Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 38

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Przewozy lądowo-morskie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Przez dziesięciolecia żegluga promowa była podstawową gałęzią transportu, umożliwiającą przemieszczanie się pasażerów w Regionie Morza Bałtyckiego (RMB), ulegając jednocześnie ciągłym przeobrażeniom w zakresie typów eksploatowanych promów, realizowanych funkcji oraz struktury obsługiwanego ruchu. Dostrzegany w ostatnich latach spadek wielkości pasażerskich przewozów promowych w RMB przy jednoczesnym wzroście przewozów jednostek ładunkowych przyczynił się do rekonstrukcji struktury floty eksploatowanych promów morskich, by zwiększyć pojemność przestrzeni ładunkowej kosztem ograniczania pojemności przestrzeni pasażerskiej. Celem artykułu jest identyfikacja oraz analiza zmian w strukturze floty promowej eksploatowanej w RMB oraz ocena ich wpływu na kierunki rozwoju segmentu przewozów pasażerskich.(abstrakt autora)
2
75%
Mała głębokość toru wodnego Świnoujście-Szczecin (zaledwie 10,5 m) ogranicza rozwój portu w Szczecinie. Pogłębienie toru wodnego do 12,5 m oraz modernizacja i rozbudowa infrastruktury zwiększy dostępność transportową i umożliwi zawijanie do portu większych statków. To z kolei pozwoli na wzrost jednorazowej wielkości masy ładunków transportowanej dużymi statkami do/z portu Szczecin. Wynikające ze skali działalności korzyści kosztowe dla załadowcy i przewoźnika morskiego powinny przyczynić się do wzrostu przewozów morsko-lądowych przez port w Szczecinie. Celem artykułu jest przedstawienie, w kontekście rozbudowy infrastruktury, prognozy rozwoju funkcji transportowej portu w Szczecinie w długim horyzoncie planowania z uwzględnieniem zmian w wielkości i strukturze: przeładunków, statków zawijających do portu, przewozów w relacjach port-zaplecze.(abstrakt oryginalny)
W artykule został opisany proces wspó łp racy terminala kontenerowego z uczestnikami transportu intermodalnego - kontenerów. Ponadto, autor dokonał opisu procesu obsługi jednostek intermodalnych, kładąc szczególny nacisk na bezpieczeństwo i organizację pracy w rejonach manewrowych, planowanie operacji ładunkowych - załadunku i wyładunku jednostek intermodalnych - kontenerów. W celu dokonania diagnozy procesu, autor przeprowadził badania, posługując się dokumentacją źródłową (materiały wewnętrzne Bałtyckiego Terminala Kontenerowego) oraz przeprowadził wywiad skorygowany z kierownikiem ds. rozwoju transportu intermodalnego w terminalu kontenerowym. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Wspólna strategia portów polskich i północnego Adriatyku. Ogólna koncepcja
75%
Celem artykułu jest prezentacja koncepcji wykreowania wspólnej strategii portów polskich i adriatyckich na rynku transportowym. Od 2004 roku podejmowane są działania na rzecz utworzenia wspólnego korytarza transportowego między Regionem Morza Bałtyckiego (RMB) a portami północnego Adriatyku. Mimo znacznego nakładu sił i środków działania te nie przyniosły znaczącego przyrostu ładunków między portami polskimi i usytuowanymi na Północnym Adriatyku. Nie uruchomiono znaczących powiązań intermodalnych między tymi portami, a na Bałtyku i Adriatyku nie uruchomiono autostrad morskich i klastrów logistycznych sprzyjających rozwojowi powiązań między obydwoma regionami i ich otoczeniem gospodarczym. Istnieje więc konieczność wykreowania wspólnej strategii rynkowej portów obu regionów, a w perspektywie wspólnej strategii współpracy tych regionów.(fragment tekstu)
Rozwój globalnych łańcuchów dostaw w przeważającym stopniu opiera się na wykorzystaniu morsko-lądowych łańcuchów dostaw. Kluczową kwestią jest zapewnienie bezpieczeństwa szlaków morskich zwracając uwagę na efektywność kosztową działań wpływających na stabilność przewozów dóbr drogą morską. Aspekty ekonomiczne ochrony morsko-lądowych łańcuchów dostaw obejmują koszty bezpośrednie i pośrednie o charakterze makroekonomicznym, które zostały w artykule poddane wieloaspektowej analizie.(abstrakt oryginalny)
