Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 97

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Private sector in economy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Przedstawiono determinanty rozwoju sektora prywatnego w Polsce. Omówiono podstawowe tendencje rozwojowe sektora prywatnego i ich wpływ na produkt krajowy brutto.
Rządowe plany prywatyzacyjne na rok 2000 są bardzo ambitne. Planowana wielkość dochodów z prywatyzacji wyniesie około 20 bilionów PLN. Czy nie jest to jednak prywatyzacja za wszelką cenę?
Przedstawiono rozwój sektora prywatnego południowo-wschodniej Polski w latach 1992-1996. Analizy dokonano na podstawie Raportu o Stanie Small Bussines'u w Regionie Południowo-Wschodniej Polski, opracowanego przez Stowarzyszenie Promocji Przedsiębiorczości w Rzeszowie i opublikowanego w maju 1997 roku.
Omówiono rozwój sektora prywatnego w Polsce w latach 1990-2002. Ukazano natężenie zjawiska upadłości firm w Polsce w latach 1990-2001. Porównano natężenie upadłości przedsiębiorstw w Polsce i na świecie. Przedstawiono zróżnicowanie zjawiska upadłości przedsiębiorstw w Polsce wg regionów.
W artykule podjęto próbę określenia stopnia zaawansowania przekształceń własnościowych w gospodarce polskiej i wybranych jej sekcjach. Badano kształtowanie się udziału sektora prywatnego w liczbie podmiotów, liczbie pracujących oraz przychodach z całokształtu działalności. Prezentowane dane na temat skali sektora prywatnego dotyczą 2000 roku.
Przeprowadzona analiza obecnego stanu małych i średnich przedsiębiorstw ukazuje ich dużą rolę w rozwoju polskiej gospodarki rynkowej. Sytuację małych i średnich przedsiębiorstw scharakteryzowano w aspekcie rodzajów działalności i w układzie regionalnym. Daje się zauważyć przewagę przedsiębiorstw handlowych i usług bytowych oraz wyraźny podział kraju na tzw. Polskę A (zachodnią) i B (wschodnią), tj. podział regionów na bardziej i mniej aktywne gospodarczo.
W pierwszej części artykułu przeanalizowano dane dotyczące liczebności, zatrudnienia i obrotów małych i średnich przedsiębiorstw w krajach UE. W drugiej części porównano strukturę poszczególnych rozmiarów przedsiębiorstw w sektorze prywatnym w poszczególnych krajach.
Artykuł omawia projekt "Funkcje i efektywność instytucji infrastruktury rynku w rozwoju przedsiębiorczości lokalnej". Ankietę przeprowadzono w końcu 1998 r. w dwóch zbiorowościach. Pierwsza to reprezentatywna próba losowa 200 przedsiębiorstw prywatnych, zatrudniających 6-100 osób, zlokalizowanych w woj. krakowskim, łomżyńskim, łódzkim i nowosądeckim. Druga analizowana zbiorowość to 67 przedsiębiorstw, wytypowanych w trakcie wywiadów prowadzonych z liderami 25 instytucji infrastruktury rynku.
Studium badawcze, którego celem jest sprawdzenie czy nowopowstające małe firmy prywatne doświadczają ograniczeń w dostępie do kredytów. W oparciu o próbę 281 firm z Czech, Węgier i Polski autorzy stwierdzają brak mechanizmów zagrażających powstawaniu nowych przedsiębiorstw w badanych krajach.
W artykule omówiono współczesny system finansowy państwa, który napotyka szereg barier natury nie tylko organizacyjnej, ale i przestrzennej, kiedy właśnie przestrzeń w ostatnich latach staje się dobrem rzadkim. W aspekcie tych problemów poruszono kwestię finansowania zadań z budżetów gmin i poszukiwania środków z innych źródeł. Jednym ze sposobów zapewnienia ciągłości realizacji zadań na poziomie lokalnym, dostępnym i zgodnym z prawem, jest partnerstwo publiczno-prywatne (PPP). Scharakteryzowano jego istotę, zwrócono uwagę na zalety i wady. Przedstawiono m.in. korzyści wynikające z zastosowania PPP w realizacji różnych przedsięwzięć, także w dziedzinie kultury i edukacji. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono kierunki i rozmiar zmian strukturalnych w działalności produkcyjnej w Polsce w latach 1990-1993. W opinii autora właśnie małe i średnie przedsiębiorstwa odgrywają w tych przemianach rolę kluczową. Okazuje się, że przyczyny, które doprowadziły do ekspansji małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce nie różnią się wiele od tych, które spowodowały wzrost udziału tego sektora w krajach wysoko rozwiniętych w tak zwanej erze po-fordowskiej.
