Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 363

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 19 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Przedsiębiorstwo rolne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 19 next fast forward last
1
Content available remote Application of Activity Indicators in Slovak Agricultural Enterprises
100%
The article evaluates the development of selected activity indicators in period of years 2004-2011 in Slovak agricultural enterprises. The time horizon represents the period of years after the accession of the Slovak republic into the European Union. From the nature of the agricultural arises its lower activity in comparison with industry. Contrary to other activity indicators which development was worsening during the period, DSO of trade receivables has the improving trend in selected companies in comparison between year 2004 and 2011. (original abstract)
Pomnażanie wartości właścicielskiej jako miara efektywności ekonomicznej przedsiębiorstw rolnych została skwantyfikowana za pomocą indeksu tworzenia wartości. Uwzględnienie zmiany ceny ziemi rolnej jest jedną z ważniejszych korekt prezentowanej metody. Posiadanie ziemi na własność w sposób istotny zwiększa bowiem szacowane pożytki uzyskiwane przez właścicieli, z tytułu przyrostu w czasie wartości tego czynnika produkcji. Wzrost cen ziemi w sytuacji jej dzierżawy powoduje natomiast zwiększenie kosztu kapitału własnego z uwagi na przyrost wartości kapitału obcego zaangażowanego w prowadzoną działalność. Przeprowadzone badanie na próbie przedsiębiorstw wielkoobszarowych pozwalają stwierdzić, że od integracji z UE jest to zbiorowość efektywna ekonomicznie, a elementem istotnie ją kształtującym jest renta gruntowa.(abstrakt oryginalny)
Badania naukowe wykazały, że samodzielne finansowanie przedsiębiorstw jest możliwe częściowo poprzez rozwój rzeczywistych aktywów lub całkowicie z posiadanych środków finansowych przedsiębiorstwa, które decydują o jego potencjale. Jeśli wówczas zwrot nakładów nie jest możliwy, przed przedsiębiorstwem powstaje problem załamania finansowego lub upadłości rzeczywistej, ze wszystkimi tego konsekwencjami. Efektywność finansową i ekonomiczną przedsiębiorstwa charakteryzuje jego zdolność do generowania wyników finansowych (poprzez pozyskiwanie kapitału i wykorzystanie realnych aktywów). Określenie wskaźników efektywności funkcjonowania polega na porównywaniu wskaźników jakości, które na początku są charakterystyczne dla kapitału pieniężnego przedsiębiorstwa, a na końcu - wyniku finansowego. W artykule zaproponowano system wskaźników zalecanych do stosowania dla oceny finansowej i ekonomicznej efektywności przedsiębiorstwa. Pod względem metodologicznym szacowania efektywności przedsiębiorstwa zaproponowano alternatywne wskaźniki, które zapewniają właściwy jej pomiar. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono zagadnienie diagnostyki aktywów i zobowiązań w procesie zarządzania wypłacalnością przedsiębiorstw rolnych.
Ranking 300 najlepszych przedsiębiorstw rolnych w 2001 r. wg sytuacji ekonomiczno-finansowej. Porównanie z rokiem 2000.
Ranking przedsiębiorstw rolnych w 1997 wg rentowności działalności gospodarczej.
Wymieniono 300 najlepszych przedsiębiorstw rolnych w 1996 r., uszeregowane wg rentowności działalności gopodarczej.
