Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 32

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Program nauczania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Działalność naukowa i dydaktyczna w dziedzinie informatyki ekonomicznej w niemieckim obszarze językowym prowadzona jest na ponad siedemdziesięciu uniwersytetach. Poza tym ten kierunek studiów prowadzony jest w wyższych szkołach zawodowych. WI funkcjonuje w postaci katedr i/lub kierunków studiów przy wydziałach, zarówno ekonomicznych, jak i informatycznych. Na bieżąco prowadzi się ranking studiów WI na uniwersytetach. Ocenie podlegają: reputacja, wyposażenie pracowni komputerowych, zorientowanie praktyczne, dostępność pracowników katedr dla studentów i opinia studentów. (fragment tekstu)
|
|
nr 9
42-47
Przedstawiono nową koncepcję programu zawodowych studiów administracyjnych i składające się na nią elementy: program wychowawczo-promocyjny, zmiana w programie nauczania, zmiana metodyki nauczania oraz nowy system praktyk zawodowych.
3
Content available remote Business Ethics : Teaching and Learning
75%
Cel: Rekapitulacja doświadczeń edukacyjnych w zakresie etyki biznesu oraz przedstawienie zagrożeń i szans związanych z edukacją etyczną na poziomie akademickim oraz zawodowym. Metodologia: Opis uzupełniony pogłębioną analizą wybranych zagadnień. Wnioski: W artykule autorzy zbierają doświadczenia z zakresu edukacji etyki biznesu na różnych płaszczyznach: akademickiej, podyplomowej i wewnątrzorganizacyjnej. Ukazują specyfikę tych płaszczyzn, różnice dotyczące założeń i oceny efektywności. Podkreślony jest dydaktyczno-formacyjny charakter tej dyscypliny. Pozwala to na śledzenie zmian zachodzących w obrębie przedmiotu nauczania, jego celu i metody, które w finale prowadzą do ukazania etyki biznesu jako sprawnego narzędzia do kształtowania oczekiwanych postaw i standardów zachowań w organizacji. Oryginalność: Zestawienie głównych problemów towarzyszących całemu spectrum edukacji etycznej daje szansę na wprowadzenie zmian w zakresie programów nauczania oraz sposobów kształcenia. Wskazuje na sposoby dostosowania oferty edukacyjnej do oczekiwań społecznych jak również wymogów rynku. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Znajomość idei grup producenckich wśród uczniów szkół rolniczych
75%
Celem artykułu jest określenie znajomości idei grup producentów rolnych w Polsce wśród uczniów szkół rolniczych. Pomimo szeregu inicjatyw podejmowanych na rzecz rozwoju grup producenckich, o charakterze promocyjnym czy edukacyjnym, integracja wśród polskich rolników nie jest popularna. Zwrócono uwagę, że tendencja do częstszego integrowania się rolników młodszych i lepiej wykształconych sugeruje, aby zainteresować się systemem kształcenia rolniczego. Stosunkowo dobrze rozbudowana sieć szkół rolniczych stanowi potencjał do upowszechniania idei grup producenckich, jednak w toku badania nie wykazano jednoznacznej zależności pomiędzy działalnością szkół a powstawaniem grup producenckich. Pomimo możliwości realizowania przez szkoły rolnicze modułu edukacyjnego dotyczącego funkcjonowania grup producenckich, znajomość idei wśród uczniów jest słaba. (abstrakt oryginalny)
Objective: As a great number of higher schools in Poland are financed from public resources, there arises a question about the adequacy of those schools' inputs to the obtained outputs. The aim of this paper is to examine the technical efficiency of 27 state higher vocational schools in Poland. Research Design & Methods: The research was conducted for the years 2009-2011. There was applied the Stochastic Frontier Approach (SFA) as well as the Data Envelopment Analysis (DEA). The second one was calculated both for Constant Returns to Scale (CRS) and for Variable Returns to Scale (VRS). Findings: A majority of studied schools, found as inefficient in the analysis conducted with the DEA method with CRS