Sektor prywatny stara się rozwijać, ale niestety napotyka zbyt dużo przeszkód. Według badań PKPP są to: współpraca z dużym biznesem, niski popyt, poziom kursów walut. Wśród barier prawnych badani wymienili: kodeks pracy, ustawy podatkowe i brak stabilności przepisów.
W krajach transformacji gospodarczej nierówności w dochodach są pozytywnie skorelowane z wielkością szarej strefy. Wzrost tych nierówności wydaje się być również związany ze wzrostem produkcji gospodarki drugiego obiegu. Takie wnioski wyciągają autorzy na podstawie danych z 16 krajów Europy Środkowo-Wschodniej z lat 1987-1989 i 1993-1994.
Artykuł charakteryzuje sektor publiczny i prywatny gospodarki pod kątem wielkości przedsiębiorstw, struktury produkcji, przestarzałości aparatu wytwórczego, wykorzystania zdolności produkcyjnych. Przedstawia prognozę rozwoju gospodarki polskiej (ogólna koncepcja, założenia, niektóre wyniki obliczeń).
Chociaż prywatyzacja została w Polsce prawie całkowicie zahamowana, to i tak oceny jej znaczenia dla gospodarki są gorsze niż kiedykolwiek wcześniej.
Celem artykułu jest przedstawienie zmiany struktury własnościowej gospodarki poprzez powstawanie nowych, prywatnych przedsiębiorstw oraz korzyści wynikających z funkcjonowania sektora prywatnego małych i średnich przedsiębiorstw w procesie transformacji gospodarczej. Artykuł podzielono na dwie części. W części pierwszej scharakteryzowano etapy rozwoju oraz analizę ilościową stanu sektora prywatnego, a ponieważ sektor prywatny małych i średnich przedsiębiorstw odgrywa zasadniczą rolę w przebiegu transformacji gospodarczej, tę kwestię przedstawiono w części drugiej artykułu. (fragment tekstu)
Euro jako wspólna waluta Unii Gospodarczej i Walutowej (UGW) pełni ważną rolę na światowych rynkach oraz w krajach nienależących do strefy euro. Wykorzystanie euro przez kraje pozostające poza UGW wpływa na znaczenie wspólnej waluty europejskiej jako pieniądza międzynarodowego. Początkowo znaczenie euro w tym obszarze było pochodną znaczenie walut wchodzących w jej skład, natomiast wzrost akceptacji i zaufania do niej spowodował także wzrost jej znaczenia jako waluty międzynarodowej. Celem niniejszego opracowania jest ocena roli euro jako jednej z walut kluczowych w międzynarodowym systemie walutowym.
Proces prywatyzacji i rozwój sektora prywatnego stanowią centralne zagadnienia w transformacji gospodarek krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Prywatyzacja, zagraniczne inwestycje bezpośrednie oraz rozwój małej i średniej przedsiębiorczości zajmują dziś czołowe miejsce w strategii transformacji. W artykule omówiono szanse i zagrożenia dla małych i średnich przedsiębiorstw w aspekcie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz kierunki i programy wspierania sektora MSP w Polsce.
Celem pracy jest próba rozpoznania kształtowania się płac w przedsiębiorstwach publicznych i prywatnych na przykładzie rolnictwa i przemysłu w latach 1995-1999. Wykorzystano metodę badawczą, polegającą na pomiarze i porównywaniu poziomu oraz dynamiki wynagrodzeń brutto w tych sektorach.
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.