8
Content available remote Financial Rehabilitation of Agricultural Enterprises
100%
Badanie dotyczyło teoretycznych i metodologicznych zagadnień sanacji finansowej przedsiębiorstw agrarnych; zaproponowano definicję sanacji finansowej z uwzględnieniem ekologicznej składowej; określono kierunki pomocy publicznej na sanację finansową przedsiębiorstw sektora agrarnego; uzasadniono zastosowanie zmodyfikowanego na potrzeby przedsiębiorstw agrarnych matematycznego modelu diagnozy sytuacji finansowej oraz prognozowania bankructwa. Przeprowadzona analiza stanu sektora agrarnego obwodu sumskiego w latach 2005-2009 umożliwiła oszacowanie udziału przedsiębiorstw rolniczych, który w 2005 roku wynosił 43%, a w 2009 roku - 32,4%. Uzasadniono, że terminowa diagnoza oraz prognozowanie, a także przeprowadzenie sanacji finansowej z uwzględnieniem ekologicznej składowej umożliwi przedsiębiorstwu uniknięcie procedury bankructwa oraz zachowanie cyklu gospodarowania. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Cykl życia przedsiębiorstw rolniczych
100%
Życie gospodarcze charakteryzuje się bardzo dużą różnorodnością uczestników. Ważnym elementem całej populacji podmiotów funkcjonujących współcześnie na rynku są firmy rodzinne. W tej kategorii dużą grupę stanowią przedsiębiorstwa rolnicze. Charakteryzują się one specyficznymi cechami, które wynikają z profilu produkcji jaki realizują, jak również z rodzinnej formy użytkowania. Większość jednostek z tej grupy funkcjonuje na rynku długo. Najczęściej jest to okres kilkudziesięcioletni. Dobrym narzędziem do opisu funkcjonowania tego typu podmiotów jest koncepcja cyklu życia przedsiębiorstwa. Funkcjonujące na rynku jednostki pozostają pod ciągłym wpływem czynników zewnętrznych i wewnętrznych, z których większość znajduje się poza ich kontrolą. Przedsiębiorstwa aby się rozwijać, lub przynajmniej przetrwać musza podejmować stałe działania dostosowawcze(fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano wyniki badań które zaowocowały opracowaniem koncepcji modelu audytu logistycznego w przedsiębiorstwach rolnych. (abstrakt oryginalny)
Podstawowym celem niniejszego artykułu jest ocena zmian w strukturze majątkowo- kapitałowej przedsiębiorstw rolniczych w Polsce w latach 2004-2009. Aby osiągnąć założony cel, przeprowadzono kwerendę literatury, zastosowano metodę prezentacji oraz oceny zgromadzonych danych, przy wykorzystaniu podstawowych narzędzi statystycznych oraz narzędzi analizy finansowej. W pracy wykorzystano dane empiryczne dotyczące towarowych gospodarstw rolnych, pochodzące z Polskiego FADN.(abstrakt oryginalny)
Negatywne konsekwencje kryzysu gospodarczego, który rozpoczął się w Stanach Zjednoczonych w 2007 r., odczuły gospodarki wszystkich krajów. Sytuacja gospodarcza na rynkach światowych znalazła również odzwierciedlenie w kondycji finansowej polskich przedsiębiorstw. W niniejszym opracowaniu przedstawiono tendencje zmian w obszarze płynności finansowej wybranej grupy 559 przedsiębiorstw rolnych. Zaprezentowano średnie wartości wskaźników płynności z uwzględnieniem wielkości zatrudnienia w poszczególnych grupach firm rolnych. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu zaprezentowano konstrukcję syntetycznego wskaźnika mierzącego poziom oddziaływania gospodarstwa rolniczego na środowisko naturalne. Opisano zarówno zestaw parametrów wykorzystanych do jego budowy, jak i ich specyfikę oraz sposób pomiaru. Przedstawioną metodologię wykorzystano w analizie przedsiębiorstw rolniczych powstałych z majątku Skarbu Państwa. Rozważano dwie płaszczyzny funkcjonowania badanych jednostek, a mianowicie finansową i środowiskową. Analizowano zarówno zmiany efektywności środowiskowej jako wypadkową fluktuacji cech diagnostycznych, jak i wybranych wskaźników finansowych. Określono zależności, jakie występowały pomiędzy badanymi zjawiskami, co pozwoliło sformułować wnioski dotyczące badanej zbiorowości. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Ocena wykorzystania kredytu handlowego przez przedsiębiorstwa rolnicze w Polsce
76%
Celem badań zaprezentowanych w artykule jest wskazanie zależności pomiędzy kredytem handlowym oferowanym przez przedsiębiorstwa rolnicze a kredytem handlowym wykorzystywanym przez te podmioty jako źródło finansowania zakupu zapasów. W świetle przeprowadzonych badań literaturowych postawiono tezę o rosnącym znaczeniu wzajemnego kredytowania przedsiębiorstw rolniczych. (fragment tekstu)
Przedstawiono zależności w majątku i źródłach finansowania przedsiębiorstw rolniczych o różnych formach prawnych zagospodarowania ziemi. Zostały określone zależności dotyczące udziału w majątku przedsiębiorstw aktywów trwałych, zapasów i należności, natomiast w zakresie źródeł finansowania analiza dotyczyła udziału kapitału własnego oraz zobowiązań krótko- i długoterminowych.
