Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 176

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Postawy społeczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
|
|
nr 1
67-79
Przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych na grupie 195 osób, uczniów i studentów, w 2004 roku. Celem prezentowanego badania było wykazanie zależności między postawami narodowymi i oczekiwaniami wobec Unii Europejskiej a zróżnicowanymi formami tożsamości społecznej.
Wejście Polski do Unii Europejskiej było na tyle ważnym momentem politycznym i ekonomicznym, iż uzasadniona wydaje się chęć oceny tego, co w ciągu roku zaistniało w życiu Polaków i kraju, a czego źródłem było trwające od roku członkostwo. Pokusę formułowania wniosków i ocen przejawiało już od początku bieżącego roku wielu przedstawicieli różnych dyscyplin, szczególnie nauk społecznych oraz publicystów. Pojawiające się opinie, nader często nie mają charakteru głębokiej analizy, lecz są wynikiem obserwacji, refleksji lub tzw. badań opinii publicznej. (fragment tekstu)
3
Content available remote Nastawienie Polaków do przedsiębiorczości - wybrane aspekty
100%
Przedsiębiorczość stanowi główny element rozwoju społeczno-gospodarczego oraz kluczowy warunek konkurencyjności gospodarki. W interesie każdego kraju jest to, aby jej poziom był jak najwyższy. Stan przedsiębiorczości zależy m.in. od nastawienia społecznego do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Wobec powyższego za cel artykułu przyjęto ocenę nastawienia Polaków do przedsiębiorczości. Realizacji celu pracy podporządkowano jej układ. Wprowadzając do problematyki artykułu, przybliżono zagadnienie przedsiębiorczości. Następnie zwrócono uwagę na percepcję społeczną przedsiębiorczości przez Polaków, wykazywane przez nich postawy przedsiębiorcze, motywy, jakie kierują nimi przy zakładaniu działalności gospodarczej. Artykuł oparto na literaturze przedmiotu oraz badaniach wtórnych. (fragment tekstu)
W artykule ujęto polemicznie znaczenie definicji społecznej dewiacji. Szczególną uwagę poświęcono analizie istniejących teorii dewiacyjnego zachowania się. Rozpatruje się je w płaszczyźnie pozytywistycznych i interakcyjnych ujęć, które, na odwrót, mogą być związane z rozmaitymi subiektywnymi podejściami do definicji dewiacji, zważywszy, że istnieje potrzeba określenia ram odwołania się celem przedstawienia diagnozy dewiacyjnego zachowania. Pozytywistyczne teorie społeczne łączą to ze zjawiskiem możliwych czynników społecznych wpływających na dewiacyjne zachowanie się. W ujęciu interakcyjnym pojęcie dewiacji jest ujmowane jako zjawisko zależne od tego, jak tożsamość dewiacji się rozwija, jakie wartości wnosi do procesu swego rozwoju i jak określane jest w danej sytuacji związanej z określonymi okolicznościami(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 4 tom 1
59-71
W artykule dokonano próby analizy akceptacji społecznej dla napływu zagranicznego kapitału do Polski ze szczególnym uwzględnieniem sektora usług komunalnych. Wykorzystano do tego celu badania wtórne bazujące na danych pochodzących z badań agencji badawczej CBOS oraz opracowania statystyczne GUS. Prowadzona analiza wskazała, że akceptacja społeczna dla napływu kapitału zagranicznego zmieniała się w perspektywie ostatnich 20 lat, jednak przeważały w tym względzie opinie pozytywne. W odniesieniu do zaangażowania kapitału zagranicznego w funkcjonowanie sektora usług komunalnych w Polsce przyjęto hipotezę, że inwestycje tego rodzaju przyniosły korzyści związane z poprawą jakości usług komunalnych, zracjonalizowały organizację i zarządzanie firmami z omawianej branży oraz mają korzystny wpływ na stan środowiska naturalnego. Mimo korzyści nie udało się jednak wyeliminować do końca obaw społecznych, związanych z udziałem zagranicznego kapitału w sektorze usług komunalnych, związanych z utratą wpływu społecznego na poziom cen tych usług. W artykule dokonano próby weryfikacji przyjętej wyżej hipotezy. Wykorzystano do tego celu informacje pochodzące z badań agencji badawczej CBOS oraz analizy GUS. Dodatkowo posłużono się do tego celu przykładami funkcjonowania francuskich firm Saur oraz Veolia, które zrealizowały bezpośrednie inwestycje w sektorze usług komunalnych w Polsce. Opracowanie ma cechy studium przypadku oraz artykułu badawczego. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Społeczeństwo obywatelskie a postawy proekologiczne Polaków
