Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 421

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 22 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Przemysł mleczarski
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 22 next fast forward last
W systemie dystrybucji przetworów mlecznych w przeważającej części funkcjonują kanały konwencjonalne, charakteryzujące się nietrwałymi powiązaniami handlowymi uczestników kanału marketingowego. Spółdzielczość mleczarska powinna wykorzystywać nowoczesne systemy dystrybucji, tworzyć ugrupowania, aby wzmocnić swoją pozycję na rynku i mieć silniejszą kartę przetargową w negocjacjach z dużymi odbiorcami.Celem badań była analiza i ocena odbiorców poszczególnych szczebli kanałów dystrybucji produktów mleczarskich, na przykładzie spółdzielni mleczarskiej z woj. podlaskiego. (fragment tekstu)
W krajach o rozwiniętej gospodarce mleczarskiej czyni się wysiłki, by zahamować tendencję spadkową konsumpcji nabiału oraz stworzyć impulsy do utrzymania czy nawet rozwijania chowu bydła i produkcji mleka. Docenia się bowiem ogromne znaczenie całego sektora mleczarskiego w gospodarce rolno-żywnościowej.W Polsce w 2004 r. produkcja globalna mleka na mieszkańca wynosiła 301 litrów. Jest to dobry poziom na tle średniej dla świata, a nawet na tle średniej dla UE.Celem niniejszego opracowania jest zaprezentowanie niektórych tendencji w zakresie chowu krów i produkcji mleka w Polsce. Zaakcentowane wcześniej niektóre cechy produkcji mleczarskiej w pełni uzasadniają wagę problematyki związanej z produkcją mleka. (fragment tekstu)
W opracowaniu dokonano próby określenia informacyjno-decyzyjnej przydatności stosowanego w spółdzielniach mleczarskich systemu ewidencyjno-analitycznego dotyczącego środków trwałych. Przeanalizowano opinie zarządzających finansami spółdzielni na temat celów stosowania tego systemu, sposobów pozyskiwania informacji, a także roli generowanych informacji z perspektywy zarządzania spółdzielnią. W opinii większości zarządzających finansami spółdzielni mleczarskich stosowane systemy ewidencyjno-analityczne służą przede wszystkim do celów sprawozdawczych i ewidencji stanu majątkowego. Ponadto generowane w tym systemie informacje bazują na syntezie danych pozyskanych przez dział księgowy i dział techniczny.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Competitiveness of the Polish Dairy Industry in the EU Market
100%
Przemiany strukturalne zachodzące w polskim przemyśle mleczarskim w dużej mierze są efektem procesów dostosowawczych do funkcjonowania w ramach jednolitego rynku Unii Europejskiej . Gruntowna modernizacja procesów produkcji mleka i jego przetwórstwa umożliwiła znaczną poprawę jakości produktów mleczarskich, która w połączeniu z przewagą kosztowo-cenową stała się ważnym czynnikiem konkurencyjności na unijnym rynku. Celem artykułu była ocena perspektyw dalszego wzrostu konkurencyjności polskiego przemysłu mleczarskiego na rynkach międzynarodowych. Przemysł mleczarski w Polsce skonfrontowano z wybranymi krajami UE pod względem jakości bazy surowcowej, wartości i struktury produkcji sprzedanej wyrobów mleczarskich, wydajności pracy oraz koncentracji produkcji. W wyniku badania udowodniono, że rozwój polskiego eksportu produktów mleczarskich będzie możliwy w wyniku intensyfikacji działań promocyjnych w taki sposób, aby konsumenci europejscy kojarzyli z Polską coraz większą liczbę tych wyrobów. (abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera analizę głównych kierunków przemian w bazie surowcowej oraz w przemyśle mleczarskim, celem dostosowania polskiego sektora mleczarskiego do standardów UE. Procesy restrukturyzacji zapewnią osiągnięcie kilku ważnych rezultatów, a m.in.: koncentrację produkcji i poprawę jakości mleka, przyspieszenie koncentracji w przetwórstwie oraz poprawę jego pozycji konkurencyjnej.
