Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 127

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Prawa pacjenta
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Silniejsza presja na system opieki zdrowotnej i społecznej wynikająca ze zmian demograficznych, społecznych, ekonomicznych i epidemiologicznych jest generalną tendencją, z jaką mierzą się współcześnie rządy na kwiecie i Portugalia nie stanowi tutaj wyjątku. W świetle ograniczeń budżetowych oraz rzadkości zasobów asortyment obiecujących rozwiązań wydaje się ograniczony. Pewne przyczyny, począwszy od nieskuteczności i nieudolności systemu, poprzez wzrastające koszty operacyjne po niską dostępność oraz brak satysfakcji ze strony i pacjentów, i specjalistów, doprowadziły do ponownego rozważenia struktury polityki zdrowia. Celem poniższego artykułu jest zaprezentowanie postępów najnowszej reformy mającej na celu przebudowanie podstawowej opieki zdrowotnej w Portugalii, gwarantując dostęp, jakość serwisu i satysfakcję pacjentom, motywację pracownikom oraz stabilność systemową. Przeprowadzona pomyślnie, reforma może zaowocować zmianami w zakresie organizacyjnych aspektów zarządzania, a w średnim i długim wymiarze czasu do-prowadzić do poprawy stanu zdrowia i, w konsekwencji, poprawy jakości życia społeczeństwa. Jest to więc kwestia jak najbardziej ekonomiczna a jej znaczenie powinno zostać uznane i wsparte przez władze. Pewne osiągnięcia i praktyki tutaj zaprezentowane mogą zostać potencjalnie rozważone i przejęte przez systemy będące w fazie przekształceń, mając na uwadze, że dziedzina ta jest wysoce zależna od kraju, tak więc powinny one zostać ostatecznie dopasowane do specyfiki systemu, warunków gospodarczych i cyklu koniunkturalnego, oraz kultury. (abstrakt oryginalny)
W artykule analizie poddano zagadnienie prawa pacjenta do osobistego kontaktu z innymi osobami (tzw. prawo do odwiedzin), a w szczególności zwrócono uwagę na dopuszczalne ograniczenia tego prawa, łącznie z wprowadzeniem zakazu odwiedzin. Zgodnie z art. 5 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta kierownik podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych lub upoważniony przez niego lekarz może ograniczyć korzystanie z prawa do kontaktu osobistego z innymi osobami w przypadku wystąpienia zagrożenia epidemicznego, ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów, a także z uwagi na możliwości organizacyjne podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych. Literalne brzmienie tego przepisu wskazuje, że dopuszczalne jest tylko wprowadzenie ograniczeń w prawie do odwiedzin, a nie bezwzględnego zakazu odwiedzin. Jak się jednak wydaje, w przypadku szczególnie istotnego zagrożenia dla życia i zdrowia osób odwiedzających, pacjentów bądź personelu podmiotu leczniczego może być jednak dopuszczalne wprowadzenie zakazu odwiedzin, również na mocy odrębnych przepisów. (abstrakt oryginalny)
Niniejsze opracowanie ma na celu przedstawienie podstawowych treści i zasad realizacji praw pacjenta oraz ich ochronę według regulacji zawartych w obowiązującym ustawodawstwie. Z uwagi na założone rozmiary artykułu nie będzie ono jednak miało charakteru pogłębionej analizy poszczególnych uprawnień, z których większość doczekała się obszernej literatury i orzecznictwa1. Wyczerpanie całości problematyki przekraczałoby bowiem ramy tego opracowania. Najważniejsze jest zaprezentowanie regulacji zawartych w uchwalonej niedawno ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz próba sformułowania odpowiedzi na pytanie, co uchwalenie tej ustawy zmieniło w treści praw, sposobie ich ujęcia oraz w dotychczasowym zakresie ochrony.(fragment tekstu)