models, are found to be efficient in VRS models, demonstrate a relatively lower efficiency when calculated with the SFA method. Implications & Recommendations: For efficiency evaluation of higher education institutions there should be applied models of VRS. It enables identifying the units that despite operating in a different scale are fully efficient. The size and scale of operations may have a significant impact on the efficiency of conducted activity by higher education institutions. Contribution & Value Added: The work compares two methods (parametric and non parametric) for evaluation of technical efficiency that are present in subject literature (SFA is less popular) but are rarely evaluated and compared for its applicability to the higher education sector. (original abstract)
6
Content available remote GIS w nowych podstawach programowych geografii
75%
W ostatnich latach są podejmowane działania edukacyjne, których efektem jest m.in. zmiana filozofii i sposobów kształcenia geograficznego, związana z rozwojem gospodarki opartej na wiedzy oraz technologii cyfrowych. W artykule omówiono ogólne założenia i kierunki zmian w nowych podstawach programowych geografii dla szkoły podstawowej i ponadpodstawowej, ze szczególnym podkreśleniem potrzeby i znaczenia uwzględnienia wymagań z zakresu technologii geoinformacyjnych i Systemów Informacji Geograficznej (GIS; ang. Geographic Information Systems). Jednocześnie wyjaśniono znaczenie powyższych terminów, ponieważ właściwe rozumienie jest kluczowe dla poprawnego posługiwania się nimi. Zaprezentowano także odpowiednie zapisy zawarte w podstawach programowych. Ponieważ wprowadzenie GIS do edukacji szkolnej w takim wymiarze stanowi nową sytuację i duże wyzwanie dla nauczycieli, zwrócono także uwagę na możliwe trudności i ograniczenia w realizacji założeń podstawy programowej, podkreślając jednocześnie jak ważne jest także podjęcie konkretnych rozwiązań i propozycji w zakresie dokształcania nauczycieli w związku z zaprezentowanymi zmianami programowymi. (abstrakt oryginalny)
Jako przykład omówiony zostanie program przedmiotu metody aktuarialne, który jest najbogatszy w treści programowej w zastosowanie metod matematyczno-statystycznych w ubezpieczeniach. (fragment tekstu)
W artykule opisano programy studiów (nauczania) na początku reformy edukacji i obecnie. Badane przez ekspertów tendencje programowe omówiono na podstawie wskaźników jakościowych i ilościowych. Dane z badań przetworzono za pomocą programu statystycznego PAULA. W drugiej części artykułu zanalizowano przyjęte na Litwie programy nauczania z lat 2011-2012. (abstrakt oryginalny)
Zrównoważony rozwój stanowi wyzwanie na całym świecie. Dziewięć krajów o różnych systemach politycznych, położonych w regionie Morza Bałtyckiego, wypracowało różne sposoby radzenia sobie z zagadnieniami środowiskowymi i stworzyło odmienne systemy edukacji w tym zakresie w ramach krajowego systemu kształcenia. Pierwsze wspólne działania w celu zmniejszenia tych różnic, podejmowane m.in. przez Komisję Helsińską oraz w ramach Programu Uniwersytetu Bałtyckiego (PUB), są imponujące. Mimo to nadal należy poznawać historię środowiska, doskonalić sposoby tworzenia polityki środowiskowej oraz poszerzać wiedzę o obecnym stanie rzeczy, aby przygotować się na wyzwania przyszłości. W związku z dyskusjami na temat poprawy procesów kształcenia celem artykułu jest przedstawienie przykładu dobrych praktyk kształcenia na jednej z uczelni stowarzyszonych w ramach BUP, w świetle zasad EZR. Na przykładzie jednego przedmiotu, polityki środowiskowej, który skupia się na budowaniu potencjału dla potrzeb krajowej polityki środowiskowej, analizie poddano sposoby zainteresowania studentów tematyką przedmiotu. Wyniki wskazują, że analiza konkretnych przypadków problemów środowiskowych w zorganizowanej dyskusji prowadzonej w małych grupach seminaryjnych sprzyja realizacji EZR.
