Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Projekty organizatorskie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem niniejszego artykułu jest próba przybliżenia tej problematyki. Chcemy bowiem, i to będzie przedmiotem pierwszej części tego szkicu, określić miejsce i znaczenie projektowania organizatorskiego w koncepcjach badania organizacji. W oparciu o tę krótką analizę, w jego drugiej części, przedstawimy naszą propozycję metodyczne projektowania organizatorskiego. Złoży się na nią sformułowanie założeń i podstaw metodyki projektowania organizatorskiego. (fragment tekstu)
W artykule omówiono pojęcie projektu, proces zarządzania poprzez projekty. Projekt jest przedsięwzięciem powołanym do wykonania konkretnego zadania, w wyznaczonym czasie i w ramach ograniczonego budżetu, w sposób bardziej efektywny niż miałoby to miejsce przy zastosowaniu tradycyjnych metod zarządzania przedsiębiorstwem. Ten nowy, twórczy model organizacyjny będzie, zdaniem autorki, dynamicznie rozwijać się, w miarę jak przedsiębiorstwa polskie zaczną funkcjonować na coraz to bardziej konkurencyjnych rynkach.
W artykule omówiono pojęcie projektu oraz przedstawiono podstawowe elementy wiedzy na temat zarządzania projektami. Artykuł jest pewnym metodycznym przewodnikiem dla osób, które realizują projekty w praktyce społecznej i gospodarczej
Na przykładzie kilku firm autor analizuje produktywność jako najlepszą ideę osiągnięcia sukcesu.
W związku z rosnącą dynamiką otoczenia współczesnych organizacji zwiększa się presja na ciągłe doskonalenie ich systemów zarządzania. Proces ten dokonuje się przez wdrażanie projektów organizacyjnych. Jednak nie wszystkie z nich spełniają oczekiwania ich inicjatorów i projektantów. Jest to związane z ignorancją w zakresie jakościowych aspektów zarządzania projektami organizacyjnymi, co wiąże się z niskim poziomem doskonałości tego procesu. Dlatego też w artykule przedstawiono specyfikę projektów organizacyjnych oraz wyjaśniono istotę doskonałości zarządzania nimi oraz możliwości jej oceny przez zastosowanie wskazań modelu IPMA Project Excellence.(abstrakt oryginalny)
6
75%
Głównym celem artykułu jest udzielenie odpowiedzi na pytanie badawcze: w jaki sposób przejawia się wpływ kultury adhokracji na projekty, a w tym w szczególności na takie ich wymiary, jak kluczowe kompetencje kierownika projektu, reguła zarządzania projektami oraz kryteria oceny efektywności projektów. Przeprowadzone studia literaturowe oraz badania własne dają podstawę, by stwierdzić, że kultura adhokracji jest typem kultury organizacyjnej sprzyjającym realizacji projektów. Jednakże nawet w przedsiębiorstwach o dominującym adhokratycznym typie kultury zauważalny jest wyraźny wpływ pozostałych typów kultury na różne aspekty realizacji projektów(abstrakt oryginalny)
The contribution is about communication, organisation and organisation diagram. The output for praxis (the enterprises) is to propose a new organisation diagram and a model of basic internal communication channels. This project was solved according to the requirement of entrepreneurial practice.(original abstract)
Celem pracy jest opracowanie własnej propozycji metodycznej wariantowania rozwiązań organizacyjnych. Określono koncepcję projektowania organizatorskiego i jego definicję, przedstawiono przegląd jego metod następnie podjęto opracowanie metody wariantowania i ustalono kryteria oceny rozwiązań organizacyjnych.
