Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 64

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Pracownicy wykwalifikowani
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wielu z nas zna odpowiedź na tytułowe pytanie. Tak jak nie każdy świetny handlowiec będzie efektywnym menedżerem, tak nie każdy, kto odnosi wysokie wyniki na swoim stanowisku (High Performer), sprawdzi się w bardziej odpowiedzialnej, nowej roli (High Potential). Organizacje poszukują pracowników z potencjałem, ponieważ dzięki nim mogą zrealizować swoją strategię biznesową, jednak identyfikacja HiPo jest dla działów HR niemałym wyzwaniem. (fragment tekstu)
2
Content available remote Przyczyny i konsekwencje wysokiej fluktuacji personelu sprzedażowego
100%
Wysoka fluktuacja personelu sprzedażowego jest niezwykle uciążliwa i kosztowna dla większości firm działających w niemal wszystkich branżach gospodarki. Autor niniejszego tekstu reprezentuje pogląd, że narastające zjawisko fluktuacji sprzedawców jest przede wszystkim konsekwencją złego zarządzania i w znacznym stopniu odzwierciedla niski poziom kompetencji oraz umiejętności menedżerów sprzedaży. Wnikliwa analiza pozwala jednak sformułować praktyczne rekomendacje umożliwiające znaczącą redukcję fluktuacji oraz wydatne ograniczenie jej negatywnych konsekwencji. (abstrakt oryginalny)
W oparciu o literaturę przedmiotu oraz o analizę stosowanych zakresów działań mistrzów podjęto próbę omówienia czynników wpływających na realizację zadań stawianych mistrzom w przedsiębiorstwie przemysłowym. Przedstawiona systematyka dotyczy czynników wewnętrznych, występujących w przedsiębiorstwie (technicznych, organizacyjnych, kadrowych), bez próby analizy czynników zewnętrznych, stanowiących tzw. otoczenie przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Zarządzanie talentami jest jednym z wyzwań dla liderów dowolnej organizacji. Osoby utalentowane są samodzielne, uczą się szybciej niż inni, wyciągają wnioski oraz stosują niestandardowe rozwiązania, a co za tym idzie - często wymagają też niestandardowego i kreatywnego podejścia do ich zadań w zespole. Jak zatem wspierać osoby z wysokim potencjałem, żeby mogły realizować cele zarówno własne, jak i organizacji? (fragment tekstu)
Firma Pratt & Whitney produkuje zaawansowane technologicznie części do silników głównych i pomocnicze silniki lotnicze, do czego potrzebna jest najwyższa wiedza, dokładność i jakość. Wymaga to zatrudnienia wysoko wyspecjalizowanych pracowników. Cała Dolina Lotnicza z południowo-wschodniej Polski planuje zatrudnić w najbliższych dwóch latach kilka tysięcy osób, których wszyscy poszukują, więc konkurencja jest duża, co powoduje walkę o talenty liderskie i jednocześnie wzrost aspiracji kandydatów. Do tego dochodzą nieustające zmiany otoczenia biznesowego. Czy to wystarczający powód, żeby zacząć myśleć o zmianie kultury organizacyjnej? (fragment tekstu)
W niniejszym artykule przybliżono problem niedoboru talentów na rynku pracy w odniesieniu do sytuacji spowolnienia gospodarczego. Zaprezentowano listę pracowników, których według deklaracji pracodawców jest najtrudniej znaleźć. Przedstawiono wyniki badań 10 najbardziej poszukiwanych zawodów.
Głównym celem niniejszego artykułu jest przybliżenie specyfiki pracy, pracowników działu utrzymania ruchu (UR). Jedną z metod badawczych, która w pewnym aspekcie oddaje swoistość pracy działu utrzymania ruchu, a zarazem pozwala na korygowanie np. kosztów, obciążeń pracowników itp. jest przeprowadzenie symulacji komputerowej. Wykorzystanie modelowania i symulacji komputerowej w obszarze utrzymania ruchu to nowoczesne podejście do zarządzania tymże działem. Tematyka niniejszego artykuły wpisuje się w zagadnienia z zakresu nowoczesnych aspektów technologii inżynierskich i informacyjno-komunikacyjnych. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Doskonalenie zawodowe pracowników (inwestowanie w kapitał ludzki)
75%
Głównym celem niniejszej publikacji jest wykazanie wpływu doskonalenia zawodowego pracowników (inwestowanie w kapitał ludzki) na rozwój społecz-nogospodarczy kraju i budowanie przewag konkurencyjnych przedsiębiorstw. Do realizacji celu głównego wykorzystano kilka celów szczegółowych, jak: uwarunkowania ekonomiczno-społeczne doskonalenia zawodowego, odniesienie do systemów doskonalenia zawodowego w innych krajach, znaczenie edukacji jako inwestycji w rozwój przedsiębiorstwa.(fragment tekstu)
Celem opracowania jest próba analizy i oceny stopnia racjonalności gospodarowania kadrami kwalifikowanymi z wyższym wykształceniem w wybranym przedsiębiorstwie odzieżowym. Z konieczności pominięte zostały problemy związane z przepływem wewnętrznym kadr wysoko kwalifikowanych. Część empiryczna poprzedzona została wstępem teoretycznym zawierającym: pojęcia kadr i kwalifikacji opis czynników określających zapotrzebowanie na kadry wysoko kwalifikowane, formy doskonalenia kwalifikacji zawodowych, zasady racjonalnego zatrudnienia oraz metody oceny stopnia wykorzystania kwalifikacji kadr. (abstrakt oryginalny)
