Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 39

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Principle of subsidiarity
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Jest to esej na temat zasady subsydiarności (pomocniczości) w Unii Europejskiej. Na wstępie autorka wyjaśnia pojęcie subsydiarności przedstawiając rodowód tej idei, której początki wywodzą się z filozofii starożytności, średniowiecza, z dorobku liberalizmu Locke'a i także ze społecznej nauki Kościoła, następnie omawia tę zasadę w europejskim prawie wspólnotowym, szkicując podstawowe zasady organizacji społecznej w Unii takie jak: rola i prawa jednostki, identyfikacja dobra wspólnego, określenie władzy rożnego szczebla, w tym władz samorządowych, decentralizacja uprawnień, bezpośrednie włączenie władz niższego szczebla do procesu decyzyjnego. W końcowej części artykułu podaje wskazówki dla Polski w związku z akcesją do struktur unijnych i reformą samorządową.
Przedstawiono genezę instytucji o podziale kompetencji i dokument "Deklaracji z Laeken". Zaprezentowano w kilku ujęciach podział kompetencji między Unią Europejską i Wspólnoty Europejskie a prawa członkowskie związany z powierzeniem kompetencji (dystrybucją kompetencji) i wykonywaniem kompetencji.
Opracowanie jest wykładem inauguracyjnym. Przedmiotem jego jest filozofia integracji politycznej Europy.
Od czasów traktatów założycielskich Wspólnoty problematyka opodatkowania związanego z działalnością przedsiębiorstw nie schodziła z wokandy Komisji |europejskiej, ponieważ postrzegana była jako istotny element prawidłowego funkcjonowania rynku wewnętrznego. Autor omawia zasadę subsydiarności na tle działań Komisji w dziedzinie podatków bezpośrednich oraz najważniejsze punkty propozycji Komisji na temat przyszłych uregulowań dotyczących opodatkowania dochodów osób prawnych według zasad państwa macierzystego.
Autorka porusza kilka kwestii związanych z adaptacją zasady pomocniczości w prawie traktatowym Unii Europejskiej, analizując kolejno: rolę pomocniczości w kształtowaniu stosunków między Unią a państwami członkowskimi, zwłaszcza w kontekście podziału kompetencji, sposób jej wyrażenia i gwarancji w traktatach, jej relacji z innymi zasadami, zwłaszcza zasadą proporcjonalności, oraz jej skuteczność w praktyce. Doceniając znaczenie i potencjał zasady pomocniczości w strukturze tak szczególnej jak Unia, gdzie zarazem osiągane muszą być interesy wspólnotowe, jak i respektowane interesy narodowe, autorka dostrzega pewną słabość jej rzeczywistego oddziaływania w wewnętrznych relacjach UE i państw członkowskich. Krytycznie zatem ocenia funkcjonowanie tej zasady w trybie ex ante (żółta kartka), jak i ex post (orzecznictwo TS UE), wskazując, iż warte przemyślenia byłoby wprzężenie oddziaływania zasady w toku procesu legislacyjnego, ale wymagałoby to uruchomienia odpowiednich mechanizmów proceduralnych i strukturalnych. Może więc ponownie porozmawiać o drugiej izbie PE lub innej analogicznej strukturze, która pozwoliłaby na pilnowanie zasady pomocniczości przez dedykowaną szczególnie tej kwestii instytucję parlamentarną? (abstrakt oryginalny)
The measure of the efficiency of any international organization is its institutions equipped with appropriate powers and executive apparatus. The European Union, like other international organizations, has its own structures that form a kind of institutional system. Practice shows that the elements that make up this system sensu stricte are not self-sufficient, which means that their work for the implementation of EU policies often requires the involvement of the national institutions of member states. This kind of practice is characteristic of the implementation of EU cohesion policy. The questions therefore arise: whether and on what basis do national institutions implementing EU funds in member states become part of the institutional system of the European Union sensu largo? and what effects does this have on the system of implementation of European Union funds? The article analyzes the concept of the EU institutional system sensu largo. It also discusses the special significance of the principle of subsidiarity for the functioning of the EU institutional system. It concludes with a reconstruction of the "subsidiarity" of the institutional system of the European Union and points out its national consequences. The author's thesis is that national institutions implementing EU funds are part of the institutional system of the EU sensu largo through the implementation of the EU principle of subsidiarity, which in turn causes certain consequences for the Polish system of implementing EU funds. The article was written using a dogmatic and descriptive method. (original abstract)
