Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1323

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 67 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Produkcja rolna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 67 next fast forward last
Wewnętrzne czynniki inspirujące do przeprowadzenia zmian w firmie to przede wszystkim usterki systemu zarządzania, konflikt lub zagrożenie konfliktem, a także nową wizją rozwoju, która zazwyczaj pociąga za sobą zmianę orientacji firmy, np. z produktowej na marketingową. Ponadto generowanie nakładów na działalność badawczo-rozwojową istotnie wpływa na stymulowanie zmian w przedsiębiorstwie.Celem pracy jest identyfikacja zmian oraz określenie ich przyczyn w badanym przedsiębiorstwie przed przystąpieniem i po przystąpieniu Polski do UE. (fragment tekstu)
The author presents his attempt of a practical application of the analysis of factors when determining the system of basic factors inhered in diagnostic (typological) features, applied up till now in numerous works aimed at individualization of agricultural regions. Much attention has been devoted in this paper to the factorial analysis, being the method of the choice of the typical sets of features of the divided territory. Using the method of factoral analysis as well as the taxonomic method an attempt has been made to carry out the delimitation of the agricultural production in Poland. The delimitated regions have been verified both by means of statistical methods and by analysis of economic conditions. (original abstract)
W artykule przedstawiono wspieranie producentów rolnych w krajach OECD za pośrednictwem polityki podtrzymywania cen rynkowych w latach 1986-2003. Wykorzystano w tym celu wskaźnik MPS, który mierzy różnicę między ceną otrzymywaną przez producentów rolnych i płaconą przez konsumentów a ceną na rynkach światowych.Postawiono hipotezę, że polityka subsydiowania cen stanowi klasyczny monopol Marshalla, który na ogół powoduje spadek ekonomicznej efektywności oraz zniekształca podział dobrobytu (nadwyżek) konsumenta i producenta.Mimo tego, że od połowy lat osiemdziesiątych stopniowo odchodzi się od rynkowego podtrzymywania cen, MPS nadal stanowi dominującą formę wspierania producentów rolnych w większości krajów OECD, osiągając w 2003 r. średnio 62% wskaźnika PSE. MPS zakłóca transmisję sygnałów płynących z rynków światowych do rolników, zniekształcając przez to mechanizm rynkowy, a także prowadzi do (nadmiarowego) transferu dochodów od konsumentów do producentów rolnych. (abstrakt oryginalny)
Badane gospodarstwa są większe i wyposażone lepiej niż przeciętnie w kraju w maszyny i urządzenia do produkcji roślinnej. Gospodarstwa rolnicze zlokalizowane w obszarze działalności przetwórni mają możliwość stabilizowania warunków działalności gospodarczej przez zawarcie umowy kontraktacyjnej. W opinii badanych rolników ceny na produkty rolne gwarantowane takimi umowami nie są satysfakcjonujące. Z jednej strony wpływa to na znaczną dynamikę zmian obiektów objętych kontraktacją w kolejnych latach oraz na rozszerzenie udziału o gospodarstwa wielkopowierzchniowe, z drugiej wymusza procesy dostosowania zasobów produkcyjnych gospodarstw mniejszych. Zaobserwowano powiększanie się powierzchni gospodarstw z grup obszarowych do 50 ha oraz inwestowanie w kosztowne maszyny i infrastrukturę techniczną umożliwiającą zmianę strategii wyboru kierunków produkcji i zbytu. (fragment tekstu)
Wyniki badań przeprowadzonych wśród zrzeszonych producentów owoców Małopolski przed wejściem do UE stały się przyczyną do ich kontynuowania po integracji. Nurtujące pytanie: czym był i jest warunkowany proces łączenia się polskich producentów jest nadal aktualne.Wywiady przeprowadzane wśród producentów truskawek w gminie Olesno dostarczają nowych opinii dotyczących zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych czynników wpływających na rozwój grupy w latach 2003-2004. (fragment tekstu)
