapewniających eliminację tego typu biznesu na rynku finansowym. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zwrócenie uwagi, iż trwający kryzys ma wyraźne podstawy ideologiczne, zaś walka z kryzysem wymaga odpowiedzialności. Trwający obecnie światowy kryzys finansowy jest efektem doktryny monetaryzmu, a zarazem schyłkową fazą jego 30-letniej epoki. Stan gospodarki po sześciu latach od wybuchu kryzysu świadczy o nikłych efektach jego ograniczania i dalszym nasilaniu się czynników kryzysogennych. Powiększanie ilości pieniądza, niezależnie czy drogą deficytu, wydatków publicznych, luzowania polityki monetarnej, dokapitalizowania banków, czy rozrzucania gotówki z "helikoptera", przynosi efekty krótkookresowe, niewspółmierne wobec kosztów oddalanych w czasie, związanych z kumulacją długu, niewypłacalnością państw, brakiem pokrycia papierów skarbowych, deprecjacją funduszy emerytalnych, życiem na koszt przyszłych pokoleń i psuciem pieniądza. Kryzys finansowy w sumie nie naruszył piramidy finansowej, która powiększa się w zastraszającym tempie. Przerażające są możliwe skutki jej załamania, na skalę szerszą niż przypadek Grecji. Posiadacze walorów dłużnych uczestniczą w gigantycznej piramidzie finansowej, fundusze inwestycyjne i emerytalne, itd. póki co, korzystają z fikcyjnego bogactwa, które nie może być zmaterializowane. Niska ocena skuteczności walki z kryzysem prowadzi do wniosku, iż nie da się naprawić gospodarki monetarystycznymi metodami, które doprowadziły do wybuchu kryzysu. Koniec epoki monetaryzmu sygnalizuje potrzebę poszukiwania nowego jakościowo podejścia do gospodarowania, zmiany sposobu myślenia i systemowych rozwiązań, które pozwolą wyprowadzić gospodarkę Zachodu z recesji. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Czy bitcoin to piramida finansowa?
63%
Celem artykułu jest przeanalizowanie mechanizmu funkcjonowania bitcoina i skonfrontowanie go z modelowymi cechami działania piramid finansowych oraz znalezienie odpowiedzi na pytanie czy bitcoin to nowoczesny rodzaj piramidy finansowej. W pierwszej części opracowania scharakteryzowane zostaną piramidy finansowe i mechanizmy związane z funkcjonowaniem bitcoina, natomiast w części drugiej dokonana zostanie analiza porównawcza, która jednak zostanie ograniczona do cech klasycznej piramidy finansowej (schemat Ponziego), a inne rodzaje piramid (łańcuszek św. Antoniego, piramidy oparte na teorii gier, Multi Level Marketing (MML)1, system argentyński lub parabanki działające na rynku finansowym) - ze względu na ich różnorodność - zostaną pominięte. Dla rozwiązania problemu badawczego wykorzystane zostały dwa rodzaje czynności badawczych: opis (metoda deskryptywna) i wyjaśnianie oparte na dedukcji jako metodzie wnioskowania logicznego. Opracowanie wymagało badań literatury oraz regulacji prawnych dotyczących piramid finansowych, a także zapoznania się z mechanizmami dotyczącymi funkcjonowania bitcoina.(fragment tekstu)
W dniu 1.01.2016 r. weszła w życie ustawa Prawo restrukturyzacyjne, nowelizująca dotychczasową ustawę Prawo upadłościowe i naprawcze z roku 2003. Wprowadzono w niej między innymi zmiany w przesłankach niewypłacalności podmiotów gospodarczych. Artykuł koncentruje się na interpretacji nowych przepisów pod kątem możliwości wykorzystania ich przez piramidy finansowe. W wyniku przeprowadzonej analizy wskazano, że w szczególności zmiany dotyczące przesłanki zadłużeniowej, opisanej w art. 11 ust. 2 znowelizowanej ustawy, mogą stanowić podstawę dla piramid finansowych prowadzenia legalnej działalności przez dwa, a nawet trzy lata. Powyższe konsekwencje nowelizacji ustawy stoją w sprzeczności z deklaracjami, że zmiany w prawie upadłościowym miały wyeliminować te z wcześniejszych rozwiązań, które nie sprawdziły się w praktyce i umożliwiały dłużnikowi działanie w celu pokrzywdzenia wierzycieli.(abstrakt oryginalny)