Przeważająca część produkcji mleka w regionie musi się odbywać w relatywnie dużych, zmodernizowanych oborach, zapewniających odpowiedni poziom opłacalności. W ostatnich latach zarysowuje się w regionie tendencja koncentracji produkcji mleka na południu regionu. Jedną z szans rozwoju mleczarstwa w regionie jawi się możliwość produkcji mleka i jego przetworów o wysokich walorach ekologicznych. Sprzyjać temu może specjalizacja w produkcji wyrobów charakterystycznych dla regionu. Główną przeszkodą w konsolidacji sektora mleczarskiego regionu są bariery natury psychologicznej, zwłaszcza wśród kadry kierowniczej. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest przeanalizowanie wpływu wybranych czynników makrootoczenia na działalność przedsiębiorstw z branży mleczarskiej. Spośród wielu różnych czynników składających się na poszczególne elementy makrootoczenia wybrano: regulacje prawne i programy pomocowe Unii Europejskiej, zahamowanie tendencji wzrostowych eksportu oraz zmiany stylu życia i wzorców konsumpcji. Czynniki te najlepiej oddają bowiem specyfikę tej branży oraz w największym stopniu warunkują jej rozwój. (fragment tekstu)
Wspieranie przedsiębiorców poza granicami kraju jest jednym z zadań przynajmniej dwóch ministerstw - Ministerstwa Gospodarki oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Część zadań wykonywanych jest także przez różnego rodzaju instytucje, które mają za zadanie wspierać polski eksport. Proponowane przez nie formy współpracy z przedsiębiorstwami - od wspomagania finansowego poprzez promocję, a kończąc na zawieraniu międzynarodowych umów, mają stworzyć wachlarz narzędzi, dzięki którym firmy będą miały szansę na zdobycie nowych rynków zbytu na swoje produkty, a tym samym zwiększą swoje dochody i wpłyną pozytywnie na zamożność całego społeczeństwa. Dokonano oceny działań Ministerstwa Gospodarki oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych dotyczącej ich wpływu na ułatwienie internacjonalizacji przedsiębiorstw. Przeprowadzono badania sondażowe - wywiad standaryzowany. Rozmówcami byli pracownicy wybranych przedsiębiorstw przemysłu mleczarskiego, którzy bezpośrednio zajmują się eksportem w firmie. Kwestionariusz wywiadu przeprowadzono z przedstawicielami 15 przedsiębiorstw z badanej branży. (abstrakt oryginalny)
Omówiono przemysł mleczarski w Niemczech w latach dziewięćdziesiątych: przemiany strukturalne po zjednoczeniu Niemiec, wielkość produkcji wydajność i ceny mleka w latach 1990-1998 oraz sytuację rzemiosła we Wschodniej Brandenburgii i ceny tarcicy świerkowej.
Zgodnie z Rozporządzeniem Rady (WE) nr 248/2008 rok kwotowy 2013/2014 był ostatnim, w którym kwoty mleczne w każdym państwie członkowskim były zwiększane o 1%, przygotowując tym samym rynek producentów oraz przetwórców mleka na odejście od systemu kwotowania w 2015 roku. W roku kwotowym 2014/2015 krajowa kwota mleczna nie została zwiększona pomniejszając tym samym rezerwę, co wiąże się z ryzykiem przekroczenia kwoty mlecznej i w konsekwencji opłaty kary. Zwiększający się z roku na rok skup mleka nie tylko w Polsce i w wielu krajach Unii Europejskiej ale również w USA może okazać się niekorzystny dla gospodarki. Zwieszająca się produkcja mleka przekłada się na konieczność zwiększonego wytwarzania jego przetworów powodując wzrost konkurencji zarówno na rodzimym jak i światowych rynkach powodując spadek cen produktów mlecznych a tym samym surowca powodując, że jego pozyskiwanie może się okazać nieopłacalne. Dlatego też, ważne jest aby intensyfikować sprzedaż produktów mlecznych w kraju rozwijając świadomość konsumentów dotyczącą korzystnego wpływu mleka i jego przetworów na organizm. Spożycie produktów mlecznych w Polsce wynosi mniej niż 200 litrów na osobę w ciągu roku (bez masła), podczas gdy w większości krajów Unii Europejskiej jest to ponad 250 litrów. Jedną z przyczyn tak niskiego spożycia przetworów mlecznych przez polskich konsumentów są niskie dochody przy stosunkowo wysokich cenach produktów mlecznych i konsumenci muszą zadowolić się tańszymi dobrami dostępnymi na rynku, które zaspokoją ich podstawowe potrzeby. Drugą jest zbyt mała ilość środków finansowych niezbędnych do działań marketingowych i promocyjnych pozwalających na stabilny rozwój sektora produkcji. W kraju obok programu "szklanka mleka" realizowanego w szkołach prowadzona jest również kampania promocyjna "Mam kota na punkcie" mająca na celu poprawę wizerunku jogurtów oraz serów, co w efekcie może przyczynić się do zwiększenia ich sprzedaży. Drugim, ważnym elementem mającym wpływ na rozwój sektora produkcji mleka jest eksport jego przetworów. W strategii rozwoju rynku mleka przewiduje się eksport produktów pod własną marką, co pozwoli na pozyskanie nowoczesnych kanałów dystrybucji.(fragment tekstu)
Na polskim rynku jest bardzo dużo różnych kefirów. Ma się pojawić znak firmowy "Kefir z Natury", ma go wprowadzić na rynek jedyny w Polsce producent ziaren kefirowych, olsztyńska firma Biolacta-Texel Sp. z o.o.
