Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 34

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Planowanie projektów informatycznych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
100%
Celem artykułu jest przedstawienie podejścia umożliwiającego generowanie alternatywnych wariantów dokończenia wdrożenia przedsięwzięcia informatycznego. Planowanie następuje na podstawie danych dotyczących zakończonych projektów oraz informacji udzielonych przez eksperta. Do szacowania czasu realizacji rutynowych czynności występujących w projekcie informatycznym wykorzystano liniowy model ekonometryczny. Czas realizacji czynności niepowtarzalnych jest określany przez eksperta. Wyrażenie danych w postaci dyskretnych α-przekrojów umożliwia implementację problemu spełniania ograniczeń z wykorzystaniem programowania całkowitoliczbowego. W przypadku, gdy przedsięwzięcie jest zagrożone niepowodzeniem, następuje sprawdzenie istnienia wariantów alternatywnych dokończenia projektu.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Instytucjonalizacja współzarządzania w projektach informatycznych
100%
Statystyki realizacji projektów informatycznych wskazują na znaczący procent przekraczania podstawowych założeń czy wręcz niepowodzeń. Wśród przyczyn takiego stanu często jest wskazywany brak zaangażowania organizacji Inwestora w realizację projektu. Artykuł prezentuje koncepcję stworzenia formalnych ram współpracy, poprzez wprowadzenie nowej roli w strukturach projektowych współodpowiedzialnej za zarządzanie projektem na poziomie operacyjnym. Wprowadzenie nowej roli, przypisanej do Inwestora i mającej na celu formalne włączenie go w zarządzanie projektem, zapewniając jego zaangażowanie, jest wynikiem obserwacji i stanowi próbę sformalizowania zjawisk z obszaru tzw. dobrych praktyk, stosowanych w realizacji projektów informatycznych(abstrakt oryginalny)
Ryzyko jest nieodłącznym elementem przedsięwzięć, także informatycznych. W dużej mierze zarządzanie projektem powinno oznaczać zarządzanie ryzykiem, które się z nim wiąże. W procesie zarządzania ryzykiem projektu niezbędne jest utworzenie i ciągłe uaktualnianie listy potencjalnych zagrożeń. W związku z tym zarówno identyfikacja, jak i ocena czy zapobieganie będą fazami powtarzającymi się w procesie. Każde potencjalne, zidentyfikowane ryzyko powinno zostać poddane ocenie ze względu na prawdopodobieństwo jego wystąpienia, a także na koszty, jakie może generować. Celem artykułu jest zaprezentowanie miejsca oceny w procesie zarządzania ryzykiem projektu informatycznego oraz przedstawienie wykorzystywanych w tej fazie metod. (fragment tekstu)
4
Content available remote Decyzyjność a zarządzanie zmianą w projektach informatycznych
100%
Niniejsze opracowanie jest efektem obserwacji sposobów zarządzania projek-tami informatycznymi, których celem jest implementacja systemów klasy ERP. Uczestnicząc w projektach informatycznych od blisko 10 lat, miałem okazję obserwować proces zmiany z różnych perspektyw: zarówno z poziomu zamawiającego, jak i z poziomu wykonawcy: jako konsultant lub też jako kie-rownik projektu. Obserwacja kolejnych wdrożeń uświadomiła mi, jak ważnym elementem w całym procesie wdrażania systemów klasy ERP jest sam proces zarządzania zmianą, która pojawia się na każdym etapie realizacji projektu. Moją uwagę przyciągnął zdumiewający brak efektywności procedur mających na celu zapewnienie sprawnego sposobu zarządzania zmianą. Pomimo stoso-wania najlepszych metodyk zarządzania projektami informatycznymi, proces zarządzania zmianą przebiegał nieefektywnie. Wszelkie starania członków zespołów projektowych kończyły się z reguły wytwarzaniem dużej ilości do-kumentów projektowych i wypełnianiem najróżniejszych systemów wspierają-cych proces zarządzania. Wszystkie te czynności były bardzo czasochłonne w realizacji, a w efekcie końcowym nie skutkowały żadnymi konkretnymi de-cyzjami, co było bardzo demotywujące dla osób, które je przygotowywały oraz stwarzało potencjalne ryzyko dla realizacji projektu jako całości.(fragment tekstu)