Współcześnie dla potrzeb analizy i projektowania systemów informacyjnych wykorzystywane są dwie grupy metod modelowania systemów: strukturalne i obiektowe. Pierwsze z nich są obecne w zastosowaniach już od lat siedemdziesiątych XX wieku. Metody obiektowe pojawiły się niedawno, lecz zyskują coraz większą popularność. Nie ma jednoznacznych odpowiedzi, czy metody te rzeczywiście są lepsze od metod strukturalnych, czy ich stosowanie nie jest uzależnione od obszaru zastosowań, i czy ich popularność nie jest efektem "mody", jaka często towarzyszy nowym rozwiązaniom w zakresie informatyki. Artykuł koncentruje się na próbie odpowiedzi, która z tych metod jest nauczana na zajęciach z analizy i projektowania systemów na uczelniach ekonomicznych kształcących w zakresie informatyki gospodarczej (ekonomicznej). (abstrakt oryginalny)
Wprowadzenie przedmiotu rozwój zrównoważony, w odniesieniu do szkół wyższych, nie oznacza, że szkoła wyższa funkcjonuje zgodnie z tą koncepcją. Potrzebne są o wiele głębsze zmiany, przede wszystkim zdefiniowanie celów strategicznych odnoszących się do RZ. Nadanie priorytetu RZ powinno znaleźć odzwierciedlenie w misji uczelni. Przykładem takiej misji jest sformułowanie ITESM (Tecnologico de Monterrey), zgodnie z którym uniwersytet kształci tak, aby absolwenci byli konkurencyjni zawodowo na rynkach międzynarodowych, a jednocześnie byli dobrymi obywatelami zaangażowanymi w rozwój ekonomiczny, polityczny, społeczny i kulturowy swoich społeczności. Sformułowanie misji powinno stanowić punkt wyjścia dla dalszych przeobrażeń. Zasady i wartości rozwoju zrównoważonego powinny leżeć u podstaw zarządzania uczelnią (polityka kadrowa, kultura organizacyjna, polityka nabywcza, system sprawozdawczy). Dopiero zgodność deklaracji z praktyką funkcjonowania uczelni uwiarygodni kształcenie na rzecz rozwoju zrównoważonego. (fragment tekstu)
W ostatnich latach możemy zaobserwować wiele zmian w programie nauczania matematyki w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Celem tych zmian jest przygotowanie absolwentów szkół średnich do nowej, obowiązkowej matury z matematyki. Nowa matura składa się z dwóch etapów: poziomu podstawowego (część obowiązkowa) i poziomu rozszerzonego. Zgodnie z założeniami nowej matury część obowiązkowa powinna sprawdzać podstawowe umiejętności z zakresu nauczania matematyki w szkołach średnich, a poziom trudności zadań zamieszczonych w arkuszu na poziomie podstawowym powinien być dostosowany do poziomu umiejętności przeciętnego ucznia. Druga część nowej matury, tzw. poziom rozszerzony, jest częścią konkursową, która powinna rozstrzygać o kwalifikacjach absolwenta szkoły średniej do studiowania w uczelni wyższej. W związku z powyższymi zmianami powstała nowa podstawa programowa, z której wycofano lub znacznie zredukowano cenne (z punktu widzenia nauczyciela akademickiego) działy matematyki. W opracowaniu zbadano wpływ nowego programu nauczania matematyki w szkołach średnich na wyniki nauczania przedmiotów matematycznych osiągane przez studentów pierwszego roku Akademii Ekonomicznej w Katowicach. W badaniu wzięto pod uwagę wyniki uzyskiwane przez studentów z przedmiotów: analiza matematyczna i matematyka w latach 2001-2010. Ponadto wśród studentów pierwszego roku Wydziału Informatyki i Komunikacji Akademii Ekonomicznej w Katowicach w roku akademickim 2009/2010 przeprowadzono ankietę na temat poziomu trudności zadań maturalnych i zadań rozwiązywanych na zajęciach z analizy matematycznej. Wyniki tej ankiety porównano z wynikami pracy semestralnej z analizy matematycznej osiągniętymi przez studentów.(fragment tekstu)