12
100%
Artykuł opisuje system sterowania produkcją jogurtów smakowych. Cechą charakterystyczną opisanego systemu jest to, że jego sterowanie i kontrola bazują na sterowniku PLC (Programmable Logic Controller). Jest on również wykorzystywany przy sterowaniu procesem mycia. Do sterownika podłączony jest dotykowy panel operatorski LCD, na którym wyświetlane są informacje i komunikaty dotyczące procesu produkcji, w tym informacje o błędach oraz sygnalizacja awarii oraz braku wykorzystywanych składników. Za pomocą tego panelu dokonuje się wszelkich wyborów, w tym trybu pracy (produkcji/ mycia), jak też zmian ustawień, przykładowo tych dotyczących ilości dostarczanych surowców. Opracowany system sterowania jest rekonfigurowalny i rozszerzalny. Podstawa opisanego rozwiązania chroniona jest zgłoszeniem patentowym; artykuł zawiera opis rozszerzony i uszczegółowiony.(abstrakt oryginalny)
Ważnym procesem, zapewniającym odpowiednie standardy higieniczne w zakładach mleczarskich, jest dezynfekcja. Po skończonym procesie technologicznym nie można ograniczyć się tylko do mycia powierzchni kontaktujących się z produktem. Po zabiegu mycia musi być przeprowadzona dezynfekcja wszystkich używanych maszyn i urządzeń, ale również przestrzeni produkcyjnej. W tekście przedstawiono rodzaje oraz sposoby dezynfekcji w zakładach mleczarskich. Omówiono działanie przeciwdrobnoustrojowe wybranych związków dezynfekujących, między innymi: chlorowców i ich pochodnych, aldehydów, związków powierzchniowo czynnych. Określono właściwości, którymi powinny się charakteryzować dezynfektanty, oraz czynniki ich skutecznego działania. W artykule zaprezentowano mechanizmy działania przeciwdrobnoustrojowego podstawowych grup środków dezynfekcyjnych, a także kryteria selekcji środków dezynfekujących do odpowiednich procesów technologicznych oraz obszary najczęściej stosowanych dezynfektantów w przemyśle mleczarskim.(abstrakt oryginalny)
Konieczna koncentracja w przemyśle mleczarskim może być realizowana poprzez fuzje. W artykule przeprowadzono analizę zmian w strukturze majątku oraz rachunku zysków i strat. Przeanalizowano kształtowanie się wskaźników w kolejnych latach po połączeniu w celu zbadania wpływu fuzji na efektywność finansową spółdzielni. Przeprowadzona analiza wykazała, że spółdzielnia po połączeniu w łatwiejszy sposób może reagować na zmiany zachodzące na rynku. (abstrakt oryginalny)
Celem badań była charakterystyka wartości odżywczej twarogu kwasowego otrzymanego z mleka zagęszczonego wyparnie oraz koncentratu UF. Surowcem do produkcji twarogu było mleko pasteryzowane o zawartości 2% tłuszczu, zagęszczane metodą wyparną oraz ultrafiltracji do ok. 25% suchej masy. Twaróg kontrolny produkowano z mleka niezagęszczonego. W badaniach wykazano, że twarogi z mleka zagęszczonego wyparnie i koncentratu UF stanowią stosunkowo małoenergetyczne źródło bogate w białko i wapń. Produkty te zawierały znacznie więcej wapnia w porównaniu z twarogiem z mleka niezagęszczonego oraz charakteryzowały się korzystnym z punktu widzenia biodostępności stosunkiem zawartości tego makroelementu względem białka i fosforu.(abstrakt oryginalny)
Celem autora była ocena zarządzania rynkiem mleka w Polsce tuż przed akcesją do Unii Europejskiej. Ocenę tę autor przeprowadził w aspekcie zgodności stanu istniejącego z rozwiązaniami obwiązującymi w UE. To porównanie miało na celu wskazanie potrzeb w niwelowaniu różnic w instrumentarium stosowanym do zarządzania rynkiem mleka w Polsce i UE.