Podstawowym celem artykułu jest określenie znaczenia ziemi dla wartości produkcji rolniczej wytwarzanej przez gospodarstwa rolne o dominującym udziale produkcji roślinnej w wartości produkcji ogółem, w regionie Pomorza środkowego. Weryfikację empiryczną czynników determinujących wartość produkcji gospodarstw rolnych w regionie Pomorza środkowego przeprowadzono przy wykorzystaniu modelu regresji logistycznej. W badaniu wykorzystano dane dotyczące 933 gospodarstw rolnych, ze szczególnym uwzględnieniem danych 406 gospodarstw ukierunkowanych na produkcję roślinną. Ustalono, że statystycznie istotny dodatni wpływ na badane zjawisko miały trzy zmienne niezależne: powierzchnia użytków rolnych, część wytworzonej produkcji, która została przeznaczona na oficjalną sprzedaż, udział kapitałów obcych w finansowaniu działalności rolniczej. Wykazano ponadto, że model zawierający wyłącznie zmienną dotyczącą powierzchni użytków rolnych wykorzystywanych w procesie produkcji charakteryzuje się wartościami statystyk (LR, AIC, AUC, R2 McFaddena) wskazującymi na lepsze dopasowanie do obserwowanych danych niż model zawierający wyłącznie pozostałe zmienne uwzględnione w analizie. Dowodzi to istotnego znaczenia ziemi w procesie tworzenia wartości produkcji rolniczej przez gospodarstwa rolne. Najlepszy model uzyskano uwzględniając wszystkie (statystycznie istotne) zmienne, które zostały przyjęte do badania.(abstrakt oryginalny)
Rzeczywista wydajność produkcji ryżu w Nigerii odbiega od potencjału, jakim dysponuje ten kraj, przez co koszty importu tego zboża osiągają alarmujący poziom. Wielkość plonów waha się jednak w zależności od zastosowanego systemu produkcji. Niniejsze badanie dotyczy zatem uwarunkowań wydajności w nawadnianych naturalnie (deszczem) i sztucznie nawadnianych uprawach ryżu w nigeryjskim stanie Kwara. Do oszacowania rentowności, efektywności technicznej i uwarunkowań skutkujących niedostateczną wydajnością w obu systemach produkcji wykorzystano odpowiednio budżetową analizę marży brutto, stochastyczną analizę graniczną oraz model regresji liniowej. Jak pokazują wyniki, systemy produkcji ryżu oparte na sztucznym nawadnianiu charakteryzują się większą rentownością i efektywnością niż uprawy nawadniane naturalnie. Ponadto ustalono, że oba systemy produkcji różnią się pod względem istotnych uwarunkowań skutkujących luką w wielkości plonów. Zaobserwowano także uwarunkowania wspólne dla obu systemów - są nimi wielkość gospodarstwa rolnego i uprawiana odmiana ryżu. Na podstawie niniejszego badania można zatem zalecić, aby rolnikom zostały udostępnione urządzenia nawadniające i udoskonalone odmiany ryżu w odpowiednim zakresie i we właściwych terminach. Ponadto decydenci polityczni powinni opracować strategie, które umożliwią producentom ryżu dostęp do gospodarstw o większej powierzchni. (abstrakt oryginalny)
Ziemia w rolnictwie jest najważniejszym środkiem produkcji i przedmiotem pracy. Jest też środowiskiem życia i pracy wszystkich ludzi. Ma również wartość społeczną i kulturową. W artykule poddano analizie różne aspekty ochrony ziemi w Polsce w latach 1960-2008 na podstawie danych GUS. W analizowanym okresie struktura użytkowania ziemi zmieniała się. Duże powierzchnie użytków rolnych wyłączono z użytkowania rolniczego i przeznaczono na cele nierolnicze. W wyłączonych gruntach duży udział miały ziemie bardzo dobre i dobre. W artykule omówiono też problemy odłogów i ugorów oraz gruntów zdewastowanych i zagrożonych erozją, a także melioracji wodnych. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono zmiany w ogólnej wymianie handlowej produktami rolnymi w krajach EŚiW w 2004 r w stosunku do 2003 r oraz zmianę kierunków tej wymiany z pozostałymi partnerami z UE-10 i z krajami UE-15. (oryg. streszcz.)