Jedną z najbardziej modnych obecnie w naukach społecznych - w tym w public relations - a także szeroko promowaną na całym świecie jest doktryna społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Celem niniejszego artykułu jest konfrontacja tej doktryny ze smutną rzeczywistością, w której miliony obywateli na świecie (np. ofiary finansowego kryzysu 2008-2009, członkowie ruchu "Occupy Wall Street", ofiary piramidy Madoffa itp.) oraz dziesiątki tysięcy Polaków - klientów bankrutujących biur podróży, linii lotniczych OLT Express czy niesławnej polskiej piramidy finansowej AMBER GOLD, stały się ofiarami raczej nieodpowiedzialnego i nieetycznego biznesu niż biznesu społecznie odpowiedzialnego. Takie złapane na gorącym uczynku nieetyczne i nieodpowiedzialne firmy sięgają po pomoc PR-owców, którzy stosują wypróbowane metody kryzysowego PR, uzupełnione m.in. przez teorię odbudowywania wizerunku/ /reputacji W. Benoita czy niesławnej polskiej piramidy finansowej AMBER GOLD, stały się ofiarami raczej nieodpowiedzialnego i nieetycznego biznesu niż biznesu społecznie odpowiedzialnego. Takie złapane na gorącym uczynku nieetyczne i nieodpowiedzialne firmy sięgają po pomoc PR-owców, którzy stosują wypróbowane metody kryzysowego PR, uzupełnione m.in. przez teorię odbudowywania wizerunku/ /reputacji W. Benoita. Ważnym wnioskiem, do którego dochodzą autorzy artykułu, jest stwierdzenie, iż znajomość ekonomii, mechanizmów rynków finansowych, czyli ekonocentryczne podejście w PR, pozwala na bardziej wyważone spojrzenie na proporcje między promowaną ideą społecznej odpowiedzialności a zbyt często w rzeczywistości praktykowaną nieodpowiedzialnością biznesu. Takie ekonocentryczne podejście w public relations, które jest specjalnością Katedry Publicystyki Ekonomicznej i Public Relations Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, zostało zdefiniowane przez pierwszego autora tego artykułu jako polegające na: 1) konieczności sięgnięcia do ekonomicznych korzeni public relations, 2) zwróceniu uwagi na związki między teorią public relations oraz teoriami ekonomii i ekonomii politycznej, 3) konieczności odnotowania wpływu siły ekonomicznej/finansowej korporacji na public relations i praktykę komunikowania - zwłaszcza na media, 4) wagę znajomości ekonomii dla praktyków public relations, 5) szerokie sięganie przez biznes do narzędzi public relations zwłaszcza w okresach kryzysów ekonomicznych oraz aktualnych zawirowań w gospodarcze światowej. Rozważania teoretyczne, zawarte w pierwszej i drugiej części artykułu, ilustruje kampania odbudowywania wizerunku koncernu BP, zastosowana po spowodowaniu katastrofy ekologicznej w Zatoce Meksykańskiej, przedstawiona w części trzeciej.(fragment tekstu)
Wraz z rosnącą swobodą działalności gospodarczej pojawia się coraz więcej innowacyjnych, jednak nie zawsze w dobrym tego słowa znaczeniu, pomysłów prowadzenia działalności gospodarczej. Autorzy artykułu podjęli się opisu uwarunkowań funkcjonowania w teorii i praktyce instytucji, określanych przez rynek jako piramidy finansowe. Ich działalność, oparta na ograniczonych możliwościach ekspansji, w większości przypadków - prędzej czy później, doprowadzić musi do upadku konstrukcji, co w konsekwencji oznacza wymierne straty dla jej uczestników. Przykład spektakularnej upadłości Amber Gold Sp. z o.o., która miała miejsce w II połowie 2012 r. stał się pretekstem do głośnej dyskusji na temat form zabezpieczania się przed ryzykiem ulokowania kapitału w tego typu instytucjach. Jak wykazali autorzy artykułu, Amber Gold Sp. z o.o. nie stanowiła jednak typowej formy piramidy finansowej, jak to miało miejsce w wielu doniesieniach medialnych i wypowiedziach ekspertów z zakresu rynku kapitałowego i inwestycji. Wydarzenie to jednak zainicjowało dyskurs na temat kierunków zmian regulacji upadłościowych, które powinny zostać wprowadzone w celu ochrony wierzycieli przed nieuczciwymi praktykami gospodarczymi. Żadna odgórnie narzucona regulacja, norma i zasada nie zastąpią jednak racjonalnej i wnikliwiej analizy nie tylko korzyści - ale przede wszystkim ryzyk towarzyszących inwestycji, jaką powinni dokonać inwestorzy, rozpatrując alternatywne kierunki lokowania kapitału. (abstrakt oryginalny)