Celem badania przedstawionego w artykule było poznanie oczekiwań absolwentów i ocena ich przygotowania do pracy w branży hotelarskiej poprzez określenie, w jakim stopniu programy nauczania w różnych instytucjach edukacyjnych związanych z hotelarstwem są zgodne z oczekiwaniami branży hotelarskiej. W badaniu wykorzystano dane ilościowe zebrane w ankiecie internetowej, w której wzięło udział 48 studentów III i IV roku studiów hotelarskich oraz dane jakościowe zebrane w trakcie częściowo ustrukturyzowanych wywiadów z pięcioma menedżerami branży hotelarskiej, z których każdy reprezentuje inną grupę hoteli w RPA. Każda z tych grup regularnie przyjmuje studentów w ramach praktyk zawodowych. Menedżerów hoteli poproszono o opisanie swoich oczekiwań, zwłaszcza po pandemii COVID-19, oraz o wskazanie strategii, które mogłyby pomóc zlikwidować rozdźwięk między oczekiwaniami absolwentów a oczekiwaniami branży. Jest to ważne, ponieważ nierealistyczne oczekiwania mogą mieć negatywny wpływ na gotowość absolwentów do kontynuowania kariery w hotelarstwie. Menedżerowie hoteli podkreślali, że studenci potrzebują zdobywać doświadczenie zawodowe zarówno przed rozpoczęciem studiów, jak i w ich trakcie, aby ich oczekiwania były realistyczne. Konieczne jest również dostosowanie programów nauczania, tak by absolwenci byli lepiej przygotowani do realiów branży hotelarskiej.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 225
93-101
Celem artykułu jest przedstawienie roli i celów studenckich praktyk zawodowych postrzeganych z trzech perspektyw: pracodawców, studentów i uczelni. Przy określaniu oczekiwań pracodawców i studentów wykorzystano wyniki istniejących badań, natomiast sposób postrzegania celów praktyk ze strony uczelni przedstawiono z wykorzystaniem metody analizy treści programów praktyk i efektów kształcenia przypisywanych modułom praktyk inżynierskich. Przeprowadzona analiza pozwala wskazać wyzwania wobec współpracy międzyorganizacyjnej, wzajemne oczekiwania stron oraz obszary współpracy umożliwiające doskonalenie praktycznego aspektu kształcenia na uczelniach wyższych. Przedstawienie trzech perspektyw umożliwia również nakreślenie obszaru dla pogłębienia współpracy między uczelnią i pracodawcami, w szczególności w zakresie badania efektywności programów praktyk.(abstrakt oryginalny)
Changes in the environment of industry may affect the expectations related to the competencies of the employees. Changes to the education system and curricula may be required. The main purpose of this research paper was to analyze the expectations of the industries related to competencies of graduates of engineering programs. The paper presents preliminary research. The survey was conducted at twenty-eight companies within the area of technical university in Poland. Based on the survey, data was collected related to the level of preparation of engineering graduates as well as the industry expectations related to the preparation of engineering graduates. This was done for the purpose of determining the gap between industry expectations and the level of preparation of the engineering graduates. Enterprises expect a wide range of competences from engineering graduates. The most important areas of competence included soft competences and practical knowledge and skills. The biggest gap between industry expectation and graduate's preparation are the soft skills. Recommendations were suggested which would be incorporated in the engineering curriculum for the purpose of continuous quality improvement. (original abstract)
|
|
nr 1
9-20
The article presents the concept of sustainability in the interdisciplinary (economic, social, ecological and institutional) context by adapting sustainability principles in the education system and presenting some evidence from Lithuanian universities from the survey, conducted in 2007-2008. The students and university lecturers of four Lithuanian universities (Vilnius University, Kaunas University of Technology, Šiauliai University and Klaipėda University) were surveyed in order to define the impact of sustainability paradigm and principles as imbedded in the daily life of a university, study curriculum and university governance. (original abstract)