76%
Praca zawiera informacje i inne uwagi na temat społeczeństwa obywatelskiego, jego determinant oraz zasad organizacji. Ponadto porusza tematykę zagrożeń w kształtowaniu społeczeństwa obywatelskiego kiedyś jak i współcześnie. Jednym z głównych założeń było przeanalizowanie czy obecnie Polacy mogą być utożsamiani z wizją społeczeństwa obywatelskiego. Jako wskaźnik przy analizie podjętego tematu posłużyły proekologiczne postawy narodu polskiego. (abstrakt oryginalny)
Tematyka artykułu skupia się na problematyce obywatelskiego sprawstwa (agency) w polskim systemie społeczno-kulturowym. Została podjęta próba wskazania ograniczeń i możliwości podmiotowego działania różnych aktorów społecznych (indywidualnych i zbiorowych, w tym przedstawicieli elit ideologicznych i powiązanych z nimi grup interesu) w obrębie rzeczywistości, którą określa się historycznie jako społeczeństwo obywatelskie oraz otwarta sfera publiczna. Przedstawiona została metodologia badań uwarunkowań strukturalno-kulturowych oraz osadzonych w ich kontekście działań wybranych podmiotów społecznych. Podstawę teoretyczno-metodologiczną analiz stanowiły założenia teorii morfo-genetycznej Margaret Archer.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 1 (51)
197-206
Celem artykułu jest ukazanie wybranych uwarunkowań i skutków postaw wobec pracy i rynku pracy. Wśród wytypowanych determinant znalazły się: poziom lęku, nadzieja na sukces oraz wiara w grę o sumie zerowej. Z kolei do skutków postaw zaliczono aspiracje płacowe, odwoływanie się technik negocjacyjnych oraz szacowany czas szukania pracy. Grupa badawcza składała się z 90 studentek wyższych szkół ekonomicznych działających w województwie wielkopolskim. W badaniach wykorzystano kwestionariusze autorskie oraz profesjonalne testy psychologiczne. Do analiz statystycznych zastosowano między innymi współczynnik r-Pearsona i rho-Spearmana. W ich wyniku ustalono, że kluczową ścieżką jest: lęk-emocjonalna postawa wobec rynku pracy-wszystkie testowane w badaniu skutki postaw. Reasumując, emocje są najistotniejszym czynnikiem kształtującym zachowanie studentek na rynku pracy.(abstrakt autora)
10
Content available remote Świadomość ekologiczna Polaków - przegląd badań
76%
Celem artykułu jest przedstawienie świadomości i postaw proekologicznych Polaków na przełomie XX i XXI w. W opracowaniu dokonano przeglądu dostępnych badań z zakresu świadomości ekologicznej Polaków przeprowadzonych przez Instytut na rzecz Ekorozwoju, a w ostatnim czasie również przez Ministerstwo Środowiska oraz organizacje ekologiczne. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Wybrane menedżerskie postawy społeczne w ujęciu dualnym
76%
|
2016
|
nr 422
193-209
Opracowanie umiejscowione jest w rozważaniach skoncentrowanych z jednej strony na zagadnieniach paradoksów, antynomii, dychotomii, dualności, a z drugiej na koncepcji mikrofundamentów w zarządzaniu strategicznym. Celem opracowania jest przedstawienie trzech wybranych menedżerskich postaw społecznych w ujęciu dualnym: konformizm versus non-/antykonformizm, indywidualizm versus kolektywizm oraz proaktywność versus indyferentyzm oraz odpowiedź na pytanie: czy omawiane postawy społeczne zachowują swoją dualność, czy też ich poszczególne, pozornie antynomiczne, a nawet dychotomiczne charakterystyki mogą się przenikać? Zastosowano metodę analizy literatury, a wnioskowanie ma charakter dedukcyjny. Podstawową konkluzją przeprowadzonych rozważań jest konstatacja, iż poszczególne omawiane postawy społeczne mogą występować na jednym continuum skali, a ich poszczególne bipolarne charakterystyki nie pozostają ani antynomiczne, ani dychotomiczne względem siebie i mogą przenikać się wzajemnie.(abstrakt oryginalny)