Sytuację produkcyjno-ekonomiczną zakładów przetwarzających mleko w województwie małopolskim przedstawiono na przykładzie czterech wybranych spółdzielni mleczarskich. Zakres merytoryczny opracowania obejmuje dane charakteryzujące wielkość skupu i produkcji mleka oraz podstawowe wielkości wskaźników sytuacji majątkowo-finansowej w latach 1998-2000.
19
Content available remote Gospodarka mleczarska w środkowej Polsce
100%
The article discusses the present situation and prospects for development of dairy production in Central . Poland. This region encompasses 8 administrative provinces, and it is an agricultural region boasting a higher level of milt -cattle breeding and milk production than the national average. Despite difficulties prevailing in agricultural production at the present time the overall production of milk was growing in the period under survey reaching the volume of 2.7 billion litre in 1979. About 65 per cent of the overall production finds its way to over HO dairy factories through an effective network of purchasing points, where it is further processed or sent out to other regions of the country suffering from milk deficit. The dairy industry in Central Poland supplies a wide assortment of dairy products to the market to the tune of over 6 billion zloty i.e. ca. 13 per cent of the national market supply. However, processing of milk constitutes the weakest link in dairy production in this region and it calls for expansion of processing capacities. It refers mainly to these administrative provinces where we can observe today a surplus of milk supply over possibilities of processing it. These provinces include: Sieradz, Piotrków and Kalisz. In the next ten years is should be expected that consumption ol milk products will grow. It is predicted that the average per capita annual consumption (measured according to raw material i.e. milk) will reach about 540 litre per person (at present It amounts to 420 litre. This poses a task before the daire industry of expanding production of milk, further increasing the share of centralized purchasing in production, and increasing processing capacities of dairy co-operatives. While accomplishing these taske it is necessary to seek such methods and ways which involve the lowest financial outlays.(original abstract)
Celem artykułu jest identyfikacja i analiza wpływu uwarunkowań rynku pracy na konkurencyjność przedsiębiorstw mleczarskich z województwa lubelskiego. Poszukiwanie sposobów wzrostu konkurencyjności mleczarni jest istotnym zagadnieniem, biorąc pod uwagę zarówno rangę tego sektora w Polsce (Polska należy do największych producentów mleka w Unii Europejskiej, po Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii oraz Włoszech, wytwarzając około 2% światowej produkcji mleka i zajmując 13. miejsce na świecie), jak i w województwie lubelskim (o czym świadczy występowanie regionalnej specjalizacji w mleczarstwie)1. Przemysł spożywczy, w tym mleczarski, może również odgrywać istotną rolę w pobudzaniu konkurencyjności pośredniej regionów słabo ekonomicznie rozwiniętych o charakterze rolniczym poprzez wzrost konkurencyjności miejscowych przedsiębiorstw. W artykule dokonano próby weryfikacji hipotezy badawczej dotyczącej istnienia potencjalnego związku pomiędzy regionalnymi uwarunkowaniami rynku pracy a konkurencyjnością przedsiębiorstw mleczarskich. Przedmiotem badań są te uwarunkowania rynku pracy, które są związane z lokalizacją przedsiębiorstw przetwórczych w województwie lubelskim. Lokalizacja mleczarni wpływa bowiem na dostępność do siły roboczej i jakość czynnika ludzkiego poprzez regionalne uwarunkowania związane m.in. z liczbą ludności, poziomem wykształcenia mieszkańców oraz strukturą demograficzną ludności. W niniejszym artykule zastosowano metodę badań sondażowych, metodę analizy dokumentacji oraz analizy baz danych, metodę krytyczno-poznawczą literatury oraz metody badań ilościowych. Wykorzystano m.in. wyniki badań ankietowych przeprowadzonych wśród kierownictwa przedsiębiorstw mleczarskich z województwa lubelskiego w 2009 roku. Pozyskano informacje od 11 mleczarni. Badana grupa przedsiębiorstw mleczarskich stanowiła istotną pod względem statystycznym zbiorowość - generowała ona 93% przychodów ze sprzedaży wszystkich mleczarni w województwie lubelskim oraz zatrudniała 89% pracujących.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 22 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.