Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 30

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Pro-activity
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Przedsiębiorczość rodzinna (PR) stanowią duży odsetek wszystkich organizacji na całym świecie. Z wielu powodów PR obejmuje odrębny typ organizacji, od których oczekuje się, że będą wykazywały odmienne cechy przedsiębiorczości [Craig 2014]. Różnice będą przejawiać się również w kolejnych pokoleniach (po sukcesji), gdyż firma rodzinna z pewnością determinuje kształtowanie postaw potencjalnych sukcesorów. Z tego punktu widzenia głównym celem artykułu jest diagnoza zależności między proaktywnością studentów w Polsce a ich intencjami przedsiębiorczymi z perspektywy doświadczeń w przedsiębiorczości rodzinnej. Analiza przeprowadzona zostanie w ramach rozróżnienia dwóch grup badawczych: studentów, w których rodzinach funkcjonuje firma rodzinna oraz tych, którzy nie mają doświadczeń z zakresu PR. (fragment tekstu)
Choć kapitał ludzki jest powszechnie uznawany za cenny zasób, który pomaga organizacjom rozwijać kluczowe kompetencje w celu osiągnięcia przewagi konkurencyjnej, niewiele wiadomo o tym, jak innowacyjne praktyki zarządzania zasobami ludzkimi (ZZL) wiążą się z podejmowaniem proaktywnych zachowań przez pracowników i menedżerów pracujących w business services sector (BSS). Nie jest też do końca wiadome, czy proaktywność pracownicza zatrudnionych, którzy są głównymi dostarczycielami specjalistycznej i unikatowej wiedzy, wzrasta, w sytuacji gdy wysoko oceniają wykorzystywane przez ich organizacje innowacyjne praktyki ZZL. Celem artykułu była ocena zależności pomiędzy trzema wymiarami proaktywności a prowadzonymi innowacyjnymi działaniami personalnymi organizacji. Wykorzystując dane ankietowe, zebrane metodą CAWI od 500 pracowników wiedzy i 500 menedżerów zatrudnionych w przedsiębiorstwach BSS, dokonano analizy przy pomocy statystyk opisowych i współczynnika korelacji liniowej Pearsona (wraz z testem jego istotności). W wyniku badań stwierdzono, że korelacja jest dodatnia dla wszystkich, menedżerów i pracowników, przy czym w przypadku tych drugich okazała się istotna dla wszystkich wymiarów proaktywności i praktyk ZZL. Natomiast dla menedżerów istotny związek dotyczy tylko niektórych praktyk ZZL i wymiarów proaktywności. W szczególności poczynione ustalenia potwierdziły tezę mówiącą, że większą proaktywnością charakteryzują się pracownicy, których ocena innowacyjnych praktyk ZZL jest wyższa. (abstrakt oryginalny)
Objective: The aim of the paper is to examine relational capabilities of an organization in the context of entrepreneurial orientation and to identify potential interconnection between them. Research Design & Methods: The sample consists of 363 small- and medium-sized enterprises (SMEs) representing both service and manufacturing (high- and low tech) industries. The correlation analysis was employed to test the associations among variables. The variables were dimensions of entrepreneurial orientation (i.e., risk-taking, innovativeness, and proactiveness), dimensions of relational capability (i.e., the intensity of inter-organizational relations, resources involved in inter-organizational relations, and management of inter-organizational relations), and firm's performance. Findings: The findings show that all dimensions of relational capabilities are associated strongly with risk-taking, while their associations with innovativeness and proactiveness are weak, however statistically significant. The access to external resources, their utilization, and sharing their resources are the most important aspects of relational capabilities. All variables are significantly correlated with performance. Contribution & Value Added: The study's results imply that relational capabilities may play an important role in pursuing entrepreneurial opportunities. The findings confirm the importance of behaviours focused on sharing resources (including knowledge). This observation has a practical implication for entrepreneurs. (original abstract)
4
Content available remote Proaktywność w kontekście zmian kariery zawodowej
100%