Dążenie do racjonalizacji wykorzystania potencjalnych możliwości działania pracowników skłania - w miarę postępu technicznego - do rozszerzenia badań nad wykorzystaniem czasu pracowników inżynieryjno-technicznych. Temat ten, podjęty przez Zespół Nauki o Pracy Wyższej Szkoły Technicznej w Karl-Marx-Stadt i Politechniki Łódzkiej, prezentowany jest w niniejszym, opracowaniu. Skoncentrowano w nim uwagę na problemach klasyfikacji czasu pracy inżynierów w obszarze technicznego przygotowania produkcji oraz na metodzie wyznaczania normatywnych wielkości czasów, wyodrębnionych grup ich czynności. (abstrakt oryginalny)
Postęp techniczny w przemyśle sprawia, że coraz wyższe wymagania stawia się pracownikom inżynieryjno-technicznym. W tej sytuacji szczególnej wagi nabierają problemy związane z określeniem kierunków działania kadry technicznej w przedsiębiorstwie, a szczególnie zagadnienia dotyczące właściwego przydziału funkcji wykonywanych przez tę grupę zatrudnionych. Niniejszy artykuł przedstawia zależność między zajmowanymi stanowiskami a rodzajem funkcji wykonywanych przez pracowników inżynieryjno-technicznych. (abstrakt oryginalny)
Migracja osób wysoko wykwalifikowanych, proces powszechnie określany w literaturze ekonomicznej jako drenaż mózgów zdobywa coraz więcej zainteresowania wśród badaczy. Dzięki temu zainteresowaniu zaczęto przypisywać mu oprócz negatywnych konsekwencji również pozytywnie przynoszące krajom emigracji wymierne korzyści. Okazało się również, że migracje te nie mają jednokierunkowego charakteru. Omówiono mobilność wykwalifikowanych kadr w ujęciu ilościowym. Przedstawiono także klasyfikację migracji tych osób oraz ewolucję definicji pojęcia drenaż mózgu i nowe wyzwania badawcze, które to za sobą pociąga.
Celem niniejszego artykułu nie jest więc odpowiedź na pytanie, jak współczesna emigracja wykwalifikowanych pracowników z Polski wpłynie na sytuację gospodarczą, a raczej pokazanie jakie skutki emigracji mogą się pojawić, a także ustosunkowanie się do dyskursu popularno-naukowego w celu wyjaśnienia pewnych nieporozumień i wyjaśnienia pewnych szkodliwych "mitów" na temat migracji. (...) W artykule opisano warunki panujące w Irlandii i Wielkiej Brytanii, ponieważ po 2004 r. popularność tych krajów jako miejsc pracy dla emigrantów z Polski wzrosła. (fragment tekstu)
14
Content available remote Zarządzanie utalentowanymi pracownikami we współczesnym przedsiębiorstwie
75%
Celem opracowania jest przybliżenie praktyk z zakresu ZT stosowanych w polskich firmach pod kątem ich efektywnej strategii działania w zakresie poszczególnych faz procesu. W pracy ukazano pojęcie i istotę talentu, jak również złożoność i różnorodność definicyjną procesu ZT, zaprezentowano zebrane syntetycznie wyniki badań firmy HRM Partners SA oraz House of Skills na temat zarządzania talentami w polskich firmach, jak i przedstawiono wybrane wyniki badań własnych. Celem takiej interpretacji jest lepsze zrozumienie niniejszego zagadnienia, jak i jego dynamiki oraz prezentacja w zakończeniu obszarów wymagających dalszego doskonalenia. Studium literatury z zakresu ZT oraz analiza zebranego materiału badawczego pozwalają na pełną realizację obranego celu, wyznaczając jednocześnie strukturę niniejszego opracowania. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono charakterystykę zbiorowości pracowników ochrony, warunki ich pracy oraz obowiązujące uregulowania prawne dotyczące funkcjonowania pracowników ochrony osób i mienia w Polsce. Prezentowane w artykule służby przez wykonywanie swoich zadań wpływają w pewnym stopniu na bezpieczeństwo publiczne. Transformacja ustrojowa, jaka miała miejsce w latach 90. ubiegłego wieku, przyczyniła się do prywatyzacji licznych zadań będących w sferze bezpieczeństwa i porządku publicznego w Polsce. Autor prezentuje obowiązki oraz uprawnienia kwalifikowanych pracowników ochrony wykonujących zawód ochroniarza w Polsce oraz sposób nabywania przez te osoby kwalifikacji zawodowych.(abstrakt oryginalny)
16
75%
Celem artykułu jest przeanalizowanie, czy specjalne strefy ekonomiczne mogą powodować imigrację do małych miejscowości. Cztery specjalne strefy ekonomiczne ulokowane w województwie dolnośląskim miały za zadanie generowanie wzrostu ekonomicznego na obszarach szczególnie dotkniętych bezrobociem po upadku lokalnego przemysłu. Dane demograficzne pokazują, że strefy powodują wewnętrzne i międzynarodowe migracje, ale ich rozkład jest nierównomierny. Migranci koncentrują się w stolicy regionu - Wrocławiu, a mniejsze miejscowości mimo, że zostały w nich zlokalizowane inwestycje, nie przyciągają imigrantów, a przy tym wciąż pozostają obszarami wysyłającymi migrantów. Działania, które miały na celu wspomóc ich rozwój, mogą w rezultacie ominąć swój cel i być korzystne dla stolicy regionu. (abstrakt oryginalny)