9
Content available remote W kierunku architektury organizacji
75%
Celem artykułu jest budowa modelu analitycznego, który pozwala na odnalezienie i dokonanie oceny rzeczywistych założeń, które legły u podstaw obserwowalnego sposobu funkcjonowania organizacji. Inspiracją do przyjęcia takiej perspektywy badawczej stało się zauważalne w literaturze skracanie horyzontu analitycznego organizacji z punktu widzenia teorii organizacji. (fragment tekstu)
Procesy i projekty występują obecnie w każdej organizacji, a zarządzanie nimi powinno zapewniać sprawne i jednocześnie elastyczne funkcjonowanie organizacji. Wspólne cele i liczne podobieństwa stanowią dobrą podstawę do łącznego ich ujmowania i współdziałania. Jednak zarówno w literaturze, jak i w praktyce obie koncepcje zarządzania są traktowane i stosowane rozłącznie. Celem artykułu jest wskazanie potrzeby oraz możliwych sposobów współdziałania wymienionych koncepcji zarządzania. Starano się także przedstawić obecny stan w tym zakresie. W przygotowaniu artykułu, który ma charakter teoretyczno-przeglądowy, wykorzystano metodę analizy i krytyki piśmiennictwa. Przeprowadzone analizy dotyczyły rozwiązań opisanych w krajowym i niemieckim piśmiennictwie naukowym i praktycznym. Z rozważań wynika m.in., że w piśmiennictwie praktycznym, częściej niż w naukowym, podkreśla się konieczność i prezentuje zróżnicowane sposoby i formy współdziałania zarządzania procesami i projektami. (abstrakt oryginalny)
Autorka skupiła się na roli struktury organizacyjnej w kształtowaniu systemu zarządzania organizacją, a dokładniej zarządzania projektami. Zdaniem autorki, struktura organizacyjna i realizowane projekty są ze sobą silnie powiązane. Biura wsparcia projektów (Project Suport Office - PSO), o których autorka szeroko wspomina, powoływane w zależności od charakteru organizacji na czas określony lub na stałe, tworzone są w celu realizacji projektów, wspierania zespołu zajmującego się określonym portfelem projektów i ograniczaniem ryzyka porażek projektowych.
Przedstawiono uczelniany system zarządzania konferencjami w postaci elektronicznego systemu wspomagania dystrybuującego wiedzę, usprawniającego proces komunikacji między jednostkami administracyjnymi włączonymi w organizację konferencji, identyfikującego niezbędne czynności wyznaczające harmonogram, alokujące wolne zasoby i śledzące zaawansowanie projektu. (fragment tekstu)
Wagę działań upowszechniających wiedzę na temat projektów dofinansowywanych ze śrdków KE podkreśla zaakceptowany przez Radę Ministrów w dniu 1 sierpnia 2006 r. projekt programu operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko", w ramach którego realizowanych będzie 15 priorytetów. Jednym z nich jest pomoc techniczna dla wsparcia procesu zarządzania programem oraz upowszechnienie wiedzy na temat wsparcia ze środków Unii Europejskiej. Beneficjentem tych środków - w przypadku projektów kolejowych, będzie także Ministerstwo Transportu i pośrednio instytucje takie jak PKP PLK SA.
Przedstawiono czynniki przeszkadzające w sprawnym i skutecznym wdrożeniu systemu informatycznego, powodujące opór ludzi, w końcowym efekcie wpływające na jakość, koszt i czas. Autor podpowiada, jak zapewnić sukces wdrażanemu w firmie projektowi informatycznemu, przy zaangażowaniu pracowników. Podkreśla konieczność prowadzenia szkoleń wśród pracowników poprzedzających wdrożenie projektu.
W artykule podjęto próbę usystematyzowania problemów społecznych występujących w organizacjach zorientowanych na projekty oraz przedstawiono wyniki wstępnych badań prowadzonych w formie wywiadów z członkami zespołów projektowych. Stało się to bazą do określenia możliwości uczestniczenia działu personalnego w zarządzaniu przez projekty.^^ (abstrakt oryginalny)
Opisano charakterystyczne cechy przemian zachodzących w przedsiębiorstwach zachodnich oraz wybrane zagadnienia dotyczące wdrażania organizacji o strukturze zorientowanej na procesy. Autor przedstawił także schemat zmian ukierunkowanych na procesy jaki można zastosować w polskich przedsiębiorstwach.
Artykuł poświęcony jest powstaniu i działalności ośrodka działań artystycznych "Dorożkarnia" - placówce kulturalnej położonej na peryferiach Warszawy i poświęconej artystycznej twórczości dziecka. Omówiono misję placówki, jej budżet i status, rodzaje działalności oraz przedstawio analizę SWOT tego ośrodka.
Wskazano wybrane aspekty wpływające na sukces w zarządzaniu projektami w przedsiębiorstwie oraz zostanie dokonana próba określenia zasad jakimi się kierować, aby odnieść sukces w projekcie.
Celem artykułu jest przedstawienie kwestii sposobu dostosowania budżetowania do działalności projetkowej. Przedstawiono zwłaszcza funkcje budżetów w zarządzaniu projektami, sposób ujęcia projektów w budżetach oraz wybrane klasyfikacje budżetów sporządzanych dla projektów.
Dojrzałość projektowa organizacji to stopień, w jakim dana organizacja stosuje techniki i narzędzia zarządzania projektami. Ocena tego stanu polega na przeprowadzeniu dokładnej, specjalistycznej analizy, której wyniki zostaną następnie porównane z wcześniej opracowanym wzorcem. Rolę takich wzorców pełnią modele dojrzałości projektowej. Na światowym rynku funkcjonuje co najmniej 27 zarejestrowanych tego rodzaju modeli.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.