Dokonujące się przemiany społeczno- strukturalne w otoczeniu gospodarczym wpływają na wszystkie sfery życia człowieka i determinują jego działania. Celem artykułu jest próba uchwycenia zamian na rynku pracy poprzez analizę przekształceń w zakresie konceptualizacji kariery zawodowej realizowanej w czasach, które charakteryzuje silnie ograniczona przewidywalność, brak ciągłości i nieustanna zmienność. W odpowiedzi na zmieniające się wymagania organizacji oraz innych podmiotów życia gospodarczego pojawiły się jakościowo inne od dotychczasowych potrzeby, postawy i zachowania uczestników rynku pracy, które znajdują swój wyraz nowej konceptualizacji dynamiki zawodowego opartej na dwóch modelach teoretycznych. Pierwszy z nich to: kariera bez granic (Arthur, 1994) natomiast drugi model zaproponowany przez badaczy problematyki to kariera proteuszowa (Hall, 1996). W tym kontekście powstaje pytanie uwarunkowania przystosowania się jednostki do nieciągłości i chaotyczności otoczenia. Jedną z propozycji teoretycznych jest wymiar proaktywności, który ściśle wiąże się zarówno z inicjatywą i dążeniem do zmian podejmowanym przez jednostkę jak również z nieustanną i aktywną analizą otoczenia pod kątem możliwości i szans, które potencjalnie umożliwiają rozwój różnorodnych kompetencji. (abstrakt oryginalny)
5
100%
Współczesny księgowy nie może odznaczać się "jedynie" doskonałą znajomością regulacji prawnych, rachunkowych i podatkowych. Powinien legitymować się wieloma dodatkowymi umiejętnościami oraz odpowiednią postawą zawodową. Celem artykułu jest ukazanie, jak ważna w obecnym czasie jest proaktywność w pracy związanej z rachunkowością. Dla realizacji tego celu przeanalizowano czynności, jakie wykonują księgowi w pracy zawodowej, i przypisano im zalecany stopień proaktywności. W badaniu posłużono się założeniami przyjętymi przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce w zakresie certyfikacji zawodowej księgowych. (abstrakt oryginalny)
Na przestrzeni ostatnich kilku lat w Polsce obserwuje się rosnący udział mieszkańców miast w działaniach na rzecz najbliższego otoczenia. Jednym z przejawów tego zjawiska jest powstawanie i funkcjonowanie rad dzielnic i osiedli. Sytuacja ta dotyczy również Gdańska, gdzie do roku 2010 istniało ich zaledwie kilka, natomiast w 2015 r. wybrano rady aż w 29 z 34 dzielnic. Celem artykułu jest diagnoza uwarunkowań aktywności oddolnej gdańszczan i gdańszczanek w ramach tych wyborów oraz zbadanie jej powiązań z innymi formami zaangażowania obywatelskiego. W artykule przedstawiono również motywy inicjowania rad w dzielnicach oraz sposoby ich funkcjonowania, zwłaszcza w kontekście ograniczonych kompetencji najniższego poziomu demokracji samorządowej. Zastosowane metody objęły przegląd dokumentów dotyczących dzielnic oraz analizę statystyczną wyników wyborów do jednostek pomocniczych w Gdańsku, także w zestawieniu z charakterystykami społeczno-ekonomicznymi poszczególnych dzielnic. W wytypowanych na tej podstawie jednostkach przeprowadzono dodatkowo indywidualne wywiady z przedstawicielami rad dzielnic. (abstrakt oryginalny)
Cel: Celem artykułu jest identyfikacja roli, jaką odgrywa przyjmowanie postaw motywacji do pracy i satysfakcji z niej w kształtowaniu zachowań proaktywnych pracowników zatrudnionych w przedsiębiorstwach sektora BSS (business services sector). Metodyka badań: Przedstawiono wyniki badań jakościowych (20 wywiadów indywidualnych IDI - individual in-depth interview) przeprowadzonych na grupie pracowników i przełożonych. Wyniki badań: Celem badań była odpowiedź na pytanie, czy występowanie postaw pracowniczych związanych z motywacją do pracy i satysfakcją z niej może wpływać na podejmowanie przez pracowników zachowań proaktywnych. Kwestia ta została rozpatrzona z punktu widzenia obydwu badanych grup (pracowników i przełożonych), co pozwala na spojrzenie na powyższy problem z różnych perspektyw i porównanie ich ze sobą. Przeprowadzona analiza narracji stanowi subiektywną egzemplifikację wątków tematycznych reprezentujących podejmowanie postaw wspierających występowanie zachowań proaktywnych. Wnioski: Artykuł prezentuje teoretyczne ujęcie zagadnień dotyczących motywacji do pracy i satysfakcji z niej oraz proaktywności pracowników, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki sektora BSS. Na podejmowanie przez pracowników działań proaktywnych mają wpływ różne czynniki związane m.in. z realizacją kontraktu psychologicznego, którego efektem jest przyjmowanie określonych postaw i zachowań obydwu stron kontraktu w postaci motywacji do pracy i satysfakcji z niej. Wkład w rozwój dyscypliny: Badania stanowią ważny wkład w literaturę z zakresu kształtowania kontraktu psychologicznego w organizacji. Wskazują bowiem na mechanizmy kształtujące określone postawy i zachowania proaktywne powstające w sytuacji realizacji kontraktu psychologicznego. Niniejsze opracowanie wychodzi naprzeciw postawionym wyzwaniom i jest jednym z nielicznych badań dotyczących specyfiki sektora BSS. (abstrakt oryginalny)
Kolejny artykuł dotyczący badań dominującej logiki polskich firm. Materiał badawczy autorzy otrzymali z ankiet rozesłanych w 2005 roku do polskich firm, które w latach 1999-2004 "Puls Biznesu" zaliczył do tzw. Antylop Biznesu. Aby potwierdzić hipotezy stwierdzające, że dominująca logika silnie oddziałuje na efektywność funkcjonowania firmy autorzy przeprowadzili analizę regresji.