W artykule zdefiniowano pojęcie gospodarstwa i przedsiębiorstwa rolniczego. Gospodarstwo zdefiniowano jako jednostkę techniczno-produkcyjna nastawioną na wytwarzanie produktów rolniczych, natomiast przedsiębiorstwo to jednostka gospodarcza nastawiona na produkcję w celu jej sprzedaży, ma zatem charakter towarowy. Z ogólnej liczby gospodarstw indywidualnych w 2007 roku wynoszącej 2579,1 tys. działalność rolniczą prowadziło 2387.2 tys. (92,6%), natomiast liczba gospodarstw towarowych, które należy uznać za przedsiębiorstwa wynosiła w tym roku 76.3,6 tys., to jest zaledwie około 40% ogólnej liczby gospodarstw. Ta grupa przedsiębiorstw dostarcza około 90% produktów rolniczych. (abstrakt oryginalny)
Celem podjętych badań była ocena czynników wpływających na poziom samofinansowania na przykładzie przedsiębiorstw rolniczych. W opracowaniu przedstawiono również przegląd literatury z zakresu roli samofinansowania wraz z odniesieniem do teorii struktury kapitału. Do badań wybrano przedsiębiorstwa rolnicze prowadzące działalność w latach 2006-2012, o następujących formach prawno- -własnościowych: jednoosobowe Spółki Agencji Nieruchomości Rolnych oraz przedsiębiorstwa całkowicie zakupione przez osoby fizyczne i prawne. Poziom samofinansowania w przedsiębiorstwach rolniczych jest najsilniej determinowany przez rentowność aktywów i możliwość pozyskania finansowania długoterminowego dla celów inwestycyjnych. Wartością zrealizowanych badań jest identyfikacja czynników warunkujących samofinansowanie w odniesieniu zarówno do nadwyżki finansowej, jak i odpisów amortyzacyjnych, środków ze sprzedaży aktywów i pozyskanych z przyspieszonego obrotu kapitału.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zagadnienia związane w wykorzystaniem środków z funduszy Unii Europejskiej w działalności małych oraz średnich przedsiębiorstw wiejskich z Warmii i Mazur. Podjęte zostały zagadnienia dotyczące składania aplikacji przez badane firmy, przeznaczenia środków UE oraz głównych trudności przy ich pozyskiwaniu. Wykorzystano badania własne obejmujące lata 2005-2007. Z przeprowadzonej analizy wynika, że wypełnienie tych wniosków dla przedsiębiorców wiejskich było zbyt trudne, a nie mieli oni odpowiedniego wsparcia ze strony instytucji lokalnych w tym zakresie oraz wystarczającej ilości środków finansowych na pozyskiwanie wiedzy w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono wyposażenie w czynniki produkcji i efektywność ich wykorzystania w przedsiębiorstwach rolniczych o różnych formach prawnych zagospodarowania ziemi. Stwierdzono zróżnicowanie między przedsiębiorstwami w wyposażeniu w środki produkcji oraz efektywności ich wykorzystania. (abstrakt oryginalny)
Dokonano oceny form prawnych działalności gospodarczej wykorzystywanych przez wielkoobszarowe przedsiębiorstwa rolnicze. Została ona przeprowadzona na podstawie opinii zebranych od liderów tych przedsiębiorstw. (oryg. streszcz.)
first rewind previous Strona / 19 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.