Przedmiot i cel pracy Celem badań była ocena funkcjonowania gospodarstw rolnych położonych na terenach Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Materiały i metody Badania ankietowe zostały przeprowadzone na terenie gminy Korczyna wśród losowo wybranych właścicieli gospodarstw rolnych na przełomie 2014 i 2015 roku. Wyniki Wyniki i wnioski: W większości badanych gospodarstw w gminie Korczyna produkcja rolna ma charakter wszechstronny oraz niewyspecjalizowany. W uprawach dominują zboża, a w produkcji zwierzęcej użytkowanie bydła rasy simentalskiej. Rolnicy mają świadomość, że gospodarują w specyficznych warunkach, gdzie zrównoważone użytkowanie gruntów jest bardzo ważne dla ochrony różnorodności biologicznej oraz zachowania dziedzictwa kulturowego, a także pozwala mieszkańcom na życie w nieskażonym środowisku. Gmina Korczyna posiada sprzyjające warunki do tworzenia gospodarstw ekologicznych, ale zaobserwowano brak motywacji ze strony rolników, którzy uważają ten typ gospodarowania za nieopłacalny oraz wymagający dużego nakładu pracy i czasu. Wnioski (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Produkcja integrowana w subregionie płockim
80%
W pracy przeanalizowano proces wprowadzania Systemu Integrowanej produkcji na obszarze działania Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa Oddział w Płocku w latach 2010-2012. (fragment tekstu)
12
Content available remote Wybrane aspekty bezpieczeństwa żywnościowego województwa dolnośląskiego
80%
Mimo coraz silniejszej presji procesów integracji i globalizacji na agrobiznes rolnictwo ciągle ma zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa żywnościowego każdego kraju (regionu). W artykule porównano produkcję żywności dostarczanej przez rolnictwo województwa dolnośląskiego z jej całkowitym spożyciem w latach 2000-2009 i stwierdzono pogłębiający się niedobór produkcji surowców rolnych. Zagraża to bezpieczeństwu żywnościowemu regionu. W związku z tym postulowano, by stworzyć system monitorowania bezpieczeństwa żywnościowego w województwie dolnośląskim. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Zmiany w poziomie i strukturze produkcji rolnej w Polsce na tle UE
80%
W opracowaniu dokonano analizy zmian, jakie zaszły w poziomie oraz strukturze produkcji rolniczej w Polsce oraz w pozostałych krajach UE. Przedmiotem porównania był w rok 2011 oraz 2004. Wyniki badań pokazały, że zmiany dokonujące się w polskim rolnictwie mają podobny kierunek jak w UE. W badanym okresie obserwuje się wyraźny wzrost wartości produkcji rolniczej, w Polsce wyniósł on blisko 65%. Zmiany w strukturze produkcji wyrażają się zmniejszeniem produkcji zbóż, buraków cukrowych, ziemniaków i żywca wieprzowego oraz wzrostem produkcji rzepaku i mleka. Pomimo tych zmian, udział Polski w produkcji unijnej wymienionych produktów nie uległ istotnym zmianom. (abstrakt oryginalny)
This paper is an opinion and response to the appeal of the Secretary of the Fifth Department of The Polish Academy of Sciences. It contains certain suggestions concerning the restoration of the temporarily disturbed equilibrium between the demand for the basic foodstuffs and meeting this demand by home production. The author points out that the planned economy needs steady coordination between the planning of foodstuffs and the development and planning of agricultural production. The paper consists of three chapters. The first chapter is an attmept to evaluate the pattern of consumption. The author does it from the point of view of the physiology of feeding. The discusses the volume of actual and planned consumption per head, the basis being the essntial foodstuffs. He points to the danger of a conflict between supplying the basis of energy and the increase of the albumen supply. In chapter II are discussed possibilities of increasing production by intensifying agricultural production. The author points to different views as far as the expediency of the development of different production lines (particularly animal production) is concerned and compares this production in People's Poland with the production in western countries. In chapter III the author deals with the development prospects of the basic lines of vegetable and animal production with regard to the supply of the population with foods. As to the vegetable production, he discusses the role of so-called intensive lines of production i. e. root crops (potato and white beet) and rapeseed; in the extensive lines of production he discusses grain crops. The main stress is put on the key lines of animal production (breeding of swine as well as of horned cattle for the production of milk and for fattening). Reaching more favourable pattern of consumption from the physiological point of view is linked (in the aouthor's opinion) with the surmounting of the conflict between the supply of energy basis and the postulated supply of the population with animal albumen. In present conditions not enough careful planning of the increase of meat production for home consumption could easily lead to energy basis of feeding attained at the cost wasting valuable animal albumen. (original abstract)