Celem niniejszej glosy jest więc zaprezentowanie i szersze wyjaśnienie nie tylko zagadnień zawartych w uzasadnieniu niniejszego rozstrzygnięcia sądowego, ale i tych kwestii, które nie zostały poruszone, a które posiadają istotne znaczenie w aspekcie prakseologicznym i utylitarnym funkcjonowania administracji samorządowej. (fragment tekstu)
Artykuł prezentuje prawne uwarunkowania dotyczące parlamentów regionalnych w państwach członkowskich Unii Europejskiej wynikające z ich ustaw zasadniczych lub przepisów wewnętrznych. Kontrola zasady subsydiarności oparta o Traktat z Lizbony umożliwia parlamentom regionalnym współuczestnictwo w procedurze stanowienia aktów prawnych Unii Europejskiej. W publikacji zaprezentowano i porównano procedury kontroli pomocniczości w parlamentach regionalnych Austrii, Niemiec oraz Belgii (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem niniejszego opracowania są rozważania o miejscu i znaczeniu zasady subsydiarności w polityce wobec rodziny oraz próba odpowiedzi na pytania: czy i w jakim stopniu zasada ta znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości oraz jakie są współczesne uwarunkowania jej realizacji? Punktem wyjścia w przedstawionych tu rozważaniach jest geneza i istota idei subsydiarności, a przy tym jej powiązania ze współcześnie postulowanymi koncepcjami i teoriami na temat roli państwa, rodziny i innych podmiotów w organizacji polityki społecznej. Dla wskazania przejawów praktycznego urzeczywistnienia zasady subsydiarności w polityce wobec rodziny odniesiono się do odpowiednich dyrektyw i aktów normatywnych, współczesnych kierunków i założeń polityki rodzinnej oraz aktualnych uwarunkowań ich realizacji na wybranych przykładach. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest próba pokazania funkcjonowania zasady subsydiarności nie tylko w kontekście państwo-samorząd terytorialny, ale również jej realizacja w odniesieniu do działalności podmiotów finansowych, np. w sferze polityki licencyjnej i nadzorczej w sektorze bankowym. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono zasadę subsydiarności w ujęciu teoretycznym oraz omówiono jej postulaty stworzone przez Piusa IX, nawiązując do czasów współczesnych. Zaprezentowano miejsce zasady subsydiarności w społecznej gospodarce rynkowej oraz opisano jej wprowadzenie do prawa polskiego.
W artykule zaproponowano analizę form współpracy jednostek samorządu lokalnego zaangażowanych w realizację zasady pomocniczości. Przykładem zastosowania mechanizmu charakterystycznego dla zasad subsydiarności mogą być regulacje szczegółowe zawarte w ustawach samorządowych, a odnoszące się do ukształtowania form współdziałania jednostek samorządu terytorialnego.
13
Content available remote Zasada subsydiarności - jako norma prawna Unii Europejskiej
75%
W niniejszym opracowaniu starano się wykazać proweniencję zasady subsydiarności funkcjonującej w prawie europejskim, z uwzględnieniem jej ścisłego powiązania z rozwojem demokracji europejskiej i tendencjami ku federalnemu modelowi ustrojowemu. Elementy tego typu struktury posiada już obecnie Unia Europejska. W omówieniu historycznego procesu kształtowania się idei subsydiarności szczególną wagę zwrócono na okresy i postacie kluczowe, których odważne poglądy i przenikliwość spostrzeżeń wpisały się jako trwałe filary w całokształt omawianego zagadnienia. W opracowaniu przedstawiono także zasadę subsydiarności jako konkretną normę prawa europejskiego, jej zapisy w dokumentach wspólnotowych oraz procedury stosowania. Ponadto, zaprezentowane zostały tendencje ewoluowania ustroju Unii Europejskiej, poszukującej nowych rozwiązań dla wewnętrznych i zewnętrznych wyzwań, tj. dalszego rozszerzenia i pogłębienia integracji oraz postępującej globalizacji. (fragment tekstu)
Problematyka niniejszego artykułu dotyczy wpływu zasady subsydiarności na proces stosowania prawa pomocy społecznej oraz treść i zakres prawa do świadczeń tej pomocy, w tym tzw. świadczeń obligatoryjnych. Ustalenie, czy stypizowanie przesłanek nabycia prawa do świadczeń pomocy społecznej wyłącza stosowanie zasady subsydiarności wyrażonej w art. 2 ust. 1 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej ma fundamentalne znaczenie nie tylko z punktu widzenia obowiązku organów pomocy społecznej udzielenia wsparcia potrzebującym, ale również pozycji prawnej beneficjentów pomocy społecznej. (abstrakt oryginalny)