12
76%
Przedmiotem niniejszej artykułu jest przedstawienie działalności dobrowolnej mieszkańców Łodzi i Iwanowa. Głównym celem artykułu jest analiza poziomu zaangażowania obywatelskiego, biorąc pod uwagę przede wszystkim uczestnictwo w organizacjach pozarządowych. Podstawę empiryczną niniejszego artykułu stanowi materiał badawczy zgromadzony w ramach projektu "Odrodzenie miast postprzemysłowych". Badaniem objęto 700 dorosłych mieszkańców Łodzi i 437 mieszkańców Iwanowa. Próba miała charakter reprezentatywny.(abstrakt oryginalny)
Rozważania zaprezentowane w niniejszym artykule dotyczą behawioralnych strategii menedżerskich w kontekście charakterystyki jednego z wymiarów tych strategii - imponderabiliów społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem wybranych postaw społecznych menedżerów. Rozważania mają charakter teoriopoznawczy.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 2
115-126
Praca ta jest próbą ukazania, z perspektywy politologicznej, polskiego eurosceptycyzmu. Zadanie to jest jednak utrudnione, bowiem samo pojęcie "eurosceptycyzmu" nie zostało dotąd jednoznacznie zdefiniowane. Podstawowym celem niniejszej pracy jest zatem próba zdefiniowania eurosceptycyzmu.
|
1998
|
nr 1
18-23
Artykuł poddał analizie wiedzę i opinie pracowników i pracodawców dotyczącą przestrzegania zasad BHP w małych zakładach pracy. W materiale ukazano stan obecny a istniejące zagrożenia według badań Państwowej Inspekcji Pracy.
16
Content available remote Zaangażowanie prospołeczne pracowników w odpowiedzialnej firmie
76%
Treść artykułu, to próba odpowiedzi na pytanie, czy pomimo różnorodności kultur organizacyjnych przedsiębiorstw i ich strategii rozwoju, społeczna odpowiedzialność biznesu (Corporate Social Responsibility - CSR) może być czynnikiem wspierającym i ułatwiającym osiąganie zarówno celów społecznych, jak i celów biznesowych, w szczególności podnoszenie jakości zasobów ludzkich? W tym celu podjęto próbę przedstawienia podstawowych założeń realizacji idei CSR oraz omówiono procesy rozwoju gospodarczego, które doprowadziły do pojawienia się dwóch odmiennych typów zachowań pracowniczych, jako skutek doboru przez przedsiębiorstwo środków realizacji strategii i założeń biznesowych.
17
76%
Objective: The present study analyses young people's entrepreneurial intentions in Finland and Poland. Previous surveys have shown that the desire to become an entrepreneur is stronger in between Polish people than in between Finnish people. Research Design & Methods: By exploring the social psychological factors that explain young people's entrepreneurial intentions, the study particularly sought to determine whether the differences in entrepreneurial intention can be explained by social welfare attitudes. Survey respondents were 725 Finnish and 887 Polish students. Findings: Finnish and Polish young people approach entrepreneurship in quite different ways. Finnish young people appreciate entrepreneurs at a general level, but do not consider becoming entrepreneurs themselves, while the Poles think about entrepreneurship in the opposite manner. Furthermore, the results show that Finnish people's trust in society is much stronger than that of their Polish counterparts. Implications & Recommendations: Influencing young people's confidence in their abilities and skills is more important than trying to influence general attitudes about entrepreneurship. Thus, entrepreneurship education has a key role in supporting young people's entrepreneurship. National differences in intentions and in appreciation of entrepreneurship can be explained by societal and historical factors. Contribution & Value Added: Entrepreneurial intention is typically explained by psychological, economic, and cultural factors, and by social capital. Study results show that social political factors are also important in explaining entrepreneurial intentions. (original abstract)