Projekty informatyczne mają specyficzny charakter. Jest to związane z faktem, że rezultat końcowy na etapie koncepcji jest trudny do jednoznacznego określenia, nieustannie podlega zmianie. Uwzględniając obecne rozwiązania wykorzystywane w obszarze zarządzania przedsiębiorstwami projekty te nabierają szczególnego znaczenia. Potwierdzeniem tego jest nieustannie rosnąca liczba projektów IT realizowanych w ostatnich latach w organizacjach. Dzisiaj mówimy o społeczeństwie informacyjnym, o gospodarce opartej na wiedzy, co w sposób bezpośredni przekłada się na opracowywanie i wdrażanie tego typu rozwiązań do organizacji. Projekty informatyczne pozwalają na redukcję kosztów, zwiększenie zysków, a w szczególności otwierają nowe możliwości organizacjom w zakresie ich dalszego rozwoju i bycia konkurencyjnym. Celem artykułu jest przedstawienie istoty projektów informatycznych, przedstawienie systemu zarządzania projektami oraz przedstawienie metod wykorzystywanych w zakresie oceny ich efektywności.(fragment tekstu)
Celem poniższego artykułu jest prezentacja problemów związanych z poprawnym szacowaniem, średniej wielkości projektu informatycznego. Autorzy proponują jako wsparcie tego procesu zaprojektowane przez siebie oprogramowanie oparte na metodach punków funkcyjnych oraz modelu COCOMO II. Dokonuje ono automatycznie wszelkich obliczeń oraz zapewnia pomoc kontekstową do poszczególnych parametrów metody, dzięki czemu proces szacowania przebiega szybciej. Oprogramowanie pozwala również na zapisywanie poprzednich kalkulacji, co w przyszłości zapewni możliwość dostosowywania i korekty współczynników metody. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza możliwości zastosowania wybranych spośród najbardziej popularnych, dwudziestu pięciu technik wykorzystywanych do wspierania zarządzania ryzykiem w procesach realizacji projektów. W tekście porównano zarządzanie ryzykiem opisane w trzech metodykach: PRINCE2, PMBoK oraz ISO/IEC 16085. Następnie przyporządkowano wybrane techniki do poszczególnych etapów procesu zarządzania ryzykiem w przedsięwzięciach informatycznych. Kryterium doboru stanowiła maksymalizacja korzyści z zastosowania danej techniki.(abstrakt oryginalny)
8
75%
Przedmiotem badania opisanego w dalszej części pracy jest analiza zmian w procesach realizacji projektu informatycznego w przypadku zastosowania łańcucha krytycznego w miejsce dotychczas stosowanej metody ścieżki kry tycznej. Geneza tej pracy wiąże się ze współpracą pomiędzy pracownikami i magistrantami Katedry Badań Operacyjnych Akademii Ekonomicznej w Katowicach z przedsiębiorstwami realizującymi projekty przemysłowe. Przeprowadzone badanie ma wymiar praktyczny, ponieważ zostało ono podjęte na podstawie danych i doświadczeń przedsiębiorstwa posiadającego bogatą historię w zakresie opracowywania i wdrażania zintegrowanych systemów zarządzania. (fragment tekstu)
9
Content available remote Klasyfikacja metodyk zarządzania projektami informatycznymi
75%
Celem niniejszej publikacji jest dokonanie przeglądu dostępnych metodyk zarządzania przedsięwzięciami informatycznymi. W artykule przedstawiono podstawowe definicje związane z koncepcjami zarządzania projektami komputerowymi. Zgrupowano metodyki według realizacji konkretnego zadania i scharakteryzowano kilka przykładów. Artykuł ma na celu pomóc w wyborze metodyki najbardziej odpowiadającej danemu rodzajowi przedsięwzięcia informatycznego, jakie będzie planowane przez przedsiębiorstwa oraz organizacje i instytucje. Podejście naukowe do tematu ma za zadanie ułatwić zrozumienie omawianego zagadnienia oraz metod zarządczych, upraszczających pracę przy projekcie informatycznym. (abstrakt oryginalny)
Duża konkurencja na rynku informatycznym, postęp techniczny, a zwłaszcza wolny rynek, wymuszają na przedsiębiorstwach informatycznych zmiany w podejściu do zarządzania. Aby sprostać wymaganiom klienta, konieczne jest terminowe wdrażanie oprogramowania, które spełnia oczekiwania klienta. Firmy, które chcą funkcjonować na rynku, powinny zatem podjąć wiele różnych kroków zaradczych, umożliwiających nie tylko sprawniejsze zarządzanie firmą, ale też dostarczanie klientom produktów o najwyższej jakości. Do celów sterowania przedsiębiorstwem wykorzystuje się dane przygotowane na podstawie metod, technik i koncepcji rachunkowości zarządczej. Natomiast dla zagwarantowania jakości produktów stosowane są systemy jakości. (fragment tekstu)