Dokumenty związane z prawami człowieka wskazują, iż szacunek dla życia i zdrowia jest nieodłączna cechą zawodu lekarza. Postępowanie lekarza nakierowane jest na ratowanie życia lub zdrowia pacjenta. Jednocześnie ważne jest, aby nie została naruszona godność pacjenta i były respektowane jego ustawowe prawa. W swojej pracy autorka pragnie zaprezentować swoje badania nad orzecznictwem sądów lekarskich prowadzone w jednym z największych sądów lekarskich w Polsce, podając nie tylko statystykę, ale i liczne przykłady autentycznych orzeczeń. Niestety przedstawione przez autorkę przykłady pokazują, iż współczesna medycyna gubi swój najgłębszy sens jakim jest dobro chorego. Stąd postulat, aby walor edukacyjny płynący z orzecznictwa sądów lekarskich wykorzystać w procesie nauczaniu lekarzy. (abstrakt oryginalny)
W nowocześnie zarządzanych szpitalach wykorzystuje się automatyczną identyfikację pacjentów, która ułatwia szybki dostęp do wszelkich informacji osobowych oraz stanu chorego. Czy zastosowanie kodów kreskowych do celów identyfikacji pacjentów jest jednak bezpieczne i czy nie zagraża ochronie danych osobowych pacjenta? Celem artykułu jest zaprezentowanie uwarunkowań prawnych w Polsce dotyczących kodowania danych pacjenta oraz przedstawienie praktycznych sposobów ich realizacji na tle zidentyfikowanych na drodze obserwacji i badań ankietowych rozwiązań, stosowanych przez wybrane podmioty lecznicze w Polsce.(fragment tekstu)
6
Content available remote Wybrane prawne i etyczne podstawy działania systemu ochrony zdrowia w Polsce
75%
Autorzy skupiają się na takich wartościach systemu zdrowia, jak równość w dostępie do zdrowia i solidaryzm, godność ludzka i prawa pacjenta oraz etyka zawodowa osób udzielających świadczeń zdrowotnych. Wskazują najbardziej istotne zmiany legislacyjne, jakie zaszły w ostatnich latach w tych obszarach i które mają wpływ na obecny stan systemu ochrony zdrowia w Polsce.(fragment tekstu)
7
Content available remote Badanie środowiska medycznego na temat poziomu świadomości praw pacjenta
75%
W pracy przedstawiono zaproponowaną przez Walesiaka [2002] metodę mierzenia odległości między obiektami, która może być zastosowana do zmiennych wyrażonych w skali ilorazowej, przedziałowej oraz porządkowej. Celem pracy jest dokonanie klasyfikacji, opartej na uogólnionej mierze odległości GDM, pielęgniarek szczecińskich szpitali dziecięcych ze względu na poziom świadomości praw pacjenta. Dla otrzymanej klasyfikacji zbadano zależności ze względu na wybrane cechy różnicujące, aby poznać, które czynniki wpływają w sposób istotny na kształtowanie poziomu poszanowania praw dziecka hospitalizowanego przez personel medyczny. (fragment tekstu)
8
Content available remote Role of nurse in the breast cancer education
75%
Incidence of female breast cancer in our population remains very high and the incidence increase every year. Breast cancer and following demanding oncological treatment extensively influence life of female patients. It intervene biological, psychical and social life of patient. Objective of our research was to check how women are informed about preventive precautions and how they are following them. Our research sample were randomly selected women of all age groups. Our results showed that it is necessary to increase activity in the area of education, increase personal responsibility in area of breasts self-examination and better inform about the influence of obesity to breast cancer incidence. Considering our previous experience in health care we were surprised that the role of nurse in education process is very low. We think that general nurses have enough opportunities to use daily contacts with patients to inform and lecture them (original abstract)