15
80%
The agricultural production depends on natural and economic conditions. Weak environmental conditions could be compensated by using the high technology, which requires capital. The agricultural production should evolve in a similar way in countries with similar natural conditions, i.e. spatial autocorrelation should take place. The aim of this article is to present the spatial autocorrelation of indices of agricultural output. The local and global I Moran's statistics were used and the changes in the dynamics of agricultural production in the EU in 2010-2011 were presented. (original abstract)
16
Content available remote Eksport a dynamika produkcji sektorów rolnych krajów UE
80%
Opracowanie ma na celu śledzenie dynamicznego sprzężenia między eksportem a produkcją sektora agrobiznesu w krajach UE. Dokonano tego poprzez badanie oszacowań korelacji między wskazanymi zmiennymi oraz przez obserwację dynamiki wskaźnika relacji produkcja / eksport sektorów rolnych krajów UE w latach 1994-2010. Rezultaty studium wskazują na występowanie zależności między badanymi zmiennymi oraz ukazują szeroki zakres zróżnicowania wzorców relacji między eksportem rolnym a produkcją końcową rolnictwa w badanych krajach. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Zmiany ogólnej produkcyjności głównych typów rolniczych gospodarstw w Polsce
80%
Analizowano zmiany produkcyjności głównych typów rolniczych gospodarstw w Polsce w okresie 2005- 2009. Dane do analiz uzyskano z Polskiego FADN. Zastosowane kryteria filtracji danych pozwoliły wyodrębnić panel gospodarstw reprezentujący trzy typy produkcji rolniczej: produkcji mleka, produkcji trzody oraz upraw polowych. Do pomiaru ogólnej produkcyjności zastosowano indeks Malmquista i nieparametryczną metodę DEA. Wyniki badań wskazywały na obniżenie produkcyjności ogólnej gospodarstw średnio w tempie 1,9% rocznie. Spadek produkcyjności kształtował się pod wpływem ujemnych wartości wskaźnika zmiany technicznej i wskaźnika zmiany efektywności. Negatywne zmiany produkcyjności występowały we wszystkich wyróżnionych typach rolniczych. W analizowanych typach produkcji rolniczej znajdowały się jednak gospodarstwa, które potrafiły utrzymać dodatni trend zmian produkcyjności, o czym świadczyły wartości górnych kwartyli indeksu Malmquista i jego składowych. (abstrakt oryginalny)
18
80%
The article is the analysis and attempt at an assessment of relief impact on the land use. The investigations focus particularly on the analysis of percentage share of agricultural land in Nowy Targ district computed for selected land slope intervals. Land use, conditioned by human activity is strictly dependent on historical conditions, physiographic location and climate, as well as on the land form. The relief has a significant impact on the quality of agricultural production area. Indirectly it also influences the other components of the environment, i.e. soils, water and climatic conditions. Directly it impacts the organisation of agricultural production influencing the difficulty of soil tillage and intensity of soil erosion. Agricultural land adjustment to the type of relief diminishes the erosion hazard and improves agrotechnological assessment of the soil tillage difficulty. The investigations were conducted on an example of Nowy Targ rural district. The district has diversified land relief resulting among others from its localisation close to the foothills. The analysis bases on the image of land use obtained from Corine Land Cover 2006. Average land slope was established on the basis of digital land model determining the selected slope intervals. (original abstract)
Ważną formą organizacyjną, która sprzyja właściwej restrukturyzacji rolnictwa, jest powstawanie rolniczych grup producenckich. Analizy rynkowe oraz publikacje naukowe wskazują, że aktualnie jedną z ważniejszych dróg uzyskania przewagi konkurencyjnej gospodarstwa rolnego jest forma zespołowego działania, a więc uczestniczenie w grupie producenckiej. Celem artykułu było przedstawienie stanu zorganizowania grup producentów rolnych w Polsce. Zaprezentowano ich rozwój liczbowy, układ przestrzenny oraz strukturę branżową. Przedstawiono także poziom udzielonego wsparcia z funduszy UE dla poszczególnych grup obszaru integracji w obrębie województw(abstrakt oryginalny)
AWRSP - jako podmiot wykonujący funkcje powiernicze skarbu państwa, a zarazem wydzierżawiający - zainteresowana jest tworzeniem warunków i mechanizmów rynkowych, które ograniczają ryzyko niepowodzenia w produkcji rolnej. Nie jest więc obojętne dla Agencji, czy i w jaki sposób są lub będą kształtowane mechanizmy rynkowe, które mają istotny wpływ na funkcjonowanie obrotu w rolnictwie.
first rewind previous Strona / 67 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.