There is evidence that organisational career role holders are changing roles more frequently. Despite this, career theories such as the career capital lens have so far neglected this role transition context. By adopting the lens of career capital theory specifically, this paper explores what aspects of career capital role holders need to facilitate their own voluntary, sideward or upward role transitions. Drawing upon an interpretivist approach and using event-based narrative interviews, this study explores the experiences of 36 business leaders who have undertaken a recent role transition within a large UK construction business. By applying this novel career capital lens, the paper empirically characterises those aspects of career capital important to internal role transitions and compares it to existing mainstream career capital theory. The study is original in that career capital has not been applied before in this increasingly important transition context. Surprisingly, whilst the study demonstrates that career capital eases transitions, it also recognises a 'dark side' - career capital aspects that hinder internal movement.(original abstract)
18
75%
The purpose of this paper is to verify the hypothesis assuming that appraisal evaluation in companies is overestimated, especially in the case of male IT professionals. Although a valid and reliable evaluation and assessment method exists, and the Development Center method could be mentioned in this context, competences are not assessed properly enough in business. To achieve this goal, the authors analyzed a competence profile relevant to labour market regarding interns graduated from the Polish-Japanese Institute of Information Technology (P-JIIT). The authors explored the results of competence assessment conducted with the Development Center method, as well as the results of performance evaluation upon the completion of a three-month internship in the leading IT companies. The analysis of differences with respect to gender was made basing on the two sources of information on competences. It is preceded by an introduction outlining the main competence-related issues, the Development Center and the performance evaluation principles and errors, as well as the project for IT graduates carried out in the P-JIIT. The findings of the study show that in terms of the performance women in IT industry are evaluated by employers lower than men. This, however, is not the case when we take into consideration reliable scores of assessment conducted by objective assessors during the processes of Development Center. (original abstract)
Wykształcenie postrzegane jest jako siła dobrze funkcjonującej gospodarki. Wykształcenie odpowiadające potrzebom rynku pracy staje się celem edukacji młodych ludzi i pracowników, którzy chcą dopasować się do zmian zachodzących na rynku pracy. W związku z tym przed edukacją w Polsce wciąż stoi wyzwanie - jak kształtować proces nauczania i wpływać na proces uczenia się, aby edukacja była istotnym czynnikiem wzrostu jakości kapitału ludzkiego i społecznego. Współczesna edukacja powinna uwzględniać zmieniające się potrzeby rynku pracy, w tym także potrzeby obecnych i przyszłych pracowników i pracodawców. Ważnym wyzwaniem edukacji w Polsce jest dopasowywanie jej struktury i programów nauczania do potrzeb pracowników nie tylko na wewnętrznym - krajowym rynku pracy, ale też na rynkach pracy innych krajów, przede wszystkim europejskich. Jednocześnie Polski system edukacji musi być konkurencyjny wobec systemów edukacji innych państw europejskich, aby przygotowywać pracowników, gotowych podjąć pracę w różnych krajach. (abstrakt oryginalny)
20
75%
Obserwowane procesy globalizacyjne zmieniają sytuację na runku pracy. Jednym z przejawów globalizacji jest zjawisko offshoringu, czyli przenoszenia działalności gospodarczej poza granice kraju. Wpływ offshoringu na rynek pracy, zwłaszcza na sytuację pracowników w krajach wysoko rozwiniętych, wzbudza kontrowersje. Pojawiły się liczne artykuły ostrzegające przed utratą miejsc pracy. Jednocześnie relatywnie niewiele badań poświęconych jest analizie tego, jak offshoring wpływa na podział pracy i dochodu, co stanowi problem badawczy niniejszego artykułu. Celem opracowania jest pokazanie, kto zyskuje, a kto traci na rynku pracy w warunkach offshoringu. W części pierwszej przedstawione zostały podstawowe pojęcia, różnica między outsourcingiem a offshoringiem oraz przyczyny nasilania się tych zjawisk. Następnie omówione zostały tendencje demograficzne na światowym rynku pracy, by w ostatniej części pracy wykazać różny wpływ offshoringu na sytuację pracowników wykwalifikowanych i niewykwalifikowanych.(abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.