Rynek przewozów morskich LNG od dwóch dekad przeżywa dynamiczny rozwój. Wzrasta nie tylko flota i wielkość przewozów. Poprawia się również technologia transportu morskiego i infrastruktura przeładunków. (fragment tekstu)
Navigation traffic and the danger of collision are steadily increasing. Features of navigation in narrow corridors (water, air, etc.) require the development of modern methods for assessing the situation of convergence and the choice of maneuvering divergence of vessels. A method is proposed for forming the area of inadmissible values of the parameters of the movement of any vehicles (including marine) with remote control of the process of their divergence. Situations are considered when a collision of sea vessels can be avoided only by changing the speed in case such vessels cannot change course. The proposed method can be generalized to any environment of navigation.(original abstract)
Żegluga morsko-rzeczna w Europie jest segmentem rynku usług transportowych o dużej złożoności. Realizuje głównie potrzeby transportowe o charakterze jednorodnym, co sprawia, że wahania koniunkturalne i zmiany strukturalne w przemyśle mają wyjątkowo silny wpływ na jej aktywność. Bezpośrednie przewozy morsko-rzeczne rozwijają się w krajach, w których istnieją bardzo dobre warunki naturalne do prowadzenia żeglugi, głównie w deltach największych europejskich rzek. Poprawa parametrów infrastruktury transportu wodnego śródlądowego tworzy perspektywy dla rozwoju bezpośrednich przewozów morsko-rzecznych, zwiększając potencjał rozwoju portów śródlądowych oraz umożliwiając obsługę nowych ładunków i relacji przewozowych.(abstrakt autora)
9
Content available remote Zarządzanie bezpieczeństwem środowiska morskiego
75%
W artykule przedstawiono zadania Morskiej Służby Poszukiwawczo Ratowniczej. Pokazane, statutowe cele organizacji dają obraz rozpiętości obowiązków SARu z zapewnieniem bezpieczeństwa zarówno środowiska morskiego, jak i ludzi w nim przebywającym. Aby zapewnić wysoki poziom ochrony ludzi i zasobów naturalnych tworzy się całą sieć podmiotów. Szczególny nacisk położono na rodzaje zagrożeń i ocenę możliwości reagowania podstawowego systemu w postaci Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. Wskazano nie tylko mocne strony, ale również pokazano, że jak każdy podmiot ma potrzebę rozwoju. Autor w publikacji pokazał główne kierunki działań na morzu innych zaangażowanych organizacji. (abstrakt oryginalny)
Przewozy intermodalne lądowo-morskie charakteryzują się zazwyczaj dużą złożonością operacji logistycznych i transportowych oraz koniecznością pokonania przez towar długich tras, zarówno pod względem czasu, jak i odległości dostawy. Przy organizacji przewozów intermodalnych należy brać pod uwagę wiele czynników ryzyka, które mają wpływ na przebieg oraz niezawodność procesów transportowych i logistycznych. Prawidłowe rozpoznanie czynników ryzyka w określonym łańcuchu logistycznym wraz z przygotowaniem możliwych scenariuszy działań zaradczych ma kluczowe znaczenie dla skuteczności procesów logistycznych. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie jest próbą scharakteryzowania funkcjonowania terminalu przeładunków masowych nawozów sztucznych na przykładzie Bałtyckiej Bazy Masowej. Oprócz ogólnej charakterystyki portowych terminali przeładunkowych oraz graficznego przedstawienia struktury terminalu masowego, zaprezentowano aktualne problemy Bałtyckiej Bazy Masowej, jej funkcjonowanie w zewnętrznym łańcuchu dostaw oraz organizację wewnętrznych przepływów ładunków. Przedstawione zostały także pewne tendencje rozwojowe BBM wynikające z bieżącego popytu na usługi przeładunkowe. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia sytuację przedsiębiorstwa Polska Żegluga Morska.