Fibromyalgia is a chronic pain disorder with a multifaceted nature and its biological, psychological and social aspects are strongly interconnected. Therefore, the integration of the different health disciplines is strongly recommended for its care. There is a growing number of interventions based on this principle but each of them is heterogeneous with regards to how the included disciplines are integrated with each other. With this regards, multidisciplinary and interdisciplinary programs are distinguished. The former are organized in order to treat the various aspects of the syndrome using different perspectives and their various treatment components are usually provided separately by the different care providers. Conversely, interdisciplinary treatments are planned in order to foster a dialogue between the operators by providing a joint conduction of the treatment or scheduling plenary discussions about the cases. In the field of chronic pain, some authors are suggesting to move beyond these approaches and to plan transdisciplinary treatments, which would allow the professionals to move across their disciplinary boundaries. Although no examples of these interventions have been proposed for the treatment of fibromyalgia, there is a visible trend in the literature toward more holistic forms of care.(original abstract)
Głównym celem badań jest poznanie opinii kuracjuszy na temat wykorzystywanych przez nich rodzajów źródeł informacji oraz poziomu świadczonych usług uzdrowiskowych. Badania własne zostały przeprowadzone metodą ankiety audytoryjnej we wrześniu 2013 roku wśród kuracjuszy przebywających na leczeniu w sanatorium w Ciechocinku i Inowrocławiu. Stwierdzono, iż poziom świadczoncych usług, w opinii badanych, jest na dobrym poziomie, a kuracjusze, najczęściej pozyskiwali informacje o uzdrowiskach z Internetu. (abstrakt oryginalny)
Dnia 2 lipca 2008 r. Komisja Europejska, korzystając z inicjatywy ustawodawczej zgodnie z art. 293 (Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej) TFUE, przedłożyła Parlamentowi Europejskiemu i Radzie projekt dyrektywy w sprawie wykonywania praw pacjenta w transgranicznym zaopatrzeniu zdrowotnym. Projekt ten po dość długim okresie oczekiwania został przyjęty przez Radę Unii Europejskiej podczas jej szczytu w dniach 16-17 grudnia 2010 r. Osiągnięto tam kompromis dotyczący ostatecznego kształtu dyrektywy. Następnie Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej przyjęli ten projekt w ostatecznej wersji 9 marca 2011 r. Celem dyrektywy, mającej swój zaczątek w orzeczeniach Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (TS), jest stworzenie przejrzystych ram do transgranicznego świadczenia usług medycznych wewnątrz Unii Europejskiej oraz stworzenie opieki medycznej o wysokim standardzie, która jednocześnie byłaby wydajna i bezpieczna.(abstrakt oryginalny)
Głównym celem opracowania jest wskazanie zakresu, w jakim ubezpieczenia gospodarcze mogą być wykorzystane przez ustawodawcę w celu zabezpieczenia roszczeń pacjentów. Autorka przedstawia trend, jakim jest rosnąca liczba pacjentów dochodzących odszkodowań za szkody powstałe w związku z leczeniem i podejmuje próbę diagnozy przyczyn tego zjawiska. Wskazuje na aktualny zakres wykorzystania ubezpieczeń, opisując konstrukcję ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotów wykonujących działalność leczniczą i formułując zarzuty w stosunku do aktualnego modelu. Następnie ocenia podjętą przez ustawodawcę w 2012 roku próbę uzupełnienia systemu zabezpieczenia roszczeń pacjentów o elementy ubezpieczenia no-fault. W artykule przedstawiono także pokrótce opcje alternatywne wobec metod ubezpieczeniowych. Rozważania te prowadzą do wniosku, że nie jest aktualnie możliwa rezygnacja z rozwiązań ubezpieczeniowych, a celem ustawodawcy powinno być rozwijanie tego systemu. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu była ocena przestrzegania praw pacjenta przez personel medyczny w samodzielnych publicznych zakładach opieki zdrowotnej na wybranym przykładzie. W badaniu przyjęto, iż pracownicy medyczni przestrzegają zasad ujętych w Karcie Praw Pacjenta oraz że realizacja przez personel medyczny zasad wynikających z Karty Praw Pacjenta przyczynia się do wzrostu zadowolenia pacjentów. W celu omówienia podjętego zagadnienia dokonano analizy literatury oraz analizy wyników badań przeprowadzonych metodą sondażu diagnostycznego z wykorzystaniem techniki wywiadu i ankietowania. Próba badawcza liczyła 30 pacjentów. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Rola i prawa pacjenta w obszarze jakości usług zdrowotnych
75%
Zakłady opieki zdrowotnej należą do organizacji, dla których zapewnienie jak najwyższej jakości swoich świadczeń jest wartością priorytetową, bowiem dobra jakość przekłada się na zdrowie, zaufanie, bezpieczeństwo, a przede wszystkim życie pacjenta. Ostatnie lata przyniosły wiele zmian w obszarze jakości usług medycznych. Wraz z wejściem w życie w 1999 roku ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym wzrosło znaczenie efektywności działań zakładów opieki zdrowotnej, wzrosła rola pacjentów, a także pojawiło się zjawisko konkurencji oraz zabiegania o świadczeniobiorcę. Razem z rosnącą świadomością i wymaganiami ze strony konsumentów świadczeń zdrowotnych większego znaczenia nabrały również prawa pacjenta. Ponieważ pojęcie jakości w usługach medycznych jest bardzo trudne do jednoznacznego zdefiniowania, autorki postanowiły przedstawić problem przede wszystkim z perspektywy klienta zewnętrznego, którym w tym przypadku staje się pacjent zakładu opieki zdrowotnej, zgłaszający się po oczekiwany przez niego produkt w celu rozwiązania swojego problemu zdrowotnego. Niniejsze opracowanie posiada charakter naukowo- -refleksyjny, podkreśla znaczącą rolę i prawa pacjenta w obszarze jakości świadczeń zdrowotnych, a także skłania do dalszych rozważań i dyskusji na ten temat. (abstrakt oryginalny)
Rynek apteczny jest silnie konkurencyjny wewnątrz sektora (niewielka liczba pacjentów przypadająca na jedną aptekę). Dodatkowo zagrożenie dla rentowności aptek stanowi intensywny rozwój dystrybucji leków poprzez e-commerce (apteki internetowe i sklepy internetowe) oraz tradycyjne sklepy spożywcze i stacje benzynowe (leki OTC). Aby utrzymać się na rynku, apteki mogą stosować strategię wiodącej pozycji pod względem kosztów całkowitych, strategię zróżnicowania usługi, koncentracji. Przesłaniem pierwszej strategii jest minimalizacja kosztów działalności celem zastosowania strategii niskich cen (skutecznych na polskim rynku). Strategia zróżnicowania usługi dotyczy pozycjonowania apteki poprzez unikalną wartość usługi, np. w postaci fachowego monitorowania konsumpcji leków etycznych za pomocą telefonicznego lub internetowego kontaktu farmaceuty z pacjentem. Strategia koncentracji dotyczy działalności skupiającej się na jednym segmencie chorych, po to, żeby świadczyć nie tylko asortyment leków na dane schorzenie ale przede wszystkim wiedzę i fachowe poradnictwo dla pacjentów. Z wyników badań wynika, że dla pacjenta istotna jest lokalizacja apteki oraz fachowa obsługa. Dlatego konkurencyjność polskiego sektora aptecznego zwiększy się poprzez wzmożony proces poradnictwa farmaceutycznego. Sprzedaż leków poza aptekami nie będzie stanowiła zagrożenia dla ich działalności i zyskowności. Natomiast konkurencyjność wewnątrz sektora powinna odbywać się na poziomie odpowiednio zbudowanych strategii marketingowych opartej przede wszystkim na koncentracji wokół określonych jednostek chorobowych. (abstrakt oryginalny)
Znowelizowana ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta to miecz obosieczny. Autorka wyjaśnia nowe przepisy, które jej zdaniem są niekorzystne dla szpitali, gdyż pozwalają pacjentowi na szybsze i skuteczniejsze uzyskanie odszkodowania.