11
Content available remote Zarządzanie zmianą w projekcie informatycznym
75%
Celem artykułu jest ukazanie problemu zmiany w zarządzaniu projektami informatycznymi. Zdefiniowano pojęcie zmiany i jej zarządzania, jak też określono terminy związane z projektem. Zostały wskazane przyczyny występowania zmian oraz kilka podziałów zmian ze względu na ich rodzaje. Przedstawiono procedury wprowadzania zmian, opisano dokumenty stosowane do ich implementacji. Opisano systemy kontroli i zarządzania modyfikacjami a także sposoby ich dokumentowania. Podejście naukowe do tematu ma za zadanie ułatwić zrozumienie omawianego zagadnienia oraz metod zarządczych, upraszczających pracę przy projekcie informatycznym. (abstrakt oryginalny)
12
63%
Prognozowanie nakładów projektowych i jakości oprogramowania jest wymagającym zadaniem w inżynierii oprogramowania zarówno dla naukowców, jak i praktyków. Wczesne modele parametryczne zostały zbudowane prawie czterdzieści lat temu, jednak nadal są używane w niektórych firmach IT oraz w celach naukowych. Obecnie zaobserwować możemy wzrost zainteresowania bardziej "inteligentnymi" technikami z zakresu sztucznej inteligencji lub zbliżonych. W większości analiz autorzy informują, że takie nowoczesne techniki są lepsze od modeli parametrycznych pod względem dokładności prognoz. Z praktycznego jednak punktu widzenia ważne jest podkreślenie, że żadna z tych technik nie jest idealna.(fragment tekstu)
Zaprezentowano możliwości wykorzystania symulacji komputerowej oraz interaktywnej metody wielokryterialnego wspomagania decyzji w planowaniu projektów, a w szczególności w analizie zagadnień czasowo-kosztowych. Rozważano przypadek organizacji, która jednocześnie realizuje wiele projektów wymagających zaangażowania tych samych zasobów.
Praca dotyczy problemu podjęcia decyzji o losie projektu zmierzającego do klęski, czyli takiego który nie jest realizowany zgodnie z początkowymi założeniami. W pracy przedstawiona zostanie dyskusja problemu związanego z istotną decyzją; czy taki projekt winien być zakończony za wszelką cenę, nawet kosztem znacznego przekroczenia harmonogramu, budżetu, bądź zaangażowania dodatkowych pracowników, czy też jednak należy z niego zrezygnować na rzecz nowego, lepiej zoptymalizowanego pod względem trójkąta " czas-jakość-koszty Wyboru takiego musi dokonać grupa osób odpowiedzialnych za projekt: kierownik projektu, biuro nadzoru projektów oraz podmioty, które mogą najwięcej stracić na jego zaniechaniu, a więc pozostali interesariusze projektu. W pracy przedstawione zostaną metody wspomagające podjęcie takiej decyzji na podstawie m.in. dotychczas wykonanych prac, ich jakości, odchylenia od planowanego harmonogramu, poniesionych nakładów oraz ewentualnych zysków z zakończenia projektu. Prowadzący projekt musi zdawać sobie sprawę z faktu, że dane, stanowiące podstawę tej decyzji, muszą pochodzić z wiarygodnego, najlepiej wspomaganego komputerowo, systemu monitorowania projektu. Dodatkowo artykuł zawiera wskazówki zwiększające prawdopodobieństwo powodzenia projektu oraz sugestie jakie działania należy podjąć w przypadku, gdy osoby zarządzające projektem uznają, że znajduje się on na drodze do porażki. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Zarządzanie zasobami ludzkimi w projekcie w kontekście teorii ograniczeń
63%