|
|
nr 1
116-131
Tematem badawczym niniejszej publikacji jest eurosceptycyzm w Wielkiej Brytanii, opiera się ona na badaniach Eurobarometru, które dotyczyły przyszłości Unii Europejskiej, prowadzonych na przestrzeni pięciu lat. Celem badań jest wykazanie związku pomiędzy wynikami badań Eurobarometru na temat przyszłości UE, a poglądem, że Wielka Brytania jest państwem eurosceptycznym. Głównym pytaniem badawczym jest: czy Wielka Brytania jest sceptycznie nastawiona co do przyszłości UE? Hipoteza potwierdza zadane pytanie i brzmi, że Wielka Brytania jest sceptycznie nastawiona co do przyszłości Unii Europejskiej. W artykule nie są analizowane przyczyny takich postaw. Artykuł jest jedynie próbą przedstawieniem postaw społecznych. Użytą metodą badawczą była porównawcza, krytyczna analiza danych ilościowych. Z analizy wynika, że Wielka Brytania nie jest wyróżniająco się eurosceptycznym państwem. Brytyjczycy mają jednak mniej entuzjastyczne poglądy na to co obecnie dzieje się w UE i otwarcie wyrażają większe obawy w kwestii przyszłości UE. (abstrakt oryginalny)
|
2017
|
nr 4
1187-1201
Zmiany klimatu są postrzegane jako zagrożenie dla przyszłego dobrobytu człowieka i wyzwanie dla zrównoważonego rozwoju lokalnych społeczności i gospodarek na całym świecie. Oczekuje się, że niektóre kraje i regiony odczują nieznaczne zyski ze zmian klimatycznych, podczas gdy inne są narażone na poważne straty. Coraz częstsze klęski żywiołowe są objawami ostrzegawczymi tych zmian. Jednak ze względu na efektywną i skuteczną adaptację do zmian klimatu w różnych regionach świata ważne są odpowiedzi na następujące pytania: Czy ludzie zauważają te zmiany? Czy odczuwają ich negatywne skutki? Czy są zadowoleni z działań łagodzących zmiany klimatyczne i działań adaptacyjnych podjętych przez rządy? Czy są chętni do udziału w tych działaniach? Postrzeganie i stosunek do tych kwestii są ważnymi czynnikami skutecznej i efektywnej realizacji polityki klimatycznej. Aby przyczynić się do realizacji tego ważnego celu, opracowano badania mające na celu poznanie percepcji i postaw ludzi wobec zmian klimatu oraz wobec polityk mających na celu łagodzenie skutków i adaptację do zmian klimatu w Polsce i Turcji. Te dwa kraje zostały wybrane ze względu na różnorodność warunków klimatycznych. Celem artykułu jest przedstawienie i przeanalizowanie wyników przeprowadzonych ankiet internetowych w obu państwach (N = 156) na temat postrzegania zmian klimatycznych, a także oczekiwań społecznych dotyczących rozwiązań w zakresie łagodzenia zmian klimatu lub/i adaptacji do nich w obu krajach. Analiza wyników badań pomaga zrozumieć problemy i potrzeby społeczne związane ze zmianami klimatu. Rezultaty zostały skonfrontowane z najnowszą literaturą naukową, a także strategicznymi dokumentami politycznymi i raportami z ich ocen, aby omówić znaczenie tych wyników i wniosków dla polityki. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Polski trójkąt korupcyjny
76%
|
|
nr 1
157-171
Głównym powodem, dla którego zdecydowałam się zająć problemem korupcji, nie jest wyłącznie typowa dla badaczy chęć dotarcia do istoty badanego zjawiska, ale raczej przeświadczenie, że należy o korupcji zacząć mówić i pisać inaczej niż tylko w sposób przez ostatnie lata ustalony, a to dlatego, aby wytworzyć w słuchających i czytających nowe pytania i nowe skojarzenia, silniej oddziałujące na świadomość. Wiele zwrotów i sformułowań używanych do tej pory przy okazji omawiania problemu korupcji zużyło się i straciło swoją pierwotną siłę oddziaływania. W tekście tym nie chodzi zatem wyłącznie o to, aby o korupcji powiedzieć coś całkowicie nowego, ale raczej o to, by powiedzieć to inaczej. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.