9
Content available remote Validating the Measurement of Entrepreneurial Orientation
84%
The purpose of this paper is to report on the study carried out in order to develop a valid measure for entrepreneurial orientation, particularly in the context of low-income households in Malaysia. Most previous studies examined the constructs of risk- taking and innovativeness as the components of entrepreneurial orientation; however, a scarce number of researchers focused on other significant attributes of entrepreneurial orientation, such as proactiveness or autonomy. Therefore, this study has examined Creativity and Innovativeness, Risk Taking, Proactiveness, and Autonomy, also presenting an instrument to measure Entrepreneurial Orientation. The study adopted a cross-sectional design, while quantitative data was collected from 800 households across four districts in Kelantan, Malaysia, using structured interviews. Based on the reliability and validity testing, the study finalized the instrument to 17 items yielding four factors, i.e., Creativity & Innovativeness (four items), Risk Taking (three items), Proactiveness (five items), and Autonomy (five items). The findings of the reflective hierarchical model reveal that Autonomy is the highest contributor to entrepreneurial orientation among the low-income households in Kelantan, followed by Proactiveness, Creativity, & Innovativeness, and Risk-Taking. Future researchers could further extend the developed measure by cross-examining the instrument presented in this study across different income-level groups throughout developing and developed nations. (original abstract)
10
Content available remote Cechy i postawy przedsiębiorcze szansą własnej działalności gospodarczej
84%
W artykule zostały zaprezentowane wyniki autorskiego badania własnego dotyczącego przedsiębiorczości. Badanie zostało przeprowadzone w 2014 roku i stanowiło część projektu badawczego autorki. Celem prezentowanego badania była identyfikacja zależności pomiędzy przyczynami niepodejmowania działalności gospodarczej z powodu braku środków finansowych i braku pomysłu na biznes a wiedzą na temat przedsiębiorczości, rozumieniem, kim jest przedsiębiorca i co znaczy pojęcie "bycie przedsiębiorcą", a także powodami zakładania i niezakładania firmy. W ramach obszernej problematyki w zakresie przedsiębiorczości podjęto próbę analizy zachowań przedsiębiorczych w aspekcie indywidualnym, cech jednostki, motywów i postaw. Jakie zatem postawy pomagają w prowadzeniu działań przedsiębiorczych - proaktywność, a może postawa reaktywna, indyferentna, konformistyczna? A jakie cechy jednostki decydują o sukcesie?(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia wyniki badania aktywności menedżera przeprowadzonego za pomocą obserwacji z wykorzystaniem narzędzi menedżerskich online i w oparciu o autorską koncepcję układu wielkości organizacyjnych. Koncepcja układu wielkości organizacyjnych łączy podejście zasobowe i podejście procesowe w naukach o zarządzaniu. Jednocześnie pozwala na dokładny pomiar aktywności menedżera w funkcji czasu oraz analizę treści jego aktywności. Jako przykład wykorzystania układu wielkości organizacyjnych w artykule pokazano opis aktywności menedżera ustalającego cele i określającego zadania w projekcie. Dane na temat jego aktywności przedstawiają procesy podejmowane przez menedżera, ich zależności czasowe oraz ich treść.(abstrakt oryginalny)
Opracowanie koncentruje się na zagadnieniach proaktywności oraz poczucia własnej skuteczności młodych osób w kontekście realizacji ich kariery. Zagadnienia te zyskują szczególne znaczenie w odniesieniu do grupy osób planujących i rozpoczynających karierę zawodową. Decyzje podejmowane w okresie rozpoczęcia aktywności zawodowej oddziałują znacząco na dalsze życie - zarówno osobiste, jak i zawodowe. Odpowiedzialność za jej kształt i przebieg przesunięta została w stronę jednostki jako jej realizatora. W badaniach uczestniczyło 133 studentów ostatniego semestru studiów pierwszego stopnia Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zastosowano w nich Kwestionariusz Skali Zachowań Proaktywnych w Karierze oraz Skalę Uogólnionej Własnej Skuteczności. Otrzymane wyniki poddano analizie statystycznej z wykorzystaniem wybranych metod. (abstrakt oryginalny)