Rozbudowa i restrukturyzacja infrastruktury technicznej transportu jest niezbędnym warunkiem rozwoju międzynarodowego handlu węglem kamiennym. Kluczowym ogniwem przewozów drogą morską są porty. W pracy scharakteryzowano bieguny międzynarodowych obrotów oraz przeanalizowano stan bazy przeładunku węgla w portach głównych eksporterów i importerów. Rozwój infrastruktury transportu lądowego z regionów górniczych do portów oraz z portów do głównych odbiorców węgla ukazano na przykładzie Australii i Japonii. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Przewozy sprężonego gazu ziemnego CNG transportem morskim
63%
Rozwój gospodarczy poszczególnych państw związany jest ze wzrostem zapotrzebowania na surowce energetyczne, przede wszystkim ropę naftową oraz gaz. Gaz ziemny jest paliwem alternatywnym, które na przestrzeni lat znajduje coraz większe zastosowanie, m.in. w motoryzacji. Szacuje się, że popyt na ten surowiec wzrasta średnio 2,5% rocznie. Przyczyny większego zainteresowania gazem wynikają m.in. z relatywnie niższych kosztów, mniejszej emisji gazów cieplarnianych, istniejącej infrastruktury oraz jego globalnej podaży. Złoża gazu rozmieszczone są nierównomiernie i najczęściej w znacznej odległości od miejsca jego konsumpcji. Wywołuje to określone potrzeby przewozowe, które na dalsze odległości mogą być zaspokajane albo transportem przesyłowym (rurociągami), albo transportem morskim.(fragment tekstu)
Niniejszy artykuł ma na celu analizę zdolności przepustowej wybranych nabrzeży portu w Szczecinie w świetle planowanego pogłębienia toru wodnego Szczecin-Świnoujście do 12,5 m. W artykule krótko scharakteryzowano koncepcję pogłębienia toru wodnego. Opisane zostały metody analizy zdolności przepustowej portu oraz zademonstrowano sposób obliczenia tej zdolności dla wybranych nabrzeży. Analizę przeprowadzono na przykładzie nabrzeża Chorzowskiego i Katowickiego szczecińskiego portu. Symulacji dokonano dla określonych założeń, rozpatrując dwa scenariusze pracy nabrzeży. (abstrakt oryginalny)
Ukraińskie rzeki wyposażone w odpowiednią infrastrukturę logistyczną mogą stać się ważnymi arteriami, łączącymi zachodnią i centralną Europę z obszarami położonymi na wschodzie i południu. Przewidywany dynamiczny wzrost przewozów morsko-rzecznych na Ukrainie uzasadnia realizację projektów nowych połączeń wodnych między basenem Morza Czarnego a rzekami zlewiska Bałtyku, w tym także możliwości przepłynięcia z Gdańska do Odessy Wisłą i Prypecią przy wykorzystaniu zrewitalizowanej międzynarodowej drogi wodnej E-40 oraz reaktywowanego Kanału Dniepr-Bug. Nawet jeśli ta perspektywa w dzisiejszych realiach wydaje się dość odległa, to wskazany w artykule potencjał gospodarczy Ukrainy potwierdza zasadność głębszej analizy tej formy transportu towarów.(abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono zalgorytmizowaną procedurę obsługi statków w portach morskich na kierunku export/import. Szczególną uwagę zwrócono na fizyczne procesy obsługowe - załadunek na kierunku eksport i wyładunek na kierunku import - świadczone przez wyspecjalizowane firmy portowe. Podkreślono też rolę portowych procedur spedycyjnych odpowiedzialnych za formalno-prawne wykonanie transakcji handlowej. Podstawową metodą badawczą stosowaną w pracy to modelowanie procesów logistycznych. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono związki między koniunkturą gospodarczą w skali świata a rynkiem przewozów morskich w świetle kryzysu finansowego z lat 2007 - 2008 oraz związanej z nim recesji gospodarczej w krajach rozwiniętych.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest zdefiniowanie dysfunkcji procesu motywacyjnego oraz przedstawienie towarzyszącym temu zagadnieniu przyczynom i skutkom. Patologie systemu motywacyjnego w dzisiejszych czasach są dosyć często występującym zjawiskiem w polskich firmach. Towarzyszy temu coraz częściej niewiedza pracodawców w obszarze motywacji, niekompetencja bezpośrednich przełożonych w dziedzinie zarządzania personelem, jak również postępujący poziom bezrobocia. Pracownicy oceniani są przez pryzmat taniej siły roboczej i tak też są traktowani. Brak motywacji i odpowiedniego sposobu przeciwdziałania przejawom mobbingu czy dyskryminacji w miejscu pracy powoduje u podwładnych zanik poczucia własnej wartości i zaangażowania w wykonywane obowiązki służbowe. Tym samym prowadzić to może do nadmiernego stresu czy tzw. wypalenia zawodowego, niekiedy nawet do śmierci pracownika. (abstrakt oryginalny)
Przedstawione w niniejszym artykule prognozy, opracowane na podstawie analizy bałtyckiego rynku żeglugowego i struktury obsługiwanych statków w porcie szczecińskim, pozwalają na sformułowanie następujących wniosków: 1. wraz z dynamicznym rozwojem przewozów bałtyckich szybko rośnie liczba i wielkość obsługiwanych w portach statków, szczególnie do przewozu ładunków zjednostkowanych. 2. w odróżnieniu od statków do przewozu kontenerów flota drobnicowców uniwersalnych pływających w rejonie bałtyckim maleje. Nie obserwuje się również wzrostu średniej wielkości statków.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.