Objective: The goal of the paper is to present changes in entrepreneurship education (EE) in Poland at the lower level (gymnasium) and upper secondary (post-gymnasium) schools after the reform of the education system since 1999 in the light of national core curriculum (NCC) analysis. Research Design & Methods: The analysis of NCC was based on the method and criteria developed in the European research project Fifobi and includes four basic competencies related to the following: economy knowledge, business knowledge, social competences and self-competences associated with an entrepreneurial attitude. Findings: Analysis of distribution of content of the NCC for secondary schools indicates that competencies in the field of economic knowledge prevail, the contents of all entries in this field are based on the obligatory subjects "civics" (lower-) "Basics of Entrepreneurship" ["BE"] (upper-secondary schools). Social and self-competencies are treated quite marginally in the NCC. Shortcomings in the business competencies, carried out mainly on a compulsory subject "Economy in Practice" ("EP"), are also visible. Implications & Recommendations: The conducted research allowed to draw a number of recommendations and challenges for politicians and educators in EE in Poland. These should include, among others, the need to clarify the records of the NCC and modification of the NCC records in terms of entrepreneurship so that a greater emphasis was placed on social and personal competencies, not only the competencies based on economic knowledge. Contribution & Value Added: The paper can contribute to a better understanding of the level and structure of EE in Poland. An important added value of the analyses is their application value. The conclusions of the research may serve as guidelines to educational policy, not only in Poland but also in other countries transforming their economies, and to international comparative studies. (original abstract)
|
|
nr 4
75-99
Asumptem do podjęcia problematyki edukacji prawnej w ramach edukacji formalnej w Polsce była zmiana podstawy programowej dla szkół ponadpodstawowych polegająca na wprowadzeniu nowego przedmiotu szkolnego: "historia i teraźniejszość" (HiT) w szkołach ponadpodstawowych oraz na wprowadzeniu szeregu innych zmian. Celem artykułu jest odpowiedź na pytanie: Jak wskazana wyżej zmiana wpływa na zakres edukacji prawnej ujętej w podstawie programowej dla szkół ponadpodstawowych? Analiza podstawy programowej, przeprowadzona z wykorzystaniem odpowiednio zoperacjonalizowanych pojęć świadomości prawnej i kompetencji, wykazała, że wpływ analizowanych zmian w podstawie programowej dla szkół ponadpodstawowych na zakres edukacji prawnej w ramach edukacji formalnej w Polsce jest bardzo duży. Po pierwsze, znacznie ograniczony został zakres wiedzy o prawie; po drugie, praktycznie wyeliminowano zagadnienia, których realizacja sprzyjała rozwijaniu określonych umiejętności, wyrażaniu ocen, przyjmowaniu postaw czy krytycznemu myśleniu, które mogłoby prowadzić do formułowania postulatów zmian w prawie. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono przesłanki podejmowania zagadnień ekologicznych za pomocą teorii ekonomii i polityk gospodarczych, a później proces wyłaniania się nowej dyscypliny zwanej "ekonomią środowiska naturalnego". Autor scharakteryzował kierunki badań podejmowanych przez dyscyplinę oraz instrumenty ekonomiczno-finansowe stosowane w sferze ochrony środowiska. W końcowej części autor przedstawił zarys programu nauczania tej dyscypliny, postulowanej jako nowy przedmiot dla studentów ekonomii i organizacji produkcji w wyższych szkołach ekonomicznych.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.