Zmiany klimatu wpływają na szereg procesów społeczno-gospodarczych. Wraz z zieloną transformacją i postępującymi przeobrażeniami klimatu zmienia się także paradygmat konkurencyjności, uwzględniający większy wpływ czynników związanych ze środowiskiem. Aby poprawić konkurencyjność, wyniki gospodarcze i odporność jednostek regionalnych, potrzebne są odpowiednie działania i polityka łagodzenia zmian klimatu. Strategia przewidywania i radzenia sobie z nieuniknionymi skutkami w ramach różnych scenariuszy zmian klimatu określana jest jako proaktywność klimatyczna. W niniejszym artykule podjęto próbę opisania regionalnej proaktywności klimatycznej w wymiarze ekonomicznym, instytucjonalnym i społecznym. Zbadano także różnice w poziomie proaktywności klimatycznej regionów Unii Europejskiej (NUTS 2). W tym celu opracowano: model badawczy proaktywności klimatycznej, syntetyczny wskaźnik regionalnej proaktywności klimatycznej oraz typologię regionów dotyczącą proaktywności klimatycznej. Wyróżniono 4 kategorie regionów: liderzy, regiony progresywne, umiarkowane i zapóźnione. Badanie wykazało, że liderami w zakresie proaktywności klimatycznej są regiony skandynawskie, natomiast regiony z krajów Europy Środkowo-Wschodniej stanowią największą grupę jednostek zapóźnionych, doświadczających największych problemów.(abstrakt oryginalny)
Badania nad kreowaniem radykalnych innowacji wskazują, że w procesie ich powstawania potrzeby odbiorcy docelowego są przewidywane i spełniane, gdy dotyczą rynku krajowego. Na rynku międzynarodowym działania wymagają już zaawansowanej wiedzy, nakładów finansowych i istnienia specjalnych jednostek badawczych. W artykule zostały zdefiniowane i omówione charakterystyczne cechy radykalnych innowacji, oraz etapy ich powstawania. Przedstawione zostały również przejawy proaktywnego zachowania firm wobec potencjalnych klientów. Sądy postulatywne w ekonomii głównego nurtu. (abstrakt oryginalny)
Społeczeństwo coraz bardziej się starzeje, przybywa osób w wieku poprodukcyjnym doświadczających społecznego wykluczenia, a co za tym idzie jakość życia osób starszych ulega pogorszeniu, co ma negatywny wpływ na aktywność tej grupy społecznej. Aktywność w życiu każdego seniora jest niezmiernie istotna, gdyż może na dalszy plan odsunąć sędziwą starość, może nie tylko dodać seniorom "lat do życia", ale również "życia do lat". Celem niniejszego artykułu jest ukazanie roli aktywności w przeciwdziałaniu ekskluzji społecznej osób starszych, a także problematyki starości na podstawie wybranej literatury przedmiotu. Autor omawia role społeczne pełnione przez seniorów oraz wybrane formy aktywności osób starszych. Główną metodą badawczą zastosowaną w artykule jest analiza literatury przedmiotu. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono szczegółowo pojęcie proaktywności decyzji menedżerskich oraz metody wspomagające racjonalne podejmowanie tych decyzji. Kolejno omówiono podstawową terminologię, scharakteryzowano różnice między zarządzaniem reaktywnym i proaktywnym oraz pojęcie celu idealnego jako podstawy projektowania. Szczegółowo przeanalizowano przydatność prognozy i zaproponowano procedurę dla oceny wiarygodności i przydatności dla procesu podejmowania decyzji.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Slackline jako prozdrowotna forma aktywności fizycznej
84%