W niniejszej pracy przedstawiono zagadnienie zarządzania zasobami ludzkimi w takiej wieloprojektowej organizacji oraz przybliżono ważniejsze pojęcia i przeanalizowano kwestię zasobów ludzkich w kontekście teorii ograniczeń.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono rolę Scrum Mastera jako służebnego przywódcy wirtualnych zespołów projektowych realizujących projekty informatyczne. Omówiono podstawy metodyki Scrum, w tym w szczególności rolę Scrum Mastera w Zespole Scrumowym. Zaprezentowano definicję i koncepcje przywództwa służebnego. Na podstawie przeprowadzonych analiz przedstawiono czynniki wpływające na skuteczne pełnienie roli Scrum Mastera w środowisku wirtualnym. Dokonana analiza pozwala na stwierdzenie, że zakres obowiązków Scrum Mastera sprowadza się do trzech najważniejszych obszarów: zwiększania efektywności zespołów projektowych poprzez ich ochronę przed zaburzeniami pracy, edukacji zespołów projektowych i pozostałych członków przedsiębiorstwa o zasadach pracy propagowanych przez Scrum oraz motywowania zespołu do pracy w sposób samoorganizujący się. Wszystkie te działania w przypadku współpracy z zespołami wirtualnymi są bardziej wymagające dla Scrum Mastera i wymagają od niego wysoko rozwiniętych kompetencji miękkich.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule zaprezentowano zagadnienia związane z planowaniem realizacji projektu w warunkach zakłóceń. Przedstawiono etapy tworzenia planów sieciowych dla projektu i scharakteryzowano zakłócenia występujące w fazie wykonawczej projektu. Rozważania zakończono praktycznym przykładem reakcji na wystąpienie zakłócenia podczas realizacji projektu. (abstrakt oryginalny)
The paper reveals organizational and social settings necessary for positive effects of information system projects. Moreover, users' opinions concerning the crucial factors influencing economic result of IT implementation are presented. The research is based on IT Polish customers opinions. (original abstract)
19
Content available remote Studium wykonalności projektu badawczo-rozwojowego o profilu informatycznym
63%
Działalność badawczo-rozwojowa (B+R) określana jest jako praca twórcza prowadzona w sposób metodyczny, podejmowana w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz w celu tworzenia nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność taka musi być nowatorska (tj. ukierunkowana na nowe odkrycia), twórcza (tj. opierająca się na oryginalnych, nieoczywistych koncepcjach i hipotezach), nieprzewidywalna (tj. niepewna co do ostatecznego wyniku oraz kosztu, w tym poświęconego czasu), metodyczna (tj. prowadzona w sposób zaplanowany, zgodnie z określonym celem projektu B+R oraz źródłem finansowania), możliwa do przeniesienia lub odtworzenia - prowadząca do wyników, które mogą być odtwarzane [Wegner 2018]. Projekt badawczo-rozwojowy definiowany jest "jako realizacja celu, nie zawsze precyzyjnie sformułowanego, najczęściej pozwalającego na uzyskanie nowej wiedzy o otaczającej nas rzeczywistości, na realizację którego wnioskodawca dysponuje niezbędnymi zasobami, w tym wysoko wykwalifikowanym zespołem wykonawców. Projekt realizowany jest w określonym czasie, mając na uwadze ryzyko (niekiedy wysokie) i założone. Na początku realizacji projektu badawczo-rozwojowego nie wszystko jest do końca określone, a w trakcie jego realizacji następuje uściślenie parametrów" [Kisielnicki 2018, s. 29]. W procesie przygotowania projektu badawczo-rozwojowego istotną rolę odgrywa opracowanie studium wykonalności (ang. feasibility study). Dokument ten umożliwia analizę i ocenę potencjału projektu, która ma wesprzeć proces decyzyjny poprzez obiektywne i racjonalne określenie jego mocnych i słabych stron oraz możliwości i zagrożeń z nim związanych, zasobów, jakie będą niezbędne do realizacji projektu, oraz ocenę szans jego powodzenia [Rozporządzenie Komisji UE nr 651/2014 (2014)]. Należy zwrócić uwagę, że zwyczajowo w broszurach, materiałach i wytycznych publikowanych przez instytucje pośredniczące1 znajdują się zalecenia dotyczące realizacji projektów B+R o charakterze infrastrukturalnym, konstrukcyjno-technologicznym czy też przemysłowym. Brakuje egzemplifikacji dotyczących przedsięwzięć o charakterze informatycznym, których materialnym efektem będzie opracowanie produktów programowych. Dlatego też w artykule została podjęta próba wskazania istotnych elementów związanych z przygotowaniem studium wykonalności w odniesieniu do specyfiki i potrzeb branży ICT. (fragment tekstu)
W opracowaniu wskazano czynniki decydujące o powodzeniu wdrożenia projektów informatycznych. Czynniki te są związane z zasobami zarówno po stronie dostawcy jak i odbiorcy. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.