Background: Hospital layout is one important factor affecting hospital service quality and, consequently, patient satisfaction. Generally, the layout is designed based on the experience of the hospital specialists without any systematic approaches. Purpose: Due to the increasing number of patients, the case study hospital has built a new multi-floor building to move its Outpatient Department (OPD) to operate there. Therefore, this study aims to apply the Activity Relationship Analysis (ARA) and simulation to design a new OPD layout. Methodology: Data of the previous system were analyzed using the ARA. The results were then used to design three scenarios (A, C, and D) and the other three scenarios (B, E, and F) were proposed by hospital specialists. Then, six layouts were evaluated using simulation tests and the efficiencies of the designs were measured by an average total service time per patient. Results: The simulation results showed that the average total service time of scenario A, D, E, and F were lower than scenario B and C. While the average total service time at the sub-service unit of D was the longest compared to scenario A, E, and F. These results demonstrated that scenario A, E, and F were the most efficient layouts. However, when considered thoroughly by the hospital specialists, scenario A was eventually selected. Conclusion: This study can contribute to scientific literature as it demonstrates the application of the ARA and simulation in the design of the multi-floor layout, an aspect under-researched in existing studies. This study also provides the practical implication suggesting that these techniques should be used together in the layout designs because they can help to determine the correctness and efficiency of the layout design before actual implementati(original abstract)
Celem publikacji jest analiza aktualnych kierunków orzeczniczych w zakresie obiektywizacji odpowiedzialności deliktowej podmiotów leczniczych. Autorka zwraca uwagę na nowe obszary tej odpowiedzialności, rozwijające dotychczasową konstrukcję czynu niedozwolonego. W pierwszej kolejności przedstawia ramy prawne odpowiedzialności deliktowej podmiotów leczniczych oraz ich ubezpieczycieli. Następnie prezentuje orzeczenia, w których coraz częściej podstawą odpowiedzialności, obok błędu medycznego, staje się naruszenie praw pacjenta. Autorka, nie negując linii judykatury prowadzącej do upodmiotowienia pacjenta, jednocześnie wyraża zastrzeżenia w stosunku do tych orzeczeń, w których następuje zasądzenie zadośćuczynienia tytułem naruszeń praw pacjenta niejako automatycznie, bez zbadania winy podmiotu leczniczego, ewentualnie bez weryfikacji tego, czy doszło do wyrządzenia odrębnego czynu powodującego krzywdę. Niezależnie od powyższego autorka zwraca uwagę na brak asekuracji ubezpieczyciela w przypadku naruszeń praw pacjenta, co nie wydaje się być zjawiskiem pożądanym z punktu widzenia bezpieczeństwa prawnego podmiotu leczniczego oraz pacjenta.(abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Badania satysfakcji pacjentów w Szpitalu im. Jana Pawła II w Bełchatowie
75%
Celem artykułu jest przybliżenie zagadnień związanych z badaniem satysfakcji pacjentów oraz zaprezentowanie wyników badania satysfakcji pacjentów przeprowadzonego w Szpitalu im. Jana Pawła II w Bełchatowie. Artykuł został napisany na podstawie aktualnej literatury przedmiotu oraz wyników badania kwestionariuszowego. (fragment tekstu)
20
75%
The aim of the paper is to present the essence and impact of formal institutions on the efficiency of economic activity in the light of new institutional economics. Also, to identify the impact of the Regulation of the European Parliament and the Council of the European Union in the area of personal data protection on the efficiency of managing sensitive data in healthcare entities. Healthcare entities process personal data of particular importance, namely data regarding patients' health. The development of information technologies stimulates the emergence of new information channels, but at the same time, it raises a number of threats of misusing this information that has not been known so far. The new Regulation of the European Parliament and the Council of the European Union of April 27, 2016, seeks to increase the safety of sensitive information concerning patients. In the paper, the impact of this regulation and some related laws on managing patients' data were analyzed. Moreover, the positive outcomes and some limitations of these institutional solutions were identified. The analysis and diagnosis of the impact of these formal institutions follow the assumptions of new institutional economics (NIE), with a special emphasis on the impact of the analyzed regulation on the level of transaction costs. The paper was based on the literature on the subject of NIE and personal data processing and protection. (original abstract)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.