Problematyka zasady subsydiarności, którą wykorzystuje Unia Europejska, jest wciąż aktualna i szczególnie istotna dla Polski i Unii Europejskiej w przyszłości w kontekście budowania jej struktur na zasadach federalnych. W artykule przedstawiono systematyczne ujęcie zasady pomocniczości poprzez analizę mocnych i słabych stron scentralizowanego lub zdecentralizowanego rządu oraz przypisanie wydatków i funkcji podatkowych do różnych szczebli administracji publicznej w federacji. Starano się odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób zasada pomocniczości wiąże się z podziałem kompetencji odnośnie do wydatków i podatków między poszczególne szczeble władzy w federacji. W artykule przedstawiono definicje subsydiarności, ze szczególnym uwzględnieniem tych wywodzących się z nauki o finansach i jej powiązanie z decentralizacją lub centralizacją państwa i władz publicznych oraz federalizmu fiskalnego. Następnie przedstawiono przesłanki i rozwiązania modelowe podziału kompetencji odnośnie do wydatków i podatków wynikające z zasady subsydiarności. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Etyczne i ekonomiczne aspekty państwa dobrobytu
75%
Koncepcja państwa dobrobytu była efektem sprzeciwu wobec niekorzystnych zjawisk towarzyszących gospodarce wolnorynkowej w XIX i XX w., i zmierzała do jej zasadniczej przebudowy. Ruch socjalistyczny, który powstał w XIX wieku i znacznie umocnił się w pierwszej połowie kolejnego stulecia, dążył do zbudowania społeczeństwa, które zrealizowałoby określony ideał sprawiedliwości społecznej. Jednakże praktyczna realizacja koncepcji państwa dobrobytu nie przy-niosła oczekiwanych efektów, zarówno z etycznego, jak i ekonomicznego punktu widzenia. W niniejszym opracowaniu podjęto próbę wyjaśnienia, dlaczego tak się stało. (fragment tekstu)
Autor twierdzi, że uproszczenie otoczenia regulacyjnego jest w dalszym ciągu jednym z priorytetowych zadań dla Unii Europejskiej. Zasadniczym celem działań Komisji jest opracowanie europejskich ram prawnych odpowiadających najwyższym standardom stanowienia prawa. Postępując zgodnie z zasadami pomocniczości i proporcjonalności, Komisja Europejska dokonuje regulacji wyłącznie w przypadku, gdy proponowane działanie można lepiej zrealizować na poziomie unijnym. Wszelkie takie działania nie mogą jednak wykraczać poza ramy konieczne do osiągnięcia ustanowionych celów politycznych, a ponadto powinny być one efektywne z punktu widzenia kosztów i przyjmować „najlżejszą" formę wymaganej regulacji prawnej. Oznacza to, iż uproszczenie prawa czyni przepisy mniej uciążliwymi, łatwiejszymi w stosowaniu, a zatem bardziej skutecznymi w zakresie realizacji celów, dla których zostały ustanowione.
W artykule porównano rolę jaką odgrywa zasada subsydiarności w kształtowaniu relacji między wspólnotami najwyższymi a pośrednimi w prawie Unii Europejskiej oraz w prawie polskim w kontekście integracji Polski z Unią. Przedstawiono analizę podstaw prawnych obowiązywania zasady subsydiarności w Unii i w Polsce. Podano definicje dwóch pojęć: "subsydiarność" oraz "zasad prawa".
W opracowaniu zawarto analizę przepisów ustawy o pomocy społecznej regulujących pojęcie dochodu, w tym składników niewliczanych do dochodu w sprawach z zakresu pomocy społecznej. Analizę tę autorka dokonuje z punktu widzenia celów i wartości pomocy społecznej, sygnalizując potrzebę podjęcia przez ustawodawcę refleksji nad jego obowiązującym normowaniem. (abstrakt oryginalny)
The principle of subsidiarity can be an effective tool for adjusting economic systems and establishing the social rule-of-law concept in public organisation. In considering the usability of the principle of subsidiarity, the following aspects thereof are discussed: the role in the development of the European social model; employment in determining limits for the powers of the public and private sectors; the application in the market and planned economy systems; and the social justice function in the development of a social welfare state. The principle of subsidiarity as an instrument for individuals' interests, balancing and adjusting in the regulation of economic systems, helps to establish the relative sizes of public policy and the market, as subsidiarity can help ensure a more equitable distribution of public goods while guaranteeing the maintenance of the creative potency of operators and minimal satisfaction of vital needs of individuals unable to contribute to the production of goods. It amounts to a constitutional measure determining the balance of productive and protective state, thus ensuring the stability of the state organisation. In the concept of a social rule-of-law state, subsidiarity draws clear limits to the state's powers, institutionally bringing together efforts of all members of the community to achieve welfare in the state. (original abstract)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.