Z powodu ciągłej pogoni za sukcesem zawodowym życie człowieka wiąże się z permanentnym stresem. Jedną z form odreagowywania tego stresu jest ruch w różnych formach, coraz częściej ekstremalnych. Potrzebujemy odcięcia się od codzienności, przekierowania swojej uwagi na inny tor aktywności, dlatego coraz większą popularnością cieszą się imprezy, które zawierają elementy ekstremalności Przy podejmowaniu takiej aktywności niezbędna jest silna wola i hart ducha, co pomaga w pokonywaniu własnych lęków i słabości. Poszukujemy nowych wrażeń, mogących dostarczyć nam odpowiedniej dawki adrenaliny. Jedną z takich form jest slackline - nowa, dynamicznie rozwijająca się forma aktywności fizycznej, szybko kształtująca nowe trendy i rekordy. Slackline jest wyrazem równowagi i polega na chodzeniu po taśmie rozpiętej między dwoma punktami. W aktywności tej biorą udział ludzie z całego świata, spotykając się na licznych zawodach i festiwalach. Chodzenie po taśmie to nie tylko cel sam w sobie, ale często styl bycia i filozofia życiowa.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu omówiono globalne proaktywne podejście do problemów ochrony środowiska kadry zarządzającej przedsiębiorstwem. Podjęto zagadnienia wiedzy ekologicznej, która stanowi początek innowacyjności ekologicznej organizacji. Sprecyzowano w tym zakresie proaktywne strategie rozwojowo-środowiskowe, kumulujące wiedzę w procesie internacjonalizacji przedsiębiorstw. W pracy dokonano analizy roli wiedzy ekologicznej w rozwoju przedsiębiorstwa na podstawie badań zrealizowanych w latach 2010-2011 w ramach projektu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości pt. "Wzorce zrównoważonej produkcji (WZP) w działalności przedsiębiorstw - propozycja rozwiązań systemowych, wspierająca WZP w MŚP".(abstrakt oryginalny)
Koncepcyjne podstawy niniejszego opracowania zakorzenione są zarówno w optyce microfoundations w naukach o zarządzaniu, jak i koncepcji strategii behawioralnych, a samo opracowanie stanowi próbę konceptualizacji proaktywnej strategii behawioralnej i jej wpływu na zdolność adaptacyjną organizacji w warunkach rezyliencji. Zastosowaną metodą jest analiza propozycji literaturowych, dotyczących perspektyw postrzegania i rozumienia proaktywności oraz mechanizmów rezyliencji. W pierwszej części opracowania przedstawiono koncepcję resilience z perspektywy jednostki i organizacji, następnie zaprezentowano proaktywność jako antecedencję mechanizmów rezyliencji i ostatecznie zaproponowano zamysł badawczy proaktywnej strategii behawioralnej organizacji w warunkach rezyliencji w optyce microfoundations. W podsumowaniu, poza wnioskami końcowymi, przedstawiono ograniczenia opracowania i potencjalne kierunki przyszłych rozważań. (abstrakt oryginalny)
Purpose: The main purpose of the study was to examine the proactive personality of young workers in Poland. Design/methodology/approach: Data were collected from young workers using an e-questionnaire. The study followed the approach developed by Bateman and Crant. The U Mann-Whitney test was used in the data analysis. The study focused on identifying specific proactive behaviors of young workers. Findings: Young employees with certain professional experience are characterized by highly proactive personality. The male employees showed higher overall levels of proactiveness than their female counterparts. In turn, the particular age of the young employees was not observed to affect their proactive attitudes. Gender-dependent statistical differences were observed in terms of some proactive behavior, which facilitated the formulation of specific recommendations for employers. Research limitations/implications: The study was carried out only in Poland. In the future, the author plans to expand the scope of the study to include countries of varying cultural characteristics and allow international comparisons. Practical implications: Employers are recommended to implement targeted efforts aimed at enhancing proactive employee behavior, particularly among female staff members. These should include the establishment of a proactive work environment and implementation of suitable HRM practices, e.g. in terms of proactiveness-focused career path planning and targeted employee development (individual and team coaching, mentoring, design thinking). Originality/value: The study identifies the proactive personality of young employees and uses the obtained results to formulate recommendations for employers in terms of HRM management that duly accounts for the procreative personality of employees. (original abstract)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.