CEL: Celem głównym niniejszego opracowania jest identyfikacja aktualnego zakresu badań dotyczących kryptowalut jako przedmiotu nadużyć finansowych. Szczegółowe pytania badawcze odnosiły się do prezentacji najważniejszych kierunków tematycznych prowadzonych badań oraz zdefiniowania potencjalnych możliwości dalszej analizy tego tematu. Jedno z pytań wiązało się również z identyfikacją najbardziej popularnych oszustw przeprowadzanych z użyciem kryptowalut. METODYKA: Artykuł opiera się na systematycznym przeglądzie literatury (SLR) przeprowadzonym dla 57 publikacji dostępnych w bazie Scopus. Dokonano bibliometrycznej oraz opisowej analizy wybranych pozycji literatury przedmiotu. Następnie wydzielono główne klastry tematyczne i dokonano pogłębionej analizy ich treści. WYNIKI: Szczegółowa analiza bibliometryczna i opisowa pokazała, że tematyka kryptowalut jako przedmiotu nadużyć finansowych jest generalnie nowym obszarem badań naukowych, choć rozwija się dość intensywnie. Relatywnie mała liczba publikacji w porównaniu z innymi podobnymi obszarami pokazuje również, że ten temat nie jest jeszcze tak mocno eksplorowany przez naukowców i można w nim rozwijać wiele różnych trendów badawczych. Ostatecznie zidentyfikowano następujące kluczowe obszary badawcze: rodzaje oszustw kryptowalutowych, metody wykrywania nadużyć, ryzyka związane z technologią blockchain, pranie brudnych pieniędzy oraz regulacje prawne dotyczące kryptowalut. Udało się również ustalić, że obecnie najczęściej występującym przestępstwem jest pranie pieniędzy. Zwrócono jednak uwagę, że drugim dość częstym oszustwem są piramidy finansowe oparte na schemacie Ponziego. IMPLIKACJE: W artykule wyraźnie przedstawiono główne trendy badawcze dotyczące wykorzystania kryptowalut w działalności przestępczej. Jednocześnie podkreślono, że w porównaniu do innych obszarów badawczych niniejsza tematyka jest stosunkowo nowa. Powstaje zatem szeroka możliwość eksploracji nie tylko istniejących, ale również nie odkyrtych do tej pory nurtów badawczych. Ponadto zidentyfikowano kluczowe rodzaje oszustw w praktyce gospodarczej, co jest szczególnie istotne dla uczestników rynków finansowych. Wyraźnie wskazano bowiem, które transakcje są obarczone największym ryzykiem. Warto również zwrócić uwagę na istotną aktualność tematu, gdyż skala przestępczości z udziałem kryptowalut ostatnio gwałtownie rośnie. Opracowanie potwierdza niedostateczny zakres regulacji prawnych, które nie są w stanie odpowiednio wzmocnić bezpeczeństwa obrotu gospodarczego. Może być zatem jasnym wskazaniem dla rządów poszczególnych państw, czy też instytucji międzynarodowych do dalszych sprawnych zmian przepisów prawa. ORYGINALNOŚĆ I WARTOŚĆ: Naukowy wkład niniejszego opracowania jest potrójny. Po pierwsze, jest to jeden z pierwszych artykułów badawczych prezentujący wyniki systematycznego przeglądu literatury (SLR) połączonego z analizą bibliograficzną oraz pogłębioną analizą treści publikacji. Podczas pracy zastosowano również oprogramowanie VOSviewer, które umożliwiło obiektywną identyfikację głównych klastrów tematycznych opartą na occurrences and link strength of keywords ujętych w publikacjach. Po drugie, zidentyfikowano kluczowe rodzaje oszustw, które jednocześnie powodują największe straty finansowe. Wyznaczono również kierunki dalszych badań, które mają głębokie praktyczne implikacje dla uczestników rynku. Niektóre z nich dotyczą bowiem konieczności opracowywania i wdrażania nowoczesnych aplikacji komputerowych, pozwalajacych na wykrywanie szerszego zakresu pojawiających się nadużyć. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Schematy Ponzi a ochrona konsumenta
51%
Rządy niektórych państw nie mogą uporać się z działalnością piramid finansowych; od lat są one stałym elementem rynku krajowego i rynków międzynarodowych, a ich właściciele, menedżerowie oraz klienci liczą na zdobycie fortun z przestępczej działalności. W Polsce rośnie liczba wykrytych piramid finansowych; chociaż mają raczej lokalny charakter. Luki regulacji, wydłużające się śledztwa i procesy sądowe oraz niskie kary nie odstraszają coraz to nowych założycieli i menedżerów piramid. Jednym z powodów jest niska edukacja ekonomiczna. Potrzebne jest wdrożenie modelu odstraszania zniechęcającego do piramid; zarówno ich organizatorów jak i klientów. (abstrakt oryginalny)
Sprzedaż bezpośrednia jest alternatywą dla tradycyjnych kanałów dystrybucyjnych i chociaż jest definiowana na różne sposoby, to jej istota nie wzbudza kontrowersji. Zasadniczo polega na rozprowadzaniu towarów i usług w oparciu o sieć kontaktów interpersonalnych oraz rekrutowaniu nowych członków poprzez organizowanie "pokazów, w których klienci mogą aktywnie uczestniczyć, co pomaga w dokonaniu sprzedaży"14, przy czym dla większości z nich jest to dodatkowe źródło dochodu. Presja na ciągły rozwój sieci sprawia, iż struktura organizacyjna musi być elastyczna, a zarządzanie w dużej mierze oparte na nieustannym szkoleniu członków organizacji, mającym nie tylko podnosić ich kwalifikacje, ale przede wszystkim wzmacniać ich identyfikacje z celami organizacji. Aspekt motywacyjny nabiera szczególnego znaczenia dla osób, które w swoim życiu zawodowym czy osobistym nie odniosły sukcesów, natomiast udział w marketingu sieciowym daje poczucie akceptacji przez liczne grono uczestników sieci oraz możliwość awansowania w hierarchii i zdobywania różnego rodzaju wyróżnień (często o wyłącznie prestiżowym charakterze) czy nagród. Jednak marketing bezpośredni kojarzony jest często z piramidą finansową ze względu na specyficzny system wynagrodzeń oraz niejednokrotnie relatywnie wysokie opłaty za przystąpienie do sieci. (fragment tekstu)
14
Content available remote Etyczne źródła kapitału przedsiębiorstwa
45%
Politycy i menedżerowie nie mogą w myśleniu o rynkach uciec od pytań etycznych. Problem etyczności kapitału używanego do działalności przedsiębiorstwa jest ciągle aktualny. Na pozyskiwanie i zarządzanie kapitałem przedsiębiorstwa można spojrzeć z perspektywy teorii wartości przedsiębiorstwa, teorii dźwigni finansowej, oraz etyki ekonomii. Na pozyskiwanie kapitałów można też spojrzeć z perspektywy ekonomii zawłaszczania - jako współczesnych działań korporacji mających za cel wzrost wartości za wszelką cenę; niekiedy także na pograniczu prawa lub poza prawem. W świetle teorii etyki ekonomii należy rozważyć kwestie skutecznego zarządzania w pozyskiwaniu i wykorzystywaniu etycznego kapitału w przedsiębiorstwie. Za pozyskiwanie kapitałów dla przedsiębiorstwa odpowiadają przede wszystkim zarządy i rady nadzorcze firm, a ich odpowiedzialność ma tu charakter prawny jak i etyczny. W artykule krytycznie ustosunkowano się do strategii wzrostu opartych o efektywność oraz strategii rozwoju bazujących na koszcie kapitału w ujęciu temporalnym. Zaprezentowano przykłady nieetycznych działań w pozyskiwaniu i wykorzystaniu kapitału na rynku papierów wartościowych i w przemyśle oraz rekomendacje dla praktyki. (abstrakt oryginalny)
Planowane nowe regulacje dla firm pożyczkowych nabierają konkretnego merytorycznego kształtu. Po przeszło dwóch latach od raportu będącego wynikiem m.in. afery Amber Gold, w kwietniu 2015 r. Komitet Stały Rady Ministrów zaakceptował projekt zmian w ustawie o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz innych ustawach, w tym również w Prawie bankowym. Jednym z kierunków legislacyjnych zmian jest kompleksowe uregulowanie funkcjonowania podmiotów z sektora pożyczkowego. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.